Sobota 14. prosince 2024 05:45
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding

Je něco přinejmenším stejně důležité jako výsledek prezidentských voleb?

Napsal:   Sekce: Sloupek Tomáše Kudely

Zítra nás čeká dost možná nejdůležitější událost letošního roku, na trhy zřejmě bude mít ještě větší dopad, než start uvolňovacího cyklu v USA a v Evropě. Přestože se z pohledu trhu zdá velmi pravděpodobné, že vyhraje Donald Trump, jsou zde i další faktory, mohou výrazně ovlivnit dopad takového výsledku na trhy.


Samotné Trumpovo vítězství není z pohledu průzkumů jisté. O vítězi či vítězce voleb rozhodne dost možná rozdíl pár tisícovek hlasů v několik málo státech USA. Konkrétně se bude jednat o státy jako Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, North Carolina, Pennsylvania and Wisconsin, pro něž se vžil název swing states. Tyto státy nemají jasně vyhraněnou stranu, kterou by volily tradičně a mohou se přesouvat mezi republikány a demokraty. Čím větší takový nevyhraněný stát je, tím větší je jeho hodnota pro obě strany. Doslova klenotem je Pensylvánie, která je s 19 voliteli na 5.-6. místě. Georgia je s 16 voliteli 8.-9.  Nový prezident či prezidentka bude potřebovat alespoň 270 volitelů.

Obrázek 1 počty volitelů podle jednotlivých států (Why the candidate with the most votes may not become the next US president | SBS News)

V řadě těchto států je navíc den před volbami nemožné říct, jestli někdo z kandidátů má vůbec nějaké vedení. Rozdíly mezi kandidáty často jsou nižší, než statistická chyba průzkumů veřejného mínění a není tedy možné ani říct, jestli v nich vede Kamala Harris nebo Donald Trump. Očekávané rozdíly jsou neskutečně malé.

Kromě otázky, KDO bude prezidentem, ale bude nutné ve volbách nutné rozhodnout, jak silný tento prezident nebo prezidentská bude a jak velkou sílu budou mít při prosazování své agendy. To bude odvozeno od mediálně méně zajímavého, ale o to důležitějšího výsledku voleb do Kongresu. Ten má dvě komory. Momentálně je Kongres rozdělen mezi republikány a demokraty, kdy republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů a demokraté Senát. Většina v Senátu je pro demokraty poměrně křehká, opřená o část nezařazených zákonodárců. Naopak Sněmovna reprezentantů je v držení republikánů a ti ji budou potřebovat udržet, pokud budou chtít akceschopného prezidenta nebo alespoň omezit akceschopnost protivníka.

To, jak silný nový prezident či prezidentka bude, závisí hodně na tom, jestli bude schopný či schopná prosazovat zákony. Pokud by se stalo, že strana vítěze voleb nebude mít většinu ani v jedné z komor Kongresu, bude moci vládnout jen omezeně pomocí prezidentských dekretů, neboť se nedá počítat s tím, že by opozice byla po takto vyhrocené kampani, jakkoliv velkorysá. Tato situace by trvala minimálně dva roky do nejbližších midterm elections, které by umožnily změnit rozložení sil v Senátu a tím případně posílit Bílý dům. Je třeba zdůraznit, že není úplně obvyklé, aby jedna strana ovládala celý Kongres a zároveň Bílý dům a volební systém směřuje spíše k rozdělení moci mezi dvě hlavní strany.

Pro konečný výsledek je tak zásadní, kdo vyhraje prezidentské volby a zároveň, jaký bude výsledek strany vítěze voleb v Kongresu. Pokud to bude Kamala Harris, je pravděpodobné, že se dočkáme spíše oslabení dolaru, navíc podpořeného úlevou trhu z nezavedení cel na dovoz z Evropy. Naopak zvolení Donalda Trumpa s sebou nese potenciál k posílení USD, hlavně kvůli výprodeji v Evropě, jejíž opatrné oživení dostane tímto výsledkem pořádnou ránu.

Obrázek 2 – vývoj EUR/USD před US volbami (Metatrader)

Momentálně, navzdory mírnému posunu, zůstávají trhy nastaveny na Trumpovo vítězství. Jeho „radikálnost“ pak bude umírněna případným udržením alespoň jedné komory Kongresu demokraty. Trhy však po přehodnocení některých Trumpových výroků z finální části kampaně, které se mohly dotknout některých skupin voličů, těsně před volebním dnem mírně snižují sázky na Trumpovo vítězství. To prospívá euru, koruně a dalším měnám CCE, naopak to škodí tchaj-wanskému dolaru.

Oba kandidáti nemají ve svých programech šetření nebo vyrovnávání rozpočtu – znamenalo by to zvyšování daní nebo snižování státních výdajů, které by mohly odradit voliče. Přes to všechno se však dá očekávat, že Trump by utrácel více, a tedy by držel uvolněnější fiskální politiku. Tu by zřejmě vyvažoval FED vyššími sazbami, takže s Trumpovým zvolením bychom se měli dočkat vyšších sazeb než v případě Kamaly Harris.

Výsledky voleb tentokrát nečekejme nijak brzy. U takto těsných voleb bude třeba spočítat všechny hlasy, což bude vyhlášení výsledků zdržovat. Počítejme také s tím, že dojde u těsných okrsků k požadavku na přepočítání hlasů, což přinese také prodlevu. Dá se také očekávat, že nakolik republikánští voliči nebudou věřit na pokyn Donalda Trumpa korespondenční volbě a budou volit osobně, budou ze začátku sčítání nabíhat rychleji hlasy pro republikánského kandidáta a pak, po započtení hlasů z korespondenčních voleb, budou nabíhat hlasy demokratů, kteří proti korespondenční volbě nejsou tak silně vyhranění.

Osobně očekávám relevantní výsledek voleb ve čtvrtek dopoledne našeho času. Nejzajímavější bude Pensylvánie.

Tomáš Kudela
SAB Finance

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Je lepší investovat do akcií, nebo ropy?
    Pokud se tento rok chystáte naskočit na obchodování s CFD akciemi či ropou, ale nevíte, kterému trhu dát přednost, tento článek jsme napsali pro vás. Možná vám s rozhodováním pomůže.
  • Je lepší investovat do komodit, či kryptoměn?
    Ačkoliv popularita kryptoměn klesá, stále se najdou mnozí (dokonce i konzervativní) obchodníci, kteří na ně nedají dopustit. Například podložené stable coiny (XAUT, PAXG) mají jako podkladové aktivum zlato a nedá tak na ně dopustit mnoho komoditních obchodníků. Vyplatí se však dávat kryptoměnám přednost před komoditami? Na to odpoví dnešní článek.
  • Je možné zhodnotit účet o stovky procent?
    Odpověď je jako mnoho věcí v tradingu nejednoznačná... možná. Ale s odpovědným přístupem, studiem a přibývajícími zkušenostmi se zvyšuje pravděpodobnost. :)
  • Je na čase nakupovat měny emerging markets?
    Minulý týden jsem se zde věnoval reakci na náhlý propad akciových trhů u hlavních měnových párů v čele s USD/JPY. Dnes se podíváme, v jaké situaci se nyní nachází ruský rubl, turecká lira či brazilský real a jestli má důvod obávat se v tomto ohledu dalšího výplachu na Wall Street.
  • Je na koruně bublina?
    Česká koruna prolamuje stále silnější a silnější hranice kurzu oproti euru. Měnový pár EUR/CZK se podíval na dlouho nevídané hodnoty pod 23,80.
  • Je na kryptomenách opäť bublina?
    Kryptomeny začínajú byť veľmi známe vďaka svojím jednoduchým výnosom. Každú chvíľu narazím na niekoho kto mi o tom rozpráva a chváli sa ako zarába. Sme opäť vo veľkej bubline alebo ešte majú trhy veľký priestor? Za posledný rok kryptomeny dokázali urobiť tisícky a desaťtisíce percent. Poďme sa na to pozrieť bližšie v grafoch.
  • Je na obzoru další krize?
    Když už to vypadalo, že se koronakrize pomalu chýlí ke konci, opět se ukázalo, že má virus navrch. Vakcíny už byly připravené, opatření se uvolnila a vypadalo to, že příští rok bude pro trhy a investory mnohem přívětivější. Jenže v neděli přišly zprávy o nové formě covidu, a to trhy položilo. Pokles zažilo například zlato, index S&P 500, evropské akcie ale i Tesla nebo takový Bitcoin. Co nás tedy čeká příští rok? Zažijeme korona krizi opět od začátku?
  • Je NASDAQ pripravený na spadnutie?
    V tomto obchodnom výhľade poukážem na minulý vývoj rôznych trhov a inštrumentov a pomocou technickej analýzy sa pozrieme na to kam až trh môže ísť. Pozrieme sa na americký akciový index NASDAQ a komodity ropa WTI a zlato cez denné grafy.
  • Je na tom eurozóna opravdu tak dobře?
    Německý akciový index DAX zdolal tento týden po dvou letech svá historická maxima. Akcie rostou díky slabšímu euru, dohodnutému brexitu i pozitivnímu obratu v náladě samotných německých společností. Stejně tak pomáhá i další růst amerického S&P 500. Anebo není všechno tak optimistické, jak se zdá?
  • Jen další bear market rally amerických akcií?
    Zkrácený obchodní týden byl naprosto odlišný od všeho, co jsme na americké burze sledovali poslední tři měsíce. Index S&P 500 předvedl impozantní rally a získal 6,45 %.
  • Jen neztrácet naději...
    Jmenuji se Michal, je mi 24 let, venuji se FOREXU a analyzovani trhu kolem 3 let, ale teprve pred tydnem jsem se do toho konecne vrhl s presvedcenim, ze muj obchodni plan bude konecne profitabilni natolik, ze se timhle dokazi za nejaky cas uzivit a podnikat v tom co me opravdu bavi.
  • Je oslabování české koruny u konce?
    Short EUR/CZK byl za mě jednoznačně obchod roku 2017. Od února 2018 už ale není nákup české koruny žádnou sázkou na jistotu, byť většina otevřených pozic je i nadále zisková díky stále rozšiřujícímu se úrokovému rozdílu.
  • Je pád akcií Renaultu opodstatněný?
    Probíhající výsledková sezona za třetí čtvrtletí ukazuje, jak mohou být trhy náladové. Zveřejnit čísla, která odpovídají očekávání analytiků, ještě nestačí k tomu, aby akcie rostla. Reakce trhu může být horší. Vrtošivou reakci trhů na sobě 19. října pocítila akcie automobilky Renault.
  • Je parita na eurodolaru obchodní příležitostí?
    V dnešním blogu technické analýzy se zaměřím na měnový pár EUR/USD. Jak informovala včera média, společná evropská měna euro sestoupilo na paritu s americkým dolarem. Krátkou chvíli se tedy prodávalo jedno euro za jeden americký dolar. Parita je psychologickým levelem. Otázkou je, zda technický obchodník má k dispozici dostatečnou Price Action k tomu, aby tuto cenovou úroveň využil k realizaci obchodu.
  • Je plyn pripravený na rally?
    Dlhodobý pokles cien plynu by sa mohol čoskoro zastaviť. Aspoň grafy tak naznačujú. Tohtoročný 46-percentný prepad cien zemného plynu sa ozýva v celom americkom bridlicovom priemysle a hrozí, že zastaví ťažbu a zmrazí uzatváranie obchodov, čo je pred šiestimi mesiacmi nepredstaviteľný krok, keď celosvetový dopyt prudko stúpal.
  • Je pokles komoditních měn novým trendem, nebo jde pouze o korekci?
    Pokud bychom se podívali na letošní vývoj cen komodit, zjistíme, že takřka všechny zaznamenaly pokles. Důvodem je nejenom silnější americký dolar, ale také slabší růst největšího komoditního konzumenta, Číny, a absence nabídkových šoků. Nižší ceny produkce však těžce doléhají na komoditní měny, které v poslední době zažívají pokles. Otázkou tedy je, jestli se řídit nastaveným trendem, nebo si kontrariánsky tyto měny koupit při aktuální slevě.
  • Je predikcia 100 000 USD za Bitcoin do konca 2021 málo?
    Už v predošlom článku o Tesle sme spomínali, že to, že táto spoločnosť kúpila BTC, je iba začiatkom. A určite to tak je, pretože odborníci nielen z finančného sektora, ale celkovo zo sveta biznisu či podnikania sa stále viac a viac začínajú pozerať na to, aké ďalšie spoločnosti by mohli do kryptomien investovať a čo by to mohlo pre celý trh znamenať. S tým sa samozrejme spája aj niekoľko zaujímavých predikcii o tom, ako vysoko by sa mohla dostať najväčšia kryptomena z pohľadu ceny. Zaujímavé pritom je, že analytici z rôznych oblastí sa zhodujú na jednom konkrétnom (a poriadne vysokom) odhade.
  • Je Proprietary spoločnosť tá správna cesta ako získať kapitál?
    V diskusii pod predošlým článkom bolo niekoľko komentárov, ktoré ma naviedli k dnešnej téme. Sú Proprietary spoločnosti tak skvelou voľbou v snahe získať kapitál na obchodovanie? Alebo ide len o vynikajúci biznis model lákajúci skvelou ponukou a reklamou? V dnešnom článku budem nahlas uvažovať o tejto téme a vyjadrím svoj názor. Nič nie je len čierne alebo biele. Všetko má svoje pre a proti. Je táto možnosť obstarania alebo získania kapitálu tou správnou? Skutočne je to taká lákavá ponuka ako vraví reklama?
  • Je prudký pokles sazeb reálný?
    V posledních týdnech se dle investorů výrazně navýšila pravděpodobnost poklesu úrokových sazeb v příštím roce. Americká, evropská, britská i česká centrální banka nyní čelí silnému tlaku trhů, které očekávají výrazné uvolnění měnové politiky a již na základě těchto přání ženou vzhůru akciové trhy.
  • Je průměrný roční zisk 18% hodně nebo málo?
    Když jsem začínal s automatickými obchodními strategiemi na forexu, tak jsem měl představu, že nebude problém dosahovat zisk několik desítek procent ročně. Postačí dát dohromady dostatečné množství správných strategiích a ty se již postarají o toužebný výsledek.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Xtrade
DeGiro
FBS
reklama
CapXmaster