Pondělí 26. říjen 2020 16:11
reklama
Admiral spread new
reklama
Ceska mincovna
reklama
RoboMarkets webinare

Pokles akcií Apple: Mýty a skutečnosti

29.01.2013 14:36  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Každého, kdo má co dočinění s akciemi určitě zaskočilo, když akcie největší technologické firmy světa padaly po ohlášení výsledků o 10 %. Mým hlavním závěrem je, že tento propad byla hodně přehnaná reakce, která se nezakládá na faktech. Je to spíše výmluva pro portfolio manažery, aby uzavřeli pozice a konečně vybrali zisky. Nicméně tento výprodej je úžasnou příležitostí pro nákup, protože podle mého názoru má Apple ještě velký potenciál, co se týče jeho výrobků atd.

První zklamání trhu: Slabé tržby

Meziroční růst tržeb, jak můžete vidět na grafu, byl lehce nad třiceti procenty. To je, když vezmeme v potaz slabý růst světové ekonomiky, podle mého názoru velmi silné číslo. Navíc pokles růstu tržeb je oprávněný. Pokud tržby dosahují více než 200 miliard dolarů, tempo růstu přes 20 % je stěží dlouho udržitelné.

V Číně přitom rostly tržby meziročně o 67 % a přitom 61 % tržeb pochází z mimoamerických trhů, takže růst tržeb pod žádnou hrozbou není.

Druhé zklamání trhu: Prodeje iPhonů

V souladu s očekáváním Apple prodal 47,8 milionů iPhonů a nebýt potíží s dodavatelským řetězcem Apple by jistě tyto očekávání překonal. Tabletů iPad se prodalo 22,9 milionů, o 500 tisíc více, než se očekávalo, takže ani tady nedošlo ke zklamání.

Prodeje iPhonů však byly tím, co spustilo výprodej. Jestliže se však nabídka a poptávka dostanou v tomto čtvrtletí do rovnováhy a Čína dále bude poptávat iPhony, tržby a prodeje iPhonů za tento apple trzby Pokles akcií Apple: Mýty a skutečnostikvartál by měly nadále růst.

Třetí zklamání. Přestává Apple inovovat?

K tomuto bodu mám dvě věci. Za prvé Tim Cook zopakoval, že Apple má v rukávu ještě několik es. Navíc, přestaňme dělat ze Steva Jobse největšího inovátora všech dob. Těmito inovátory jsou spousty chytrých inženýrů, kteří pro Apple nadále pracují. Navíc Jonathan Ive je stejně chytrým designérem, jakým byl Steve Jobs. Navíc byl nedávno povýšen a nyní je šéfem designu pro software a hardware. Podle mého, inovace rozhodně Applu nechybí. Než se však slibné myšlenky ujmou, může to trvat roky. Podívejme se na dobu mezi iPodem a prvním iPhonem.

Trh trestá Apple za pokles zisku – podle nás špatný přístup

Pokud se podíváme na poměr ceny akcie a zisku (P/E ratio) za posledních 12 měsíců, tak je na úrovni 10,3. A trh dále počítá dokonce s poměrem P/E 9,7 na dalších 12 měsíců. Trh tedy bere v potaz při této ceně nulový či dokonce záporný růst. To je podle našeho názoru extrémně medvědí pohled na věc, který navíc není opodstatněný.

Fakta nadále poukazují na růst Applu. Navíc prostředí kolem jeho produktů daleko lépe generuje zisky, než prostředí konkurence. S pokračujícím růstem a větším programem odkupu vlastních akcií je tato úroveň ideální pro dlouhou pozici u investorů s horizontem 6 měsíců a více.

Příspěvek Pokles akcií Apple: Mýty a skutečnosti pochází z Saxo Bank 24/7

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Pohyb zlotého na korunu nedolehl, euro klesá na hranici 1,3000
  Koruna si během dneška proti euru znovu mírně polepšila a navázala tak na včerejší posílení. V závěru se kurz pohybu...
 • Pochybnosti o dohodě na americkém balíčku srážejí Wall Street
  Na evropské akciové burzy se odpoledne pozvolna vrací optimismus, akcie na Wall Street ale v dopoledním newyorském obchodování klesají. Stále více se hovoří o tom, že američtí zákonodárci se nezvládnou dohodnout na novém podpůrném balíku pro domácí ekonomiku. Kromě toho narůstá napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Dolar si spravuje chuť po vleklém poklesu a k euru odpoledne přidával skoro 1 %. Po šesti růstových dnech se dolů vydává i zlato, které se na zhruba 2032 USD za unci vzdaluje historickým maximům.
 • Pochybnosti o obchodní dohodě, dnes další rekordy nepadnou
  Hlavní indexy v zámoří dnes otevřely mírně v mínusu. Nové rekordy dnes asi nepadnou. Nebyla zveřejněna podstatná makrodata, ani korporátní výsledky. Na rozdíl od pátku, kdy byly informace pozitivní, tak sentiment na trhu řídí pochyby o uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou. Spolu s poklesem ceny ropy zaostávají zejména firmy z energetického segmentu. Pozitivní nálada z pátku se vytratila také z evropských trhů. Většina indexů oslabuje o půl procenta.
 • Pochybnosti o vakcíně tlačí akcie dolů. Koruna si zisky drží
  Nadějné výsledky testů vakcíny na koronavirus od firmy Moderna, které v pondělí nadchly investory, byly zpochybněny. Stačila zmínka na jednom webu specializovaném na zprávy ze zdravotnictví, že výsledky testů postrádají dostatek detailů, a pochybnosti znovu získávají navrch. Když potom trhům schází nadšení pro rychlé oživení a absenci dalších vln nákazy, znovu se vracejí do hry scénáře pomalého návratu k předchozí úrovni produkce a obavy z důsledků nového kola obchodní války.
 • Pôjde Európa po japonskej ceste?
  Centrálne banky po celom svete pomaly, ale isto vystrieľali podstatnú časť munície na podporu hospodárskeho rastu v minulých hospodárskych cykloch, a preto ich možnosť bojovať proti súčasnému ekonomickému spomaľovaniu je podstatne obmedzená.
 • Po jednání ECB jsou obchodníci s měnami na nervy
  Reakce měnových trhů na jednání Evropské centrální banky minulý týden vyznívá poměrně zoufale. Obchodníci se snaží pochopit, kam by měli zaměřit svou pozornost a jak bude trh na politiku centrální banky reagovat.
 • Pojištění proti ukončení intervencí ČNB a silnější koruně zdražuje
  Kurzové zajištění proti ukončení devizových intervencí ČNB, jež braní koruně v posílení, je každým dnem dražší a dražší. Čeští vývozci, kteří nevystihli optimální prázdninovou dobu k tomu, aby se si ještě za levno zajistili kurz, si tak možná lámou hlavu co s tím a jaká budoucnost kurzu EUR/CZK, resp. exit ČNB z kurzového závazku, který trval tři roky, může vlastně v praxi vypadat. My jsme se pokusili nad budoucností koruny a politiky ČNB zamyslet ve včera vydané analýze (http://bit.ly/2djSmAe - je pro klienty pod heslem: forex2014), z níž se možná hodí vytáhnout několik bodů, které jsme opentlili o několik aktuálních dodatků (viz poznámky v závorkách)?
 • Pojišťovna MetLife zařazena na seznam zodpovědných investorů
  Akcie pojišťovny MetLife byly zařazeny na seznam FTSE4Good Index, který shromažďuje společnosti obchodující na burze, jež zastávají pevné zásady v oblasti ochrany životního prostředí a společenské zodpovědnosti (ESG).
 • Pokémánie vyvolala nadhodnocení Nintenda
  Akcie Nintenda jsou mezi investory a tradery stejně populární, jako je hra samotná mezi fanoušky pokémonů. 110% růst a vysoká nestabilita způsobily, že akcie jsou pro obchodníky zajímavé, a Nintendo v minulém týdnu překonalo Apple a Facebook jako nejobchodovanější akcie na platformě SaxoTraderGO.
 • Pokémoni: Zázrak v Nintendu se nekoná
  Trhák letošního léta, mobilní hra Pokémon Go pobláznila stovky milionů lidí po celé planetě. Fanoušci pořádali turnaje, úřady zakazovaly její hraní na význačných místech nebo je za trest upíraly trestancům. Hru na pomezí virtuálního a skutečného světa si během zasedání parlamentu neváhala zahrát ani norská premiérka. Někteří si tedy mohli od letního hitu slibovat mnoho, v kvartálních výsledcích Nintendo se ale zázraky nekonají.
 • Pokles akcií ČEZ a Komerční banky stáhl burzu do minusu
  Pražská burza vstoupila do nového týdne poklesem. Index PX dnes odepsal 0,15 procenta na 846,29 bodu. Dolů jej táhly zejména akcie ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
 • Pokles akcií v európe a eura v tomto týždni má jeden menovateľ: Le Penová
  V posledných dňoch sa na trhy vkradla nervozita. Hlavným podozrivým sú francúzske prezidentské voľby. Až do začiatku mesiaca to vyzeralo, že hlavným favoritom je Fillon z republikánskej strany. Následne však prišlo odhalenie, že zamestnával svoju manželku na asistentské práve, za ktoré jej vyplatil štát niekoľko stoviek tisíc eur, pričom jeho manželka tieto činnosti nevykonávala (alebo vykonávala len minimálne) a jeho šance stať sa prezidentom rapídne klesli. Rolu favorita následne prebral bývalý Hollandov minister financií Marcon, ktorý odišiel od socialistov a založil si centristickú pro-európsku stranu En Marche!
 • Pokles akcií v európe a eura v tomto týždni má jeden menovateľ: Marine Le Pen
  V posledných dňoch sa na trhy vkradla nervozita. Hlavným podozrivým sú francúzske prezidentské voľby. Až do začiatku m...
 • Pokles amerického realitního trhu. Blížíme se k recesi?
  Geopolitický vývoj ve Washingtonu, Londýně a Pekingu poutal v posledních měsících většinu pozornosti. Z dohledu analytiků a investorů se tak vytratil zásadní ukazatel ekonomiky - realitní trh, který podle posledních ukazatelů významně zpomaluje. To může naznačovat problémy v americké ekonomice.
 • POKLES AMERICKÝCH A ASIJSKÝCH AKCIÍ V DŮSLEDKU NEJISTOTY FED
  Asijské akcie sklouzly ke svým nejnižším úrovním za rok 2013 a to v důsledku nejistoty FED-u, začne-li snižovat svůj m...
 • Pokles amerických průmyslových objednávek zpomalil posílení dolaru
  Americký dolar při pondělním obchodování posiloval na dozvucích pozitivně přijatých pátečních makrodat z trhu práce a...
 • Pokles averze k riziku na trzích pokračuje, dolar přesto dál mírně roste
  Po šíleném pondělním výprodeji dnes pokles averze k riziku na trzích pokračuje. Středeční seance plynule navázala na tu včerejší a i když jsou rizikové přirážky stále vysoké, akcie zdá se alespoň prozatím nachází své dno. Potvrzuje to hlavně Evropa, kde se od rána všechny indexy drží v zelených číslech a na vysoce nadprůměrných objemech mírně rostou. Německý DAX se díky tomu znovu přehoupl přes 12 500 euro, zatímco futures na americké indexy jsou jen mírně pod svým včerejším close.
 • Pokles averze k riziku pomohl akciím i rizikovějším měnám
  Pokles averze k riziku pomohl akciím i rizikovějším měnám...
 • Pokles averze k riziku pomohl euru i libře růst
  Pokles averze k riziku pomohl euru i libře růst...
 • Pokles cen potravin a pohonných hmot nechává ČNB klidnou
  Regionální měny měly minulý týden tendenci posilovat a mazat tak ztráty z předchozího týdne. Maďarský forint posílil hlavně...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Mourinho2