Úterý 16. července 2024 04:06
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO férovost

České společnosti vydaly v roce 2023 dluhopisy za 37,4 miliard korun, o tři čtvrtiny více než předloni

08.07.2024 09:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliard korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima. Vychází to z analýzy Bond Index poradenské a společnosti Deloitte, která znázorňuje vývoj na trhu s korporátními dluhopisy v českých korunách od roku 2017.

Počet nových emisí loni vzrostl o 11 % na 135. Stále se tak drží hluboko pod hodnotou z roku 2021, kdy jich společnosti vydaly 231.

V roce 2023 byly vydány korporátní korunové dluhopisy v objemu 37,4 miliard korun, z čehož 37,1 miliard korun tvořily emise nadlimitní a 345 milionů korun emise podlimitní. Průměrná hodnota emisí činila 277 milionu Kč, což znamenalo nárůst o 100 milionů. Došlo také k opětovnému navýšení rozdílu mezi kupónovým výnosem nadlimitních a podlimitních emisí.


Počet nadlimitních emisí v roce 2023 oproti roku 2022 vzrostl o 33 %, zatímco počty podlimitních emisí od roku 2021 postupně klesají. V roce 2023 jich společnosti emitovaly pouze 30, což je historické minimum. Klesla i jejich průměrná výše, a to o 6,8 % na 11,5 milionu korun. Průměrná kuponová sazba naopak u podlimitních i nadlimitních emisí dosáhla nejvyšší hodnoty od začátku sledování.

„Data v Bond Indexu ukazují, že podlimitní emise v roce 2023 nabízely v průměru o 2,6 procentního bodu vyšší kupónový výnos než emise nadlimitní (10,9 % p. a. vs. 8,3 % p. a.). Po loňském roce tak došlo k opětovnému navýšení spreadu mezi podlimitními a nadlimitními emisemi, kdy je patrné, že trh, i díky řadě nových insolvencí, stále obezřetněji vnímá rizikovost podlimitních emisí,“ uvedl Roman Lux, partner v oddělení finančního poradenství Deloitte.


Při srovnání s předchozími lety přinesl rok 2023 oživení českého dluhopisového trhu. Vidět je to i na emisích o hodnotě nad 1 miliardu, kterých firmy v České republice vydaly 8 s celkovým objemem 21 miliard korun. To představuje oproti roku 2022 více než dvojnásobek.

 „Rok 2022 byl poznamenán vysokou inflací, což mělo negativní dopad i na dluhopisové trhy. Společnosti v České republice vydaly dluhopisy o celkovém objemu 21 miliard korun, meziročně tak objem nových emisí poklesl o 60 %. Tento pokles byl tažen zejména nižším objemem nadlimitních emisí, ale prudce poklesl také počet nových emisí – o 47 % na 122 emisí,“ dodává Roman Lux.

Největšími eminenty v roce 2023 byly společnosti Dr. Max Funding CR, s.r.o., a CZECHOSLOVAK GROUP a.s., jejichž emise měly souhrnnou hodnotu 10 miliard Kč.

„Zájem investorů o benchmarkové (referenční) dluhopisové emise reflektuje apetit investorů nakupovat emise na domácím trhu a zároveň demonstruje důvěru v potenciál českého průmyslu i české ekonomiky,“ vysvětluje Jan Brabec, partner v oddělení dluhového poradenství Deloitte.

Průměrná splatnost dluhopisů byla loni s hodnotou 3,6 roku v souladu s historickým průměrem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • České nemovitosti jsou nadhodnocené ještě více než loni, až o 20 %, varuje ČNB
  Z klíčových informací zprávy Rizika pro finanční stabilitu, které dnes zveřejnila Česká národní banka, vyplývá, že jednotlivé komerční banky nedodržují doporučení centrální banky týkající se velkosti části hodnoty nemovitosti nakupované na úvěr. To bude dalším argumentem pro ČNB, která usiluje změnit charakter daného a dalších podobných doporučení z pouhého doporučení na zákonnou povinnost. Vláda příslušnou legislativu – novelu zákona o České národní bance – schválila v červnu, nyní ji mají v prvním čtení k posouzení poslanci v rámci právě probíhající schůze Poslanecké sněmovny.
 • České předsednictví chce navrhnout zastropování plynu, Brusel a Berlín jej ale mezitím „odpískaly“. Proto také Fialův kabinet zřejmě neprosadí ani „válečnou daň“ na ČEZ
  České předsednictví EU hodlá na pátečním energetickém summitu předložit návrhy řešení krizové situace, které ovšem mezitím Brusel a Berlín vlastně „odpískaly“. Klíčovým návrhem českého předsednictví má být podle zdroje agentury Bloomberg dočasné zastropování cen plynu využívaného k výrobě elektřiny.
 • České předsednictví nechce v pátek diskutovat otázku zastropování cen ruského plynu. Vyjmutí tohoto bodu je rozumný záměr, jeho realizace by dále plyn v EU zdražila
  České předsednictví EU se pokusí na pátečním jednání ministrů zemí EU odpovědných za energetiku vyjmout otázku zastropování cen plynu dováženého do EU plynovody z Ruska. Jde o rozumný záměr. Zastropování cen dováženého ruského plynu by totiž velmi pravděpodobně vedlo k tomu, že jej Rusko do EU přestane dovážet zcela. Rusko nyní dováží do EU plyn tranzitním plynovodem přes Ukrajinu a také černomořským plynovodem TurkStream.
 • České rodinné firmy prosperují, oproti Západu jsme ale ve skluzu
  Rodinné firmy zažívají v Česku příznivé časy. Tomuto pozitivnímu trendu přispívá dlouhodobý ekonomický růst a stabilní vývoj české koruny po ukončení intervenčního režimu ČNB. Problémy, s kterými se v současnosti potýkají, jsou tak spíše strategického a společenského rázu. České rodinné firmy řeší, jak se v budoucnu rozvíjet a jak být společensky prospěšné a odpovědné. Pozitivní ekonomické podmínky však nahrávají i výhodnému prodeji.
 • České řidiče čekají druhé nejlevnější prázdniny v historii. Pohonné hmoty budou nečekaně levné; za průměrnou mzdu koupí přes 1200 litrů paliv, což bylo v historii možné jen za covidu roku 2020
  Pohonné hmoty budou v Česku o těchto prázdninách nečekaně levné. Alespoň tedy v poměru k hrubé měsíční mzdě. Řidiči totiž budou moci za částku odpovídající právě hrubé měsíční mzdě u tuzemských čerpacích stanic zakoupit více než 1200 litrů pohonných hmot.
 • České sazby čeká svižná normalizace a ekonomiku terapie šokem
  Bankovní rada České národní banky se na svém zářijovém zasedání výraznou většinou 5 ku 2 rozhodla pro nejodvážnější jednorázové zpřísnění měnových podmínek od roku 1997, a to o 75 bazických bodů, čímž se základní sazba dostala na úroveň 1,25 %. Stále má ovšem daleko k předkrizové úrovni (2,25 %) natož k hladině, která by odpovídala současnému robustnímu post-pandemickému oživení ekonomiky. Makroekonomická realita nyní ČNB nijak nebrání v pohybu směrem vzhůru pokračovat, a soudě podle dostupných vyjádření bankéřů, jsou i oni tomuto postupu nakloněni.
 • České sazby klesají na historické dno. ČNB nevylučuje devizové intervence a oslabuje korunu nad 25 CZK/EUR
  Bankovní rada ČNB se na svém dnešním jednání rozhodla snížit dvoutýdenní reposazbu o 25 bazických bodů na...
 • České sazby se možná blíží k vrcholu
  Máme před sebou další zasedání České národní banky. „Očekáváme mírnější růst úrokových sazeb, a to o půl procenta. Hlavním důvodem je změna názorů v jestřábí pětici členů rady. Tomu napovídají především vyjádření Mory a Niedetzkého. Podle druhého jmenovaného už úrokové sazby proti inflaci působí a je třeba být jen trpělivý a půjde, v případě změny úrokové politiky, spíše už jen o mírné ladění.
 • České sazby stoupnou možná už za měsíc. Hlavní trhy hledají inspiraci
  Kondice akciových trhů se zhoršovala už včera v USA a Evropa dnes navazuje ne příliš přesvědčivým růstem. Hlavní indexy přidávají doslova pár desetin procenta a stejně jsou na tom americké futures. Investoři se momentálně nemají moc čeho chytit.
 • České skiareály připraví včerejší rozhodnutí vlády až o 20 miliard korun, celkově letos přijdou o 35 miliard. „Vánoční uzavírka“ bude pro část příslušných provozů likvidační
  České lyžařské areály každoročně vytvářejí tržby za zhruba 60 miliard korun. A to hlavně během jarní, ale zejména pochopitelně zimní sezóny. Tyto tržby vytváří nejen 155 větších horských středisek a 300 menších lyžařských areálů, která v Česku jsou. Jejich provoz totiž dává práci – a dává tedy vydělat – také dalším provozovnám a profesím, přibližně 45 tisícům lidí. Půjčovnám lyžařského vybavení, lyžařským instruktorům a školám, vlastním ubytovacím zařízením, prádelnám, restauracím a obchodům v horských oblastech…
 • České spořitelně klesl v pololetí zisk o 16 % na 9,3 miliardy korun
  České spořitelně klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 16 procent na 9,3 miliardy korun. Provozní zisk se ve stejném období snížil o 17,3 procenta na 12,3 miliardy Kč, uvádí banka v dnes zveřejněných neauditovaných výsledcích hospodaření za první pololetí.
 • České spořitelně loni stoupl čistý zisk o 41,7 % na 14,2 miliardy korun
  České spořitelně (ČS) loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 41,7 procenta na 14,2 miliardy korun. Výsledek byl podle banky ovlivněn loňskou nižší tvorbou opravných položek na rizika a celkovým zotavením po pandemii koronaviru. Provozní zisk byl vyšší o 4,4 procenta, dosáhl 22 miliard korun. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká spořitelna je největší banka v zemi podle počtu klientů, kterých má kolem 4,5 milionu. Vlastník České spořitelny, rakouská finanční skupina Erste Group Bank, je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy.
 • České spořitelně stoupl v pololetí čistý zisk meziročně o 43,4 pct na 6,6 mld Kč
  České spořitelně v letošním prvním pololetí stoupl čistý zisk meziročně o 43,4 procenta na 6,6 miliardy korun. Za růstem zisku je nižší tvorba rezerv a lepší provozní výkonnost, uvedla dnes banka v tiskové zprávě. Provozní zisk vzrostl o 1,4 procenta na 10,3 miliardy korun, rostly vklady i úvěry.
 • České spořitelně stoupl v pololetí čistý zisk o 67 % na 11 miliard korun
  České spořitelně v prvním pololetí letošního roku stoupl čistý zisk meziročně o 67 procent na 11 miliard korun. Loňský výsledek ale výrazně ovlivnila epidemie covidu a s ní spojená omezení. Provozní zisk se v prvních šesti měsících letošního roku zvýšil o 43,7 procenta na 14,8 miliardy korun. Česká spořitelna o tom informovala v tiskové zprávě.
 • České spotřebitelské ceny by dle našeho odhadu měly v únoru poklesnout o 0,2 % meziročně
  Regionální měny zaznamenaly během druhé poloviny minulého týdne solidní zisky. Česká koruna vůči euru za celý týden posílila o 0,8 % a polský zlotý...
 • České spotřebitelské ceny pravděpodobně meziměsíčně poklesnou
  Kurz koruny se včera držel v extrémně úzkém pásmu necelých dvou haléřů (27,02 – 27,04 CZK/EUR). Česká míra nezaměstnanosti nepřekvapila...
 • České státní dluhopisy drží rekordně zahraničních investorů
  Jednoznačně kurzový závazek České národní banky (ČNB) a intervence proti přílivu spekulativního kapitálu jsou důvodem, pro který drží zahraniční investoři dosud rekordní podíl českých státních dluhopisů. Vyplynulo to z čerstvých statistik ministerstva financí.
 • České stavebnictví se i nadále nachází v útlumu
  Stavebnictví v říjnu pokračovalo v jen velmi pomalém meziměsíčním růstu. Stavební produkce vzrostla oproti září o 0,4 %, což bylo o dvě desetiny nižší tempo než měsíc předtím. Zatímco produkce v pozemním stavitelství po předchozích poměrně svižných nárůstech vzrostla meziměsíčně pouze o 0,2 %, výkon inženýrského stavitelství se zvýšil o 1,2 %. Zde však docházelo v předchozích měsících k výrazným poklesům, a to pravděpodobně zejména vlivem nízkých vládních investic. Meziročně se celková stavební produkce v říjnu zvýšila po očištění o rozdílný vliv pracovních dnů o 3,7 %, po předchozím růstu o 3,0 %
 • České stavebnictví se propadá, dusí jej hlavně vysoké úrokové sazby
  Stavební výroba v Česku se v květnu výrazně propadla, meziročně o 6,8 procenta. Dubnová naděje na oživení stavebnictví je tedy ta tam. Úroveň stavební produkce je na tom nejhůře za poslední více než tří roky, za celé období od února 2021. Letos se nedaří hlavně pozemnímu stavitelství, které doplácí na nadále poměrně vysoké úrokové sazby v ekonomice, které činí úvěry na stavební činnost a její financování méně dostupnými.
 • České stavebnictví se propadá. Ničí ho přílišná byrokracie
  „Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster