Středa 03. červen 2020 18:54
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Dukascopy

Největší investiční bubliny v historii

16.01.2019 17:56  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Pokud vás jako investora na určitém trhu zasáhne ekonomická bublina je to vždy velmi nepříjemná událost. Nicméně takové krize na akciových trzích jsou dobrým tématem ke konverzaci a také tématem tohoto článku.

Jaké byly největší ekonomické bubliny v historii? A mohou se investoři z historie něco naučit? Je vůbec možné ekonomickou bublinu identifikovat před tím, než praskne?

 

V článku se dočtete:

 • Co přesně je investiční bublina?
 • Jak se vytvářejí bubliny a jaké jsou jejich obecné charakteristiky?
 • Jaký má bublina význam pro ekonomiku?
 • Největší propady v historii indexu Dow Jones
 

Co je přesně ekonomická bublina?

Bublina na trhu s dluhopisy, akciových trzích nebo na trhu s nemovitostmi jsou v posledních letech často zmiňovanými pojmy.

Ale co vlastně tento pojem přesně znamená?

Existuje situace, kdy se tržní cena určitých aktiv, jako jsou akcie nebo nemovitosti, obchoduje nad jejich skutečnou fundamentální hodnotou. Protože je zpravidla velmi obtížné určit, zda se jedná právě o tento případ, jsou bubliny často s jistotou identifikovány až těsně před jejich prasknutím. Že se jednalo o bublinu právě v konkrétním případě lze tedy s jistotou prohlásit až ex-post.

 

Jak se vytvářejí ekonomické bubliny a jaké jsou jejich obecné charakteristiky?

Obecně platí, že se jedná o ekonomickou bublinu, pokud situace na trhu splňuje následující charakteristiky:

 • Tržní cena aktiva je vyšší než jeho skutečná cena.
 • Bublina je vytvořena na základě velké události, či novinky na daném trhu.
 • Výnos je generován vždy ve vzdálenější budoucnosti.
 • Bublina musí znovu prasknout.

 

První bod již byl diskutován výše. Tržní cena, za jakou se obchoduje podkladové aktivum, musí být vyšší než jeho skutečná základní cena. To je velmi obtížné dokázat v době, kdy bublina vzniká.

Druhým bodem je, že pro vytvoření bubliny je zapotřebí nějaké novinky na trhu. Tento bod lze ilustrovat na internetové bublině z roku 2000 či na železniční bublině v devatenáctém století. Během krize v roce 2008 vznikla bublina kolem sekuritizovaných balíků s hypotečními úvěry nízké kvality (subprime hypotéky). V živé paměti máme bublinu na trhu s kryptoměnami. V každém z těchto příkladů se však daná ekonomická bublina určila až s odstupem času.

Třetí podmínkou je, že doba, kdy investice v rámci bubliny začne generovat výnosy, je až ve vzdálenější budoucnosti. Bublina nemá čas se vyvinout, pokud se zhodnocení očekává v počáteční fázi.

A konečně abychom mohli s jistotou mluvit o bublině, musí vždy prasknout.

 

Jaký má bublina význam pro ekonomiku?

Je zřejmé, že téma ekonomických bublin je velmi diskutované. Zvažte například aktuální popularitu kryptoměn v čele s bitcoinem. Ale jak taková senzace reálně ovlivní ekonomiku jako celek?

Trh je obecně místo, kde se střetává nabídka s poptávkou. V době, kdy bublina vzniká, dochází k mnohonásobně větším a neustále se navyšujícím peněžním tokům na určitém trhu z jedné sociální skupiny do druhé. S ekonomickými bublinami je situace obecně taková, že od vzniku daného trhu na něm působí pouze velmi limitovaný okruh investorů, což je skupina, která ve velké míře profituje ze vzniku bubliny.

Bitcoin bublina

Převážná míra investorů začne iracionálně nakupovat až v době, když už je daný fenomén velmi diskutovaný a dostane se do povědomí široké veřejnosti. Tato skupina investorů zajistí dlouhodobě neudržitelný nárůst ceny daného aktiva. Logicky tito investoři už nakupují za příliš vysokou cenu a je to právě ta skupina, která nejvíce pocítí efekt prasknutí dané bubliny ztrátou svého kapitálu. Ekonomická bublina má zpravidla negativní dopad na ekonomiku, protože druhá zmiňovaná skupina je daleko početnější než ta první.

Stručně řečeno: ekonomické bubliny zajišťují profit úzké skupině investorů na úkor zdaleka početnější skupiny, která realizuje ztrátu, což v důsledku vede k poklesu jejich kupní síly. To se logicky negativně odrazí na celkové ekonomické situaci a v nejkritičtějších scénářích může vést až k velké dlouhodobé recesi. Čím více investorů bublina zasáhne, tím signifikantnější dopad na ekonomiku bude mít.

 

Největší propady indexu Dow Jones

Jak bylo řečeno výše, ekonomické bubliny s mnoha „obětmi“ jsou často spouštěčem velké recese. Nejčerstvější byla samozřejmě bublina na americké trhu s realitami, která způsobila finanční krizi v roce 2008. Ekonomické strádání se logicky negativně odrazí na ceně akcií. Nejznámější krachy na akciovém trhu byly vždy pouze důsledkem prasknutí jim předcházející ekonomické bubliny.

1) První světová válka (12.12.1914) – 25,4%

Největší pokles v historii indexu Dow Jones byl spojen se začátkem 1. světové války. V důsledku tohoto konfliktu byl index dokonce několik měsíců uzavřen. Podobná situace se historicky opakovala pouze jednou po útoku na WTC v roce 2001, kdy byl obchod s indexem Dow Jones zastaven na 4 dny. První obchodní den po obnovení indexu k došlo k největšímu poklesu hodnoty během jednoho obchodního dne v jeho historii a sice o 25,4%.

 

Velká deprese 1929

2) Velká deprese (28.10.1929) -12.82%

Další významnou ekonomickou krizí je, jak ji nazývají Američané, Velká deprese. V průběhu 20. let minulého století zažívala Amerika obrovskou ekonomickou konjunkci. Všichni chtěli na tomto růstu vydělat a mnoho lidí investovalo často s vypůjčenými penězi.

V roce 1929 se konjunkce zastavila a americká ekonomika zažívala stagnaci, což v tomto důsledku mělo fatální následky. Většina investorů nedokázala splácet své dluhy, což většinu amerických bank dostalo do finančních problémů a ty byly následně nuceny vyhlásit bankrot. Mnoho Američanů tak přišlo o celé své úspory, což způsobilo radikální pokles kupní síly a spirála tak byla dokončena.

Krize se následně rozšířila do Evropy a poté do celého světa. Evropské státy si od amerických bank vypůjčily obrovské množství peněz, které měly pomoci k rekonstrukci válkou zdevastovaného kontinentu. Americké banky v průběhu 20. let na vracení těchto dluhů moc netlačily. V roce 1929 se však v důsledku této krize likvidity jejich postoj vůči Evropě diametrálně změnil.

Obecně tento přístup Ameriky vůči ostatním státům způsobil obrovský nárůst úrokových sazeb na celém světě, což vedlo k obecnému poklesu investic. Státy začaly zavádět dovozní cla, což mělo katastrofální dopad na mezinárodní obchod. Na své dno se index Dow Jones dostal v roce 1932 s celkovým poklesem o bezmála 90% své hodnoty.

 

Černé pondělí (1987)

3) Black Monday neboli Černé pondělí (19.10.1987) – 22,61%

Jedná se o pondělí 19. října 1987. Zajímavé je, že nelze určit jasnou příčinu této krize. Pravděpodobně se jedná o kombinaci podobných faktorů, jako v roce 1929.

Po delší době silného ekonomického růstu začala americká ekonomika stagnovat. Úrokové sazby vzrostly a hodnota amerického dolaru klesla.

Pokles pak byl posílen uvedením stolních počítačů na trh. Stále více investorů tak mohlo obchodovat automaticky, čímž se dala značně omezit jejich ztráta ze špatných obchodů. Tento nástroj vytvořil efekt sněhové koule, a ještě více tento pokles posílil.

 

4) Finanční krize 2008 (15.10.2008) -7,87%

V týdnu od 6. do 10. října došlo k největší týdenní ztrátě v historii Dow Jones o 18,2%. Tuto krizi způsobil pád americké banky Lehman Brothers. Krize velmi rychle postihla i evropské banky a v mnoha státech muselo dojít ke státním intervencím.

V tomto případě se jednalo o úvěrovou krizi. Banky nabízely klientům nestandardní hypotéky formou dluhopisů. Vzhledem k tomu, že produkty byly tak složité, že většina zákazníků ani nepochopila, co kupují, spoléhali pouze na zaměstnance bank.

V roce 2007 začal trh s bydlením v USA stagnovat a hodnota tzv. „cenných papírů zajištěných hypotékou“ se rapidně snížila, což přivedlo většinu finančních institucí do problémů. Protože pochopit, jak tyto cenné papíry fungují, bylo pro běžného spotřebitele velmi obtížné, nebylo na první pohled zcela jasné, které banky zažívaly krizi. Toto nevyhnutelně vedlo ke skepticismu jak klientů vůči bankám, tak bankám vzájemně mezi sebou.

Symbolem této krize se nakonec stala již zmíněná banka Lehman Brothers. Již méně se však hovoří o znárodnění celé řady menších bank v USA. Krize se následně tradičně přenesla do Evropy, kde se banky začaly potýkat se stejnými problémy a celá řada států byla nucena přistoupit ke státním intervencím.

V tuto chvíli je již úvěrová krize daleko za námi a růst západních ekonomik akceleruje každým dnem. Nálada na trzích je euforická a indexy dosahují svých historických vrcholů. Zda se jedná o novou narůstající bublinu nelze s jistotou prohlásit. Nicméně každý investor by měl nyní být na pozoru, aby se pokusil vyvarovat stejných chyb jako jeho předchůdci v historii.

The post Největší investiční bubliny v historii appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nejsilnější komoditou je letos kakao, nejslabší je cukr
  Dosavadní letošní komoditní trh má překvapivého vítěze i poraženého. Nejsilnější komoditou se nestal ani kov, ani energetická surovina, ale kakao, které vydělalo skoro polovinu své hodnoty. Naopak nejhůře ze všech komodit se dařilo cukru, který od počátku roku ztratil necelou čtvrtinu ceny.
 • Nejsme na vytyčené cestě, říká šéf Fedu Powell. Akcie rostou, dolar ne
  Euro se dnes pohybuje jako na houpačce, naopak americké a evropské burzy zažívají žně. Hybatelem jsou informace z USA, odkud přišla nejdříve nečekaně silná data z prosincového trhu práce. Ta se zalíbila dolaru, naopak někteří investoři do akcií z nich zřejmě vyčetli, že Fed by ke zvyšování úrokových sazeb mohl přistoupit aktivněji, než jak předpokládají nyní.
 • Nejtvrdší propad na Wall Street od 1987, extrémní volatilita
  I dnešní obchodování provázela extrémní volatilita a extrémní propady cen akcií. Koronavirus je samozřejmě hlavním důvodem. Americké akcie se dnes propadly na minima za poslední dva roky a dnešní pokles akciových indexů byl největším jednodenním poklesem od roku 1987.
 • Nejúspěšnější český start-up Kiwi.com změní majitele
  Nejúspěšnější český start-up s názvem Kiwi.com nyní mění svého majitele. Nadpoloviční podíl v nové společnosti Kiwi má získat za 3 miliardy korun americký fond General Atlantic.
 • Nejúspěšnější měnoví analytici do konce roku v sílu dolaru nevěří. Jak na to může reagovat koruna?
  Nejúspěšnější prognostici vývoje měnových párů říkají, že dolar po nejlepším čtv...
 • Nejúspěšnější traderka Forexu je žena
  Akce BOSSA ? Match o 3D LG televizi nadále pokračuje! Tento týden ji získala paní...
 • Největší arbitráž dějin: Rusko má v případu „ Jukos“ zaplatit 1150 miliard korun, tři procenta svého HDP
  Haagský odvolací soud dnes odmítl požadavek Ruska na zvrácení rozhodnutí arbitrážního panelu, který v červenci 2014 v jeho neprospěch rozhodl ve sporu s bývalými vlastníky ropné společnosti Jukos. Součástí arbitrážního rozhodností je povinnost úhrady odškodnění více než 50 miliard dolarů, neboli 1150 miliard korun, ve prospěch bývalých většinových vlastníků Jukosu.
 • Největší bankovní obchod? Proč to mezi UniCredit, KB a Moneta možná nebude tak horké
  Italská bankovní skupina UniCredit zvažuje prodej svého byznysu v Česku i na Slovensku. Téma, které se šíří v posledních dnech českými médii. Není divu. Jednalo by se o zásadní obchod v historii tuzemského bankovnictví. Zájem prý mají Komerční banka, potažmo skupina Societe Generale, a Moneta Money Bank. Jaký může být smysl a motivy všech stran a jak horké toto téma doopravdy je?
 • Největší česká bitcoinová burza BitStock změnila majitele a zlevňuje
  Nejbezpečnější bitcoinovou burzu na světě BitStock koupila společnost world BTC business, SE, která tím do svého portfolia přibírá technologicky unikátní službu pro profesionální obchodníky s virtuálními měnami. Uživatele navíc potěší snížení poplatků až na 0,29%.
 • Největší firmou světa je Microsoft, sesadil po sedmi letech Apple
  Největší firmou světa je Microsoft, který po sedmi letech sesadil z první pozice Apple. Tržní kapitalizace Microsoftu je 905 miliard USD a Apple 896 miliard. Dominanci amerických technologických firem na čele žebříčku ještě podtrhává umístění Amazonu, Alphabet a Facebooku v první šestce. Vklínit se mezi ně dokázala pouze na páté místo Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta. Vyplývá to z dnes zveřejněného žebříčku PwC Global Top 100.
 • Největší IPO v historii: Akcie Alibaby startovaly na 92,70 dolarech, a vyšplhaly se tak k našemu cíli!
  V pátek se psala historie, díky dosud největšímu IPO. Provozní zisk zřejmě v příštích třech letech zesílí o více než 3...
 • Největším zklamáním jsou data z USA, nejvíce pozitivních překvapení naopak přichází z eurozóny
  Jedna zajímavost k novému makru, které poslední dobou přichází ze světa a k tomu, proč momentálně evropská měna tak těžce válcuje americký dolar. Dal jsem si jen tak ze zvědavosti dohromady indexy ekonomického překvapení pro několik nejvíce obchodovaných měn a vypadá to, že jsme za poslední měsíc u většiny ekonomik svědky poměrně výrazného zhoršení úrovně tohoto indexu. Ten měří to jak výrazně nová data překonávají, nebo naopak podstřelují většinový konsenzus analytiků a neuhádnete, která země je na tom momentálně ze všech nejhůře. Jsou to Spojené státy, kde se index ekonomické překvapení propadl až na -37b., což je nehorší výsledek od května loňského roku. Nejlépe je na tom naopak eurozóna, kde index ekonomického překvapení dosahuje aktuálně 65b. EURUSD tak nakonec možná neženou vzhůru jen klesající americké výnosy.
 • Největší pokles ceny ropy od roku 1991. Akciové trhy pokračují v pádu
  Ceny ropy zažily v pondělí ráno historický pokles, a to až o 34 %, což odpovídalo ceně $27,34 za barel. Tento pokles byl vyvolán jednak sníženou poptávky, za což můžou z velké části omezení pohybu, zavedená v některých zemích, jako opatření proti šíření koronaviru. Druhým důvodem poklesu ceny je zvýšení produkce ropy, který vyvolala organizace OPEC jako odplatu Rusku za neakceptování dohody o omezení produkce ropy. S&P 500 a Dow Jones otevřeli v pondělí ráno se 7% poklesem, což vyústilo v pozastavení obchodování na amerických burzách po dobu 15 minut. Toto opatření se spustí vždy, když S&P 500 poklesne o 7% a jeho hlavní funkcí je zabránit panice na americkém trhu.
 • Největší pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za rok ubral dolaru vítr z plachet
  Evropská měna odpoledne získává zpět část ztracených zisků poté, co se v závěru minulého týdne krátce podívala...
 • Největší problémy investic do komodit
  Komodity jsou dobrým artiklem pro krátkodobé spekulace. Pro dlouhodobější investování se ale příliš nehodí, a to kvůli...
 • Největší řecká banka ve ztrátě, depozita dvouciferně klesají. Pojišťovny ruší krytí exportu, obchodům může chybět část zboží
  Obrázek o dopadu krize na řecký bankovní sektor nabídly výsledky největší řecké banky National Bank of Greece a čtyřky trhu, banky Piraeus. Prvně jmenovaná je ve ztrátě, druhá v zisku pouze díly odloženým daním. Společným znakem je pokles depozit řádově o pětinu a mnohem razantnější růst rezerv na špatné úvěry. Nemalou ránu řeckému importu pak uštědřil největší světový pojistitel vývozu Euler Hermes, který rozhodl, že již nebude pojišťovat jakýkoli export do Řecka. Podobně se před časem rozhodla menší rakouská pojišťovna OeKB, kterou Euler Hermes téměř z poloviny vlastní, jen s těmi nejdůvěryhodnějšími hodlá pokračovat Coface.
 • Největší slabina dolaru? Jeho fundament už po včerejšku nemůže být o mnoho lepší
  Ještě jednu poznámku k Fedu. Včerejší zasedání rozhodně překvapilo. Trh počítal s tím, že Fed po zvýšení sazeb zaujme spíše vyčkávací pozici, ale poměrně agresivní změna výhledu pro sazby jasně naznačuje, že si ohledně jejich dalšího zvyšování věří. Po včerejšku počítá s hned trojnásobným zvýšením sazeb v roce 2017 a reakce na trzích jasně naznačuje, že se Fedu jeho záměr podařilo obchodníkům dobře prodat.
 • Největší společnost na světě? Starý dobrý Microsoft
  Akcie společnosti Microsoft začínají být opět v kurzu. Firma v posledních letech pod novým vedením změnila svůj business model, začala se soustředit na pravidelné roční platby za software (Office 365) a díky Microsoft Azure úspěšně pronikla do rychle rostoucího cloudu, kde je druhým největším hráčem hned za Amazonem.
 • Největší španělský region Katalánsko není schopen platit dluhy, žádá záchranu od vlády. Eurodolar na 1,25
  Euro k americkému dolaru propadlo na čerstvé 22měsíční dno pod 1,25 USD/EUR až...
 • Největší výrobce brýlí Luxottica zvýšil příjmy
  Výrobce brýlí, kterému patří například značky Ray-Ban, Persol, nebo Oakley, dokázal ve třetím kvartálu zvýšit příjmy o 3,2 procenta oproti stejnému období za minulý rok. Za minulé čtvrtletí tak Luxottica vydělala 2,2 miliardy eur.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx