Sobota 08. květen 2021 13:15
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading Trading room Hartman
reklama
Capital.com

Škodia firmám Bitcoiny na balance sheetoch?

Napsal:   Sekce: Kryptoměny

Mít v rozvaze (balance sheet) více než 90 000 BTC ukazuje, že akcie společnosti jsou na černé listině bank. Jsou zaměřené převážně na kryptoměny.Akvizice BTC

Neustálá akvizice bitcoinů společnosti MicroStrategy vyvolala zlobu gigantů investičního bankovnictví HSBC. Přestože je HSBC jednou z největších společností zabývajících se business intelligencí na světě, uvedla, že MicroStrategy je nyní „produktem virtuální měny“, označení podobné statusu pseudobitcoinového burzovního fondu, který je společnosti připisován kvůli jejímu značnému počtu bitcoinů (BTC) rozvaha.

Od srpna 2020 se MicroStrategy pustila do bitcoinové akvizice a nyní drží BTC v hodnotě více než 5 miliard dolarů. Michael Saylor, generální ředitel společnosti, se také stal otevřeným zastáncem bitcoinů. Evangelizace bitcoinů Saylora zahrnovala pokusy povzbudit další veřejně kótované firmy, aby do své rozvahy přidaly BTC.

Vzhledem k tomu, že se přijetí podnikových bitcoinů stalo běžnou záležitostí, zdá se, že se konverzace přesouvá směrem k životním společnostem a státním investičním fondům. Za účelem zjistit, kde se objeví další vlna institucionálních investic BTC. U starších hráčů, jako jsou HSBC, bitcoiny a kryptoměny, však obecně zůstávají vyloučené, i když se dosud přijatá opatření zdají být pravděpodobně libovolná.

 • Aktuálně společnost MicroStrategy drží okolo 91 579 BTC


Akcie MicroStrategy na černé listině HSBC

HSBC na černou listinu přidala akcie společnosti MicroStrategy a zabránila zákazníkům v získávání akcií společnosti. Banka veřejně ověřila zprávy pomocí podobných prohlášení obsažených v původní zprávě sdílené zákazníky na Twitteru.

Ve zprávě zaslané zákazníkům HSBC InvestDirect, kteří již drží akcie MicroStrategy (MSTR), banka odhalila, že na platformě již nebudou možné další nákupy MSTR. Komuniké uvedlo, že tito zákazníci mohou držet své aktuální zůstatky akcií MicroStrategy nebo prodávat své akcie.

Podle HSBC byla černá listina v souladu s omezeními banky v oblasti kryptoměn přijatými již v roce 2018. Výňatek z podmínek banky obsažený ve zprávě pro HSBC InvestDirect neboli HIDC zákazníci zní: „HIDC se nebude podílet na usnadňování (nákupu/nebo směně) produkt vztahující se k virtuálním měnám nebo produkty související s výkonem virtuální měny nebo odkazující na výkon virtuální měny. “

V reakci na tuto zprávu Stuart Hoegner, hlavní zástupce platformy kryptoměnové směnárny Bitfinex, řekl, že toto rozhodnutí bylo „regresivním krokem“ v kontextu rostoucí přitažlivosti kryptoměn ve společnosti a dodal:

„Místo toho, aby se HSBC odmítla účastnit produktů souvisejících s virtuálními měnami, měla by se místo toho zaměřit na poskytování optimálních služeb svým zákazníkům, z nichž mnozí platí za bankovní půjčky a produkty z kreditních karet vysoké poplatky a úrokové sazby. Ve skutečnosti je to kapacita blockchainové technologie - na základě odstranění zprostředkovatelů -, která může zvýšit úroveň začlenění, přístupnosti a transparentnosti ve finančních produktech.“

Musí to dávat smysl

Při vyčleňování MicroStrategy společnost HSBC označovala společnost jako „produkt virtuální měny“, a tedy její rozhodnutí zabránit zákazníkům v nákupu MSTR. HDIC však uvádí akcie několika společností s významným zapojením do kryptoměny, včetně Tesla, Square a Hut 8 Mining.

Elektrický gigant Elona Muska, Tesla, získal v únoru bitcoiny v hodnotě přibližně 1,5 miliardy dolarů. Hut 8 je zařízení na těžbu bitcoinů, zatímco Square provozuje Cash App, avenue pro nákup BTC, která také významně přispívá ke konečnému výsledku Square.

Na rozdíl od MicroStrategy, která drží bitcoiny pouze ve své rozvaze, zatímco stále vykonává svoji funkci firmy zabývající se business intelligencí, patří některé z obchodovatelných akcií na platformě HDIC společnostem, jako je Hut 8, které získávají hodnotu přímo z kryptoměn.

Zákaz obchodování s akciemi MicroStrategy ze strany HSBC se stává ještě bizarnějším, vzhledem k tomu, že zákazníci mohou na platformě stále nakupovat fondy obchodované na burze, které obsahují MSTR. Vskutku. Podle ETF.com drží 88 ETF akcie MicroStrategy.

Černá listina MSTR je stěží prvním negativním důsledkem investičního bitcoinového tlaku MicroStrategy. V prosinci 2020 Citibank snížila úroveň akcií společnosti s odvoláním na „nepřiměřené“ zaměření společnosti MicroStrategy na BTC.

Nové úrovně legitimity

Akce HSBC staví banku pevně v rohu starších finančních institucí, které stále odmítají inovace bitcoinů a kryptoměn. Tento krok nabízí nejnovější indikaci odmítnutí banky v oblasti digitálních měn v návaznosti na snahy blokovat zákazníky v repatriaci zisků z obchodování s kryptoměnami z burz na jejich bankovní účty počátkem roku.

Několik nových hráčů v tradiční finanční aréně se mezitím stále více vystavuje bitcoinům a kryptoměnám, protože nová technologie získává nové úrovně legitimity. Od nabídky depozitních služeb pro digitální měny až po zřízení platforem pro výměnu digitálních aktiv. Banky po celých Spojených státech, Evropě a Asii projevují větší zájem o digitální měny.

Uprostřed pokračujícího přílivu institucionálních aktérů do prostoru bitcoinů se otázka, zda vlády budou investovat do BTC, stává pravděpodobně otázkou „kdy“ a ne „pokud“. S pojišťovacími společnostmi a penzijními fondy, které si v bitcoinovém fondu ponořily prsty, se zdá, že státní investiční fondy nejsou příliš pozadu.

Jakub Kraľovanský – Trader 2.0

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Swingový výhled - 2. týden (Akciové indexy v USA, dolar, ropa)
  Trhy začátkem roku nepůsobí příliš nervózně ohledně dění kolem předání prezidentské moci v USA a dalších nárůstů nově nakažených po světě. Akciové indexy pokračují v růstu na nová historická maxima, zatímco americký dolar využívá politické situace v USA a vyšších výnosů k mírným ziskům. Situace na většině měnových párů tak zůstává začátkem roku nezměněna.
 • Swingový výhled - 50. týden
  V pravidelném týdenním swingovém výhledu se podíváme optikou technické a fundamentální analýzy na vybrané finanční trhy a chybět nebude ani shrnutí minulého týdne. Společně se podíváme na příležitosti, které trhy nabízí ze swingového hlediska, tedy pro delší držení pozice.
 • Swingový výhled - 51. týden
  V pravidelném týdenním swingovém výhledu se podíváme optikou technické a fundamentální analýzy na vybrané finanční trhy a chybět nebude ani shrnutí minulého týdne. Společně se podíváme na příležitosti, které trhy nabízí ze swingového hlediska, tedy pro delší držení pozice. Probrány jsou především nové páry EUR/USD, GBP/USD a USD/JPY a akciové indexy.
 • Swing trading: Obchodní analýza GBP/USD, GBP/JPY a ropa WTI
  Britská libra reagovala na včerejší zvýšení úroků, přesněji řečeno na doprovodný komentář Bank of England, oslabením na zajímavé hodnoty. K americkému dolaru se dostala na pěknou kulatou úroveň 1,3000 +/-, kde by jí již slušela nějaká swing korekce nahoru. Podporu má případný long obchod v býčí divergenci na momentu.
 • Symetrie a konfluence na EURUSD
  Podobná situace na EURUSD a na spot zlatu...
 • Sympózium v Jackson Hole môže zastaviť býkov na EUR/USD
  Čaká nás zaujímavý záver týždňa. Na jednej strane sa hromadia názory, že Jackson Hole nič zásadné neprinesie, no história nás učí, že je to stretnutie kde sa často krát naznačovali zmeny v monetárnej politike.
 • System urovni za pomoci EXCELU (DEXCEL)
  Jak zpravne pocitat urovne...
 • Systém - Výsledky
  Dobrý den. Obchoduji již mnoho let a když jsem narazil na tyto vaše blogy a články, byl jsem fascinován tím, čím vším se zabýváte a kolik tomu všemu zřejmě věnujete času.
 • Šest otázek na obchodního ředitele XTB Vladimíra Holovku k regulaci finančních trhů ESMA
  Přestože detailní rozhodnutí ESMA o nové regulaci finančních trhů známe teprve něco málo přes dva týdny, tak její zavedení do praxe se nezadržitelně blíží. Konec binárních opcí přijde na řadu od 2. července a zbytek opatření, včetně tolik diskutovaného pádu finanční páky, od začátku srpna. O důležitých bodech nové regulace ESMA jsme už psali v našich předchozích článcích na tomto blogu. Obchodnímu řediteli XTB České republiky Vladimíru Holovkovi jsme položili 6 dotazů k nové regulaci.
 • Šialené, ale ziskové...
  ...alebo, ako sa nemá obchodovať. Vopred upozorňujem, že spôsob pondelkového obchodovania predovšetkým z pohľadu MRM (money a risk manažmentu), ktorý popíšem v tomto článku, skutočne neodporúčam. Bolo to „vecou“, tak trocha možnosti „stratiť“, ale pravdepodobne aj ľahkovážnosti. A úprimne? Išiel som aj „hlavou proti múru“ (aj keď som si ju nakoniec nerozbil) ... Túto seansu uvádzam jednoznačne ako „memento“, aj keď so ziskovým záverom. Utorkové obchodovanie už považujem zo všetkých hľadísk za vzorové (aspoň čosi).
 • Škůdci a podobná havěť...
  Aneb jak na náš nový web reaguje naše "konkurence" ?
 • Španělské výnosy opět na rekordech
  Stejně jako minulé pondělí po zprávách o pomoci Španělsku, také toto pondělí nevydržela pozitivní nálada na trzích dlouho.
 • Španělské výnosy poblíž listopadových rekordů
  Nálada na trzích zůstává i nadále na bodu mrazu.
 • Štartuje Bitcoin na 50 000 USD alebo je už v korekcii?
  Dnes sa pozrieme opäť na kryptomeny a to konkrétne hneď na tú najväčšiu kryptomeny ktorou je Bitcoin.
 • Štvrťročný výhľad od 3cAnalysis: pár EUR/USD a index S&P 500
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.
 • Štvrťročný výhľad 3cAnalysis: pár GBP/USD a index DAX
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.
 • Štybar a já
  Protože tento víkend trávím pro mě velmi neobvykle - v nádherně opojném osamění v domě uprostřed luk a lesů, mám nyní více času na věci, které normálně nikdy nedělám - když už jsem prošel velký kus země a nadýchal se příjemně čerstvého vzduchu, přijít do tepla a zapnout si televizi, i na věci, které dělám notoricky často - přemýšlet u toho v kontextu mého obchodování.
 • Štyri základné grafy, ktoré musíte na kryptomenách sledovať
  Ahojte traderi a vitajte u môjho prvého článku pre FXstreet.cz. Mojou špecializáciou sú najmä kryptomeny a preto sa v tomto úvodnom článku pozrieme na 4 absolútne kľúčové grafy, ktoré nám vedia napovedať v akej kondícii sa nachádza celý kryptomenový trh.
 • Švýcarská anomálie na trhu?
  Měnový pár EUR/CHF v posledních týdnech opustila volatilita. Tak se dá přeložit vývoj po 9. listopadu, kdy superpozitivní zpráva o efektivní vakcíně Pfizeru poslala trhy do euforie a švýcarský frank jako bezpečný přístav zůstal mezi prodávanými aktivy. Toho zřejmě využila švýcarská národní banka (SNB), která na trhu stále operuje v nemalých částkách a stanovila si vyšší dno na měnovém páru EUR/CHF.
 • Švýcarská centrální banka je připravena oslabit frank
  Švýcarská centrální banka má i po ukončení fixace kurzu švýcarského franku proti euru (EUR/CHF) oči stále otevřené. Velmi pozorně monitoruje situaci v Evropě a upozorňuje na letošní politická rizika, která by mohla zlákat investory k nákupu švýcarského franku. Právě evropská dluhová krize přiměla investory k přesunu kapitálu z eur do franků. Přílišné posilování franku následně v září 2011 donutilo centrální banku zafixovat hodnoty kurzu franku proti euru na úrovni 1,20. Švýcarskou centrální banku (SNB) stály intervence hodně peněz a úsilí. Avšak když se Evropská centrální banka (ECB) na začátku roku 2015 rozhodla spustit program kvantitativního uvolňování (QE), Švýcarům bylo jasné, že masivní příliv eur na kapitálový trh neustojí a fixaci kurzu zrušili.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com