Čtvrtek 28. leden 2021 00:42
reklama
Admiral bez komise2
reklama
Purple Trading prilezitosti 2021
reklama
Admiral bez komise2

Čtyři velké tržní události - jste připraveni?

10.12.2019 14:29  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

I když to na první pohled nevypadá, trhy si procházejí nervózním obdobím. Obchodní dohody mezi USA a Čínou stále nebylo dosaženo a slibované zavedení cel by mohlo náladou obchodníků otřást. Ve hře jsou ovšem také další faktory, které se projeví už v následujících seancích. Pojďme se teď na ně podívat.

Prosincová cla:

Po mnoho předchozích týdnů (a vlastně už měsíců) byli obchodníci ujišťování, že uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou je na spadnutí. V posledních týdnech se hovořilo hlavně o "Fázi jedna", která by měla zmírnit napětí a eliminovat riziko zavedení prosincových cel. Ohlášený termín 15. prosince se kvapem blíží a zatím se neobjevily potvrzené zprávy, že by cla zavedena být neměla. Většina trhu však v odklad stále doufá. Prezident Trump tlačil Čínu k masivním nákupům zemědělských komodit, nicméně Čína dosud nehodlala výrazněji ustoupit ze svých pozic. Nyní si musí vybrat, jestli zůstane pevná v kramflecích a i nadále bude strašit obchodníky, nebo příjme konstruktivní roli a bude se alespoň snažit tento termín oddálit.

Nová 15 % cla by byla nejen nepříjemná pro Čínu, ovšem mohla by také být výraznou hrozbou pro Trumpovo znovuzvolení. Zdroj: XTB Research

Poslední pohyby na DE30 se čím dál více podobají zářijové korekci. Klíčový support leží na hladině 12 640 bodů. Zdroj: xStation5

Zasedání Fedu (středa, 20:00):

Po mnoha zklamáních ze říjnových makrodat (jak naznačuje Citi Eco index překvapení) došlo v listopadu k určité stabilizaci a výsledky fundamentů se více shodovaly s očekáváním analytiků. Po výborných pátečních číslech NFP se Fed pravděpodobně nadále poveze na pozitivní vlně a investoři se zaměří na zprávy o nákupech aktiv. Nečeká se, že by se Fed měl tentokrát vytasit s novinkami, které by výrazněji zahýbaly trhy, ale guvernér Powell by mohl opět přijít se standardním ujištěním, že v případě potřeby je Fed připraven jednat.

Zasedání ECB (čtvrtek, 13:45 a 14:30):

Trh nečeká, že by na zasedání ECB v tomto týdnu mělo dojít ke změně nastavení úrokových sazeb. Ovšem to neznamená, že čtvrteční zasedání by nemělo být zajímavé. Bude zveřejněn balík nových ekonomických projekcí a také následná tisková konference bude poprvé v režii nové guvernérky Christine Lagardové. Trh bude citlivý na jakékoliv informace ohledně další expanze měnové politiky. Existuje stále nějaký prostor k poklesu sazeb? Mohla by ECB navýšit nákupy aktiv? Dle našeho názoru se bude Lagardová snažit odpovědím na tyto dotazy spíše vyhnout. Pokud by se jí to však nepodařilo a její pohled by se výrazněji lišil od dosavadního nastavení měnové politiky, tak o výraznou reakci trhu by nemělo být nouze.

EURUSD se stále pokouší o silnější odraz od struktury dvojitého dna. Zdroj: xStation5

Britské volby (čtvrtek):

Parlamentní volby ve Velké Británii jsou důležitou událostí, na kterou čekají nejen obchodníci s librou. Nový britský parlament by se měl dostat z patové situace a konečně schválit podobu Brexitu. Obchodníci si myslí, že čím lepšího výsledku Konzervativní strany se dočkáme, tak tím silnější pozitivní reakci na libře můžeme očekávat. Riziko obchodu země z EU bez dohody by totiž bylo v případě většiny pro konzervativce minimální. Nicméně je třeba počítat s tím, že britská měna už posiluje několik posledních týdnů a většina pro Konzervativní stranu je již v trhu započtena. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že pokračování patové situace v parlamentu je nízké, ovšem stále existuje a v tomto případě by byla tržní reakce masivní.

Poslední průzkumy veřejného mínění přisuzují silnou podporu Konzervativní straně. Zdroj: YouGov, XTB Research 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Čtvrtletní reporty firem pokračují těšit investory.
  Vedoucí Evropský a Americký indexy včera vzrostli o 0,2 - 0,6%, růst začal se hned po zveřejnění dobrých zpráv ohledně...
 • Čtvrtletní výhled Saxo Bank: Dokáže Evropa uhájit svou pozici?
  Dánská investiční banka Saxo Bank dnes vydala své čtvrtletní vyhlídky pro globální trhy ve druhém čtvrtletí roku 2019. Ty zahrnují akcie, forex, měny, komodity a dluhopisy, i celou řadu makroekonomických témat, která mohou ovlivnit vývoj klientských portfolií v nadcházejícím kvartálu. Co od něj očekává hlavní ekonom a CIO Saxo Bank, Steen Jakobsen? Především další nárůst preferencí populistických uskupení ve volbách do Evropského parlamentu a pokračující krach německého růstu.
 • Čtvrtletní výsledky Facebooku pokořily odhady trhu o 20 %
  Příjmy Facebooku vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně zhruba o polovinu na 8,03 mld. Amerických dolarů, což pokořilo odhady trhu, které byly naceněné na 7,83 mld. dolarů. Výnosy na akcii Facebooku mezitím vyletěly o 73 % na 1,04 USD, což překonalo očekávání analytiků ve výši 0,87 USD. Výsledky největší světové sociální sítě tak pokořily odhady trhu o 20 %.
 • Čtvrtletní zisk PEPSICO vzrostl téměř o 8 %
  Společnost PEPSICO CZ s.r.o. je součástí mezinárodní společnosti PepsiCo Inc. Na českém trhu vyrábí a distribuuje zejména nealkoholické nápoje, mezi které patří například Pepsi, Mirinda, 7Up, Mountain Dew, Rockstar, Evervess, Schwip Schwap a od roku 2000 přibyly také výrobky značky TOMA. Nedílnou součástí jejich portfolia je i značka bramborových chipsů Lay’s.
 • Čtvrtletní zisk Totalu kvůli levné ropě klesl o 35 procent
  Francouzské ropné společnosti Total klesl v prvním čtvrtletí očištěný čistý zisk o 35 procent na 1,78 miliardy USD (44,3 miliardy Kč). Na hospodaření má negativní dopad pandemie koronaviru, která prudce snížila poptávku po pohonných hmotách, a nízké ceny ropy. Výsledky ale překonaly odhady analytiků a firma slíbila, že ponechá čtvrtletní dividendu na loňské úrovni. Sníží však dále plánované investice na letošní rok.
 • Čtvrtstoletí na trhu, rok jako Trinity Bank. Za tu dobu získala nejmladší česká banka už přes 20 500 klientů, skokově rostla i výše depozit
  Trinity Bank dnes 19. února slaví svůj první rok na bankovním trhu. Ryze české bance se za tak krátkou dobu podařilo naplnit prvotní očekávání. Počet klientů zdvojnásobila a aktuálně čítá přes 20 500, výše klientských vkladů pak narostla na sumu 16,6 miliard korun. Za dvojnásobným růstem banky stojí především nadstandardní zhodnocení klientských vkladů a výjimečná péče o klienty.
 • Čtvrtý kvartál přinese americké volby, jaké nikdo z nás nezažil
  Obáváme se, že americké volby jsou největším politickým rizikem za posledních několik desetiletí, protože přicházejí v momentě souběhu konce ekonomického cyklu a značné nerovnosti, sociálních nepokojů a tržního šílenství vyvolaného politickou reakcí na současnou hlubokou ekonomickou krizi. Masivní oficiální pojistka, s garancemi poptávky a pracovních míst ve světě státního kapitalismu, znamená bezprecedentní útok na trhy i svobodu jednotlivců.
 • Čtyři důvody, proč by měl Fed v září zvýšit sazby
  Nikdo nemůže tvrdit, že se americká ekonomika dokázala navrátit do stavu před rokem 2007. Tlak na mzdy, podíl pracovní síly, který ve srovnání s předkrizovým stavem poklesl o 440 bazických bodů, a slabší ekonomický růst než během poslední fáze zotavení, kdy USA dokázaly dosáhnout růstu HDP o 4 %, možná dokonce i 5 % – to vše potvrzuje, že nynější americká ekonomika je slabší a mnohem křehčí. Jak ukazuje i prognóza slabšího růstu HDP (2 % v letech 2015-2025 ve srovnání se 3 % v období 2000-2007), Spojené státy vstupují do období určité ekonomické stagnace. Není to jen důsledek zničených výrobních kapacit v návaznosti na ekonomickou krizi v roce 2007. Jde o celosvětový fenomén. Odráží stárnutí populace, zpomalení produktivity i strukturální změny, které ovlivňují ekonomiku („uberizace“ trhu práce, robotizace průmyslových odvětví, všudypřítomné avšak nijak přelomové inovace). Monetární politika se s takovou situací dokáže vyrovnat. Dosáhla svých hranic a nyní je na čase, aby žezlo převzala rozpočtová politika.
 • Čtyři FX supporty, které se vyplatí sledovat
  Minulý týden přinesl na devizový trh zvýšenou volatilit a na některých měnových párech také zajímavou price action. Tento týden bude na data chudší. Fed již máme za sebou a tak by na významu mohla získat technická analýza. Už při letmém pohledu na některé měnové páry přitom vidíme supporty, které by v tomto týdnu mohly sehrát pro další price action důležitou roli. Čtyři nejdůležitější nabízíme níže.
 • Čtyři možnosti jak se vyhnout tvrdému Brexitu
  Po podpisu rozvodových papírů v Bruselu stačilo britské vládě, aby dohodu protlačila v parlamentu. To se však v posledních dnech ukázalo jako nemožné, protože množství odpůrců vyjednaného rozvodu převážilo jeho zastánce. Britská premiérka tedy byla přinucena okolnostmi zrušit hlasování naplánované na dnešek (11. prosince). Je tedy Velká Británie odsouzena k tvrdému Brexitu, tedy odloučení od EU bez dohody? Sesumírovali jsme možnosti, které má britská vláda, a to až do 29. března příštího roku, kdy by bez další dohody a jednání k tvrdému Brexitu skutečně došlo.
 • Čtyři z deseti Čechů finančně krvácí už teď, nemají rezervu, a to přitom hrozí ještě druhá vlna pandemie. Kvůli dovolené se zbytečně zadlužují u lichváře
  Hned dvě pětiny Čechů nemají finanční rezervu pro nečekané situace podobné pandemii koronaviru. Jde především o lidi s nižším vzděláním a nižšími příjmy, často také o rodiče na rodičovské dovolené a nezaměstnané. Dvě třetiny lidí, kteří rezervu nemají, to ale do budoucna zvažují. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. Polovina Čechů uvedla, že si finanční rezervu vytváří dlouhodobě. Týká se to hlavně lidí starších 66 let, dále lidí s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Více než desetina Čechů (11 procent) si rezervu začala dělat kvůli obavám spojeným s koronavirem.
 • Čtyřtýdenní volume na DAXu nejníže od začátku roku, USD díky příznivému makru začíná znovu zpevňovat
  Po včerejším uklidnění na finančních trzích v USA se dnes také na evropské burzy vrátila dobrá nálada a evropské indexy pozvolna likvidují své dřívější ztráty. Většina evropských burz roste o půl procenta, i když i tentokrát obchodování probíhá na výrazně podprůměrných objemech, které jsou například v Německu 50 % pod dlouhodobým průměrem. O nízkých objemech poslední dobou mluvíme téměř každou obchodní seanci, což je trochu zvláštní vezmeme-li v potaz, že se srpen z pohledu implikované volatility zdá být zatím nejzajímavějším měsícem. Realita je ale skutečně taková. Například v případě německého DAXu se čtyřtýdenní klouzavý průměr u denních objemů v posledních pár týdnech výrazně propadl a je nejníže od začátku letošního roku. Růst averze k riziku je tak do značné míry spíše jen mediálním tématem a i když evropské trhy ztrácí, nízké objemy nasvědčují tomu, že obchodníci zůstávají i nadále v naprostém klidu a nemají potřebu své pozice ve výrazněji přeskupovat.
 • Daily: Akcie pokračují v korekci, na trhy se vrací nervozita
  Ani včera se akciové indexy nedokázaly poprat s negativním sentimentem, který se na trhy za...
 • Daily: Americká data skončila opět za očekáváním
  Akciové indexy včera zamířily po delší době opět do zelených čísel a začaly umazávat vysoké ztráty, kte...
 • Daily: Americká ekonomika může zpomalit, Fed se na problémy začíná připravovat
  Včerejšek nám poskytnul další střípek do mozaiky s názvem problémy americké ekonomiky. Z USA t...
 • Daily: Americká ekonomika pokračuje v růstu, pomohla spotřeba ale i zásoby
  Americký Úřad pro ekonomické analýzy závěrem minulého týdne potvrdil to, co naznačovala již v minulých měs...
 • Daily: Americká obchodní bilance překvapila vyšším deficitem, dnes v hledáčku Bernanke
  Po raketovém růstu, ke kterému akciím v minulých týdnech pomohla stále zřejmější signalizace Fedu, že...
 • Daily: Americké domácnosti začínají méně utrácet a více spořit, trhy zůstávají klidné
  Po pondělním prudkém růstu, kterým si prošly světové akcie a ostatní rizikovější aktiva, jsme se včera do...
 • Daily: Americký trh s bydlením opět nepřesvědčil, na trhy se ale přesto vrací dobrá nálada
  V úterý daly finanční trhy na chvíli zapomenout na minulý týden, když si akcie ve Spojených státec...
 • Daily: Americký trh s bydlením znovu kolabuje, Fed bude muset přitlačit na pilu
  Další den a další špatné zprávy. Přestože jsme si již zvykli, že ze Spojených států žádná pozitivní dat...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy