Středa 05. říjen 2022 14:14
reklama
Instaforex webinar rijen 2022
reklama
Purple Trading Room
reklama
Dukascopy krypto
reklama
XTB ambasador Conora McGregor

Týden na akciových trzích: Akcie jsou levnější, aneb jestřábi mají ostré drápy

23.09.2022 17:03  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Tento týden hrály prim centrální banky. Všichni čekali na rozhodnutí amerického Fedu. Podle očekávání vzrostly sazby o 75 bb na 3,00-3,25 %. Klidu nepřidá ani doprovodný komentář. Sazby ještě porostou a budou vysoko déle, vysoká inflace a obavy o další ekonomický růst centrální bankéře znepokojuje. Ale to nebylo vše BoE (+50 bb na 2,25 %) a také poslední centrální banka, která měla stále záporné sazby, Švýcarská centrální banka (+75 bb na 0,50 %), zvedly referenční sazby. Nepomohly ani indexy PMI, které stále naznačují kontrakci ekonomické aktivity.  

Americký trh

Hlavnímu indexu S&P500 se v pondělí podařilo korigovat propad z konce předchozího týdne. Ale jen mírně. Ve zbytku týdne následovaly další výprodeje. Od pondělí do čtvrtka index S&P500 odepsal 2,98 % (3 757,99 b.). Dnes otevírá, bez překvapení, pod čtvrteční cenou, tzn. v mínusu (-1,55 %, 3 697,67 b.) a propadá se níž a níž pod hranici 4tis. bodů. Svůj týdenní výkon tak nevylepší, právě naopak. Obchodování v tomto týdnu indikuje celkovou ztrátu kolem 4,5 %. 

Evropské akciové trhy

Jednotlivé akciové indexy v Evropě dnes odepsaly většinou přes 2 %, když nepomohlo otevření zámořských trhů. Některé indexy, zvláště naši nejbližší sousedé, podají dokonce o cca 3 %.

Evropský Index STOXX Europe 600 se dostal pod hranici 400, kde byl naposledy před dvěma a půl lety. Dnes krátce před koncem obchodní seance ztrácí 2,18 % (391,04 b.). Za celý týden to bude ztráta přes 4 %.  

Pražská burza

Pátek

Dnes to na pražské burze (a nejen tam) vypadalo, jako by celý monitor polil někdo červenou barvou. A ředidlem to nešlo vyčistit. Všechny tituly oslabily. Hlavní index spadl o 2,55 % (1 168,13 b.) a svým dnešním výkonem se zařadil mezi nejhorší výkony od začátku roku. Smutné konstatování, bohužel.

Dnes bylo vidět, že globální prostředí příliš akciím nepřeje. Erste (-5,25 %, 578 CZK), která korigovala vysoký růst posledních týdnů, Philip Morris ČR (-2,81 %, 16 620 CZK) a VIG (-2,16 %, 544 CZK) tlačily burzu dolů nejvíce. Nicméně ani ostatní těžké váhy jako Komerčka (-1,85 %, 635,50 CZK) a ČEZ (-1,81 %, 923 CZK) nepomohly. Jeden z nejhorších dnešních výkonů byl vidět u Pilulky (-4,88 %, 780 CZK), nicméně za tradičně malé likvidity, kdy i malý příkaz může podstatně ovlivnit kurz.

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Pražská burza

Týdenní výkon

Za celý týden byl nejlepší Philip Morris ČR (+1,84 %, 16 620 CZK), který posílil před pololetními výsledky (viz níže).  Zajímavý byl u PMČR konec týdne (Čt +4,78 % a Pá -2,81 %) vzhledem k velké volatilitě na obě strany. Colt skončil jen vlásek za ním a za celý týden přidal +1,82 % (558 CZK), kdy posiloval na začátku týdne před zveřejněním kvartálního reportu (níže), po kterém svůj výkon korigoval. A poslední s kladným týdenním výkonem a jako třetí do party premiantů se zařadila Kofola (+0,73 %, 276 CZK). Její ceně pomohlo schválení dividendy (níže), jakkoliv to bylo očekáváno, nicméně v této nejen pro akcie nelehké době to je asi vnímáno jako kotva.

Opačný konec startovního pole se komentuje nelehko. Ztráty byly podstatné.

Nejprve k indexu, hlavní indikátor pražské burzy PX doslova padl o 4,27 % (1 168,13 b.). Asi třetí nejhorší týdenní výkon od začátku roku 2021!

Erste (-8,72 %, 578 CZK) a Komerční banka (-5,15 %, 635,50 CZK) byly nejhorší a korigovaly růst posledních týdnů. A když se k tomu přidal ČEZ (-3,70 %, 923 CZK), který má v indexu nejvyšší váhu, je rozluštěna záhada, proč rekordně oslabil celý index PX. Nejhůře na tom tento týden byla Pilulka (-10,34 %, 780 CZK) a to bez podstatnějších kurzotvorných zpráv.  

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Pololetní výsledky představil Colt CZ. Výsledky slušně vzrostly v meziročním srovnání. Nicméně poptávka v samotném druhém kvartále se snížila, ale je stále na velmi vysoké úrovni. Podle managementu se jen přesunula na jiné druhy výrobků. Pozitivní je, že vedení plánuje vyplácet 50+ % zisku jako dividendu místu originálních 33 %. 

Kofola respektive její akcionáři schválili na valné hromadě (hlasování per rollam) dividendu ve výši 11,30 CZK na akcii. Dividenda znamená hrubý výnos přes 4 %. 

Co se dá čekat příští týden?

V pátek 30. září bude reportovat pololetní výsledky Philip Morris ČR. Na PMČR je nejdůležitější dividenda. Čísla za první polovinu roku naznačí celkovou dividendu přes 1 300 CZK (8 % dividendový hrubý výnos). 

Od čtvrtka by se měly akcie Kofoly obchodovat bez nároku na dividendu za minulý rok. Valná hromada schválila výplatu 11,30 CZK na akcii (hrubý výnos cca 4 %). Je obvyklé, že cena akcií v tzv. ex-dividend den oslabí právě o výši dividendy.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Twitter si najal prestižní advokátní kancelář, chystá žalobu na Muska
  Americká internetová společnost Twitter si najala prestižní advokátní kancelář Wachtell, Lipton, Rosen & Katz a již tento týden hodlá podat žalobu na miliardáře Elona Muska kvůli jeho rozhodnutí odstoupit od dohody o převzetí Twitteru. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.
 • Twitter stále profituje i přes pokles počtu uživatelů
  Ve čtvrtém čtvrtletí za sebou Twitter potvrzuje svou schopnost vytvářet zisk. Stránka mikroblogingu zaznamenala v tomto období čistý zisk ve výši 789 milionů USD díky zvýšení prodeje reklamy. Naproti tomu sociální síť v USA čelí poklesu počtu uživatelů už druhý po sobě jdoucí kvartál.
 • Twitter v premarketu prudce roste, reaguje na nákup akcií Muska
  Akcie Twitteru rostou v premarketu téměř o 30 % v reakci na zprávy SEC, která odhalila vlastnictví akcií společnosti Elonem Muskem.
 • Twitter v předburzovním prodeji klesá kvůli výsledkům za 2Q
  Twitter (TWTR.US) před zahájením dnešní seance reportoval za 2Q a vykázal čistý zisk na akcii 0,08 USD, zatímco trh očekával 0,14 USD. Tržby dosáhly 1,18 miliard dolarů, přičemž se očekávalo 1,32 miliardy. Společnost však vykázala mírný nárůst denně aktivních uživatelů (DAU). Celkový počet těchto uživatelů byl 237,8 milionů (odhadovalo se o 300 000 méně).
 • Twitter vtrhl na NYSE: Až +92 % k 50 USD
  Americké mikroblogovací síti Twitter odzvonilo na americké burze NYSE. Ve středu stanovila emisní cenu svých akcií na ...
 • Twitter vyhoví požadavkům Elona Muska - The Washington Post
  Akcie společnosti Twitter (TWTR.US) vyskočily poté, co list The Washington Post zveřejnil informaci o tom, že Twitter vyhoví požadavkům Elona Muska na udělení přístupu k datům o potenciálních robotech využívajících platformu. Očekává se, že společnost nabídne možnost nahlédnout na datový tok o objemu 500 milionů tweetů publikovaných každý den. Dle právníka Twitteru je možné, že se o obchodu bude hlasovat na přelomu července a srpna.
 • TWITTER 2Q
  TWITTER před kvartálními výsledky   Twitter Inc. (TWTR), někdy označován jako „King of Social Media“ má oznámit t...
 • Týden bohatý na makrodata
  Přelom roku nebyl pro trhy nijak zásadní a investoři spíše vyčkávají na nové zprávy, data a fundamenty, které budou pr...
 • Týden, kdy Fed překvapil trhy: Kovy rostly, naopak ropa zlevnila
  Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank Klíčovou událostí uplynulého týdne bylo bezpochyby dlouho očekávané set...
 • Týden končí akciové trhy převážně v plusu
  Evropské akciové trhy v průběhu pátečního odpoledne mírně rostou. Index Stoxx 600 si připisuje 0,2 %, když se nejvíce daří těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie přidávají jako jediné více jak jedno procento. Druhým nejúspěšnějším odvětvím jsou prodejci spotřebního zboží (+0,8 %). To však neplatí pro automobilku Daimler, která ztrácí na své hodnotě zhruba 1,3 % poté, co management vydal varování ohledně výsledků hospodaření za druhý kvartál kvůli problémům s naftovými motory a airbagy. Futures na americký index S&P 500 naznačují ziskový začátek páteční seance.
 • Týden na akciových trzích: Akcie v Praze, Evropě i Americe této týden rostly; pátek pozitivně podpořen vystoupením v Jackson Hole
  Událostí nejen tohoto týdne, ale pravděpodobně i nadcházejících týdnů, je setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Vzhledem k posledním datům z ekonomiky a další šíření koronaviru by mohl Fed rozhodnutí pomalu utahovat rozvolněnou politiku ještě odložit na další zasedání. Podle guvernéra Fedu Powella by mohlo dojít k omezování nákupů aktiv ještě v tomto roce.
 • Týden na akciových trzích: Akcie v Praze pouze rostly, za mořem se opět posouvala rekordní laťka výše a výše
  Tak jako se minulý týden čekalo na hlavní událost, kterou bylo setkání v Jackson Hole, tento týden to byla dnešní data z trhu práce. Ta jsou důležitým vodítkem pro Fed kvůli nastavení měnové politiky. Zklamala, bohužel, když nová pracovní místa mimo zemědělství hluboce zaostala o odhady trhu. Tentokrát se tak potvrdily předstihové ukazatele. Dobře nedopadla ani spotřebitelská důvěra podle University of Michigan. Naproti tomu ISM Index měřící aktivitu v průmyslu v USA nejenže neoslabil, ale ještě dokázal vylepšit již tak vysokou úroveň.
 • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Evropa také, Praha na nule
  Makrodata byla tento týden smíšená. Ekonomický kalendář přinesl lepší index důvěry v eurozóně či předstihová PMI data, smíšený obrázek z německého průmyslu, a naopak slabší domácí průmyslovou výrobu či horší data z amerického trhu práce.
 • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Praha ztrácela
  Od čtvrtka je americký S&P500 opět na rekordech, pomohl další již několikátý balíček fiskální pomoci, který tentokrát bude směřovat do infrastruktury. Další jestřábí komenty byly slyšet od několika guvernérů Fedu o tom, že snižování výkupu aktiv by mělo přijít dříve, než se čeká. Tento jestřábí komentář poslal index ve středu do mínusu.
 • Týden na akciových trzích: Ani mohutné posilování v závěru týdne Praze nepomohl a na rozdíl od ostatních ztratila
  ČNB zvedla základní úrokovou sazbu o 125 bb na 7 %. To bylo více méně v souladu s očekáváním. Makro data ve světě byla tentokráte z řad předstihových ukazatelů. Růst cen energetických komodit a riziko recese znamenaly, že indikátory sentimentu PMI zklamaly, a to na obou stranách Atlantiku.
 • Týden na akciových trzích: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném
  Týden na akciových trzích: Důvodů k radosti není popravdě mnoho, v podstatě žádný, všechny indexy v červeném.
 • Týden na akciových trzích: Evropa dál na vítězné vlně, roste 6. týden, USA a ČR odpadly
  Výsledková sezóna v USA a Evropě je pomalu na svém konci. A jak jsem již několikrát psal, je úspěšná. Firmy reportují lepší čísla ve srovnání s odhady a vyšší v meziročním srovnání, to znamená že rostou.
 • Týden na akciových trzích: Evropa včetně Prahy slušně posilovaly, za mořem to tak slavné nebylo
  Tento týden byl z hlediska makrodat poměrně chudý. Tím zásadním číslem, na které se čekalo byla inflace v USA. A dopadla špatně, respektive vzrostla nad očekávání. Vysoká inflace samozřejmě hned zasela semínko spekulací a nervozity směrem k dalším krokům tamní centrální banky - Fedu. Zjednodušeně trh čeká rychlejší a vyšší počet zvýšení sazeb (první snad již na mimořádném zasedání v únoru?). A to pro akciové trhy není nejlepší výhled.
 • Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak jako za mořem
  Z makrodat byla velmi důležitá data z US trhu práce, která dopadla o poznání lépe než se čekalo. Trh práce v dobré kondici znamená inflační tlaky, na které může Fed reagovat další utahováním měnové politiky. Což pro akciové trhy není úplně pozitivní zpráva.
 • Týden na akciových trzích: Evropské i americké burzy slušně v plusu, Praha naopak ztratila
  Makrodata tento týden dopadla smíšeně. Spotřebitelská důvěra se u nás zhoršuje, v Německu je nížká. V USA naopak roste osobní spotřeba, což ukazuje na silnou poptávku. Zápisky Fedu vyzněly holubičím dojmem s výhledem na růst sazeb na příštích dvou zasedáních o 50 bb na každém. V eurozóně, respektive ECB to vypadá na červencové zvýšení o 25 bb a stejný krok se pak čeká v září.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Coinfy