Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Zlatá horečka – kam bude dále směřovat zlato?
Zlato a s ním i ostatní vzácné kovy se těší s nástupem léta obrovskému zájmu ze strany investorů. Zvlášť po bezprecedentním záchranném balíčku z dílny americké vlády a centrální banky se zvýšily obavy veřejnosti z vyšší inflace a z oslabení dolaru, které standardně hrají do karet právě zlatu.

Recese na obzoru?
Nynější ekonomické oživení ve Spojených státech vstupuje do svého devátého roku a podle opatrnějších investorů už notně přesluhuje svou dobu trvání. Tito investoři proto snižují svou expozici v relativně drahých amerických akciích i rizikovějších měnách emerging markets. Dá se však další recese lehce predikovat?

Jaký směr nabere česká koruna?
S rostoucím počtem případů nakažených koronavirem v ČR i ve světě se tradeři obrátili proti české měně, která je oproti euru či americkému dolaru vnímána jako rizikovější. Koruna tak místo testování hranice 26,00 na měnovém páru EUR/CZK začala oslabovat. Otázkou tedy je, jestli jde jen o korekci nebo o start nového trendu.

Investování vs. trading - pro a proti
V oblasti obchodování na forexovém trhu existují dvě základní filozofie: investování a trading. Oba tyto přístupy mají své jedinečné výhody i nevýhody, což může rozhodování mezi nimi činit značně komplikovaným. V rámci tohoto článku se zaměříme na definice investování a tradingu, a rozebereme argumenty pro a proti k oběma těmto přístupům.

História, výnosy a prepady Bitcoinu
Než sa vrhneme do toho podstatného, tak si najprv objasnime čo tie kryptomeny vlastné sú. Kryptomeny sú digitálne platidlo založené na kryptografii s cieľom zvýšiť bezpečnosť pri platbe a tú zaisťuje fakt, že transakcie sa uskutočňujú na decentralizovanej databáze zvanej Blockchain. Je to alternatíva fiat mien ako napríklad euro, americký dolár či japonský jen. Kryptomeny začali v roku 2009, kedy bol vytvorený Bitcoin. Odvtedy ubehlo 11 rokov a je možné v tomto odvetví vidieť značný rozvoj.

Dočkáme se posílení koruny?
Největším překvapením čtvrtečního ukončení intervencí byla takřka minimální volatilita měnového páru EUR/CZK bezprostředně po odchodu České národní banky (ČNB) z trhu. Posílení koruny o 1,5 % bez prudkých pohybů na jakoukoliv stranu je v naprostém kontrastu s panickým švýcarským výprodejem EUR/CHF ze stejné situace, kdy kurz franku létal o desítky procent během několika minut.

Výhled na říjnový trh
V září byly trhy posedlé Federálním rezervním systémem. Zvýší úrokové sazby, nebo ne? To se nestalo, ale je jisté, že příští měsíc USA zvolí nového prezidenta. Touto vyhlídkou se trhy zatím příliš nezabývají. Buď to teprve přijde, nebo věří, že na volbě prezidenta tak moc nezáleží, protože u moci je Kongres a navíc Republikánská strana není ze svého kandidáta tak nadšená.

XTB Online trading konference 2024 proběhne už 23.3.
Na konci března proběhne již tradiční XTB Online trading konference. Jak název napovídá, jarní konference je soustředěna především na téma aktivního obchodování. Pokud se o trading zajímáte nebo byste se o tomto odvětví chtěli dozvědět více, tuto akci byste si neměli nechat uniknout!

Prekúpená libra a trendový kanál na USD/CAD
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.

Ako sa vtip dostal až ku Muskovi a spravil 1000% rast
Dogecoin, známa to meme kryptomena, nemá v posledných dňoch pokoj. Okrem toho, že Musk túto kryptomenu shilluje takmer nonstop (hoci ako sám hovorí, je to zo srandy), tak sa nedávno pridali do pumpy tejto kryptomeny aj retailoví traderi z WallStreetBets, ktorých cieľ bolo dostať Dogecoin na jeden dolár. Samozrejme, že ide o nereálny cieľ (minimálne na teraz), avšak Dogecoin má za sebou suverénne najlepšie obdobie vo svojej histórii a to sa zdá, že tomu ešte nemusí byť vôbec koniec. Ku podporovateľom a shillerom tejto kryptomeny sa totižto v posledných dňoch pridali aj ďalšie dve celebrity.

Praktická ukázka: Dva pěkné shorty
Tak ještě pořád setrvávám u své strategie a ještě pořád to vypadá, že to dává smysl. Ať už si kdokoliv myslí cokoliv. A tak se můžeme podívat, co předvedla v minulém týdnu.


INVESTIČNÍ GLOSA: AMD chce rozbít monopol Nvidie. Nové čipy mohou spustit cenovou válku
Nvidia se dva roky vyhřívala na výsluní AI mánie a díky nejvýkonnějším čipům si v mnoha ohledech užívala monopolního postavení. To se ale mění. Konkurent AMD představil nové AI čipy, které mají být mnohem účinnější než ty od Nvidie. Pokud se spekulace potvrdí, bude to na burze pořádně zajímavé.

News Trading 1
Minulý týden jsem zde napsal krátké pojednání o tom, že news trading může být zajímavou variantou pro toho obchodníka, který hledá v zásadě jednoduché věci. Ukázal jsem zde velice v rychlosti také jeden skutečný příběh. Nikoli z důvodů provokace, jak většina lidí reagovala, ale z důvodů motivace. Na českých fórech je news trading pokaždé ihned kritizován pro jeho absolutní nefunkčnost. Obchodník, který se o něm více rozepíše je ihned považován za šarlatána, nebo v mém případě čaroděje a upalován. Ale přitom všichni víme, jak to bylo tenkrát s upalováním čarodějnic. Ty ženy myslely svobodně, stavěly se proti dogmatům hlavního proudu - v tomto případě církve.

Burzovní grafy: Americké akcie po poklesu našly kupce a vyhouply se nad nejbližší rezistenci
Americké akcie vyjádřené indexem S&P 500 se vyšplhaly na rekordní maximum 1. března, ale od té doby naznačují tendence k poklesu, nebo minimálně stagnaci. Uplynulý týden byl ale po sytě rudém zahájení prakticky celý růstový, když během něj index vzrostl o 0,8 %.

Plyn je historicky nejlevnější
Ještě před rokem by takový scénář leckomu připadal jako utopie – cena zemního plynu se propadla na historická minima, když vezmeme v potaz očištění o inflaci. Plyn obchodovaný v americkém uzlu Henry Hub v Louisianě s dodáním v březnu se dostal až na 2 USD za milion BTU.

ART OF TRYING
The art of trying. Poprvé jsem se s touto myšlenkou setkal v knize Paula Coelha – Like the River Flowing (česky: Jako řeka, jež plyne). The art of trying. Umění stále to zkoušet. Zkoušet to do té doby, než se to povede, než to bude úspěch. Zamýšlím se: kde bych vlastně teď byl, kdybych tohle v sobě neměl? Kde jsou vlastně teď ti, kdo tohle v sobě mají a ti, kdo tohle v sobě nemají?

Lze ziskově obchodovat sezónní cykly pomocí AOS?
Po dokončení práce na workflow, o kterém jsem psal minule v příspěvku „Je průměrný roční zisk 18% hodně nebo málo?“, jsem přemýšlel nad tím, jak analyzovat trhy nějakým novým způsobem, protože dosud jsem testoval obchodní myšlenky pomocí vytěžování dat. Vzpomněl jsem si na sezónní obchodování neboli obchodování pomocí sezónních cyklů. Výsledek bádání mě natolik překvapil, že jsem se rozhodl se o něj podělit.

Nastane přesun peněz zpět do emerging markets ekonomik?
Jak už to ve světě finančních aktiv bývá, peníze se přelévají z jednoho místa na druhé. Jednou za to může nervozita na trzích, jindy geopolitická rizika a někdy pouhý sentiment na trzích. Občas se stane, že se sejde několik důvodů pro přesun peněz do jiných aktiv a trhy pak působí možná trochu zmateně. Máme před sebou poslední měsíc roku 2018 a můžeme říci, že obrovský objem peněz, který zavalil rozvíjející se ekonomiky, se v letošním roce vrátil zpět do Spojených států. Ty se koncem roku zdají být podhodnocené a mnoho investičních bank se shoduje, že by rok 2019 mohl patřit opět rozvíjejícím se ekonomikám.

Další velký problém na obzoru: Trh s komerčními nemovitostmi
Překvapení z bankovní krize bylo v tom, že problémy přišly odjinud než z realitního trhu. Proč? Protože právě realitní trh, zejména v USA, je na zvedání úrokových sazeb velmi citlivý. V USA je mnoho hypotečních úvěrů bez fixace. Zvedání sazeb se tam tak může projevit mnohem rychleji než v Evropě. Jelikož v posledních letech ceny všech nemovitostí rostly, větší korekce se dá předpokládat. Většina fyzických osob sleduje především cenu bytů a domů, ale realitní trh je mnohem širší. Velké odvětví představuje trh s kanceláří a prodejními místy. V tomto sektoru se nyní potkávají dva vlivy: následky Covidu-19 a právě vysoké úrokové sazby.