Pondělí 21. říjen 2019 19:55
reklama
Admiral Markets SE
reklama
UFX
reklama
UFX

Bezpečným přístavem dnešní doby je multi-asset obchodování

Napsal:   Sekce: Multi-asset obchodování

Růst ekonomických a geopolitických rizik podporuje rozšiřování multi-asset obchodování jako způsobu, jak se ochránit před riziky a současně zvýšit výnosy ve stále chaotičtějším tržním prostředí. Dříve investoři obchodovali s jednou třídou aktiv, ale nyní stále častěji „chrání“ své pozice ve více třídách a jsou daleko pružnější ve svém investičním rozhodování. To je dnes nezbytné, neboť i ten nejobeznalejší obchodník se dnes setkává s nepředvídatelnými riziky.


Hlavním důvodem multi-asset obchodování je, že diverzifikované portfolio snižuje riziko, protože není soustředěno do jedné investiční oblasti. To je jednou z nejdůležitějších zásad investování. Diverzifikované portfolio rozděluje kapitál s cílem snížit celková investiční rizika například mezi hotovost, dluhopisy, nemovitosti, domácí a mezinárodní akcie, případně mezi průmyslové sektory.

Jako průkopník v této oblasti jsme si tohoto trendu v Saxo Bank brzy povšimli a víme, že obchodníci stále častěji obchodují mezi třídami aktiv i mezi geografickými oblastmi, protože aktiva rostou a klesají různě, pokud mají investoři expozici ve více typech aktiv. Propad jedné třídy tedy pravděpodobně vyrovná růst v jiné třídě, což pomůže minimalizovat ztráty a poskytne stabilnější celkové výnosy.  A právě to je zásadním přínosem diverzifikace a také nezbytnou součástí řízení rizik a dosahování finančních cílů. Diverzifikované portfolio je tedy nezbytné pro jakoukoli dlouhodobou strategii. Podíváme-li se na dnešní obchodní prostředí plné nepřekládaných rizik, je snadné chápat, proč investoři tuto strategii používají.

Nejistoty, kam se podíváte

Ačkoliv americká ekonomika je na tom zatím poměrně dobře, objevují se znepokojivé náznaky, jako nižší výdaje na trvanlivé zboží nebo kontroverzní politické prostředí. Na druhé straně Atlantiku vidíme slabost v celé eurozóně. Německo, kdysi ekonomická velmoc, zažívá výrazné zpomalení výroby. A není v tom samo. Rozvinuté ekonomiky, jako je Francie a Itálie, bojují s ekonomickým oslabením. A dále tu máme nejistotu kolem brexitu. Tento souběh různých faktorů vytváří scénář, ve kterém už tradiční investiční strategie nefungují. Nižší výnosy a vyšší volatilita znamenají, že diverzifikace portfolia bude základním přístupem pro rok 2019 i nejbližší budoucnost. To je důležité zejména na začátku léta, které se obvykle vyznačuje vyšší volatilitou.

Dalším důvodem, proč se investoři stále více pouštějí do multi-asset investování, je dostupnost analýz. Například prostřednictvím naší platformy SaxoTraderGO mohou investoři sledovat, jaké výsledky má jejich portfolio na agregované i instrumentální úrovni. Mohou tedy sledovat dopad případných trendů a růstových sektorů, jako jsou elektromobily, bateriové technologie nebo obnovitelé energie a podle toho dělat investiční rozhodnutí. Platforma navíc poskytuje jednoduchý přístup k mnoha indexům, ETF a podílovým fondům, takže i méně zkušení investoři mohou svá portfolia snadno diverzifikovat.

Principy multi-asset obchodování

Ačkoli multi-asset obchodování neposkytne ochranu v případě totálního kolapsu trhu, rizika není možné nikdy úplně odstranit. Diverzifikace může zmírnit specifická rizika a volatilitu v dané třídě, což pomůže zabránit nejhorším otřesům daleko více, než pokud investor používá strategii zaměřenou pouze na jednu třídu aktiv - měnu, akcie či nemovitosti. Navíc to investorům umožní lépe identifikovat a zmapovat případné zpomalení v určitých sektorech a podle toho upravit portfolio směrem k většímu zatížení ve třídách, které mohou podávat lepší výsledky.

Avšak multi-asset obchodování není jen o ochraně portfolia před rizikem. Řada chytrých firemních investorů (penzijních fondů, investičních manažerů a bank) vnímá přínos multi-asset obchodních platforem jako způsob konsolidace, snížení interních nákladů nebo poskytování efektivních způsobů, jak vyhovět rostoucím legislativním požadavkům. Výsledkem je pro investory jednodušší způsob, jak si udržet přehled o nové legislativě prostřednictvím jediné obchodní platformy. A opadá nutnost sledovat obchodování v celém odvětví.

Technologie musí dohnat zpoždění

Rostoucí poptávka po multi-asset obchodování si vynutí změnu toho, jakým způsobem jsou obchodní platformy zorganizovány. Místo řady specialistů budou muset poskytovatelé vytvořit multi-asset obchodní platformy s experty na celou řadu tříd aktiv, od akcií přes dluhopisy a deriváty až po kryptoměny. To představuje značnou výzvu: je potřeba vytvořit zákaznické centrum, které dokáže pracovat mezi jednotlivými třídami aktiv a zároveň začít najímat lidi s širšími znalostmi více tříd aktiv. Spolu s těmito změnami bude nutné zajistit transparentnost a zveřejňování rizik v portfoliích klientům i partnerům.

Autor: Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • BaFin poslal akcie k jihu
  EURUSD, AUDUSD
 • Bank of England zbrojí před Brexitem
  Z vyjádření guvernéra Bank of England (BoE) Marka Carneyho je vidět, že se centrální banka v Londýně pilně připravuje na možné vystoupení Velké Británie z EU v závislosti na výsledku referenda, které se bude konat 23. června. V týdnech před referendem se totiž chystá dodávat do systému novou likviditu, která by měla pomoci zmírnit očekávanou vysokou volatilitu na měnových párech s britskou librou.
 • Bank of Japan stupňuje nákupy dluhopisů, JPY pod tlakem
  Po Evropské centrální banka (ECB) a americké centrální bance (Fed) přispěchala s uvolněním měnové politiky dnes ráno také japonská centrální banka (Bank of Japan).
 • Bankovní doporučení
  Jsou k něčemu doporučení velkých bank? Má smysl je řešit nebo podle nich obchodovat? Podívejme se na to.
 • Banky ženou akciové indexy vzhůru, euro nad 1,29 EURUSD
  Výsledková sezóna, a zejména včerejší výsledky amerických bank, pomáhá akciím pokračovat v růstu.
 • Bernanke akciím sebral vítr z plachet, dolar zpět na 1,25 EURUSD
  Ben Bernanke včera nedokázal naplnit očekávání a nepřišel s příslibem dalšího brzkého rozvolnění měnové politiky.
 • Bernanke nepřekvapil. Přesto rozkmital akcie i FOREX
  Přestože Bernanke včera neřekl nic zásadního a více méně naplnil očekávání, dokázal během dopoledne výrazně rozvlnit stojaté vody na akciovém i FX trhu.
 • Bernanke pomohl akciím do zelených čísel. Dolar slábne, zlato stoupá
  Včerejší obchodování by bylo na nové fundamenty poměrně chudé, nebýt Bena Bernankeho a jeho překvapivého projevu, ve kterém pootevřel dvířka eventuelnímu uvolněni měnové politiky.
 • Bernanke pravděpodobně pošle euro nad 1.30
  Obchodování ve středu bude pravděpodobně silně ovlivněno projevem šéfa americké centrální banky FED Bena Bernankeho v senátu. Jeho projev má začít ve 20 hodin středoevropského času a lze očekávat, že po projevu dojde k výprodejům USD.
 • BEST NZD/USD Trade
  Měnové páry EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD a NZD/USD jsou dnes a pro další dny a týdny velmi zajímavé měnové páry. Sdílím zde s vámi malý průzkum těchto měn, krátce, přehledně a rovnou k věci. Součástí je i rozjetý trade - který splňuje všechny parametry dobrého obchodu - na NZD/USD. Sledujte mé video. Úspěšné dny na trhu vám všem.
 • Bez SL na věčné časy a nikdy jinak ?
  Jak na stop loss ?
 • Bilance centrálních bank se začínají rozcházet opačnými směry
  Trio centrálních bank, japonská centrální banka (BoJ), Evropská centrální banka (ECB) a americká centrální banka (Fed) dosud tahalo za jeden konec. Všechny tři banky využívaly nestandartních měnových nástrojů (program kvantitativního uvolňování (QE)) k povzbuzení růstu cenové hladiny a dosažení 2procentního inflačního cíle. V absolutních číslech se bilance bank vzájemně příliš nelišily. Dokonce v dubnu letošního roku dosáhly přibližně stejné hodnoty kolem 4,5 bilionu dolarů. Poté se však křivky postupně rozcházejí. Zejména díky pokračujícímu programu QE v Japonsku a eurozóně, zatímco Spojené státy od roku 2015 už svou bilanci nenavyšují.
 • Bitcoin
  Určitě zajímavou možností obchodování je po světě hodně známá měna Bitcoin.
 • Bitcoin ako investícia? Bude za 100 000 EUR?
  Kryptomeny sa za posledný rok stali neskutočne atraktívnou témou, o ktorej počúvame zo všetkých strán. Vynára sa veľa odborníkov-neodborníkov, ktorí sa vyjadrujú k bitcoinu, ethereu, litecoinu, dashu a iným. Ja odborník nie som (kto je?), no pohybujem sa medzi ľuďmi, ktorí krypto riešia na dennej báze. Sám do nich mám zainvestované. Všetci sa ale pýtame, ako to pôjde ďalej?
 • Bitcoin - bublina
  Poslední dobou se na novinových titulcích velice často začalo objevovat slovo Bitcoin. Zájemci o burzu vědí, že Bitcoin tu je déle než několik posledních měsíců. Jedná se o bublinu?
 • Bitcoin Cash má problémy s růstem
  Bitcoin Cash přestal klesat (pátek, 18. května) a momentální cena je přibližně 1 205,10 $. Nedávno se mu nepodařilo dosáhnout hodnoty 1 350 $ a oproti americkému dolaru, jak je zjevné z časového rámce D1, začal klesat. BCH se taktéž propadl pod trendovou linii na ceně 1 250 $, která představuje pomyslnou dělící čáru mezi prodávajícími a kupujícími. V současné chvíli má za sebou měna již výraznou korekci, ale při snaze růst a proražení úrovní 1 240 $ a 1 250 $ může stále čelit problémům.
 • Bitcoin ETF a ty další...
  Nedávno jsme četli blog jednoho tradera zde na fxstreet, který se zamýšlel v roce 2011, jestli a proč nakoupit bitcoiny na ceně $2 po obrovském pádu z úrovně $31. Nyní se po listopadovém výprodeji nacházíme v podobné situaci, Bitcoin ztratil téměř 85% z prosincových maxim a vytvořil dočasné low na $3200 a nevypadá to, že by medvědi řekli poslední slovo.
 • Bitcoin zaznamenal najväčší nárast za posledný rok!
  Dávnejšie (9.2.) som vo svojom vlákne avizoval na nadchádzajúci obrat trendu pri kryptomenách, no stranovka trvala dlhšie než som očakával. Keď človek investuje, nie je až tak dôležité či ten rast príde vtedy keď ho očakáva, pretože mu neubližujú swapy, ktoré pri reálnych kryptomenách nie sú.
 • Blížící se VIP seminář a exkluzivní bonus Interbank VIP indikátor!
  Vážení návštěvníci portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se termínu a posledních volných místech na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader!
 • Blížící se VIP seminář: Získejte strategie s úspěšností přes 75% a exkluzivní bonus!
  Vážení čtenáři a příznivci portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se květnovém termínu a posledních volných místech na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader!
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama