Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. V tomto článku se podíváme na jeden z mých obchodů, který neskončil v zisku, ale ani ve ztrátě. Jednalo se totiž o situaci, kdy byl obchod uzavřen na hodnotě vstupu, tedy byl realizován tzv. break even. Někteří obchodníci tuto metodu ukončení obchodu nepoužívají, ale mně přijde šikovná. Důvod, proč ji ve svém tradingu používám, si vysvětlíme na následující praktické ukázce.
CHF/JPY - M15
Na tomto měnovém páru jsem spekuloval na odraz trhu od supportu, který byl tvořen jednak menší konsolidací trhu v rámci up trendu, ale také šlo i o úroveň, kde figuroval proražený cenový výběžek. Trh k tomuto levelu došel po vytvoření swingového maxima, což mi samo o sobě signalizovalo, že stojí proti trendu, a proto je potřeba pracovat agresivněji se stop lossem. Trh na tento support nejprve reagoval velmi dobře a naprosto přesně jej otestoval. Dále vykázal nákupní aktivitu, kterou jsem vyhodnotil jako zajímavou a rozhodl se začít pracovat s rizikem.
V okamžiku, kdy jsem vyhodnotil, že by trh už mohl pokračovat v cenovém růstu, jsem posunul stop loss na hodnotu mého vstupu do trhu, tedy na hodnotu break even. Obvykle break even používám až jako druhý krok při redukci rizika, kterému předchází posunutí stop lossu pod hodnotu swingového low. Zde však byla reakce trhu tak přesná, že swingové low se rovnalo break even.
Nakonec jsem byl za toto rozhodnutí rád. Trh poté, co nějakou dobu konsolidoval na vyšších hodnotách, totiž oslabil. To, že se jedná o pozitivní vývoj v mém long směru, trh signalizoval delší dobu, protože můžeme na cenovém grafu pozorovat tvorbu nižších cenových maxim, což je známka oslabování trhu. Nakonec měnový pár udělal přesně to, co bylo signalizováno. Došlo k ukončení mého obchodu na hodnotě break even. V tomto obchodě jsem nakonec žádné peníze nevydělal, ale zabránil jsem zase vytvoření ztráty.
A to je právě důvod, proč tento systém řízení rizika používám. Díky němu je totiž možné neinkasovat ztrátu z obchodu, který byl už v plusu, což by se v naší ukázce také stalo. Na druhou stranu je velmi složité odhadnout úroveň, kdy skutečně dochází k tržní reakci na level a kdy ještě může nastat korekce na hodnotu vstupu v rámci přirozené volatility. Obchodníci, kteří tuto metodu používají, musí počítat i s tím, že jejich obchod bude ukončen dříve, než se trh rozhodne provést cenový pohyb jejich směrem.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz