Neděle 19. května 2024 04:54
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple Ebook Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new

Slabý maloobchod v USA ve stínu nižších inflačních dat

16.05.2024 09:07  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po třech letošních pro-inflačních překvapeních v USA v řadě přišla konečně neočekávaně nižší hodnota, což podpořilo všeobecný optimismus na globálních trzích. I tentokrát však šlo o velmi decentní překvapení, když celková dubnová inflace nerostla meziměsíčně o očekávaných 0,4 % ale “jen” o 0,3 %. To přeloženo do meziročních hodnot po zaokrouhlení znamenalo, že inflace činila 3,4 %, což byla hodnota, kterou přesně očekával trh. Nicméně v detailech dubnových inflačních statistik se přece jenom skrývaly i další příznivé zprávy, mezi nimiž bychom chtěli vyzdvihnout markantní zpomalení jádrové inflace v oblasti služeb. Tato složka inflace v meziměsíčním vyjádření (po sezónním očištění) rostla jen 0,2 %, což je konečně hodnota, která je konzistentní s dvouprocentním inflačním cílem. Dost možná i proto trh s americkými vládními dluhopisy reagoval tak pozitivně. Pozitivní reakce však mohla být umocněna i relativně slabými maloobchodními tržbami (rovněž za měsíc duben), které v reálném vyjádření poklesly. To poněkud kazí výhled pro růst HDP v tomto čtvrtletí, když náš nowcast (alias Stopař) již poklesl na hodnotu 1,6 %. Včerejší data tudíž způsobila, že dolarová výnosová křivka aktuálně počítá se snížením úrokových sazeb ze strany Fedu na zasedání v září a následně pak v prosinci (vždy o 25 bazických bodů). Taková očekávání se zcela kryjí s naším aktuálním výhledem, tudíž nemáme proti nim žádné výtky. Bude však zapotřebí bedlivě sledovat příchozí konjunkturální data, neboť dochází k jejich postupnému zhoršování. Pokud by se tento negativní trend měl urychlit, tak propad delších dolarových výnosů a sazeb může být daleko výraznější.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Slabší vývoz automobilů a vyšší ceny komodit srazily únorové saldo zahraničního obchodu
  Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru ve schodku 4,4 mld. Kč. My jsme přitom v únoru očekávali mírný přebytek ve výši 2 mld. Kč a trh dokonce 6 mld. Kč. Meziročně se jedná o 25,7 mld. horší výsledek. To bylo negativně ovlivněno jednak nižším vývozem aut v důsledku problémů se subdodávkami komponent, ale také vyšším dovozem ropy, zemního plynu a kovů, což patrně odráželo zejména jejich výrazný cenový růst.
 • Slabučké US dáta posielajú dolár na kolená, trh čaká na Fed
  Americký dolár sa dostal pod silný predajný tlak v stredu poobede po mizerných dátach z Americkej ekonomiky. Maloobchodné tržby na mesačnej báze v máji spadli z 0.4% až na -0.3%, rovnako aj tržby očistené o predaje áut. Jadrové maloobchodné tržby spomalili z 0.6% na 0.0%.
 • Slabý americký dolar způsobil pokles USD/JPY pod hodnotu 100, a co dalšího se děje na finančním trhu?
  Nálada německých analytiků a investorů se v srpnu mírně zlepšila, ukázal dnes index ZEW, který vzrostl na 0,5 bo...
 • Slabý americký maloobchod kazí den akciím i dolaru. Dluhopisy a jen rostou
  Vývoj amerického maloobchodu na konci loňského roku byl delší dobu neznámou, neboť data nevycházela v důsledku přechodného uzavření některých státních institucí. Se zpožděním zveřejněná čísla na jednu stranu hledí už dost do minulosti, ale zároveň i kreslí docela nepěkný obrázek o kondici amerického spotřebitele během klíčové předvánoční nákupní sezóny. Tržby se výrazně propadly, čímž zároveň podstřelily tržní konsensus. Revize minulých měsíců míří dolů a celková dynamika se zhoršuje.
 • Slabý BRL kávě neškodí
  Na trhu s kávou panuje přesvědčení, že silný reál podporuje udržování zásob v Brazílii a pozdější prodej nebo prodej na domácím trhu. Naopak slabý real vede ke zvýšené touze po vývozu díky možnosti získat silnou zahraniční měnu a omezuje prodej na místním trhu.
 • Slabý Japonský jen
  Jedním z klíčových faktorů prudkého růstu byla osobní spotřeba, protože poptávka země po opětovném otevření nadále roste. Sektor služeb zůstává silný, ale výroba nadále bojuje. Na druhou stranu vývoz klesl o 4,2 %. Nárůst růstu znamená, že udržitelná inflace by mohla zůstat nad 2 %, což by mohlo pobídnout Bank of Japan, aby podnikla kroky k normalizaci, jako je úprava své politiky řízení výnosové křivky (YCC). BoJ uvedla, že zváží zpřísnění politiky, pokud bude inflace udržitelná nad 2 %, ale jakékoli posuny v politice budou pravděpodobně malé, zvláště pokud zůstane jen slabý. BoJ oznámila, že provede přezkum politiky, který může trvat rok nebo déle. USD/JPY testuje rezistenci na ceně 137,68 a další rezistence je na úrovni 138,42. Na druhé straně supporty jsou na cenách 136,26 a 134,26.
 • Slabý jen a bubliny
  Dow Jones 101 dní bez trojdňového poklesuIndex Dow Jones zaznamenal v piatok minimálny rast, no vzhľadom na schopnosť ...
 • Slabý maloobchod a spotřebitelská deprese
  Maloobchodní tržby v Česku skončily v prosinci za naším i tržním očekáváním, když meziměsíčně odepsaly 0,7 % (bez automobilů), zatímco meziročně se jejich propad díky nižší srovnávací základně z uplynulého roku zmírnil z 8,7 % na 7,3 %. Spotřeba domácností tak v posledním kvartále uplynulého roku táhla hospodářství dolů pravděpodobně o něco výrazněji, než jsme původně očekávali.
 • Slabý maloobchod dále brzdí českou ekonomiku
  Tuzemští spotřebitelé zůstávají nadále pod enormním tlakem vysoké inflace. Tak hovoří včera zveřejněná čísla za dubnový maloobchod, která navázala na trend posledních měsíců. Tržby v maloobchodě se meziměsíčně snížily o 0,3 %, což v meziročním srovnání znamená propad o 9,5 %.
 • Slabý maloobchod potvrzuje pokračování spotřebitelské recese
  Čísla z maloobchodu potvrdila, že spotřebitelská recese v Česku s vysokou pravděpodobností dál pokračovala i na konci roku 2022. Meziměsíčně maloobchod v listopadu dál klesal (o 0,3 %), což znamenalo meziroční pokles o 8,7 %. Oproti před covidovému roku 2019 jsou v průměru sice útraty domácností v obchodech nominálně o necelých 20 % vyšší, reálně si však za peníze lidé nakoupí zhruba o 6 % méně.
 • Slabý průmysl doléhá na korunu, eurodolar pokračuje pod 1,14
  Propad registrací aut zveřejněný včera byl varováním, které lehce znervóznělo domácí měnu. Dnes jí přináší další ztráty prosincový report z průmyslu, který ukázal překvapivý pokles výroby. Když k tomu připočteme ubývání nových zakázek pro české podniky a nečekaně prudký propad zakázek pro německý průmysl, vychází nám stále menší šance, že by ČNB zítra zvedla úrokové sazby. Data z ekonomiky i rizika pro výhled hovoří pro delší přestávku, třebaže se koruna vůbec neřídí prognózou předpokládající posilování. Dnes česká měna ustupuje vůči euru na 25,78 a na páru s dolarem na 22,63.
 • Slabý rizikový sentiment tlačil ethereum do blízkosti úrovně 3 000 USD
  Ethereum ve středu téměř otestovalo úroveň 3 000 USD, protože slabý rizikový sentiment vyvíjel tlak na některá z nejvýkonnějších aktiv loňského roku. Propadlo se o 3,7 % na 3 048 USD a pokračovalo tak ve čtyřdenním prudkém poklesu. Hodnoty 3 000 USD dosáhlo naposledy 10. ledna. Za poslední rok je o 400 % výš, ale letos v lednu je přibližně o 15 % níž.
 • Slabý růst HDP a zasedání americké centrální banky zasadily dolaru ránu
  Dolaru se minulý týden nedařilo. Vůči euru ztratil během týdne 3,5 %, když oslabil až na hladinu 1,1278 EUR/USD. Za tímto oslabením stál...
 • Slabý trh práce kazí trhům závěr týdne
  Očkování jede dál a vzbuzuje hlavně v USA a Británii velkou naději do budoucna, ale nová data naznačila, že se americký trh práce s podzimní vlnou pandemie vypořádává hůř, než se čekalo. Namísto silného odrazu vzhůru se v některých oborech teprve v lednu projevily problémy s restrikcemi. To představuje riziko i pro další dynamiku soukromé spotřeby, jež může být pomalejší. Na druhou stranu dál sílí tlak na schválení fiskální pomoci, pro niž nyní demokrati hledají cestu skrze Kongres.
 • Slabý trh práce pomohl trhům
  Hlavní zámořské trhy zakončily včerejší obchodování v plusu (S&P 500 +0,5 %, Nasdaq 100 +0,3 %, DJIA +0,8 %). Společnost Equinix reportovala výsledky za první čtvrtletí letošního roku a pozitivní překvapení ji vyneslo o 11,5 % výše. Naopak se nezadařilo společnosti Arm Holdings, akcie propadly o 2,3 %. Negativní nálada se přenesla i na konkurenční Nvidii, která propadla o 1,8 %. Ještě hůře odnesla report výsledků videoherní platforma Roblox, jejíž akcie včera oslabily o 22,1 %. Pozitivní překvapení přinesly výsledky obchodní platformy Robinhood, ta na ně reagovala poměrně vlažně a v průběhu obchodní seance se dokonce propadla do záporných hodnot, aby uzavřela 3,1 % pod středečním závěrem.
 • Slabý trh práce táhne eurodolar výrazně nad 1,30
  Dnešek byl na trzích především ve znamení amerických dat z trhu práce. Ta přinesla značné zklamání, přestože už v průb...
 • Slabý začátek týdne po dalším nárůstu výnosů
  Začátek týdne pro akcie nebyl dobrý. Hlavní indexy spadly přes procento do záporu spolu s tím, jak se výnosy posunuly opět o něco výš. Sice není jasné, zda už současné výnosy mohou plošně doléhat na akcie, ale při této nejistotě se investoři ve hře na oživení a inflaci raději zaměřili na komodity, které historicky mají tendenci z inflace profitovat. V případě ropy jim navíc hrají do karet krátkodobé nabídkové faktory a měď, jako zástupce průmyslových kovů, zase nabízí expozici na strukturální trend elektrifikace.
 • Slavná aréna poprvé mění název, kryptoměnová společnost za to zaplatí více než 15 miliard korun
  Hala Staples Center v kalifornském Los Angeles poprvé ve své historii změní svůj název. Multifunkční aréna, poskytující domov basketbalistům Lakers a Clippers v NBA nebo hokejistům Kings v NHL se bude od konce prosince jmenovat Crypto.com Arena. Vlastníkům haly vynese změna názvu 700 milionů dolarů za 20 let.
 • Sledujeme geopolitickou reality show: Král USD je mrtev, ať žije král CNY!
  Příští týden začne v Pekingu 19. Národní kongres Komunistické strany Číny, který má potenciál stát se nejdůležitější událostí letošního roku pro finanční trhy a pro mezinárodní rovnováhu sil. Může dojít ke skutečnému posunu paradigmatu – k zásadní změně, ke které obvykle dochází, když dosavadní způsob myšlení ustoupí něčemu novému a odlišnému. Právě o tom tento Kongres bude, a proto je jasné, že má historický význam pro globální ekonomiku i pro každého z nás.
 • Sledujeme rozhodnutí o úrokových sazbách Fedu, ECB a BoE
  Pozornost investorů a obchodníků bude upřena na měnověpolitická zasedání amerického Federálního rezervního systému (Fed), Evropské centrální banky (ECB) a Bank of England (BoE), která jsou naplánována na dnešek a zítřek. Tržní analytici naznačují, že tyto tři centrální banky pravděpodobně zvýší své základní úrokové sazby s cílem snížit inflační tlaky. V pátek budou mít účastníci trhu příležitost pečlivě prozkoumat zprávu o mzdách mimo zemědělský sektor v USA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new