Středa 06. červenec 2022 02:27
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Vantage
reklama
Dukascopy forex
reklama
InstaMarkets

Těžba Bitcoinu a krádeže elektřiny, rostoucí problém pro malajsijské užitné společnosti 

07.03.2022 09:10  Autor: Virarosi  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Krádeže elektřiny v Malajsii, těžaři Bitcoinu stály energetické společnosti v roce 2021 stovky milionů dolarů, ale jedna společnost to chce změnit.

Krádež elektřiny v Malajsii kvůli těžbě kryptoměn rychle přerůstá v nákladný problém, ale místní regulační orgán pro veřejné služby Tenaga Nasional Bhd nabídl dva nápady, jak tuto praxi omezit. 

Nejnovější návrh energetické společnosti navrhuje přidat zvláštní sazbu uvalenou na provozovatele těžby Bitcoinů s cílem bojovat proti krádežím elektřiny. Rovněž navrhla, aby energetický regulační orgán pobídl těžaře Bitcoinu, aby požádali o legální licenci na dodávky elektřiny. 

Těžba bitcoinů v Malysii prudce roste

Tenaga zaznamenal od roku 2018 prudký nárůst nelegální těžby kryptoměn. Podle prezidenta a výkonného ředitele Baharina Dina se očekává, že tento trend bude pokračovat. Těžba není v Malajsii ze své podstaty protiprávní, ale někteří horníci kradou elektřinu úpravou elektroměru nebo obcházením elektroměru úplně, aby vytvořili nelegální přípojku.

Případy krádeží vzrostly z 610 v roce 2018 na 7 209 v roce 2021, uvádí Tenaga. „Nárůst počtu případů je znepokojivým trendem, neboť ovlivňuje nejen energetický průmysl z hlediska hodnoty, ale také stabilitu soustavy dodávek elektřiny a veřejnou bezpečnost,“ řekl ministr energetiky a přírodních zdrojů Takiyuddin Hassan. Tvrdí, že provoz důlních počítačů s nestandardními pojistkami a elektrickým zatížením převyšujícím kapacitu napájecích kabelů by mohl vést ke zkratům a požárům.

Hassan vyzývá občany, kteří disponují informacemi o podezření nebo skutečné krádeži elektřiny, aby na ně upozornili orgány a přijaly opatření. 

Tenaga spolupracuje s policií, Energetickou komisí, místními obcemi a malajsijským protištěpařským průmyslem na zadržení zlodějů elektřiny zejména mezi těžaři Bitcoinů. Zatím bylo zatčeno 18 lidí za krádež elektřiny v hodnotě 550 milionů dolarů. 

K poslednímu zásahu došlo v Klangu společným úsilím Tengy a městské rady v Klangu 1. až 2. března, 2022. Vyšší policejní důstojník řekl: „Provedli jsme razie ve třech objektech v Bandar Puteri a Bayu Perdana, zatkli 12 mužů a zabavili stroje na kryptoměny v hodnotě RM65000.“

Boj proti krádežím elektřiny pomocí technologií 

Technologie mohou být také řešením pro boj s touto krádeží, říká Paul Lim Pay Chuan, vysoce postavený manažer společnosti Pestech Internation Bhd, která vyrábí elektrickou energii. Inteligentní měření, měřicí systémy pro správu dat spolu s produkty digitální kvality napájení poskytnou cenné informace o nabídce a poptávce napájení, řekl Chuan, což umožní lepší monitorování, kontrolu a plánování celého energetického systému. To následně sníží četnost krádeží.

To, co se odehrálo v Klangu, je ukázkový případ, kdy Tengovy měřiče zjistily abnormality v údajích elektřiny. Automatizované monitorování měřičů, plus nabídka a poptávka, mohly vést úřady k rychlejšímu postupu. 

V roce 2021 bylo vyrabováno jedenáct malajsijských nalezišť 

V červenci 2021 Sarawak Energy na ostrově Borneo, jehož severní regiony jsou pod Malajsií a Brunejskou nadvládou, přepadla lokalitu v Miri poté, co tři domy vyhořely kvůli krádeži elektřiny v hodnotě 2 milionů dolarů. Přes tisíc bitcoinových těžebních vrtů bylo doslova převálcováno. Razie v Miri byla jednou z 11 objektů přepadených v Malajsii v roce 2021.

Každý, kdo by se podílel na krádeži elektřiny zásahem do zařízení Tenga, by mohl být pokutován až do výše 100 000 RM nebo uvězněn až na deset let. „Tyto operace budou pokračovat, aby se zajistilo omezení těchto nelegálních aktivit,“ Klangský důstojník. 

Nárůst těžební činnosti, která je ze své podstaty energeticky náročná, zejména u metod konsensu o kryptoměnách na důkaz práce, lze přičíst exponenciálnímu růstu cen digitálních aktiv. Podle Cambridge Center for Alternative Finance, Malajsie se na celosvětové těžební síle podílí více než 4,5 %.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Textilka PFNonwovens dnes investory zklamala
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování různorodě. Index S&P 500 roste o 0,2 %, Dow Jones posiluje o 0,3 % a technologický Nasdaq ztrácí 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří finančním institucím, jejichž akcie přidávají 0,4 %. Na opačné straně se nachází především telekomunikační společnosti se ztrátou 0,5 %.
 • Textilní průmyslník Johann Liebig zemřel před 150 lety
  Podnikatel a zakladatel textilní továrny v Liberci (později Textilana) Johann Liebig zemřel v 68 letech před 150 lety, 16. července 1870 ve Smiřicích. Majetek tohoto nejvýznamnějšího libereckého podnikatele německé národnosti byl tehdy odhadován na 30 milionů zlatých. V 60. letech 19. století byl Liebig též poslancem Českého zemského sněmu a Říšské rady.
 • Těžaři Bitcoinu dostanou každý den odměny ve výši 60 milionů dolarů
  Těžaři primární kryptoměny, Bitcoinu, aktuálně dostávají každý den odměny v neuvěřitelné hodnotě téměř 60 milionů dolarů. Za každý vytěžený blok se vytvoří 6,25 nových Bitcoinu, které mohou těžaři později zpeněžit. Každých 9 minut je vytěžen nový blok, každý den je tak vytěženo skoro 160 bloků. Výsledkem je skoro 1000 nových Bitcoinu v hodnotě přibližně 60 milionů dolarů distribuovaných denně těžařům.
 • Težaři drží nejvíce Etherea od roku 2016
  Zůstatek, který těžaři Etherea drží, je největší od doby po zavedení sítě, které se konalo před pěti lety. Podle platformy Santiment je 532 750 ETH největším zbytkem těžařů od 13.7. 2016. Částka činí přibližně 0,45% z celkové nabídky v oběhu, v současné době je to 117,8 milionu ETH.
 • Těžaři Etherea hromadí ETH s růstem ceny
  Bilance těžařů Etherea vzrostla dle dat analytické platformy Santinel na nejvyšší úroveň v historii. Dostala se na $1,85 mld. v přepočtu na USD. Těžaři se s růstem ceny odmítají kryptoměny zbavovat.
 • Těžaři kryptoměn ignorují propad ceny BTC, obtížnost těžby a hasrate jsou na historických maximech
  Navzdory tomu, že cena bitcoinu posledních pár dní klesá, především kvůli geopolitickému napětí a očekávanému zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, dvou velmi důležitých ukazatelů mining difficulty a hasrate jsou na historických maximech.
 • Těžaři mají stále velký zájem o Bitcoiny
  Ačkoliv je Bitcoin od svých historických cenových vrcholů vzdálen zhruba 30 tisíc dolarů, snaha těžit nové Bitcoiny a naprostá obtížnost těžby Bitcoinu jsou na historických maximech.
 • Těžaři ropy téměř přestali investovat do nových nalezišť. Nově objevené ropy je nejméně za 30 let
  Trh funguje. I když mu to občas trochu trvá. Výrazný pád cen ropy z roku 2014 se začíná projevovat nejen na ziskovosti firem působících v ropném průmyslu, ale také na dlouhodobém výhledu pro její nabídku. Těžaři ropy přestávají investovat do objevování nových nalezišť, díky čemuž byla v minulém roce podle dat bloombergu objevena naleziště v objemu pouhých 2,7 miliardy barelů. Jedná se o nejnižší výsledek za posledních 30 let od kdy máme k dispozici relevantní data. Během letošního roku pak nová naleziště činí pouhých 730 mil. barelů.
 • Těžařům kryptoměn se brzy uleví, nejspíš ale jen dočasně
  Bitcoin a další kryptoměny se postupně oklepávají z nedávného cenového propadu o padesát procent. Cena bitcoinu se ale i po vystoupání nad šest tisíc dolarů pohybuje na hraně profitability. To řadu těžařů nutí vypínat své stroje. Za měsíc březen klesl průměrný výpočetní výkon, který těžaři dodávali bitcoinové síti na zabezpečení jejího chodu, přibližně o desetinu. Vyplývá to ze statistik agregátoru Blockchain.com.
 • Těžba altcoinů
  Ke slušným příjmům potřebujeme výkonný počítačový hardware, u altcoinů především grafické karty a levnou elektřinu. Kvůli velké konkurenci v oblasti těžby je zapotřebí investovat do výkonnějšího a těžšího hardwaru. Je však potřeba počítat i s jeho opotřebením a výměnou.
 • Těžba BTC v texaskému městečku
  Těžařští giganti digitálních mincí se vydali do Texasu kvůli levné elektřině. Zřídili si farmu na těžbu kryptoměn v bývalé továrně na tavení hliníku v texaském městě Rockdale, kde žije 5 000 obyvatel.
 • Těžba dřeva stoupá, ceny se propadají
  Těžba dřeva se zvyšuje, ceny jsou však mnohem nižší. Kůrovec připravil v loňském roce státní podnik Lesy ČR o 3 miliardy korun.
 • Těžba kryptoměn, spotřeba energie a CO2
  Světová těžba kryptoměn v roce 2018 spotřebovala stejní množství energie jako celé Polsko a vyprodukovala 800 tun CO2. Uživatelé o těžbě mnohdy nevědí.
 • Těžba lithia v ČR – ČEZ půjčí EMH 2 miliony eur
  Energetickou skupinu ČEZ vlastní ze 70 % stát. Nyní prozkoumává možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firmě European Metals Holdings, která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku 2 miliony eur, v přepočtu asi 51,2 milionu korun.
 • Těžba ropy letos poroste rychleji než poptávka
  Růst celosvětové těžby ropy bude v letošním roce rychlejší než růst poptávky. Spojené státy by tak díky rychlému růstu těžby mohly letos vystřídat Rusko na postu největšího producenta ropy na světě. Odhad letošního růstu poptávky po ropě vzrostl na 1,4 milionu barelů denně z dosud předpokládaných 1,3 milionu barelů denně. Růst těžby ropy by se měl mírně zpomalit z loňských 1,6 milionu barelů denně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nyní snaží podpořit ceny ropy omezením dodávek na trh. Jejich snahu ovšem podkopává rostoucí těžba ve Spojených státech.
 • Těžba ropy rostla v prvním čtvrtletí mnohem rychleji, ceny ale rostly také
  Těžba ropy rostla v prvním čtvrtletí mnohem rychleji, ceny ale rostly také, uvedl dallaský Federální rezervní systém. Cenový sentiment byl nicméně optimistický, protože většina respondentů průzkumu očekává, že WTI bude koncem roku 2022 stát 80–90 USD za barel. Menší část dotázaných, přibližně 5 %, předpokládala, že cena WTI bude koncem roku 2022 činit 110–120 USD. Je zajímavé, že většina respondentů se domnívala, že referenční cena v USA se zastaví na ceně přes 120 USD za barel.
 • Těžba ropy v Rusku se loni z části zotavila, vzrostla o víc než dvě procenta
  Těžba ropy v Rusku se loni zotavila z útlumu vyvolaného pandemií a zvýšila se o více než dvě procenta. V průměru tak činila 10,52 milionu barelů denně, oznámilo dnes ruské ministerstvo energetiky. Na úroveň před pandemií se Rusko chce dostat do května, což je ale podle analytiků ambiciózní plán vzhledem k tomu, že ropná pole se vyčerpávají.
 • Těžba ropy v Rusku v dubnu klesla o devět procent, nejvíce od rozpadu SSSR
  Těžba ropy v Rusku v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla téměř o devět procent, zejména kvůli dopadu sankcí, které západní země uvalily na Moskvu za její invazi na Ukrajinu. Pokles těžby je přitom nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu na začátku 90. let. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se s odvolává na údaje skupiny OPEC+, zahrnující Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Těžba celé skupiny OPEC+ pak byla v dubnu o 2,6 milionu barelů nižší, než stanovuje její dohoda o těžbě.
 • Těžba uhlí klesá, množství vyrobeného koksu ale narůstá
  V ČR se v roce 2018 meziročně vytěžilo méně uhlí. Produkce černého uhlí se oproti roku 2017 snížila o 18 % na 4,5 milionu tun. Objem vytěženého hnědého uhlí klesl o 0,4 % na 39,2 milionu tun. Množství vyrobeného koksu vzrostlo o 2,5 % na 2,5 milionu tun.
 • Těžba uhlí v Polsku klesá a uhlí se vozí z Ruska
  V Polsku nastal obrat ohledně těžby uhlí. Těžba uhlí v poslední době setrvale klesá a oproti tomu Varšava začala zvyšovat dovoz uhlí z Ruska. Podle údajů zveřejněných Eurostatem bylo od ledna do září letošního roku do Polska dovezeno celkem 8,5 milionu tun uhlí. Jde o 42 % více uhlí, než se dovezlo ve stejném období loňského roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Coinfy