Čtvrtek 28. březen 2024 09:00
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex Ebook

Listopadová inflace byla nižší, než odhadovala ČNB

10.12.2020 13:40  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Listopadová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Důvodem byl růst cen potravin, který proti odhadům více zpomalil. K rozdílu přispěla i jádrová inflace, která nezahrnuje sezonní vlivy. Ta totiž zůstala na stejné hodnotě jako v říjnu, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v listopadu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,7 procenta.

Pomaleji ve srovnání s odhady ČNB také rostly regulované ceny, což souvisí se zlevněním elektřiny. Pokračující meziroční propad cen pohonných hmot, stejně jako primární dopady změn nepřímých daní, odpovídaly prognóze ČNB.

Listopadový pokles inflace je podle Krále v souladu s aktuální prognózou ČNB. "V průběhu příštího roku bude inflace dále klesat v návaznosti na odeznění vysokého nárůstu tržních cen z počátku letošního roku a posléze i vlivem zmírnění růstu celkových nákladů, ve kterém se projeví i obnovené posilování kurzu koruny," uvedl Král. Na přelomu let 2021 a 2022 by se podle něj inflace měla nacházet poblíž dvouprocentního cíle.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Lídři zemí APEC jednají o spolupráci, připojil se i Trump
    Summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dnes jedná o podobě spolupráce po skončení koronavirové krize. Setkání, které se kvůli nákaze koná jen virtuálně, se účastní také prezidenti Číny a Spojených států Si Ťin-pching a Donald Trump. Je to první Trumpovo vystoupení před mezinárodní komunitou od začátku listopadu, kdy neuspěl v prezidentských volbách. Uvedla to agentura Kjódó.
  • Lídři zemí EU budou hledat cesty k růstu
    Lídři zemí Evropské unie budou zítra na neformálním summitu hledat cesty k oživení evropské ekonomiky. Jednání se uskutečňuje ve chvíli, kdy panují vážné obavy ohledně hospodářských potíží Španělska i nejisté budoucností Řecka, kde se kvůli vnitropolitické krizi budou příští měsíc konat nové volby. Dá se očekávat, že právě tato dvě témata se dostanou na přetřes setkání, jehož hlavním cílem je nicméně jednání o oživení unijní ekonomiky.
  • Lídři zemí EU budou jednat o boji s pandemií i rozpočtové krizi
    Dalšímu společnému boji proti pandemii covidu-19 a jejím ekonomickým následkům bude věnována dnešní videokonference prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Původně se měli bavit především o tom, jak dále koordinovat pravidla testování či nákupy vakcín. Poté, co Maďarsko a Polsko zablokovaly schválení sedmiletého rozpočtu a fondu koronavirové pomoci ekonomikám se však patrně bude debata točit i okolo historicky největšího společného balíku unijních peněz.
  • Lídři zemí EU budou jednat o ruském plynu, obraně i sankcích
    Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes ve francouzském Versailles zahájí dvoudenní neformální jednání, jehož hlavním tématem bude válka na Ukrajině. Summit se bude věnovat posilování společné evropské obrany, snižování energetické závislosti na Rusku či další pomocí Kyjevu a ukrajinským uprchlíkům.
  • Lídři zemí EU debatují o cenách energií a nedostatku ruského plynu
    Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili v Bruselu závěrečný druhý den summitu, který věnují debatě o možných opatřeních proti vysokým cenám energie a omezeným dodávkám ruského plynu. Lídři před summitem navrhovali různé recepty od společných nákupů plynu po cenové stropy, na konkrétních společných řešeních se však patrně neshodnou. Konkrétním výstupem summitu by měl být souhlas se zavedením eura v Chorvatsku, na němž by se měli šéfové států shodnout v úvodní části dnešního jednání.
  • Lídři zemí EU odsouhlasili protiruské sankce, zasáhnou banky i rafinerie
    Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v noci na dnešek shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu, řekla po skončení více než šestihodinové schůzky předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Český premiér Petr Fiala prohlásil, že prosazoval "maximální možnou míru sankcí".
  • Lídři zemí EU se pokoušejí prolomit rozpočtový pat
    Vyřešit zablokovanou situaci kolem sedmiletého rozpočtu Evropské unie se dnes večer pokoušejí prezidenti a premiéři členských zemí. Během videokonference, která měla být původně věnována pouze koordinaci boje s koronavirem, hodlá většina lídrů přesvědčovat Maďarsko a Polsko, aby umožnily schválení historicky největšího společného balíku unijních peněz. Budapešť a Varšava odmítají rozpočet spojený s fondem krizové pomoci ekonomikám podpořit, pokud bude čerpání peněz podmíněno dodržováním principů právního státu.
  • Lídři 27 zemí EU dnes proberou budoucnost eurozóny i brexit
    Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí EU se dnes v Bruselu sejdou nad dvěma zásadními tématy. Nejprve budou diskutovat o budoucnosti své hospodářské a měnové unie. Poté by měli rozhodnout, zda rozhovory s Londýnem o brexitu postoupily natolik, že bude možné spustit jejich druhou fázi, tedy jednání o budoucí podobě vzájemných vztahů.
  • Listopadová inflace byla mírně nad prognózou ČNB kvůli regulovaným cenám
    Listopadová inflace 7,3 procenta byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než předpokládala Česká národní banka (ČNB). Důvodem byl především vývoj regulovaných cen, ostatní složky inflace slábly výrazněji, než ČNB očekávala v listopadové prognóze. V komentáři k vývoji spotřebitelských cen to dnes uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. V lednu se podle něj inflace sníží k horní hranici tolerančního pásma centrální banky, tedy ke třem procentům.
  • Listopadová inflace byla nad odhady ČNB
    Listopadová meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. V listopadu spotřebitelské ceny meziročně stouply o 1,5 procenta. Inflace se tak po téměř třech letech vrátila do dolní poloviny tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle ČNB.
  • Listopadová inflace byla pod odhadem ČNB, hlavně kvůli regulaci cen energií
    Listopadová inflace byla o 2,6 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) ve své podzimní prognóze. Rozdíl způsobily zejména vládní regulace cen energií, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Rychleji, než centrální banka očekávala, rostly zejména ceny potravin. Naopak pomalejší bylo zdražování pohonných hmot. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) inflace v listopadu vzrostla na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta.
  • Listopadová inflace byla výrazně vyšší, než odhadovala ČNB
    Listopadová meziroční inflace byla o 1,1 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Důvodem je stejně jako v říjnu výraznější zvýšení jádrové inflace a v rámci ní růst nájemného, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v listopadu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla na šest procent. Šestiprocentní růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v říjnu 2008.
  • Listopadová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
    Listopadová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Důvodem rozdílu byl především neočekávaně rychlý růst cen potravin, ve kterém se podle Krále mimo jiné stále projevují dozvuky loňské špatné úrody některých potravinářských komodit způsobené horkým a suchých létem. Meziroční inflace v listopadu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu stoupla na 3,1 procenta.
  • Listopadový růst čínského průmyslu a spotřeby překonal očekávání
    Čínská průmyslová výroba v listopadu meziročně přidala 6,2 procenta a maloobchodní tržby osm procent, obojí nad očekávání. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat čínského statistického úřadu. Podle agentury Reuters podniky těžily z vládních pobídek a ze zmírnění napětí v obchodních vztazích se Spojenými státy. Nejpomaleji od roku 1998 ale rostly investice.
  • Listopad podle analytiků potvrdil, že inflace bude ještě klesat
    Listopadová inflace potvrdila podle analytiků oslovených ČTK dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících. Zároveň ale někteří upozorňují, že kvůli daňovým změnám, rozpočtové politice vlády a lepšímu výhledu na příští rok díky vakcíně proti koronaviru by tlaky na růst inflace mohly opět zesílit.
  • Litecoin - Intradenní výhled 26.12.2022
    Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 67,20 s cílem na 71,60 a dále pak až na 72,90.
  • Litevská ministryně: Využití zmrazených ruských aktiv je třeba řešit rychle
    O využití ruských zmrazených aktiv v Evropě na pomoc Ukrajině je potřeba rozhodnout co nejrychleji, nejlépe do konce února. Při příchodu na dnešní jednání unijních ministrů financí v Bruselu to uvedla litevská ministryně Gintaré Skaistéová. Stejně tak je podle ní potřeba dosáhnout schválení unijní finanční pomoci Ukrajině v objemu 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč), kterou v prosinci zablokovalo Maďarsko. Jestliže se na mimořádném summitu EU 1. února nedohodne celá sedmadvacítka, měla by Evropská komise podle litevské ministryně připravit plán B.
  • Litva je dnes 19. členem eurozóny
    Litva je od dnešního dne devatenáctým členským státem eurozóny. Jednotnou evropskou měnu Litva přijala jako...
  • Litva se chce stát dalším členem eurozóny
    Litva sdělila, že příští rok bude usilovat o připojení ke skupině států používajících euro. Prohlásil to včera...
  • Litva splňuje podmínky pro přijetí eura
    Litva splňuje podmínky pro přijetí společné evropské měny, uvedla Evropská komise. Pobaltská země by tak...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader