Středa 15. červenec 2020 09:58
reklama
Admiral spread new
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx

James Hughes, Chief Market Analyst v Alpari

12.10.2012 12:36  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Obecný přehled

Světové trhy v průběhu týdne celkově vykazovaly vzestupnou tendenci. Na některých trzích bylo možné vydělat na kurzových pohybech díky zveřejnění významných tržních ukazatelů a informací. Vývoj krize v eurozóně je doprovázen směsicí zpráv, které se týkají možné finanční pomoci Španělsku a vývoje finanční pomoci Řecku. To se nachází pod tlakem představitelů Troiky (Evropské centrální banky, Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu), kteří požadují další úsporná opatření. Bezpečný australský dolar se se zveřejněním nepříznivé bilance obchodu a klesající poptávky už tak jistý nejeví. Bezpochyby je to důsledek krize v eurozóně. Když předseda americké centrální banky Ben Bernake uvedl jako hlavní příčinu nedávného oznámení třetího kola kvantitativního uvolňování (QE3) nestabilní trh práce, uvrhl americké hospodářství do politické pasti. Nicméně údaje o výši mezd za tento týden a pokles nezaměstnanosti ve výrobních, strojírenských a stavebních podnicích svědčí o nadcházejícím zlepšení.

Tento týden

Euro se tento týden obchodovalo vysoko. Hlavně díky všeobecně panující shodě, že Španělsko získá finanční pomoc. Názorová jednotnost zavládla poté, co prezident Evropské centrální banky Mario Draghi naznačil, že je připravený  spustit program nákupů vládních dluhopisů na sekundárním trhu za předpokladu, že “budou splněny všechny předpoklady?. Obchodníci finanční pomoc Španělsku vítají jako pozitivní krok k vybudování silné základny měnového bloku. To vše je však v rozporu s prohlášeními španělského ministra hospodářství Luis de Guindos, který tvrdí, že Španělsko “v žádném případě pomoc nepotřebuje? a že Španělsko je “ konkurenceschopná a stabilní země?. Mimochodem – nárůst počtu nezaměstnaných ve Španělsku o 79 600 je právě v zemi s nejnižší zaměstnaností v eurozóně. Závislost mezi Španělskem a Itálií se až příliš zveličuje. Ukazatelé index nákupních manažerů (PMI) a nezaměstnanost překonaly tržní odhady. Úvahy o možném pojištění nákupu španělských vládních dluhopisů by mohly snížit riziko šíření poplašných zpráv.

Pokles německé poptávky za tento měsíc vyvolal negativní vyhlídky. Stalo se tak ve stejném týdnu, kdy představitelé německé Bundesbanky potvrdili, navzdory opozici, zájem o koupi španělských dluhopisů.

V Aténách podmínili představitelé Troiky schválení další finanční pomoci Řecku novými škrty ve veřejných výdajích. Tlak byl jmenovitě na řeckého ministra financí Yannise Stournarase, aby ušetřil dodatečné 2 biliony.

Měnové zpravodajství

EUR/USD – po průměrném pohybu kurzu za posledních 200 dnů se od minulého pátku euro začalo obchodovat o 1,6 % výš. Zdá se, že se tímto ukončila stále se opakující éra nestability, která přetrvávala od července. Pokud se euro přehoupne přes vrchol minulého měsíce – tj. 1,3171, dá se očekávat, že bude rychle směřovat k letošnímu maximu nad úroveň 1,34.

Když americká centrální banka oznámila svůj plán třetího kola kvantitativního uvolňování, ocitl se trh se zlatem na několik měsíců na vzestupu. Bylo dosaženo vysoké úrovně rezistence pod úrovní 1 800 USD. Tato úroveň předcházela dvěma událostem, které se staly během posledních 12 měsíců. Cenný kov se právě nachází pod silným tlakem na prolomení hranice. Nátlak vychází z nejistého programu prodeje dluhopisů, který oznámila americká centrální banka v rámci třetího kola kvantitativního uvolňování. Pokud cena zlata hranici prolomí, nebude to trvat dlouho, než dosáhne svých dřívějších vysokých hodnot nad úroveň 1 900 USD.

Kurz EUR/USD během minulého týdne vzrostl o 1,6 % na 1,30149 a přiblížil se k pětiměsíčnímu maximu 1,31715 ze 17. září. Vzestupná páteční tendence byla posílená údaji o americké zaměstnanosti, která protlačila kurz těchto měn až na 38,2 a 50 jednotek Fibonacciho úrovně zpětných pohybů. Dočasná rezistence 61,8 je při vzrůstajícím kurzu ke konci týdne slabá.

Graf

Cena zlata se během týdne držela vysoko a dosáhla úrovně únorového klíčového rezistentního bodu. To je krok zpět pro celkově nízkou výkonnost ekonomiky s ohledem na přibývající programy kvantitativního uvolňování v hlavních světových ekonomikách. Překonáním této úrovně může cena zlata dál významně růst. Nicméně díky pozitivním zprávám o vývoji americké ekonomiky zaznamenaly páteční trhy významné zpětné pohyby.

 

Poznámka: Tento článek obsahuje osobní názory a myšlenky a neměl by být přijat nebo špatně pochopen jako investiční poradenství.

Autor: Alpari

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak zajistit akcie při korekci trhu?
  Propad na trzích v předcházejících týdnech skončil minulý pátek a hlavním americkým indexům se již podařilo vrátit výše. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite včera dokonce zažily nejziskovější den roku. Poslední korekce nebyla ničím nezvyklým. Index S&P 500 odepsal ze svého maxima méně než 190 bodů neboli necelých 9,5 %. Vzniklá panika na trzích byla umocněna nedostatečnou volatilitou a nízkým objemem obchodů v týdnech předcházejících korekci. Jinými slovy investoři zapomněli, jaké to je, když trhy chvíli padají.
 • Jak založit alternativní investiční fond dle §15 ZISIF?
  Mezi tradery a investory, kteří začali obchodovat na burze se svými prostředky, se často stává, že jejich výsledky a schopnosti lákají další investory a vzrůstá poptávka po informacích, jak legálně spravovat cizí peníze.
 • Jak zásadní je setkání Donalda Trumpa s čínským prezidentem?
  Tillersonovo „okopírování“ dřívějšího výroku čínského prezidenta vnímá čínský státní tisk jako podporu nového modelu významných mocenských vztahů (jak je formuluje Čína). To stojí v protikladu k politice Obamovy vlády, která v Asii takto nikdy postupovat nechtěla. Mezi Pekingem a Washingtonem nicméně zůstávají sporné body, co se obchodu týče.
 • Jak získat peníze zpět, když nakupujete online v těchto 386 obchodech
  Nakupujete online? Známe způsob, jak jednoduše a zdarma získáte pokaždé zpět až 15% z ceny nákupů formou hotových peněz. Pokud nakupujete na webech jako např. AliExpress, DámeJídlo, Mall, Zoot, Booking, Kasa, Tchibo, Pilulka, Invia, Kiwi, Euronics, mBank, VašeČočky, AVG-antivirus, Košík a dalších více než 380 obchodech, pak pro vás máme zaručený tip.
 • Jak získat povinné ručení se slevou až 70% a pěkným dárkem k tomu?
  Platit za pojištění nepotěší snad nikoho a navíc to znamená nepříjemný výdaj z rozpočtu. Třeba platit velké částky za své auto, na které musíte mít sjednané povinné ručení pro případ, že způsobíte někomu nehodu či škodu. My vám teď ukážeme, kde zaplatíte nesrovnatelně méně a zároveň získáte výrazně více. Jak tedy platit až o 70% méně?
 • Jak získat VIP zónu na 3 měsíce zdarma?
  Víte, jak můžete získat VIP zónu od společnosti FXStreet.cz na 3 měsíce zdarma? Stačí využít akce, kterou pro forexové obchodníky připravila společnost BOSSA. Vzhledem k tomu, že BOSSA má za cíl kontinuálně vzdělávat a posouvat dále své klienty, a to nejen začátečníky, ale i pokročilé tradery, nabízí možnost bezplatně využít vzdělávacího servisu VIP zóny FXStreet.cz.
 • Jak změní tvrdý brexit Velkou Británii a zbytek světa?
  Pokud jednání mezi Velkou Británií a EU ztroskotají, což zatím vypadá velmi pravděpodobně, 1. duben 2019 bude mít pro běžné občany Britských ostrovů velmi nepříjemné důsledky. Dotkne se téměř každého aspektu běžného života. Jedinou záchranou by bylo dosažení dohody s EU, ale Britové, zdá se, nedokážou dosáhnout dohody ani sami mezi sebou…
 • Jak změny sazeb ovlivňují trh?
  Vzhledem k zásadním změnám na trzích doporučují analytici Dukascopy sledovat naplánované makroekonomické události, jak tomu bylo v minulém týdnu.
 • Jak zůstat pozitivní
  Existuje hodně způsobů, jak si uchovat pozitivní energii a nepřijít o ni. K životu ale patří i smutek který nijak...
 • Jamajská koalícia by bola pre nemeckú ekonomiku dobrá správa
  Ako najpravdepodobnejšia sa v Nemecku podľa povolebných vyjadrení javí byť koalícia „Jamajka“, ktorá by bola popri Merkelovej CDU zložená aj z liberálnej strany FDP a strany zelených. Takáto koalícia by mohla priniesť určitú zmenu v domácej ekonomickej politike. Programové zhody naznačujú, že v rámci budúcej koalície by sa mohli riešiť nasledujúce témy:
 • James O’Shaughnessy, úspěšný datový analytik
  James O´Shaughnessy, analytik, který používal při tvorbě svého portfolia mechanizovaný kvantitativní přístup. Jako první využil počítačovou databázi Compustat O?Shaughnessy a v krátkém čase vytvořil různé investiční strategie na základě dat z více než 40. leté historie. Jeho způsob kvantitativního výzkumu v investování určitě nezůstane bez povšimnutí, protože se jednalo o vůbec první investiční strategii, která byla patentována (patent 5978778, „Automated strategies for Investment Management“ z listopadu 1999). Po rozsáhlém backtestingu vybral nejlépe skórující strategie, které další roky testoval. Nakonec z nich vznikly následující tři:
 • Janáček (ČNB): Česká ekonomika má nejhorší za sebou, měnová politika ale zůstane uvolněná
  Tuzemská ekonomika má už nejhorší za sebou a měla by se začít zotavovat ve druhém pololetí roku poté, co ožijí investi...
 • Jan Bureš a Tomáš Sýkora: Co znamená růst mezd a inflace pro ekonomiku a akcie na pražské burze?
  Mzdy v Česku rostou nejrychleji za poslední dekádu, nezaměstnanost je rekordně nízko a zaměstnanost na rekordně vysokých úrovních. Inflace zvolna zesiluje. Co tento mix znamená pro českou ekonomiku a české firmy? Jak může zasáhnout budoucí vývoj české koruny a jakou odezvu může vyvolat ze strany České národní banky? Co růst mezd a celkově inflace znamená pro pražskou burzu a jednotlivé akcie, které jsou na ní obchodovány? Právě na to v rozhovoru pro Patria.cz odpovídají hlavní ekonom Jan Bureš a hlavní analytik Tomáš Sýkora.
 • Jan Bureš: Brexit je dál „game changer“ a pohled trhů na sazby v Česku teď přehnaně přísný
  Trhy jsou bezprostředně po drtivé porážce plánu na brexit Theresy Mayové poměrně dobře naladěny, já ale vidím situaci pro nejbližší týdny nadále s velkým množstvím otazníků a zásadním rizikem v podobě naplnění divokého brexitu, říká v rozhovoru pro Patria.cz hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. „Jako pozitivní si trhy vzaly relativně silný hlas odpůrců jakéhokoli brexitu ve spojení se vstřícností z Německa či Francie v tom, že 29. březen nemusí být nutným naplněním brexitu. To ale, pokud z Velké Británie zazní jasný konsensus, kudy chce jít země dál: nová dohoda v britském parlamentu, shoda na novém referendu či snaha brexit jako takový zcela odepsat,“ říká.
 • Jan Bureš: Investoři se bojí pramálo. 2018 připomene, co stálo od pádu Lehman Brothers stranou
  Růst inflace. Zpřísňování měnové politiky a s ním ruku v ruce jdoucí vzestup úrokových sazeb. Nárůst rizika a strachu. Tři klíčová témata do roku 2018 podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše. Obětujte necelých 13 minut Vašeho času a poslechněte si rozsáhlejší výhled a argumenty, co a proč se v roce 2018 může dít na trzích i v ekonomice.
 • Jan Bureš: Německu i akciím prospěje pravá vláda. Koruně zahrozí velká koalice?
  Pravá koalice by byla fiskálně zodpovědná a kladla důraz na reformy. Ty by zrychlily pomalý růst produktivity v Německu, na který teď, v dobrých časech, není tolik vidět. Byla by pozitivním impulsem pro všechna německá aktiva s výjimkou dluhopisů. Tlumenější by ale byl přínos pro okolní evropské trhy. Velká koalice by byla více proevropská, méně rozpočtově zodpovědná. A tím by rozvázala ruce Evropské centrální bance a urychlila cestu k vyšším sazbám. To je bezprostředním rizikem pro korunu kvůli velkému objemu spekulativního kapitálu, sázejícího na pokračování měnové expanze v eurozóně, říká před nedělními volbami v Německu pro Patria.cz hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
 • Jan Bureš: Plán Britů bude těžko skousnutelný. Co znamená pro Česko?
  Plán Britů na odchod z Evropské unie je hodně ambiciózní, pro řadu členských zemí ale jen těžko skousnutelný. Chtít přístup na jednotný trh, ale současně dělat svou vlastní politiku se třetími stranami a kontrolovat migraci – členové EU odmítnou černého pasažéra a v největším ohrožení je britský finanční sektor. Na Radiofóru to mimo jiné řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
 • Jan Bureš: Růst sazeb je jasný. Zrychlí jej a zdraží hypotéky nakonec politici?
  Růst české ekonomiky ve třetím kvartále podle našich odhadů překoná 5 procent. Mzdy rostou o více jak 7 % a překvapují ČNB. Máme nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Naopak nejrychleji rostoucí ceny nemovitostí v celé EU. To je koktejl, který jasně volá po zvýšení sazeb. Sazby v Česku zítra půjdou vzhůru a ČNB naznačí, že to rozhodně není poslední krok a dá se očekávat další nárůst sazeb, říká v rozhovoru pro Patria.cz hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. O kolik? Brzdou pro ČNB je Evropská centrální banka. Trhy čekají sazby v eurozóně v záporu ještě v roce 2020, upozorňuje Bureš. Jak nahlíží Jan Bureš na povolební vyjednávání v Česku? Budou to nakonec politici, kdo se postará o zdražení hypoték a rychlejší tempo zvyšování sazeb ČNB? V jaké situaci?
 • Janet Yellenová chce ekonomiku mírně “přehřát??
  Šéfka Fedu Janet Yellenová v pátek hovořila o tom, že je zapotřebí po hlubší krizi let 2008/2009 ekonomiku rozehřát, dříve než ji Fed začne znovu výrazněji chladit. Hlavně proto, aby se struktura ekonomiky vrátila do žádoucího normálu - tedy, aby například znovu vzrostly žádoucí výdaje na výzkum a vývoj nebo vzrostla participace na pracovním trhu (ochota pracovat nebo hledat si aktivně zaměstnání). S řadou závěrů se dá souhlasit, jen je třeba si uvědomit, že Spojené státy jsou již mimo recesi poměrně dlouhou dobu (přes 6 let).
 • Janet Yellenová nenaznačila brzké zvýšení úrokových sazeb v USA. Analýza USD/JPY.
  Janet Yellenová, šéfka americké centrální banky, včera promluvila před americkým senátem. Ve svém připraveném projevu vypověděla, že bankéři byli připraveni zvedat úrokové sazby na konci roku 2015, ale museli zareagovat na zpomalení domácí ekonomiky, globální rizika a další kolaps v ceně ropy. Yellenová zopakovala, že rizika stále zcela neustoupila a jasně naznačila, že nebude spěchat se zvyšováním sazeb. Před dalším navýšením si chce být guvernérka jistá, že hospodářství prosperuje a vzpamatoval se i trh práce, a také že Evropa neprochází šokem po případném vystoupení Británie z EU.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading letni strategie