Sobota 08. srpen 2020 05:30
reklama
Bossa live trading
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Purple Trading letni strategie

Úloha zlata jako strategického aktiva bude růst

28.07.2020 12:28  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

World Gold Organization zveřejnila zprávu o výhledu zlata v roce 2020

 

Světová ekonomika se nachází v krizi vyvolané Covidem-19 a je ovlivněna dalšími potenciálními vlnami pandemie. Do budoucna se počítá, že zotavení z krize nebude opisovat tvar písmene V“, ale bude nahrazen pomalejším tempem spíše v linii písmene U“. Zlato se proto v roce 2020 stává pro investory klíčové k zajištění strategického portfolia.


„Bez ohledu na podobu křivky, pandemie zcela jistě ovlivní trvale alokaci aktiv. Úloha zlata jako strategického aktiva bude růst,“ uvádí Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky, největšího retailového obchodníka s drahými investičními kovy v ČR.

Jeho slova potvrzuje i zpráva World Gold Organization, z níž vyplývá, že v první polovině roku 2020 výkonnost zlata významně rostla. V amerických dolarech se zvýšila o 16,8 %, což bylo nejvíce ve srovnání se všemi ostatními aktivy. V červnu se zlato obchodovalo za 1 770 USD za trojskou unci, tedy za maximum od roku 2012. Vysoká míra nejistoty spojená s Covidem-19 a velmi nízké úrokové sazby podporovaly toky do kvalitních, nerizikových aktiv, zlato tudíž zaznamenalo potřebu investorů snižovat riziko. Rekordní příliv investic zaznamenaly i ETF fondy spojené s investicemi do zlata.

Obnova bude pomalejší

Koronavirová pandemie má devastující účinek na světovou ekonomiku.  Mezinárodní měnový fond počítá s poklesem světového růstu v roce 2020 o 4,9 % a vysokou mírou nezaměstnanosti.

Navíc stále roste přesvědčení, že scénář obnovy ekonomiky nebude rychlý, tzn. nebude mít tvar písmene “V“, ale křivka růstu bude mít plošší tvar písmena “U“. Také se předpokládá, že zotavení v druhé polovině roku bude spíše krátkodobé, protože budou následovat opakující se vlny koronaviru. „Pro investory to znamená nejen vysokou úroveň nejistoty, ale může to mít také dopad na výkonnost jejich portfolia. Zlato vystupuje jako cenné aktivum v portfoliu, pomáhá diverzifikovat riziko a pozitivně ovlivňuje výnosy portfolia,“ vysvětluje Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky.

V reakci na pandemii centrální banky na celém světě agresivně snížily sazby, aby stabilizovaly a stimulovaly své ekonomiky. Tyto fiskální podněty a zvyšování vládního dluhu vyvolávají obavy z dlouhodobého nárůstu inflace, což následně vede ke zvyšování rizika a snižování výnosů. Role zlata se proto bude v portfoliích investorů zvyšovat.

Ve zprávě World Gold Organization se dále uvádí, že globální akcie po dobu posledních 10 let vykazovaly jednosměrný rostoucí trend. Covid-19 vše změnil a v prvním kvartále roku 2020 hlavní akciové indexy klesly o 30 %. Od té doby se ceny do značné míry zotavily, a to zejména u technologických akcií, vysoká volatilita však zůstává.

Nízké úrokové sazby také nutí investory poohlížet se po rizikovějších akciích i dluhopisech, případně vyhledávat alternativní investice. V této souvislosti mohou investoři považovat zlato za životaschopnou náhradu za část dluhopisů i akcií.

Zlato jako zajištění před inflací

Někteří analytikové se domnívají, že současné expanzivní fiskální a měnové politiky ovlivní inflaci. Kvantitativní uvolňování a zvyšování úrovně zadlužení budou mít inflační efekt a spotřebitelské ceny roztočí do spirály. Někteří odborníci poukazují na to, že ne každé kvantitativní uvolňování směřuje k nekontrolovatelné inflaci. Někteří ekonomové se přiklánění k tomu, že krátkodobě dojde k deflaci. Příkladem je Čína, kde inflace spotřebitelských cen klesla z únorových 5,2 % na 2,5 % v červnu. Proto do konce roku někteří ekonomové předpovídají deflaci.

„Zlato historicky chrání investory před inflací, funguje ale velmi dobře také v době deflace: toto období se vyznačuje nízkými úrokovými sazbami a vysokým finančním stresem, což má za následek růst poptávky po zlatě,“ dodává Lukáš Jankovský ze Zlaťáků.

„Hospodářský pokles vede k nižší poptávce po zlatě ve formě šperků, slabá spotřebitelská poptávka však bude vykompenzována silnější investiční poptávkou. Právě nejistota a vysoké riziko jsou hnacím motorem poptávky po zlatě,“ uzavírá Jankovský.

World Gold Organization se zaměřuje na rozvoj trhu se zlatem. Jejím cílem je stimulovat a udržovat poptávku po zlatě a být celosvětovou autoritou na trhu se zlatem.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ukrajinský prezident přijal demisi šéfa centrální banky
  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přijal demisi šéfa centrální banky. Ten ve středu překvapivě rezignoval se zdůvodněním, že čelí politickému tlaku. Zelenskyj podle tiskových agentur požádal poslance, aby rezignaci schválili. Na jednání parlamentu, který má v této věci konečné slovo, by se demise mohla dostat v pátek. Zpráva otřásla finančními trhy a Ukrajina se kvůli tomu dnes rozhodla zrušit plánovanou emisi dluhopisů.
 • UK rating v ohrození
  Podľa nepotvrdených informácii je reálne&nb...
 • UK sa snažia prekonať patovú situáciu ohľadom Brexitu
  Po tretí raz za päť rokov sa Briti chystajú voliť vo všeobecných voľbách, ktoré sa budú konať 12. decembra. Pri výbere budúcej vlády je tu teoreticky široká škála problémov, ale treba si uvedomiť, že tieto voľby by mohli vyriešiť patovú situáciu ohľadom Brexitu.
 • UK trh s bývaním, ktorý má patriť medzi BrExitom najohrozenejšie sektory, sa zatiaľ drží
  Pokračujeme v našom monitore dopadu britského referenda a očakávaného BrExitu na UK ekonomiku. Jedným z najohrozenejších sektorov podľa analytikov a aj podľa mäkkých dát mal byť trh s bývaním/stavebníctvo. A to z toho dôvodu, že pri ekonomickej neistote sa subjekty príliš necítia na to, aby na seba brali veľké riziká. V prípade domácností sa bavíme o dlhu potrebnom na kúpu nehnuteľnosti, v prípade bánk zase o požičiavaní väčších objemov aj rizikovejším dlžníkom.
 • UK von z AAA klubu
  Koniec minulého týždňa priniesol dve veľké správy. Japonsko pokračuje vo svojej politike kráčania tam, kde ešte...
 • UK výsledky začnú zajtra dátami inflácie
  V týždennej analýze sme písali o tom, že tento týždeň bude patriť britskej libre a zasadnutiu BoE, ktoré nás čaká vo štvrtok popoludní. Zajtrajší deň nám odštartuje hlavným fundamentom dňa o 10:30 nášho času, ktorým sú augustové dáta inflácie. Pre medziročnú zmenu sa očakáva výsledok na úrovni 0,7% vs. 0,6% minulý výsledok. Pre medziročnú jadrovú infláciu to je 1,4% vs. 1,3% minulý výsledok. Viac nájdete v našej analýze očakávaní makroekonomických výsledkov...
 • UK 3Q HDP
  Britské vládní dluhopisy vyskočily poté, co se hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí nezměnil ve srovnání s druhým čtvrtletím; i přesto splnil očekávání trhu, protože výdaje domácností se v roce zvýšily nejrychleji.
 • Úleva pro Španělsko: Dlouhý pád cen domů končí. Dluhu prodáno více ale dráže
  Španělský realitní trh nabídl zásadní nádech pro dlužníky, vládu i banky. Propad cen domů, který vedl k hluboké krizi...
 • Úleva pro Španělsko: Dlouhý pád cen domů končí. Dluhu prodáno více, ale dráže
  Španělský realitní trh nabídl zásadní nádech pro dlužníky, vládu i banky. Propad cen domů, který vedl k hluboké krizi...
 • Úleva ze stabilizace nákazy posílá akcie vzhůru
  Start do nového týdne na hlavních trzích provází úleva ze stabilizace počtu nových případů nákazy koronavirem i počtu úmrtí. Skutečně to vypadá, že velké evropské země, s výjimkou Británie, dospěly ke zpomalování nákazy. Otázkou zůstává, jak rychle si nyní troufnou odbourávat mimořádná opatření, aniž by tak riskovaly opětovné rozdmýchání problému. Návrat ekonomické aktivity podle nás bude ještě pomalý.
 • Ultimátní průvodce pro obchodování ETF
  Pojem ETF se v posledních letech stále více objevuje ve spojení s obchodováním na burze. Ale rozumí obchodníci, co se pod pojmem obchodování ETF skutečně skrývá?
 • Ultimátum Grécku
  Stretnutie ministrov financií krajín eurozóny p...
 • Ultimátum pro cla se blíží a inverzní křivka znovu straší. Akcie, výnosy i dolar padají
  Po několika měsících klidu téma obchodních válek rychle opanovalo dění na finančních trzích. Konkrétně dnes se řeší především otázka, zda jednání čínského týmu ve Washingtonu ještě na poslední chvíli dokáže odvrátit zvýšení cel na zboží za 200 mld. dolarů. K němu má dojít už o půlnoci východního času, takže prostor je malý a šance také. Prezident Trump expresivně mluví o porušení dohod z čínské strany, která to odmítá a vyzývá ke kompromisům a jednání.
 • Umělá inteligence mění svět
  „Umělá inteligence může změnit naše životy podobně jako průmyslová revoluce změnila životy našich předků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • UMOŽNĚNÍ NÁKUPŮ STÁTNÍCH DLUHOPISŮ ZE STRANY ČNB JE KROK SPRÁVNÝM SMĚREM
  Vláda v úterý 24. března schválila novelu zákona o České národní bance, která by měla centrální bance umožnit nakupovat státní dluhopisy, a to i s delší dobou splatnosti. Součástí návrhu je i rozšíření množství subjektů, se kterými bude moci ČNB obchodovat. Parlament se však odmítl tímto návrhem zabývat s tím, že se nejedná o problém legislativní nouze.
 • Umožní „Japonec“ pokles dolaru? JPY kam? USD na jih?
  Japonsko reportovalo v noci data, kde zásadní výsledky museli potěšit premiéra Shinzo Abeho a vedení centrální ...
 • Umožnili obchodovat Facebook. Teď otevírají cestu k bitcoinu
  SecondMarket otevírá pro investice Bitcoin Investment Trust, přístupný těm, kdo chtějí investovat jen a pouze do virtuální měny bitcoin. Minimální investicí je 25 tisíc amerických dolarů, akcie fondu bude možné obchodovat skrze SecondMarket. Ten je obchodní platformou, která je velmi známá zejména tím, že umožnila obchodovat s akciemi Facebook předtím, že se firma rozhodla pro standardní IPO v roce 2012.
 • Uncertainty Concerning Ukraine Presses On The Markets
  Yesterday's trading day, the opening of the week, was negative for the markets, and the main stock indices of the worl...
 • Únia spojených a garantovaných slabostí
  Summit EÚ máme úspešne za sebou, priniesol grandiózne plány, veľa rečí a už pomaly tradičnú absenciu konkrétnych dohôd.
 • Unilever jako investice s potenciálem. Díky COVID-19
  Propady na akciových trzích, kterých jsme byli v první polovině března svědky, neobešly ani společnost Unilever, která patří k největším dodavatelům výrobků pro osobní péči a péči o domácnost, potravin a nápojů. To se však díky zvýšenému zájmu o čisticí a dezinfekční prostředky v souvislosti s COVID-19 může v nejbližším období změnit. Zvýšený zájem o výrobky tohoto druhu může mít pozitivní dopad nejen na další zisky a kvartální hospodářské výsledky, ale i hodnotu samotných akcií společnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FP Markets