Středa 24. duben 2024 21:57
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Italexit – matka všech krizí

12.06.2018 13:29  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Známý ekonom Barry Eichengreen už před deseti lety popsal scénář, ve kterém by Itálie odešla z eurozóny. V něm domácnosti a firmy očekávají převod depozit na liry, které poté oslabí svůj kurz k euru. Všichni se tak budou snažit převést své úspory do jiných zemí eurozóny. Následuje bankovní krize. K ní se přidá krize na trhu vládních obligací, protože investoři se budou chtít vyhnout převodu svých pohledávek na pohledávky denominované v lirách. ECB v takové situaci nepomůže. A pokud budou vládní finance napjaté, nepomůže bankám ani vláda. Půjde o „matku všech finančních krizí“. Stephen G. Cecchetti z Brandeis International Business School se na populární blogu Money and Banking věnuje tomuto procesu detailněji. 

Cecchetti poukazuje na současný politický vývoj v Itálii a s ním spojený růst rizikových prémií italských vládních obligací. Vytvoření nové vlády sice situaci poněkud uklidnilo, ale „stále přetrvává nejistota ohledně setrvání Itálie u eura“. Zatím se nezdá, že by se rozjížděl run na banky a docházelo by k masovějším výběrům vkladů. „Nebylo by ale překvapivé, kdyby data ze systému Target 2 ukázala odliv peněz z italských bank. Bankovní unie ještě není dokončena a střadatelé tak mají motivaci k přesunu peněz ze zemí, které jsou politicky rizikovější, nebo se nachází v ekonomických problémech,“ píše ekonom a poukazuje na nedávné varování guvernéra Bank of Italy Visca, který řekl: „Nesmíme nikdy zapomenout, jak velkým rizikem je ztráta nenahraditelného aktiva jménem důvěra.“ 

Pokud by Itálie měla odejít z eurozóny a chtěla se vyhnout panice, musela by tak učinit nečekaně během jedné noci. Musela by zavést omezení na tok kapitálu, a to možná na několik let. Lidé v Itálii by tím byli pobouřeni, zahraničí by bylo v obavách. Je také pochybné, zda by italská vláda byla schopna provést důvěryhodné oslabení kurzu nové měny. Rozpočtová omezení a tlaky by spíše nahrávaly scénáři vysoké inflace než depreciaci zlepšení konkurenceschopnosti. Itálie musí podle našich výpočtů refinancovat každý rok dluhy odpovídající v průměru 17 % HDP. Jakákoliv ztráta důvěry by tak znamenala i ztrátu fiskální udržitelnosti. 

Itálie kvůli svým vysokým dluhům patří k zemím, které jsou náchylné na krize vyvolané sebenaplňujícím se proroctvím. Pokles důvěry v udržitelnost vládních financí totiž vede k růstu rizikových prémií, který sám o sobě tuto udržitelnost podkopává. Uvolnění fiskální politiky tak může mít za cíl podporu ekonomického růstu, ale v praxi může u těchto zemí spíše vyvolávat obavy z prudkého růstu dluhů či fiskální dominance. Extrémním příkladem jsou některé provincie v Argentině, které vydávaly nové dluhopisy připomínající svou formou bankovky (viz obrázek), platily jimi mzdy a podporovaly jejich používání při běžných platbách. 

001

Zdroj: Money and Banking

Není snad ani překvapivé, že v Itálii již některá hnutí navrhují vytváření podobných náhrad za běžné peníze, které by měly pomoci snížit daně a podle pravidel eurozóny by nepředstavovaly další dluhy. Ne náhodou se ale finanční trhy bojí různých forem fiskální dominance nad monetární politikou. „Největší hrozbou pro euro je politika. Euro ve Frankfurtu není to samé jako euro v Římě. A to ví každý. Eichengreen tvrdil, že žádná země, která uvažuje dlouhodobě, nebude ochotná utrpět obrovské ztráty spojené s odchodem z eurozóny. Jenže v praxi dochází k tomu, že během těžkých časů se výhled stává velmi krátkodobý a tak vznikají krize,“ uzavírá Cecchetti.

Zdroj: Money and Banking

 
 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách ISM v dubnu klesl na 57,1 b. oproti 58,3 b. v březnu. Při podrobnějším pohledu vzrostl subindex placených cen, zatímco nové objednávky poklesly.
  • ISM ve službách klesl
    Index nákupních manažerů ve službách ISM v únoru klesl na 56,5 b. oproti 59,9 b. v lednu. Trhy však očekávaly růst na 61,1 b.
  • ISM ve výrobě znovu zklamal, americké přesto navyšují historická maxima
    Po velmi dobrých výsledcích NFP dnes přišly z USA také výsledky ISM a tentokrát se jedná o překvapení negativní. Říjnový ISM pro výrobní sektor sice vystoupal ze 47,8b. na 48,3b., trh ale počítal s růstem až na 49b. Kontrakce ve výrobním sektoru tedy pokračuje a je stále hlubší než trh očekával.
  • ISM ve zpracovatelském průmyslu nad 50 body. EURUSD klesá na 1,075
    Index ISM ve zpracovatelském průmyslu se vrátil nad 50 bodů, což naznačuje hospodářskou expanzi. Dolar po zprávě posílil a EUR/USD klesá na nejnižší hodnotu od poloviny února. V komentáři ke zprávě se dočteme, že poptávka zůstává měkká, ale panuje vysoký optimismus ohledně budoucího růstu zakázek, což by mělo zlepšit hospodářskou expanzi ve 2. čtvrtletí.
  • ISM v průmyslu klesl
    Index nákupních manažerů v průmyslu v lednu klesl na 47,4 b. oproti 48,4 b. v prosinci. Trhy očekávaly pokles na 48 b. Naopak subindex placených cen vzrostl na 44,5 b. oproti 39,4 b., přičemž trhy očekávaly růst 40,4 b.
  • ISM v průmyslu poklesl
    Index nákupních manažerů v průmyslu ISM v září klesl na 50,9 b. oproti 52,8 b. v srpnu. Rovněž subindex placených cen klesl na 51,7 b. oproti 52,5 b. v srpnu. Trhy u obou indexů očekávaly pokles na 52 b.
  • ISM v průmyslu překvapivě vzrostl
    Index nákupních manažerů v průmyslu ISM v květnu vzrostl na 56,1 b., přičemž trhy očekávaly pokles na 54,5 b. Subindex placených cen se drží na vysokých úrovních 82,2 b.
  • ISM v průmyslu se snížil
    Index nákupních manažerů v průmyslu ISM se v dubnu snížil na 55,4 b. oproti 87,1 b. v březnu. Trhy očekávaly zvýšení na 57,6 b.
  • I stavební produkce trpí koronavirovou infekcí
    Pokračující pandemická omezení dopadající na nižší investiční aktivitu hlavně v privátním sektoru a horší lednové počasí, to jsou hlavní faktory, které ovlivnily výkonost českých stavebníků na počátku letošního roku. První důvod je dlouhodobějšího charakteru, když ekonomická recese způsobená pandemií omezuje investiční aktivitu, zejména tu, která má dopad do stavební výroby, tj. budování nových výrobních kapacit. Opotí loňskému lednu, kdy nám do začátku pandemie zbývaly ještě cirka dva měsíce, tak byla stavební produkce nižší o 5,2 %. Pozemní stavitelství na tom bylo s propadem o 6,5 % hůře. Naopak produkce inženýrského stavitelství byla o 0,1 % výše. Zde je vidět investiční aktivita státu ve světle loňských rekordních investičních výdajů eráru.
  • Ist Deutsche Bank kaputt?
    Včera sme písali o problémoch Deutsche Bank. Dnes akcie nemeckej banky poklesli do nových miním – v tomto roku jej akcie stratili už 54%. Trh čoraz intenzívnejšie vsádza na jej krach.
  • Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá
    Závěr týdne na finančních trzích nevypadá dvakrát pozitivně. Pohled na akcie ještě není tak špatný - hlavní evropské i americké indexy se drží lehce v červeném a o jejich negativní výkon se stará z velké části jeden sektor (energetický). Itálie nebo Španělsko jsou na tom ale o poznání hůř a zdejší indexy padají o více než 2 procenta.
  • Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne
    Také začátek dalšího týdne je pro hlavní finanční trhy negativní. Stále pokračuje proces smiřování se s horší ekonomickou realitou. Dokládá to třeba další snížení vyhlídek pro globální HDP od OECD. Dalším příkladem je slabší německý index Ifo, který zase ukazuje rostoucí pesimismus mezi tamními firmami.
  • Itálie bude večer bez premiéra, Monti po rozpočtu skončí. Výnosy rostou, řecký dluh vydělal 80 %?
    Italský premiér Mario Monti dnes večer v úřadě skončí. Po schválení rozpočtu 2013 italským parlamentem, což je očekáváno v podvečer, složí svou rezignaci do rukou prezidenta Giorgia Napolitana. V prosinci Monti ztratil podporu středopravé PDL expremiéra Silvia Berlusconiho pro svou technokratickou, ve volbách nezvolenou vládu, která měla zachránit Itálii, a rozhodl se skončit s rozpočtem na příští rok.
  • Itálie: Byli jsme svědky těsného odvrácení další dluhové krize?
    Koaliční námluvy populistických stran Hnutí 5 hvězd a Liga způsobily nemálo pozdvižení na evropských finančních trzích. Po silném odporu italského prezidenta vůči návrhu na nového ministra financí to vypadalo, že země spěje k úřednické vládě a dalším parlamentním volbám. Nicméně strany se nakonec znovu vrátily k jednacímu stolu a koncem týdne byla jmenována koaliční vláda pod vedením G. Conteho. Nejistota na italských trzích sice během velmi krátké doby dostala rizikovou prémii vůči německým desetiletým dluhopisům na více než 230 bazických bodů, což je nejvíce od roku 2013. Nicméně data nenaznačovala, že by se investoři obávali odchodu Itálie z eurozóny. Tým RBI analyzoval rizikové prémie ve výnosech italských desetiletých dluhopisů a podle těch je pravděpodobnost italského exitu z eurozóny někde mezi 4 % a 9 % ročně. Obavy investorů na trhu se tak týkaly především ekonomického a fiskálního vývoje samotné Itálie, ale ne italské budoucnosti v eurozóně.
  • Itálie i dnes v centru všeho dění. Italské výnosy prudce rostou, zatímco euro a evropské akcie znovu ztrácí
    Stejně tak jako včera je i dnes hlavním tématem na finančních trzích situace v Itálii. Ta se sice od víkendu nijak zásadně nezměnila, pondělní výprodej na italských bondech ale i tak dnes ráno zesílil a růst dluhopisových výnosů i nadále děsí obchodníky. Italské desetileté výnosy totiž vystoupaly o dalších 30 bazických bodů až nad 2,96 %, přičemž ještě dopoledne se krátce přehouply přes hranici 3,4 %.
  • Itálie je tikající bombou eurozóny. Salviniho Liga může v pravděpodobných říjnových volbách získat kolem 40 % hlasů
    Výnos desetiletých italských dluhopisů dnes ráno citelně vyskočil. Ještě včera odpoledne činil úrok na desetiletém bondu italské vlády 1,53 procenta, dnes už činí 1,77 procenta a je tak nejvyšší za poslední více než měsíc. Investoři požadují vyšší úrok bezprostředně kvůli nejistotě plynoucí z italské vnitropolitické situace.
  • Itálie kvůli summitu G20 přechodně zavede hraniční kontroly
    Itálie kvůli víkendovému summitu hospodářských mocností ze skupiny G20 v Římě od dnešní noci přechodně zavádí kontroly na svých hranicích, které jsou uvnitř schengenského prostoru volného pohybu osob a zboží. Italské ministerstvo vnitra oznámilo, že kontroly hranic začnou dnes ve 22:00 SELČ a skončí 1. listopadu ve 13:00 SEČ.
  • Itálie nabírá kurz k novým volbám. Prezident hledá lídra dočasné vlády
    Prezident Giorgio Napolitano začal hledat vhodné jméno pro premiéra další technokratické vlády Itálie. Dal tím na jeho...
  • Itálie nebude žádat o úvěr z Evropského stabilizačního mechanismu
    V. Benda, člen bankovní rady ČNB, v dnešním rozhovoru nastínil očekávání centrální banky ohledně dalšího vývoje. V této těžké a nejisté době je podle něj nesmyslné dohadovat se o přesných číslech, jelikož situace se mění ze dne na den, a to, co bylo aktuální včera, již dnes nemusí platit. V ČNB proto pracují s různými scénáři. Podle optimistického scénáře by mělo k největšímu propadu dojít ve druhém čtvrtletí následované oživením ve druhé polovině roku. To se shoduje také s našimi výhledy. Nezapomněl však zmínit, že pokud by byly výrazněji zasaženy dodavatelsko-výrobní řetězce, recese by mohla trvat déle. Centrální banka se nyní soustředí zejména na finanční stabilitu. Připouští tak možnost, že by sazby mohly dále klesat směrem k nule, ačkoliv si je bankovní rada vědoma, že to nepřinese ekonomice okamžitou pomoc. Za nepravděpodobné považuje pokles sazeb až do záporného teritoria. Pokud si to aktuální situace bude žádat, nevylučuje ani možnost mimořádného zasedání.
  • Itálie nechce kráčet v šlépějích Řecka, Berlusconi v noci dohodl klíčové reformy. Dal všanc i své křeslo?
    Premiér druhé nejzadluženější země eurozóny Silvio Berlusconi se v noci dohodl s...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
Broker EX-CAP
eToro
reklama
CapXmaster srovnani