Sobota 31. říjen 2020 16:50
reklama
XTB Mourinho2
reklama
Ceska mincovna
reklama
Bossa volby USA

Strmý pád pojišťoven – downgrade pro AIG

08.09.2017 13:50  Autor: Globtrex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Pojišťovny dostávají downgrade, Stavební dodavatelé Upgrade – hurikány a nízké úrokové sazby destruují pojistný trh.

Ekonomický výhled: Nejistota ovlivňuje vyhlídky růstu pojišťoven v 2017

Americká ekonomika míří na neznámé území s novou administrativou, která má pod kontrolou Bílý dům, a formuje regulační reformu, obchodní politiku a daňový systém. Eurozóna, resp. evropské ekonomiky jako celek akcelerovaly v průběhu 1H 2017 i přes počáteční hrozbu nestability díky odchodu Spojeného království z Evropské unie (obecně známému jako „Brexit“) a negativním úrokovým sazbám v některých zemích. Společně by tyto základní podmínky mohly znamenat pro pojišťovny náročný rok.

Nízké úrokové sazby nadále tlačí na investiční příjmy, což bude pravděpodobně přetrvávat v střednědobém horizontu navzdory očekávaným zvýšení sazeb. Nicméně volatilita dluhopisů vzrostla hned po volbách v roce 2016 v očekávání většího deficitu a vyšší inflace, která je aktuálně limitujícím faktorem růstu sazeb ve většině zemí a implicitně ovlivňuje tvorbu pojistných rezerv.

Předvolební prognózy zpomalení vývoje spotřebitelských výdajů by mohly podkopat vyhlídky růstu pojišťoven, zejména v případě, že úrokové sazby začnou růst v pravidelných intervalech, což by mohlo odradit spotřebitele i firmy od půjček a úvěrů. Předvolební i povolební sliby D. Trumpa p zvýšení výdajů na infrastrukturu by však mohly pozitivně ovlivnit hrubý domácí produkt a vytváření pracovních míst.

Graf 1. U.S: CPI


united-states-consumer-price-index-cpi

Zatímco ekonomika získala miliony pracovních míst a nezaměstnanost se během posledních několika let výrazně snížila, tempo růstu zaměstnanosti zpomalovalo. Inovace, jako je automatizace robotických procesů a autonomní vozidla, ohrožují trh práce a hloubku pojistného kmene; hrozí, že se v příštím desetiletí výrazně zmenší počet pojistitelů i pojištěných. Současně může automatizace pomoci pojistitelům snižovat náklady na pracovní sílu, ale pravděpodobně nestačí k vyrovnání potenciální ztráty pojistného.

Růst trhu s nemovitostmi podléhá ekonomickým a kulturním posunům. Trh s bydlením posílil pojistné expozice a předepsané pojistné, i když se zdá, že tento trend ztrácí dynamiku. Vzestup chytrých domů a sdílená ekonomika můžou v krátkodobém až dlouhodobém horizontu vést k posunům v oblasti škodového pojištění domácností a poptávky po tomto druhu produktu.

Změny v automobilovém průmyslu představují existenční hrozbu pro pojišťovny. Sekuritizace vozidel, zavádění bezpečnostních prvků do standardní výbavy a slábnoucí trh s novými vozidly může udržet trh s povinným pojištěním v současných hodnotách, ale nese nulový potenciál růstu. Dlouhodobý a nevyhnutelná posun směrem k autonomním vozidlům a sdílení jízdy hrozí odstraněním milionů pojistitelných rizik, ačkoli komerční auto pojistitelé a dopravci odpovědní za výrobky by mohli těžit z těchto trendů a z posunů odpovědnosti a vlastnictví.

Globální změny klimatu přináší pojišťovnám nepředvídatelná rizika v podobě změny průměrných hodnot ve vývoji počasí, častých výkyvů směrem k novým historickým maximům a zvyšování frekvencí a množství škod vzniklých přírodními pohromami.

Pojišťovny jsou tedy ohrožovány z mnoha stran; sektor jako celek není schopen umísťovat svoje technické rezervy a dlouhodobě, díky přísné regulaci, out- performovat při nulových úrokových sazbách. Počet pojištěných osob v rámci životního pojištění a domů či vozidel, v rámci neživotního pojištění, se bude nadále snižovat a příjem předepsaného pojistné tak lineárně klesá. Nepředvídatelné katastrofy, jako jsou přírodní pohromy, nebo terorismus dále snižují schopnosti pojišťoven udržet dlouhodobou profitabilitu. ¨Výše zmíněné fakty naznačuje i vývoj indexu S&P 500 property & casualty insurance companies.

Aktuální meteorologická situace v USA a velmi problematický rok 2016, nízká schopnost pojišťoven profitovat z ROAE determinuje možnost růstu akcií pojišťoven a aktuální doporučení pro sektor Property & Casualty je SELL.

Hurikán Harvey má aktuálně na kontě škody okolo 100 – 120 mld. USD. Hurikán Irma, který atakoval oblast Karibiku a míří k Floridě má být ještě pustošivější. Odhaduje se, že škody, pokud přesáhnou cca 150-180 mld. USD, nebude schopna americká ekonomika zvládat.

Ničivé živly snižují ceny akcií pojišťoven, ale na druhou stranu ženou výš akcie dodavatelů stavebního materiálu a stavebních firem. Tyto akcie včera posilovaly o několik procent, někdy i o desítky. Mezi takové patří například akcie

USG Corp. (USG),

01_USG

Roofing Supply Inc. (BECN),

02_BECN

Home Depot HD),

03_HD

Lousiana Pacific (LPX)

04_LPX


Pojistný trh a vývoj klíčových titulů


Allstate Corporation (ALL)

b_SIGI

Selective Insurance Group, Inc. (SIGI)

a_ALL copy

Cincinnati Financial Corporation (CINF)

c_CINF

Chubb Limited (CB)

d_CB

First American Corporation (FAF)

e_FAF

American International Group, Inc. (AIG)

f_AIG

Nejen tyto vybrané pojišťovny, ale celý sektor je aktuálně v potížích. Pojišťovny zajišťují větší rizika v soupojištění a spolu s nimi nese část rizika I zajišťovna, tedy pojišťovna pojišťoven. Samy škody po hurikánu Harvey na domech se odhadují v intervalu 10 – 15 mld. USD; do tohoto odhadu však nespadají korporátní stavby, kde budou škody mnohonásobně vyšší a také propojištěnost nemovitostí bude vyšší (odhaduje se, že až 75% majitelů domů nebylo pojištěno).

Pojistný sektor také stojí již delší dobu před neřešitelným problémem; kde kapitalizovat vybrané pojistné. Zákonná úprava a regulace trhu nedovoluje pojišťovnám vstupovat do rizikových aktiv musejí se omezit pouze na pokladniční poukázky vládní bondy s ratingem AAA. Po takto prudkém výprodeji trhu, jaký se odehrává nyní, by mohlo dojít k jeho otočení a opětovnému růstu.

Aktuální pád pojišťoven dokládá dnešní downgrade pro AIG od Atlantic Equities a porovnání části portfolia S&P Insurance index

Graf 2. Srovnání S&P 100  a pojišťoven

Insurance_Comp_Chart

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Stretnutie G20 cez víkend
  Práve beží v Južnej Kórei (piatok a sobota). Už sme sa dočkali aj zopár vyhlásení. Avšak neprek...
 • Stretnutie Merkozy – prvé kroky k fiškálnej únii
  Včerajšie stretnutie Merkelovej a Sarkozyho neprinieslo žiadne nov&am...
 • Stretnutie Merkozy – prvé kroky k fiškálnej únii
  Stretnutie Merkozy – prvé kroky k fišk&aacut...
 • Stretnutie predstaviteľov EU
  Ohlásenie neplánovaného stretnutia predstaviteľ...
 • S trhy si dnes zahrála ECB. Euro dál září
  Nijak nepřekvapilo, že ECB sehrála klíčovou roli v dnešním obchodování na hlavních trzích. Nastavení politiky se nezměnilo a navzdory spekulacím se neposunula ani rétorika banky. Zásadní byl postoj k euru, jehož se Mario Draghi nesnažil tlumit nějakým silnějším výrokem.
 • Striebro sa dostalo nad 4-ročné maximá a prekonalo hranicu 20 USD
  Striebro je dnes jednou z najvýkonnejších komodít. Vzácny kov naďalej pokračuje v raste a po septembri 2016 sa mu prvýkrát podarilo prelomiť hranicu 20 dolárov. Striebro zaznamenalo nárast o približne 75% z marcových miním a nedávne oslabenie USD mu poskytlo výraznejší priestor pre rast.
 • Striebro vzrástlo o 50% za mesiac
  Nárast na striebre pokračuje, keďže ceny sú dnes takmer o 3% vyššie, napriek určitému posilneniu USD. Výnosy sú oveľa pôsobivejšie, keď sa pozrieme na posledný týždeň a minulý mesiac, keď striebro získalo 18 a 52%!
 • Stringency Index: Krajiny zatiaľ nezavádzajú blokovacie opatrenia aj napriek nárastu nových prípadov nákazy
  Nálada na akciových trhoch sa v posledných týždňoch zlepšila, nakoľko mnohé, najmä európske krajiny postupne pristupujú k uvoľňovaniu blokovacích opatrení, čo zvyšuje pravdepodobnosť skorého ekonomického oživenia. Taktiež aj početné fiškálne stimuly zo strany EÚ a plánované stimuly v USA prispievajú k zlepšeniu nálady na finančných trhoch, čo vedie k postupnému oživeniu akciových indexov.
 • Stringency Index: Španielsko uvoľnilo blokovacie opatrenia
  Nálada na akciových trhoch sa v posledných týždňoch zlepšila, nakoľko mnohé, najmä európske krajiny postupne pristupujú k uvoľňovaniu blokovacích opatrení, čo zvyšuje pravdepodobnosť skorého ekonomického oživenia. V posledných dňoch sa však objavili obavy , že niektoré štáty v USA môžu čeliť druhej vlne pandémie, pretože pristúpili ku skorému uvoľneniu opatrení. Medzi ohrozené štáty patria napríklad Texas, Florida a Kalifornia. Vďaka tomu sme videli v druhej polovici týždňa zhoršenie nálady na finančných trhoch, pričom akciové indexy zaznamenali pokles.
 • Stringency index: Vlády pokračujú v uvoľňovaní opatrení, akciové indexy rastú
  Nálada na akciových trhoch sa v posledných týždňoch zlepšila, nakoľko mnohé, najmä európske krajiny postupne pristupujú k uvoľňovaniu blokovacích opatrení, čo zvyšuje pravdepodobnosť skorého ekonomického oživenia. Dokonca aj spoločnosť Volkswagen sa dnes vyjadrila, že v Číne dochádza k rýchlej obnove dopytu, pričom dopyt po automobiloch by sa mohol čoskoro vrátiť do predkrízových úrovní. Odborníci však varujú, že príliš skoré uvoľňovanie blokovacích opatrení môže vyvolať opätovné šírenie vírusu, na čo by vlády museli opäť reagovať opatreniami, čo by hospodárske oživenie opäť posunulo o niekoľko krokov späť.
 • Strmý propad ropy a citelné oslabení eura. Koruna však na konci týdne roste
  Hlavní pozornost na sebe závěrem týdne strhla jednoznačně ropa, která pod tlakem obav z rostoucího převisu nabídky padá až o 7 procent. Spolu s sebou stahuje energetický sektor, který takovému vývoji může těžko odolávat a dnes posílá do červeného americké akciové indexy, zatímco evropské obírá o jejich denní zisky.
 • Struktura tuzemského HDP za Q1 16 poukáže na chybějící investice
  Na středoevropských devizových trzích se včera žádný jednotný trend neprosazoval. Koruna tradičně okupovala kurzový závazek, když zůstala přilepená k hladině 27,03 CZK/EUR, polský zlotý měl tendenci nepatrně oslabovat, naopak maďarský forint si lehce polepšil. Intradenní pohyby ale u žádné z těchto měn nepřekonaly třetinu procenta.
 • Struktura U.S. GDP růstu – Q1 2019
  Ekonomický růst USA se v prvním čtvrtletí roku 2019, oproti tržním očekáváním, zrychlil. Na anualizovaném základě rostla ekonomika o 3,2 procenta, tj. zrychlení z 2,2 procenta ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018. Zrychlení však bylo postaveno na nejistých základech, protože polovina čtvrtletního růstu byla způsobena nárůstem zásob a současně poklesem importu. To znamenalo, že čistý obchod přispěl k růstu jedním procentním bodem.
 • Střadatelé kvůli nízkým úrokům přicházejí o 100 miliard eur ročně, varuje studie
  O více než 100 miliard eur ročně přicházejí střadatelé po celém světě kvůli nižším bankovním úrokům, než je inflace....
 • Středa byla pro riziková aktiva černým dnem
  Ve středu se rizikovým aktivům nedařilo. Například evropské akcie včera ztratily 0,7 %, okolo jedné hodiny však byly dokonce níže o 1,8 %...
 • Středa přinesla prudký pokles koruny
  Koruna si ve středu zaznamenala výrazné ztráty kolem sedmi desetin procenta, když se posunula z ranních úrovní...
 • Středa v režii USA – HDP, FED; analýza dolaru a EUR/USD
  Dnes budou finančnímu trhu vládnout Spojené státy americké. První budou zveřejněna data HDP za první čtvrtletí (v 14:30). Očekává se, že americká ekonomika...
 • Středeční analýza EUR/USD
  EUR/USD nedokázal během včerejší seance dokončit konsolidaci ke klesající trendové linii. Tento prostor zatím zůstává otevřený a může tak...
 • Středeční optimismus svědčí akciím a euru. Pomáhá Hongkong a naděje o Fedu i brexitu
  Středeční dopoledne na finančních trzích doprovází poptávka po riziku, kterou podporují v zásadě tři klíčová témata: Hongkong, brexit a Fed. Akcie v Evropě si připisují přes procento, výnosy bezpečných dluhopisů stoupají a eurodolar roste na dosah 1,1000. Sledujeme rovněž stoupající ropu, zatímco zlato sestupuje o půl procenta níž.
 • Středeční zasedání Fedu tlačí trhy vzhůru již dnes
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování růstem. Index Dow Jones si připisuje 0,1 %, S&P 500 roste o 0,2 % a technologický Nasdaq stoupá o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede telekomunikačním firmám (+0,8 %) a realitním developerům (+0,6 %). Naopak ne příliš vydařený začátek obchodování mají výrobci nezbytného zboží, jejichž akcie ztrácí 0,6 %. Důvodem optimismu na trzích jsou očekávání investorů na závěry středečního zasedání Fedu. Nemělo by sice dojít ke snížení úrokových sazeb, nicméně se dá čekat, že nový výhled na sazby bude naznačovat silnou pravděpodobnost jejich snižování v letošním roce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy