Pátek 21. leden 2022 08:26
reklama
fpmarkets
reklama
XTB Investicni rady 2022
reklama
Dukascopy krypto
reklama
InstaMarkets

AUD/USD. Australský dolar nedokázal využít poklesu amerického dolaru

14.01.2022 12:11  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Kupující na páru AUD/USD se chovají poměrně skromně a nerozhodně navzdory celkovému oslabení amerického dolaru. Za zmínku stojí, že americká měna klesla o více než 200 bodů v páru s frankem a librou, o téměř 300 bodů v páru s japonským jenem a o téměř 400 bodů s kanadským dolarem. Australská měna naopak v důsledku devalvace amerického dolaru vzrostla pouze o 100 bodů a růstový impuls se v tuto chvíli vlastně zastavil. Včera kupující AUD/USD zaútočili na oblast 0,73, ale dokázali otestovat pouze úroveň rezistence 0,7310 (horní linie ukazatele BB na denním grafu), načež ustoupili a klesli do oblasti 0,7280–0,7300.

To vše naznačuje, že australský dolar není připraven převzít vedení. Stále se obchoduje v závěsu za americkým dolarem, ale nic víc. Na rozdíl od libry není australský dolar schopen dělat věci podle svých vlastních podmínek. Proto další osud korekce směrem vzhůru závisí pouze na stavu amerického dolaru. Jakmile po něm začne být opět poptávka, medvědi na AUD/USD silně stáhnou pár dolů.

analytics61e133db99d1d.jpg

Je pozoruhodné, že australský dolar vlastně ignoroval kontroverzní makroekonomické statistiky, které byly včera zveřejněny v USA. Kupující měnového páru AUD/USD z této situace nijak neprofitovali. Počet prvotních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostl za uplynulý týden o 230 tis. Jedná se o nejhorší výsledek za posledních 8 týdnů. Za poslední dva měsíce se ukazatel pohyboval v rozmezí 195–207 tis., což je vlastně na předkrizové úrovni. Podle obecných prognóz měl ukazatel tento týden dosáhnout 199 tis. Proto není překvapením, že výsledek 230 tis. dolarové býky zklamal.

Další ukazatel, tentokrát v oblasti inflace, však vykázal rozporuplný výsledek. Obecný index cen výrobců v meziměsíčním vyjádření zpomalil svůj růst, když v prosinci vzrostl na 0,2 % oproti předpovídanému růstu na 0,4 %. Hlavním důvodem poklesu tempa růstu cen výrobců bylo snížení cen benzinu jednorázově o 6,1 %. V meziročním vyjádření je situace o něco lepší: ukazatel se zvýšil na 9,7 %, a pokračuje tak v růstovém trendu, který se vyvíjí již 13. měsíc v řadě od prosince 2020 (ukazatel byl na úrovni 0,8 % meziročně). I zde se však tato složka ukázala být v červeném pásmu, neboť většina odborníků očekávala, že se bude nacházet na úrovni 9,9 %. Naopak jádrový index cen výrobců bez cen potravin a energií vykázal silnější výsledek. V meziměsíčním vyjádření vzrostl na 0,5 %, což se shodovalo s prognózami, a v meziročním vyjádření na úroveň 8,3 %. Výsledek je lepší, než se očekávalo, a jedná se o dlouhodobý rekord.

Obchodníci na páru AUD/USD zůstali k výše uvedeným zprávám lhostejní: po nejistém pokusu o dosažení oblasti 0,73 opustili lokální maximum a nechali se unést božním pohybem.

Kupujícím AUD/USD nepomohly ani australské makroekonomické zprávy. V úterý byla zveřejněna australská zpráva o objemu maloobchodu. Údaje se nacházely v "zeleném pásmu" a dvakrát překonaly prognózovanou úroveň. Objem maloobchodu vzrostl na 7,3 % při očekávání 3,5 %, což je nejlepší výsledek od července 2020. V té době si země dávala přestávku mezi lockdowny, což vedlo ke zvýšení spotřebitelské aktivity. V listopadu loňského roku Austrálie také výrazně zmírnila karanténní omezení, čehož využilo mnoho obyvatel zeleného kontinentu.

I přes příznivé fundamentální pozadí však obchodníci s otevíráním dlouhých pozic nespěchají. Pokud se podíváme na týdenní graf, je vidět, že pár během aktuálního týdne vlastně vykompenzoval pokles ceny z minulého týdne. Od 3. do 7. ledna tak australský dolar klesl z úrovně 0,7280 na cílovou úroveň 0,7140. Tento týden pár vzrostl z 0,7144 na maximum 0,7315, načež se stáhl do oblasti 0,7280–0,7300. Jinými slovy, pár pouze získal zpět pozice ztracené minulý týden a poté se zastavil na hranici 73. čísla. Zde lze připomenout, že zbývající hlavní dolarové páry využily oslabení amerického dolaru jinak a posílily vůči němu o 200–400 b.


analytics61e133d1019a2.jpg

To vše naznačuje, že dlouhé pozice na páru AUD/USD jsou rizikové. V současné době se doporučuje zaujmout vyčkávací postoj vzhledem k takzvanému "pátečnímu faktoru". Pokud však kupující australského dolaru v příštím týdnu nekonsolidují v oblasti 0,73, lze uvažovat o prodeji. První (a zatím hlavní) cíl směrem dolů se nachází na úrovni 0,7220 – jedná se o střední linii ukazatele Bollinger Bands, která se na časovém rámci D1 shoduje s linií Tenkan-sen.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • AUDUSD: Aussie v malé ztrátě po RBA minutes
  Australský dolar v úterý ráno mírně klesal a AUDUSD pár se obchodoval níže o cca 0.20% během Londýnské seance, pohybujíc se kolem 0.79. Zelená bankovka byla v zisku po celém devizovém trhu a snažila se o vymazávání prudkých ztrát z minulého týdne.
 • AUDUSD: Aussie v mírné ztrátě po zasedání RBA
  Australský dolar v úterý propadl a obchodoval se v menší ztrátě vůči zelené bankovce. Pár AUDUSD se nacházel kolem 0.7480 během Londýnské seance.
 • AUDUSD: Aussie v zisku i přes slabé čínská data
  Australský dolar se pohnul směrem na sever v úterý ráno a AUDUSD pár se obchodoval okolo úrovně 0.7420 během Londýnské seance, přidávajíc intradenně cca 0.25%.
 • AUDUSD: Aussie v zisku i přes slabší inflaci
  Australský dolar se obchodoval v mírném plusu během Londýnské seance ve středu a nacházel se kolem úrovně 0.81 dopoledne.
 • AUDUSD: Aussie znovu v zisku po čínské inflaci
  Australský dolar byl v úterý v slušném zisku a vymazal všechny pondělní ztráty, přičemž se AUDUSD pár obchodoval v 0.5% plusu během Londýnské seance a nacházel se kolem 0.7675.
 • AUDUSD: Aussie zůstává beze změny po rozhodnutí RBA
  AUDUSD pár se obchodoval v malém zisku v úterý ráno a nacházel se při úrovni 0.7520 během Londýnské seance.
 • AUDUSD: Aussie zůstává v plusu i přes globální sílu dolaru
  Zelená bankovka byla ve středu v zisku téměř na celém devizovém trhu, ale Australský dolar si dokázal připsat alespoň malé zisky hlavně díky výborným číslům HDP. AUDUSD pár se obchodoval o 0,1% výše během Londýna a byl viděn kolem úrovně 0.7660.
 • AUD/USD: Australian dollar weakens
  This week, the volatility in the AUD/USD pair is high, the price is approaching the record lows. Despite some weakness...
 • AUD/USD. Australské údaje o maloobchodních tržbách a Powellův špatný start
  Pár AUD/USD se dnes znovu přiblížil k hranici 0,72, uprostřed silné zprávy o maloobchodních tržbách v Austrálii a další vlně oslabování amerického dolaru. Australský dolar získal mírnou podporu, ale není třeba spěchat s otevíráním longů, protože situace pro tento pár je nejednoznačná. Obchodníci s AUD/USD nemohou určovat směr pohybu, a to i přes silnou intradenní volatilitu. Při pohledu na týdenní graf páru je vidět, že medvědi AUD/ISD na konci listopadu loňského roku testovali klíčovou úroveň supportu 0,7000, ale nepodařilo se jim ji prolomit. Po několika neúspěšných pokusech se do vedení dostali býci, kteří během prosince překonali více než 250 bodů a před Novým rokem dosáhli úrovně 0,7277. Vzestupný impuls však v této cenové oblasti odezněl: dolaroví býci opustili předsváteční aktivitu a fungovali jako protiváha. V důsledku toho se australský dolar zasekl v rozmezí 0,7150-0,7280.
 • AUD/USD. Australský dolar následuje svůj americký protějšek
  Americký dolar nadále postupně získává na síle a přepisuje výhled hlavních dolarových párů. Následuje výnosy státních dluhopisů, které naopak lámou několikaměsíční rekordy. Zejména výnos desetiletých státních dluhopisů dnes dosáhl ročního maxima (1,852 %), což odráží náladu investorů ohledně dalších kroků Fedu. Minulý týden, jen několik dní před oznámením "režimu mlčení", se mnozí představitelé Fedu vyjadřovali "jestřábím" tónem. Někteří z nich uvedli, že první kolo zvyšování sazeb by mělo být provedeno v březnu, zatímco jiní dodali, že očekávají tři nebo čtyři zvýšení do konce letošního roku. Vzhledem k tomu se americké akciové indexy dostaly pod tlak, zatímco výnosy státních dluhopisů začaly postupně (ale jistě) růst.
 • AUD/USD. Australský omikron a slibná zpráva ADP
  Australský dolar v páru s americkou měnou dnes aktualizoval dvoutýdenní minimum na úrovni 0,7147. Pár AUD/USD klesá již druhý den po sobě na pozadí všeobecného posilování dolaru a slabých pozic australského dolaru. Australský dolar je pod tlakem hned několika fundamentálních faktorů, které jsou ve skutečnosti vzájemně propojeny. Na vině je omikron, který se v poslední době aktivně šíří napříč zeleným kontinentem. Vzhledem k převládajícímu fundamentálnímu pozadí je nyní riskantní hovořit o dlouhých pozicích: je vhodné využít pullbacků AUD/USD směrem vzhůru jako záminky k otevření krátkých pozic. Ve střednědobém horizontu zůstane pár pod tlakem, zejména pokud se zítřejší zprávy o nezemědělském sektoru ocitnou v zeleném pásmu. Vše se však bude řešit popořadě.
 • AUDUSD: Bankovní doporučení Citi
  Přinášíme Vám investiční doporučení pro obchodování na měnovém trhu, která přebíráme od největších světových bankovních domů. Níže uvedené doporučení je pouze jedním z mnoha, které každý týden zasíláme našim aktivním klientům. Jste-li našim aktivním klientem (máte u XTB reálný účet na kterém obchodujete) a chcete-li doporučení odebírat pravidelně, registrujte se prosím na této stránce pod emailovou adresou, pod kterou je registrován Váš obchodní účet. Doporučení Vám poté budou chodit na email okamžitě po jejich zveřejnění!
 • 📈 AUDUSD dosáhl 3 letého maxima nad 0,80
  Australský dolar se obchoduje takřka 45 % nad minimy z minulého roku. Dnes dosáhl na úroveň 0,80 AUDUSD, kde se obchodoval naposledy v únoru 2018. AUD je považován za komoditní měnu a není tedy překvapující, že mu pomáhá současný komoditní boom, hlavně na mědi a dalších průmyslových kovech. Do určité míry je však vzestup páru zajímavý, protože růst výnosů v USA by měl podporovat USD a působit tak jako brzda růstu AUDUSD. Z technického pohledu se pár blíží důležité zóně rezistence v blízkosti 0,81 AUDUSD, kde se nacházejí maxima z 2017 a počátku roku 2018.
 • AUD/USD flirtuje se supportem na 0,7450 (TA+FA, H4)
  Pár má za sebou v posledních 14 dnech výrazný nárůst (+450 pips), nicméně od počátku tohoto týdne jsme svědky korekce....
 • AUDUSD grafický pohľad
  Pod tlakom globálneho rizika a prepadu cien&nbs...
 • AUDUSD: Inflácia pomohla AUD, na dlhší rastový trend je to však zatiaľ málo
  Dnes v ranných hodinách bola zverejnená austrálska inflácia. Keďže je to hlavná veličina, ktorú za normálnych okolností austrálska centrálna banka sleduje a na rozdiel od ostatných krajín (mimo Nového Zélandu) je zverejňovaná len raz kvartálne, tak to bola veľká udalosť. Medzikvartálny rast na úrovni 0,7% prekvapil (trhový konsenzus bol na úrovni +0,5%), čím dorovnal najvyšší medzikvartálny rast od Q4/2013 (rovnaká hodnota bola dosiahnutá ešte v Q2/2015).
 • AUDUSD: Investiční doporučení UOB
  Přinášíme vám další investiční doporučení pro obchodování na měnovém trhu, která přebíráme od největších světových bankovních domů. UOB právě zveřejnila doporučení pro AUD/USD.
 • AUDUSD klesá, keď RBA predlžuje dobu nákupu dlhopisov
  Austrálska centrálna banka dnes oznámila rozhodnutie o menovej politike. Úrokové sadzby zostali nezmenené, pričom hlavná sadzba zostala na úrovni 0,1%. Takýto krok sa očakával. Čo však nebolo úplne isté, bolo to, ako RBA zareaguje na nedávne ohniská koronavírusu Delta v krajine a nové obmedzenia. Väčšina ekonómov očakávala, že RBA oddiali zúženie. Napriek tomu sa RBA držala myšlienky zníženia týždenných nákupov vládnych dlhopisov na 4 miliardy dolárov z 5 miliárd dolárov, ale rozhodla sa zmeniť časový harmonogram. Program nákupu dlhopisov bol naplánovaný na preskúmanie v polovici novembra, ale austrálska centrálna banka oznámila, že týždenné nákupy vo výške 4 miliardy dolárov budú pokračovať najmenej do polovice februára. Prečo? Vplyv variantu koronavírusu Delta dlhšie, ako sa očakávalo.
 • AUDUSD klesá na nové rýždenné minimá
  Menový pár AUD/USD sa počas európskej seansy obchodoval v relatívne úzkom rozmedzí okolo 0,7770, medvede však boli aktívne počas amerických obchodných hodín a stlačili pár nanové týždenné minimá. Zdá sa, že finančné toky ku koncu mesiaca a dnešné zverejňovanie makroekonomických údajov posilnili americkú menu. Americký dolárový index dosiahol najvyššiu úroveň od 23. apríla na hodnote 91,28.
 • AUD/USD. Míra nezaměstnanosti v Austrálii klesla na 4,2 %
  Během dnešní asijské seance se měnový pár AUD/USD usadil v oblasti 0,72 v reakci na silné údaje z australského trhu práce. Dnes zveřejněná zpráva odráží pozitivní trendy, a to i přes aktivní šíření nového kmene koronaviru v zemi.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
InstaMarkets
Beam FX
FXDD
reklama
Dukascopy krypto