Čtvrtek 30. červen 2022 22:13
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Swissquote Bank
reklama
Coinfy
reklama
InstaMarkets

Leveraged buyout Twitteru

Napsal:   Sekce: Investiční blog

Jestli vás stejně jako mě zajímá transakce, na základě které má Elon Musk v plánu koupit Twitter, pak jste určitě narazili na pojem leveraged buyout, zkráceně LBO. O mechanismu LBO jsem věděla spíše základní věci, a tak jsem se pustila do podrobnějšího průzkumu. Překvapilo mě, jak smart forma financování akvizicí to je a jak poměrně nízké riziko může představovat pro toho, kdo nějakou společnost kupuje. V češtině mě napadlo přirovnání, které LBO dle mého názoru dobře vystihuje: za málo peněz, hodně muziky.


Rozhodla jsem se stručně shrnout, co jsem o LBO našla a ačkoli je to téma, o kterém by se dala napsat celá kniha, mým cílem bylo popsat LBO pokud možno co nejvíc jednoduše.

Co je tedy leveraged buyout neboli LBO

Leveraged buyout je mechanismus, kdy investor koupí buď celou společnost nebo její část a převážnou část financování této akvizice řeší s pomocí páky, tedy půjčenými penězi. Pro potřeby tohoto článku jsem půjčené peníze nazvala akviziční dluh, pro LBO je to důležitý pojem.

Půjčené peníze (tj. akviziční dluh) tvoří zpravidla větší část z ceny akvizice, zbývající menší část je pak placena z vlastních zdrojů investora, tento poměr se nazývá debt/equity ratio. Půjčené peníze můžou pocházet od bank, ale i z jiných zdrojů.

Společnost, kterou investor kupuje nebo má záměr koupit, se nazývá cílová společnost (target company), v případě Elon Musk/Twitter je tedy cílovou společností Twitter.

LBO transakce se začaly objevovat ve Spojených státech amerických poprvé v sedmdesátých letech a následně se začaly běžně používat i v dalších zemích. LBO získaly reputaci jako predátorské a agresivnější taktiky akvizic jiných společností a jak tak v médiích pozoruji kauzu Elon Musk/Twitter, tak spojení „predátorská akvizice“ mi přijde poměrně výstižné.

Cílem LBO je často (i když ne vždy) záměr koupit veřejně obchodovanou společnost a stáhnout její akcie z burzy, tj. vzít ji tzv. „private“, což je i záměr, který uvádí Elon Musk.

Jak za málo koupit hodně

Pro LBO je typické, že akviziční dluh si bere cílová společnost (v našem případě Twitter), ne investor a tento akviziční dluh je krytý aktivy kupované cílové společnosti a cílovou společností také následně splácen.

Našla jsem, že časté debt/equity ratio bývá 50 - 60 % akviziční dluh/50 - 40 % vlastní zdroje, průměrné debt/equity ratio v USA za rok 2021 bylo 58 % financování akvizičním dluhem, jsou ale i případy, kdy debt/equity ratio bylo 90/10, tj. 90 % činil akviziční dluh a jenom 10 % vlastní zdroje.

Toto schéma tak umožní investorům koupit velkou společnost s použitím relativně malého množství vlastních peněz.

Je LBO Twitteru jiné?

Hovoří se o tom, že LBO Twitteru se od jiných LBO liší v tom, že akviziční dluh činí „pouze“ zhruba 13 miliard dolarů, což představuje necelých 30 % z hodnoty celé transakce, zbytek musí dodat Elon Musk. Zatím se hovoří o kombinovaném financování, kdy část peněz Muskovi poskytne skupina bank s tím, že za tuto půjčku bude ručit akciemi Tesly, část peněz by měl prý dodat v hotovosti. Původní půjčka ve výši 12,5 miliard dolarů, za kterou Elon Musk ručil akciemi Tesly, se zmenšila na polovinu poté, kdy mu část peněz slíbili dodat jiní investoři, ať už institucionální nebo soukromé osoby včetně saudsko-arabského prince, který již je minoritním akcionářem Tesly. Ze zpráv mám pocit, že se celá transakce vyvíjí docela divoce a věci se často mění, takže je dost možné, že schéma financování se může ještě změnit.


Riziko LBO - ustojí Twitter splátky úroků?

Akvizice cílové společnosti prostřednictvím LBO ne vždy dopadne pro cílovou společnost dobře. Velké riziko spojené s LBO je to, že cílová společnost je zatížená obrovskou půjčkou, a ne každá společnost zvládne vygenerovat dostatečné cash flow, aby zvládla platit obrovské úroky a umořovat jistinu.

Výše akvizičního dluhu, který zůstane u Twitteru, bude zhruba 13 miliard dolarů a i když výše úroků, které bude Twitter muset platit nejsou zatím přesně známé, našla jsem odhady, že se může jednat o 750 – 950 milionů dolarů ročně, což vyvine na cash flow Twitteru velký tlak. 

Pokud cílová společnost situaci nezvládne a zkrachuje, což se v minulosti už stalo, investor riskuje pouze ztrátu svých vlastních zdrojů, čím vyšší páka a akviziční dluh, tím tedy nižší ztráta pro investora.

Na tiskové konferenci konané v dubnu, kde Elon Musk transakci oznámil, řekl, že ho ekonomická stránka Twitteru nezajímá (doslova: „I don’t care about the economics at all.“) a zatím hovoří převážně o tom, že chce z Twitteru udělat médium pro svobodu slova. Nicméně částka, kterou musí do transakce sám vložit, není rozhodně malá, a tak bude zajímavé sledovat, jestli ho ekonomická stránka Twitteru přeci jenom nezačne zajímat. Věřím, že ztráta vyšších jednotek miliard dolarů by bolela i aktuálně nejbohatšího muže světa, zejména v situaci, kdy se díky padající ceně akcií Tesly jeho majetek každým dnem o něco zmenšuje.

Marika Čupa

Zdroje: bloomberg.com, Investopedia.com, Reuters.com

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Kurz přežití č. 1 - trh jde do strany
  Jedna věc je v tradingu naprosto jasná. Zisk můžeme vytvořit jen ve chvíli, kdy se trh hýbe, tedy pokud je v něm nějaká volatilita. A čím je větší, tím snáze se nám profit dosahuje. Co ale dělat, když se naopak v trhu nic neděje a jen si z nás dělá legraci miliony falešných signálů, které následně končí na Stop-Lossu? A to jen proto, že se velkým obchodníkům nechce nic dělat a těch pár malých stačí pouze na ono převalování ceny?
 • Kvalitní rutina přináší v tradingu zisky
  Disciplinovanost a schopnost soustředěnosti je v zásadě tou nejdůležitější charakteristikou, kterou jako obchodník můžete mít. Mnoho nováčků v tradingu však má problémy toho dosáhnout. Jedním ze způsobů, jak si osvojit takovéto vlastnosti, je vytvořit si každodenní obchodní rutinu. V tomto příspěvku se dozvíte, proč je obchodní rutina tím, co vás posune na cestě k dlouhodobě úspěšnému obchodování.
 • le Conte du Graal
  "Příběh svatého Grálu". Svatý grál je "hrnek" ze zlata, který tomu, kdo se ho zmocní, koná skutečné zázraky. Existuje mnoho legend a každý si ty legendy vykládá přesně po svém. Důležitá věc, která všechny tyto legendy spojuje je ovšem tato: hrdina, který má být hoden svatého Grálu, musí tuto hodnost dokázat. Než se dotkne jeho zázračných možností, musí mentálně a spirituálně vyrůst. Potom se vyskytne v Jeho přítomnosti. A dějí se zázraky.
 • Legalizácia marihuany dostala viaceré firmy na kanadský index TSX30
  Koncom roka 2018 v Kanade legalizovali marihuanu na rekreačné použitie, vďaka čomu sa firmám v tomto sektore darí stále viac a viac. Samozrejme sa to odrazilo aj na akciovom trhu a štyri marihuanové firmy sa nedávno dostali na nový kanadský index TSX30. Oplatí sa investovať do tohto odvetvia?
 • Lehká ropa (WTI) - Kombinovaná analýza týdenního grafu
  Kombinovaná technická analýza je hojně využívaná retailovými obchodníky. Pro snadné pochopení ji praktikuje většina začátečníků. Analytická práce je rozdělena mezi technické indikátory a Price Action. Tato jednoduchá analýza pomůže při obchodování do směru trendu.
 • Lehkost forexu – aneb zamyšlení
  Popravdě, ani nevím, proč tohle píšu. Nejsem psavec a moc nepřispívám a nepletu se do diskusí.
 • Len 2 pokusy delia programátora od toho, aby stratil 240 miliónov dolárov v Bitcoine!
  Bitcoin a kryptomeny samotné neprinášajú iba šťastné príbehy plné zbohatnutia a "rýchlych ziskov.". O tom by vedel hovoriť aj Stefan Thomas, nemec žijúci v San Franciscu, ktorý má posledné dva pokusy na to, aby sa dostal ku svojim 7 002 BTC (približne 240 miliónov dolárov). Pokiaľ sa mu to nepodarí, tak budú jeho bitcoiny navždy stratené.
 • Leoš, Patrik nebo TY? Kdo z vás vyhraje 200 000 Kč?
  Společnost Bossa pro vás letos opět připravila pozoruhodnou soutěž na finančních trzích se zajímavým konceptem. Soutěž je speciálně navržena jak pro začátečníky, tak i pokročilé obchodníky, a proto je rozdělena na dvě kola. V prvním kole, které začíná již 1. 5. 2016, se obchoduje s fiktivními penězi na demo účtu po dobu 4 týdnů. Obchoduje se přímo na finančních trzích například s měnovými páry (například EUR/USD, EUR/CZK, USD/CZK, GBP/USD,?), komoditami (zlato, ropa, stříbro, platina, pšenice) anebo akciovými indexy (německý DAX, americký S&P 500, Dow Jones, Nasdaq,?).
 • Letní klid pokračuje, býci mají stále navrch
  Před týdnem měl za sebou americký akciový index S&P 500 kosmetický pokles, za uplynulých pět obchodních dnů naopak mírně posílil (+0,19 %) a drží se v úzkém rozpětí.
 • Letošní sympózium v Jackson Hole může být pro obchodníky velkým zklamáním
  Na konci týdne čeká na investory jedna z největších událostí léta, a to ekonomické sympózium pod vedením kansaské pobočky americké centrální banky (Fed) v Jackson Hole.
 • Líbí se vám komodity? Naučte se do nich investovat
  Rok 2018 naznačuje, že se kryptoměnová horečka uklidňuje a trh hledá svou novou rovnováhu. Zájem drobných investorů se pravděpodobně přesune zčásti jinam a nepochybně také ke komoditám
 • Libra a její VELICE zajímavá reakce na maloobchodní prodeje
  Dnes bylo na programu ekonomického kalendáře vyhlašování, za normálních okolností, ne příliš zajímavých maloobchodních prodejů (Retail sales) ve Velké Británii. Špatný výsledek ale tentokrát způsobil na britské libře poprask. Výsledek maloobchodních prodejů překvapil, kdy místo očekávaného zvýšení o 0,7 % došlo naopak k poklesu o 0,6 %. Sterling následně klesl o 70 pips za necelých 10 minut. Celé to ale mělo celkem zajímavou předehru.
 • Libra černým koněm léta
  Po dlouhé době se v našem fundamentálním okénku zaměříme na někdejší královnu měnových trhů, britskou libru. Ta v letošním prvním pololetí prošla velkým obratem, kdy v zimě prudce oslabovala, ale od konce února již pouze stagnuje či mírně sílí.
 • Libra/Diem je v problémoch
  Iba minulý týždeň sa spoločnosť Libra Association, ktorá má mať na starosti tvorbu „kryptomeny od Facebooku,“ oficiálne premenovala na Diem Association. Libra mala od svojho zrodu množstvo problémov či už zo strany partnerov a spoluprác alebo zo strany regulátorov, ekonómov a politikov. Práve premenovanie na Diem (po latinsky „deň“) malo znamenať nový deň, novú etapu pre spoločnosť, ktorá bude spolupracovať s regulátormi na tom, aby sa stablecoin od Facebooku objavil na verejnosti už v prvej polovici roku 2021. Neprešiel však ani jeden týždeň a zdá sa, že Diem Association môže mať opäť problémy.
 • Libra může překvapit
  Velká Británie sice zažívá prudký nárůst počtu nakažených mutací delta, k žádnému omezení veřejného života se však vláda Borise Johnsona neodhodlala. Naopak vzhledem k vysoké proočkovanosti populace a nízkému počtu hospitalizací Londýn dále rozvolňuje. Jaký dopad bude mít aktuální situace na kurz libry?
 • Libra pokračuje v růstu, euro zaostává. Dnes španělská a francouzská emise
  Britská měna (GBP) se včera vyhoupla nad hranici 1,60 GBP/USD poté, co ji pomohly domácí data a zveřejnění zápisu z posledního zasedání Bank of England.
 • Libra posledné dni riadne zatočila trhmi. Ako to bude ďalej?
  V posledných dňoch libra posilnila na všetkých menových pároch drastickým spôsobom a posilnila o niekoľko percent. Vo Forexe je bežné, že po silných pohyboch príde korekcia, no bude tomu tak aj teraz?
 • Libra se brexitu nebojí
  Britská libra nestačí investory překvapovat. V druhé polovině loňského roku, kdy se zdálo, že by se ještě dal odvrátit tvrdý rozchod Velké Británie s Evropskou Unií a místní ekonomika slušně rostla, testovala libra vůči dolaru svá 30letá minima. V poslední době zase libra paradoxně posiluje, byť ekonomický růst si na ostrovech dává pauzu a vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb jsou v daleké budoucnosti.
 • Libra ve stínu dolaru
  Ekonomiky Velké Británie i Spojených států jsou na tom aktuálně velice podobně. Nezaměstnanost se drží v blízkosti 5 %, ale mzdy nerostou dostatečně rychle na to, aby se centrální bankéři museli bát zrychlující inflace. To má samozřejmě dopad i na měnové trhy, které spekulují ohledně načasování růstu úrokových sazeb z dílny amerického Fedu či Bank of England.
 • Libra vyvrcholila a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank