Pondělí 09. prosinec 2019 15:56
reklama
XTB vikend
reklama
XTB vikend
reklama
BOSSA kviz

Nízké ceny ropy mohou přivést některé země ke krachu

25.08.2015 17:53  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Cena ropy včera propadla nejníže od krize 2009. Americká WTI se dostala pod 38 dolarů za barel a severomořský Brent se přiblížil 42 dolarům. Po několika měsících se tak ropa dostala opět na nová minima. Boj s extrémně nízkými cenami možná na nějaký čas vyhraje, už dnes ropa ruku v ruce s většinou ostatních aktiv včerejší paniku koriguje, ale základy trvalého růstu cen chybí. Růst nabídky je stále rychlejší než poptávka a konce tohoto trendu nevidět. Svět byl přivyklý dlouhodobému růstu cen ropy. Obrat nebo pouhé zastavení tohoto trendu na několik let by mohlo přinést závažné geopolitické důsledky. Z nízkých cen profitují importéři a naopak ztráty zaznamenávají vývozci. Existuje však daleko více zemí, které na poklesech cen ropy vydělají, než prodělají. Dle CME Group stojí exportéři ropy (net-exporters) za pouhými 14 % globálního HDP. Net - importers vytvářejí v souhrnu 86 % HDP. To znamená, že pozitivní efekt nízkých cen ropy se rozdělí mezi relativně vyšší počet zemí, zatímco negativní důsledky jdou na bedra pouze několika ekonomik.

Graf ukazuje vliv propadu cen ropy na HDP v zemích exportérů i importérů při polovičních cenách ropy

crude

V nebezpečí jsou zvláště chudé země, které naprostou většinu svých příjmů zajišťují prodejem ropy - Libye, Angola, Irák, Venezuela. Meziročně poloviční ceny znamenají až čtvrtinový propad HDP v případě občanskou válkou poškozené Libye. Přibližně 95 % exportních příjmů tvoří ropa a její produkty v případě Venezuely. A tamní ropný průmysl stojí za 24 % HDP. Poloviční ceny znamenají nižší ceny státního rozpočtu o desítky procent. Venezuele docházejí peníze na sociální programy a státem řízené nákupy základních potřeb obyvatelstva. Venezuelský socialistický experiment se zdá být u svého konce. Další kapitolou jsou bohaté státy s dostatkem zásob ropy a velkými exporty, jejichž ekonomiky jsou ovšem na ropě taktéž extrémně závislé. V prvé řadě se jedná o Saudskou Arábii nebo Kuwait a některé další státy v oblasti Perského zálivu, které by při přetrvávajících cenách ropy mohly přijít o pětinu HDP. Rezervy těchto zemí jsou vysoké a jsou zároveň schopné přestát i delší období nižších cen bez výrazných negativních dopadů. Rozpočty ovšem počítají s minimální cenou ropy okolo 80 dolarů za barel. Bezbřehé utrácení by mohlo rychle skončit a některé hlavně developerské projekty těchto zemí by se mohly dostat do problémů. Dubajská krize z roku 2009 je připomenutím toho, že státy Perského zálivu se mohou také přiblížit krachu. Tenkrát přišla záchrana z bohatého Abu Dhabi. Pokud by ovšem nízké ceny přetrvaly roky, i tento emirát by tentokrát mohl mít sám málo. Samostatnou kapitolou je Írán, jehož závislost na ropě byla v posledních letech nuceně snížena sankcemi na její vývoz. Ty by měly být brzy zrušeny, Írán by se ovšem vracel na úplně jiný trh, než který v roce 2012 opouštěl. Země neprofitovala z přetrvávajících vysokých cen v minulých letech, to by však paradoxně mohlo ulehčit tamní ekonomice, která nepřivykla vysokým exportním příjmům. Jakmile Írán opět dostane svoji ropu na světové trhy, situace pro něj bude pozitivní i za současných cen. Také Rusko, které je po Saudské Arábii druhým největším světovým těžařem, by současné ceny ropy mělo ustát. Ruský ropný průmysl stál v posledních letech za čtvrtinou ruského HDP a čistě exporty ropy a plynu se na HDP Ruska podílely v roce 2013 z 15 %. Celkem 68 % exportních příjmů Ruska plynulo z prodeje ropy a ropných produktů (2012). Pokles ropy o 1 % způsobuje pokles příjmů z exportů o 2 miliardy dolarů.

rer

Dle ruského ministerstva financí tvořily 50 % státního rozpočtu příjmy z daní a cel souvisejících s těžbou ropy (2013). Poloviční ceny ropy tak znamenají zásadní výpadek státního rozpočtu. Jedním z důsledků nižších cen ropy je propad kurzu rublu, který se v současnosti obchoduje poblíž historických minim.

usdrub

Pokud nízké ceny ropy vydrží, bohatství Západu se přestane přesouvat do zemí exportérů ropy, které se rekrutují převážně z rozvíjejících se zemí. Pokles příjmů by mohl nakonec vést v některých případech ke krachu, jindy k revolucím nebo exodu obyvatelstva. Výhodu by mohly mít ekonomiky, které se v minulosti snažily své příjmy diverzifikovat do jiných oblastí jako například některé ropné emiráty. Pokud se ale vyplní černé scénáře pro tyto země a ceny ropy zůstanou nízké několik let, na tuto situaci není dostatečně připravena ani jedna z nich.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nikto už nikomu neverí
  Riziko má zelenúPočas včerajšieho dňa sme boli svedkam...
 • Ninja Trader a Trader Workstation (TWS) – Návod na propojení
  Klienti LYNX mohou využít přístupu na stovky světových burz přes celovsvětově oceňované obchodní platformy. Pokročilejší obchodníci využívají platformu Trader Workstation (TWS), zatímco občasní akcioví investoři s oblibou obchodují přes webovou platformu LYNX Basic. Investoři také mohou získat přístup k trhům přes aplikaci LYNX Trading na mobilu a tabletu.
 • Nintendo překvapilo
  Japonský výrobce herních konzolí a videoher více než zdvojnásobil čtvrtletní zisk na téměř 65 miliard jenů (14,4 miliardy korun), a to díky silné poptávce po hrách s pokémony během klíčové vánoční sezony. Společnost uvedla, že prodala 14,7 milionu kopií her Pokémon Sun a Pokémon Moon pro přenosné herní zařízení 3DS.
 • Nízká cena ropy by měla akciovým trhům spíše pomoci
  Prudký pokles cen ropy by měl být pro globální akciové trhy spíše pozitivní. Za prvé, levnější ropa by měla podporovat hospodářský růst. Naši kolegové ze...
 • Nízká inflace euru nevadila, dnes dokázalo lehce posílit
  Eurodolar ráno vyčkával v blízkosti 1,3600 na údaje o inflaci z eurozóny. Ta nakonec byla nižší než konsensus, což ov...
 • Nízká inflace v eurozóně zvyšuje sázky na zásah ECB příští týden, AUD u letošních maxim, udrží se u nich i po datech HDP a zasedání RBA? Analýza FTSE 100, GBP/AUD, CAD/CHF
  Americký akciový trh si ve čtvrtek oddechnul a uzavřel v průměru 0,2 procenta ve ztrátě. Index S&P 500 skončil čtvrteční obchodní seanci pod hodnotou 2 000 bodů. Investoři raději vybírají zisky kvůli obavám z eskalace napětí na Ukrajině. Nicméně výraznějšímu propadu akciových indexů včera zabránila skvělá makroekonomická data z USA. Druhé měření HDP za 2. čtvrtletí 2014 odhalilo 4,2 procentní růst (q/q) hospodářství. První měření poukázalo „jenom" na 4 procentní růst HDP. Počet rozjednaných prodejů domů v červenci posílil o 3,3 procenta, tedy na 11měsíční maxima a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl o 1 000 na 298 000. Mírně negativně následně obchodovala v pátek i Asie, kde japonský Nikkei uzavřel 0,23 procenta v mínusu.
 • Nízka inflácia spotrebiteľom vyhovuje
  Dnešný deň je tretí deň bez zásadnejších zverejnení. Toto obdobie ticha po búrke nastáva vždy po americkom trhu práce, ktorý sme teraz...
 • Nízká likvidita posílá dolar výše. S/R úrovně pro páry s USD.
  Letní obchodování se vyznačuje přísunem menší likvidity s možností rychlé změny kursů jak u měnových...
 • Nízká zářijová inflace oslabila českou korunu
  Česká koruna včera oslabila vůči euru o 0,3 %. Odpoledne se na mezibankovním trhu obchodovala kolem 25,60 CZK/EUR...
 • Nízke ceny bankových akcií zatiaľ úverovanie v eurozóne neznižujú
  ECB dnes zverejnila pravidelné štatistiky vývoja úverovania v eurozóne. Medziročný rast úverov ostal na úrovni 1,8 %. Táto štatistika je dôležitá z dvoch dôvodov – 1) úverovanie v eurozóne stále zaostáva za povedzme USA a Britániou (kvôli horšiemu stavu bankového sektora), kde prispelo k rýchlejšiemu oživeniu; 2) existuje historicky relevantná korelácia medzi cenami bankových akcií a vývojom úverovania. Dôvod tejto korelácie je taký, že keď sa bankám nedarí, tak obmedzujú úverovanie. A v súčasnosti sú bankové akcie v eurozóne nižšie ako po finančnej kríze (predovšetkým kvôli politike ECB, viac som o tom písal napr. v nedávnom poste o talianskych bankách), tak existujú určité obavy, že banky opäť utiahnu kohútiky.
 • Nízke ceny ropy sú skôr výnimkou ako pravidlom
  V septembri minulého roka som písal článok o dlhodobom vývoji cien ropy pre Green Business Revue. Z nejakých technický...
 • Nízke sadzby môžu pripraviť európske poistovňe o 100 mld. eur
  Európski regulátori robili v tomto roku záťažové testovanie nielen pre banky, ale aj pre poisťovne. Na rozdiel od bánk pre poisťovne riziko nespočíva primárne v nesplatených aktívach, ale v nesúlade medzi aktívami a záväzkami (aktívami sa kryjú poistné udalosti), ktorý je citlivý na vývoj úročenia. 236 poisťovní s celkovým trhovým podielom bolo testovaných v dvoch záťažových scenároch:
 • Nízké sazby poškozují růst? Nebo PIMCO nerozumí tomu, co říká?
  Podobně jako Paul Krugman jsem zmatený z toho, co v článku pro Financial Times tvrdí Bill Gross. Podle jeho názoru Fed tím, že drží sazby nízko, tlačí finanční systém do oddlužení. Politika Fedu tak ve skutečnosti brzdí oživení americké ekonomiky. S tímto závěrem bych souhlasil, ne však proto, že je monetární politika příliš uvolněná, ale proto, že je příliš utažená.
 • Nízké úrokové sazby ničí důchodové systémy
  „Průběžné důchodové systémy se dlouhá léta jevily jako méně efektivní než fondové systémy. Extrémně nízké úrokové sazby to však mění. Důchodové fondy v mnohých případech snižují kupní sílu úspor,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Nizozemí po volbách čeká období složitého skládání vládní koalice
  Definitivní výsledky dnes potvrdí, že fragmentace nizozemské politiky ještě o něco postoupila a v parlamentu pravděpodobně zasedne až 13 politických stran. Nizozemí tedy čeká období složitého skládání vládní koalice. V různých koutech světa dnes budou zasedat centrální banky, ale změnu politik nečekáme od žádné z nich. České průmyslové ceny ukáží na pokračující inflační tlaky v tomto cenovém okruhu, které se postupně budou přelévat do spotřebitelských cen.
 • Nizozemská online investiční banka BinckBank bude součástí skupiny Saxo Bank
  Dánská skupina Saxo Bank a BinckBank dnes oznámily uzavření předběžné dohody o veřejné nabídce Saxo Bank. Hodnota odkupu všech vydaných akcií BinckBank, dosahuje celkově 424 milionů EUR. Cena za jednu akcii činní 6,35 EUR v hotovosti. Zpráva přišla po dlouhodobém jednání mezi vedeními obou společností. Předpokládané období realizace fúze je třetí čtvrtletí roku 2019.
 • Nizozemská pojišťovna NN kupuje rivala Delta Lloyd
  Největší nizozemská pojišťovna NN Group kupuje menšího domácího konkurenta Delta Lloyd za zhruba 2,5 miliardy eur, což je v přepočtu 67,5 miliardy Kč. Společnost NN Group dnes mírně zvýšila svou nabídku na převzetí firmy Delta Lloyd, a získala tak souhlas jejího vedení, napsala agentura Reuters.
 • NÍ ZPRÁVY: BLÍŽÍ SE SCHŮZE OPEC AUD/USD zasáhlo nové roční minimum 0,8517. Nákupčí australského dolaru se obávají dalšího poklesu. Vychází tak z prudkého poklesu dne 21. listopadu z úrovně 0,8720 na úroveň 0,8517. Asijské akcie vzrostly. Index MX...
  AUD/USD zasáhlo nové roční minimum 0,8517. Nákupčí australského dolaru se ob...
 • Nižší atraktivita české koruny
  Za poslední týden koruna oslabila vůči euru o téměř dva desetníky a zastavila se nad úrovní EUR/CZK 25,55. Obdobný vývoj lze sledovat ve vztahu k americkému dolaru, vůči kterému se dnes koruna obchoduje na úrovni USD/CZK 21,57.
 • Nižší daňové příjmy kompenzují nižší výdaje
  Státní rozpočet za prvních deset měsíců skončil v deficitu 19,6 mld. Kč. Oproti předchozímu měsíci se jedná o zhoršení salda o 1,4 mld. Kč. Zároveň se také jedná o nejhorší říjnový výsledek od roku 2015, kdy byl deficit ještě o deset miliard vyšší.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA kviz