Sobota 04. únor 2023 07:43
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading Tržní fundamenty

EUR se po oznámení druhého záchranného balíku pro Řecko snaží zamířit vzhůru

21.02.2012 18:36  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
Schůzka evropských ministrů financí se výrazně protáhla do asijské obchodní seance a tisková zpráva z ní byla vydána až teprve začátkem dopoledne.Hlavní zprávou bylo, že byla uzavřena dohoda týkající se poskytnutí dalšího záchranného balíku pro Řecko v hodnotě 130 mld. EUR, který umožní, aby se řecký dluh do roku 2020 snížil na 121 % HDP.

Měnový pár EURUSD po těchto zprávách povyskočil o 50 bodů, ale i tak měl na první pokus potíže s překonáním maxima na úrovni 1,3275, kterého se dotklv průběhu noci. Tato resistence byla ovšem pokořena o chvíli později, kdy se euro dostalo vůči dolaru na úroveň těsně pod 1,33.

Stojí za zmínku, že velikost záchranného balíku se zdá být menší, než kolik by bylo dle revidovaných odhadů potřebné – řecká ekonomika totiž imploduje a příjmy nedosahují původně předpokládaných hodnot.
Ještě před zveřejněním oficiálního prohlášení byl ve zpravodajství citován jeden z představitelů EU, podle něhož na sebe soukromý sektor pravděpodobně vezme větší nominální ztrátu ve výši 53,5 % (původně to bylo50 %), za což výměnou získá dluhopisy s 30letou splatností. To posilování eura poněkud ubralo na lesku. Mezitím se také objevily zprávy, že se ECB v rámci záchranného balíku údajně zřekne svých zisků z držení řeckých dluhopisů.

Kromě zpráv týkajících se Řecka obchodníci sledovali také obsah posledního zápisu z jednání RBA, které mělo ozřejmit další důvody, proč úrokové sazby zůstávají beze změny. Tento zápis byl ale v zásadě v souladu s prohlášením, které bylo učiněno po schůzce, i když v samotném obsahu zápisu bylo možné zaznamenat o něco méně holubičí tón. Zdá se, že svou poznámkou:„...pokud by se podmínky na straně poptávky měly výrazně zhoršit, nabízel by inflační výhled prostor pro další uvolňování měnové politiky,“ dává RBA dalšímu uvolňování o něco podmíněnější charakter, ačkoli zhoršení podmínek na straně poptávky může přijít z různých stran – z Evropy, z tvrdého přistání v Číně, kolapsu cen komodit atd.RBA rovněž poznamenala, že Čína stále ještě silně roste a „pravděpodobnost mimořádně špatných výsledků (v Evropě) je zřejmě nižší“. Další událostí, kterou budeme sledovat, je páteční vystoupení guvernéra RBA G. Stevense před hospodářským výborem australské Sněmovny reprezentantů.

Jediný údaj, kterého si povšimneme, byl zveřejněný dvouletý inflační výhled na první čtvrtletí, který z 2,8 % ve čtvrtém čtvrtletí poklesl na 2,5 %. Vzhledem k tomu, žes odezněním dopadu zvýšení DPH došlo ke zmírnění inflačních očekávání(jsou nejnižší za poslední více než dva roky), se zdá, že novozélandská centrální banka dostala více prostoru a času zachovat sazby na nouzově nízké úrovni po delší dobu. NZD se sklouzl po klouzačce makrodat, ale jakmile začalo stoupat EUR, nalezl oporu.

Včerejší ranní růst EUR vyplynul z pozitivnějšího tónu měsíční zprávy Bundesbanky, který byl o něco málo optimističtější, co se týče ekonomických perspektiv, které se podle ní „znatelně zlepšily“. Ovšem s protahujícím se zasedáním EU začaly pracovat nervy a společná měna se opět propadla. Žádná jiná ekonomická makrodata v Evropě ani v USA zveřejněna nebyla.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EUR rastie, DE30 klesá, keďže Draghi ingoruje riziko recesie
  ECB na dnešnom zasadaní predĺžila výhľad vývoja monetárnej politiky, ale prezident Draghi nepotreboval riešiť znižovanie sadzieb, pretože nevidí riziko deflácie a vidí len veľmi nízke riziko recesie. Trhy vnímali túto interpretáciu negatívne, čo viedlo k prudkému poklesu na európskych akciových trhoch, najmä na DE30, a k rally na EURUSD – pár testuje úroveň 1,13 už druhý deň v rade. Obchodníci si musia byť vedomí aj zajtrajších dát NFP z USA, ktoré majú byť zverejnené o 14:30.
 • EUR reaguje slabě na data německé inflace
  Meziroční míra inflace v Německu v únoru meziročně vzrostla na 5,1 %, což je nejvíce od června 1992 z 4,9 % v předchozím měsíci a je v souladu s odhady trhu. Na měsíční bázi skončila inflace na 0,9 %, což je také v souladu s odhady analytiků ve výši 0,9 %. Dopady související s COVID-19, jako jsou omezené dodávky, výrazný růst cen v expanzivní fázi ekonomického procesu a také v cenách energií, mají nadále vliv. Tyto efekty jsou překryty nejistotami způsobenými ruským útokem na Ukrajinu. Harmonizovaná míra inflace se v únoru zvýšila na 5,50 % z 5,1 % v lednu.
 • EUR roste díky zprávám o růstu sazeb o 50 bp
  Euro je dnes jednou z nejvýkonnějších hlavních měn. Společná měna vyskočila poté, co se v médiích objevily zprávy naznačující, že ECB může již tento týden opustit území záporných sazeb. Agentura Reuters uvedla, že členové ECB diskutují o zvýšení sazeb o 25 nebo 50 základních bodů na zasedání koncem tohoto týdne (ve čtvrtek). V případě druhé možnosti by depozitní sazba ECB vzrostla ze současných -0,50 % na 0,00 %. Měnové trhy aktuálně oceňují s 60% pravděpodobností pohyb o 50 bazických bodů. Je však třeba poznamenat, že agentura Reuters naznačila, že diskuse probíhají, nikoli že padlo rozhodnutí. I přes to zůstává šance, že ECB setrvá u zvýšení sazeb o 25 základních bodů, vysoko.
 • EUR/SEK
  V posledních týdnech švédská koruna posílila zhruba o dvě procenta poté, co strávila většinu ze čtvrtého čtvrtletí roku 2017 v poklesu hodnoty proti euru a v prosinci dosáhla psychologické úrovně 10,00, uvedla Lloyds Bank. Domácí a vnější prostředí se v poslední době opíralo o korunu. Ekonomické údaje nadále ukazují, že švédská ekonomika je v rozumném zdravotním stavu. Zatímco míra nezaměstnanosti vzrostla na 6,5 ​​procenta, inflace se pohybuje směrem k cíli centrální banky.
 • EURSEK atakuje spodnú hranicu rastového kanála (TA,D1)
  Máloktorý pár sa tak dlhú dobu obchoduje v rámci určitých technických parametrov ako EURSEK. Už vyše dvoch rokov sa pohybuje v pásme 9,1/9,2-9,6. Akýmsi magnetom je úroveň 9,3, ku ktorej sa neustále vracia. K vytvoreniu spodnej hranice tohto dlhodobého kanála prispela aj centrálna banka, ktorá pri nízkej inflácii nechce pustiť SEK viac nahor, aby nevytvorila negatívny tlak na importné ceny. Keď sa EURSEK pohyboval medzi 9,1-9,2, tak mala tendenciu intervenovať, či už verbálne, alebo ďalším uvoľňovaním a obchodníci si toto pásmo následne zafixovali ako silný support. Nahor EURSEK zase obchodníci príliš púšťať nechcú, keďže dlhodobé vyhliadky pre švédsku ekonomiku (a týmpádom aj pre úrokové sadzby) sú výrazne lepšie ako pre eurozónu. Pomyselnou hranicou, pri ktorej je dobré EURSEK shortovať/vyberať zisky, sa stala úroveň 9,6.
 • EUR/SEK narazil na rezistenci. Průraz nebo odraz? (TA,D1)
  Měnový pár EUR/SEK (EUR SEK) v minulém týdnu výrazně posílil kvůli citelnému oslabování SEK na hlavních měnový párech. Alespoň část tohoto výrazného pohybu byla důsledkem technické korekce předchozího poklesu. Jak můžeme vidět, pár se stabilizoval okolo posledního supportu a další tlak na pokles přišel nazmar – nevznikla nová minima.
 • EURSEK opäť atakuje silnú rezistenciu na úrovni 9,6 (TA, D1)
  EURSEK sa už cca dva roky pohybuje v pásme 9,1/9,2-9,6. Keď dobre počítam, tak horná hranica odolala odvtedy už deviatim atakom. V súčasnosti sme svedkami ďalšieho, EURSEK k nemu dotlačil rastový kanál, v ktorom sa pár nachádza od britského referenda o BrExite. Pokiaľ by táto hranica odolala (čo je vzhľadom na jej silu a nateraz limitovaný dopad BrExitu reálne) a rastový kanál by bol prelomený, tak by zrejme opäť zapôsobil „magnet“ okolo úrovne 9,3, ku ktorej EURSEK v posledných dvoch rokoch neustále konverguje:
 • EURSEK po silnejšej inflácii vo Švédsku prudko klesol na trojmesačné minimum
  Švédska koruna dnes prudko rastie. EURSEK stratil po dnešných inflačných dátach 0,7% a dostal sa na trojmesačné minimum. Hlavným dôvodom je inflácia, ktorá rástla medzimesačne o 0,1% (čakalo sa, že ceny ostanú nezmenené), čo ju v medziročnom porovnaní udržalo na úrovni 1,7%. Keď sa pozrieme na jej jadrovú mieru (ktorá je očistená o zmenu úrokov a energií), tak tá vzrástla na 1,9%, čo dorovnalo najvyššiu úroveň v posledných rokoch.
 • EURSEK úplne uletel od fundamentov, ráno zasadá Riksbank, volatilita môže byť vysoká
  Ná švédskej korune sa v posledných dňoch deje niečo veľmi zvláštne. Od začiatku februára vzrástol EURSEK z úrovní tesn...
 • EUR se po inflaci v USA propadá
  Spotřebitelské ceny ve Spojených státech oproti očekávanému poklesu o 0,2 % vzrostly o 0,1 %. Jádrová inflace zrychlila o 0,6 %, což je nad tržní prognózou růstu o 0,4 %.
 • EUR se v Asii vydalo k novým maximům roku 2011
  Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsPoté, co evropská a americká seance s...
 • EUR si po optimistické zprávě ZEW drží dřívější zisky
  Dnes v 11:00 byly zveřejněny německé indexy ZEW za listopad a zpráva pozitivně překvapila. Dílčí index očekávání překonal odhady trhu s velkým náskokem. Překonání dílčího indexu současné situace nebylo tak velké jako v případě dílčího indexu očekávání, ale bylo také znatelné. Přesto oba indexy zůstávají hluboko v záporném teritoriu.
 • EUR- Španielska aukcia
  Ruský minister financií Kudri aktuálne vyvrátil trhové šumy, že ruský štátny fond by mal záujem o náku...
 • Euru dodává sílu rostoucí šance na další peníze pro Řecko, 1,44 USD/EUR
  Po pasivním včerejšku se na eurodolar vrací aktivita. Euro přitom posiluje vůči americké měně mírně na...
 • Euru dopolední ztráty zůstaly, vývoj v regionu byl nevýrazný
  S eurodolarem příliš nezahýbala ranní horší data z Číny. Později ale k výkyvům kurzu přispěla čísla z eurozóny. Nejprv...
 • Euru i regionu se dnes dařilo, v centru pozornosti dluhopisové aukce a ECB
  Z eurozóny dnes přišly dobré zprávy, které zmírnily obavy z dluhové krize a podp...
 • Euru již nepomáhají ani předstihové indikátory
  Poslední události na evropských finančních trzích euru rozhodně nepomáhají. Euro se během dnešního ranního...
 • Euru pomáhá Ifo, ale hlavní bude Jackson Hole. Co čekat?
  Po pozitivním vývoji v Asii začaly evropské trhy trochu rozpačitě, ale náladu jim brzy vylepšil německý index Ifo. Ten potvrdil, že optimismus v podnikatelské sféře zůstává vysoko, přičemž očekávání se od července ještě zlepšila.
 • Euru pomáhá výš nový výhled Fedu, mírné zisky si dnes připisuje i koruna
  Poslední ekonomické zprávy příliš nadšení nepřinesly. Po horších maloobchodních tržbách v USA přišel Fed ...
 • Euru pomohla německá data, zabrzdil ho ale šéf ECB
  Euro proti dolaru včera nakonec uhájilo jen menší část zisků, dnes ráno se však jeho kurz pozvolna zvedal a po německ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading Tržní fundamenty