Úterý 16. duben 2024 07:07
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Krach FTX otřásl odvětvím kryptoměn, Bankman-Fried měl majetek až 26 miliard USD

28.03.2024 17:20  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Vizitka zkrachovalé americké kryptoměnové burzy FTX a jejího zakladatele a ředitele Sama Bankmana-Frieda (32), kterého dnes soud poslal na 25 let do vězení:

- Americká kryptoměnová burza FTX se začátkem roku 2022 pyšnila oceněním až kolem 32 miliard dolarů (745 miliard korun) a před svým kolapsem byla druhou největší institucí svého druhu na světě. Burza, která pro miliony lidí představovala vstupní bránu na trh s digitálními aktivy, vyhlásila bankrot v listopadu 2022. Přiměla ji k tomu krize likvidity, která klienty podle médií připravila minimálně o jednu miliardu dolarů (více než 23 miliard korun).

- FTX ve své žádosti o vyhlášení konkurzu uvedla, že má aktiva za deset až 50 miliard dolarů (až 1,2 bilionu korun), závazky v hodnotě deset až 50 miliard dolarů a více než 100.000 věřitelů. Krach FTX vyvolal krizi v celém odvětví kryptoměn, následně požádala o bankrotovou ochranu například půjčovna kryptoměn BlockFi a bankrot vyhlásila také americká kryptoměnová burza Bitfront.

- Pokles likvidity FTX nastal poté, co zakladatel a šéf burzy Bankman-Fried tajně převedl deset miliard dolarů (přes 230 miliard korun) z prostředků zákazníků FTX do společnosti Alameda. Firma vyhlásila bankrot 11. listopadu 2022, znepokojení klienti totiž během tří dnů stáhli z platformy šest miliard dolarů a konkurenční kryptoměnová burza Binance upustila od návrhu, že burze FTX pomůže z problémů. Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.

- Porota amerického federálního soudu loni v listopadu uznala Bankmana-Frieda vinným v případě miliardové zpronevěry, která byla podle prokuratury jedním z největších podvodů v historii Spojených států. Soud uznal Bankmana-Frieda vinným ve všech sedmi bodech obžaloby po měsíc trvajícím procesu. Podle žaloby před krachem svých společností v listopadu 2022 podvedl tisíce zákazníků a připravil je o miliardy dolarů, které použil na investice, nemovitosti, propagaci své burzy i příspěvky politikům.

- Loni v červnu nový ředitel firmy James Ray, který před lety působil i jako likvidátor americké energetické společnosti Enron, uvedl, že FTX "zahájila proces získávání zájemců o restart burzy". Právní zástupce podniku Andy Dietderich ale letos v lednu při slyšení u konkurzního soudu uvedl, že FTX od snah o obnovení provozu kryptoměnové burzy upustila. Dodal, že FTX několik měsíců jednala s potenciálními investory, ale žádný z nich nebyl ochoten poskytnout dostatek peněz. Namísto toho se FTX zaměří na likvidaci svých aktiv a vrácení finančních prostředků zákazníkům. Podle Dietdericha firma předpokládá, že klientům vrátí finanční prostředky v plné výši. Bude však hodnotu refundací počítat na základě cen kryptoměn z listopadu 2022, kdy se kryptoměnový trh nacházel v útlumu.

- Bankman-Fried zahájil kariéru ve společnosti Jane Street Capital, která obchoduje s fondy ETF. V roce 2017 založil obchodní firmu Alameda Research a později se stal jejím většinovým vlastníkem. Zaměřil se na obchodování s kryptoměnou bitcoin a vydělával na rozdílech v cenách bitcoinu na burzách v Asii a ve Spojených státech. V dubnu 2019 založil burzu s deriváty kryptoměn FTX.

- Majetek Bankmana-Frieda v jednu chvíli dosahoval podle odhadu časopisu Forbes 26 miliard dolarů. Začátkem prosince 2022 Bankman-Fried v médiích řekl, že mu zbyla pouze jedna kreditní karta a 100.000 dolarů v bance.

- Prezentoval se jako podporovatel efektivního altruismu, stal se členem neziskové organizace Giving What You Can. Řekl například, že chtěl za svého života darovat většinu majetku efektivním charitativním organizacím.

- Bankman-Fried patřil k hlavním sponzorům americké Demokratické strany. V roce 2020 přispěl na prezidentskou kampaň současné hlavy státu Joea Bidena částkou 5,2 milionu dolarů.

- Agentura Reuters koncem roku 2022 uvedla, že za poslední dva roky Bankman-Fried, jeho rodina a vysoce postavení zaměstnanci firmy FTX koupili na Bahamách nejméně 19 nemovitostí v hodnotě téměř 121 milionů dolarů (2,9 miliardy Kč).

- Bankman-Fried byl v prosinci 2022 zatčen na Bahamách na základě americké žádosti. Později byl propuštěn na kauci 250 milionů dolarů splacenou v dluhopisech za podmínky, že dobu čekání na proces stráví v domácím vězení v domě svých rodičů v Kalifornii. Soud loni v srpnu jeho propuštění na kauci zrušil. Dospěl totiž k závěru, že Bankman-Fried se opakovaně snažil ovlivňovat svědky.

- Sam Bankman-Fried, v médiích také někdy označovaný jako SBF, se narodil 5. března 1992 ve Stanfordu. Vystudoval fyziku a matematiku na Massachusettském technologickém institutu (MIT).

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Koruna ztrácela k dolaru i společné evropské měně
  Koruna dnes mírně oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru ztratila od středečního podvečera čtyři haléře a dnes kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 25,77 Kč/EUR. K dolaru oslabila o osm haléřů na 22,26 Kč/USD. Vyplývá to z informací na webu Patria Online.
 • Koruna ztrácela na euro, k dolaru zpevnila
  Dnes kolem 17:00 se česká měna obchodovala v kurzu 26,09 Kč/EUR a 21,75 Kč/USD. Oproti úternímu podvečeru koruna k euru o haléř oslabila, naopak k dolaru si o tři haléře polepšila. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
 • Koruna ztratila status bezpečného útočiště
  Investoři přestali českou korunu vnímat jako bezpečné útočiště a v důsledku nadměrných sázek na její růst se česká měna změnila "z miláčka ve vyděděnce". Píše o tom na svých internetových stránkách agentura Bloomberg. Analytici před rokem předpovídali tříprocentní růst kurzu koruny, který se ale nedostavil. Koruna se nyní k euru prodává v kurzu kolem 25,70 Kč za euro.
 • Koruně se dnes dařilo, posílila především k dolaru
  Koruna posílila k oběma hlavním světovým měnám. Od středečního závěru k dnešním 17:00 koruna zpevnila vůči euru o haléř na 26,05 Kč/EUR. K americkému dolaru si koruna polepšila o devět haléřů na 22,18 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
 • Koruně se dnes dařilo vůči dolaru i euru
  Česká měna dnes mírně posílila vůči euru i americkému dolaru. Kolem 17:00 se koruna obchodovala v kurzu 25,86 Kč/EUR a 21,83 Kč/USD. Oproti středečnímu podvečeru zpevnila koruna vůči oběma rezervním měnám zhruba o tři haléře. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
 • Kosovo ve snaze omezit spotřebu elektřiny zakázalo těžbu kryptoměn
  Kosovská vláda v úterý ve snaze omezit spotřebu elektřiny zakázala energeticky náročnou těžbu kryptoměn. S odvoláním na ministerstvo hospodářství a energetiky to napsala agentura Reuters. Země se kvůli výpadkům ve výrobě energií potýká s nejhorší energetickou krizí v historii. Těžit kryptoměny se díky nízkým cenám energie v posledních letech rozhodlo mnoho mladých Kosovanů.
 • Kosovští Srbové protestovali v Mitrovici proti zavedení eura jako jediné měny
  Tisíce kosovských Srbů dnes v etnicky rozdělené Mitrovici protestovaly proti vládnímu rozhodnutí používat euro jako jedinou platnou měnu i v oblastech, kde žije srbská menšina. Kosovští Srbové, kteří obývají hlavně severní část Kosova, chtějí nadále používat srbské dináry. Informovaly o tom agentury AP a Reuters, podle nichž byla demonstrace poklidná.
 • K otřesům trhů prý přispívá i měnová politika
  K nynějším prudkým pohybům na finančních trzích přispívá ukončování extrémně uvolněné měnové politiky...
 • KPMG: Počet fúzí evropských firem loni klesl o 921 na 6658
  Celkový počet fúzí a akvizic evropských společností loni meziročně klesl o 921 na 6658. Jejich objem vzrostl o 45 miliard USD na 847 miliard dolarů především díky silné transakční aktivitě ve druhém pololetí roku. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy KPMG.
 • Krach FTX otřásl odvětvím kryptoměn, Bankman-Fried měl majetek až 26 miliard USD
  Vizitka zkrachovalé americké kryptoměnové burzy FTX a jejího zakladatele a ředitele Sama Bankmana-Frieda (30; úřady na Bahamách na základě americké žádosti Bankmana-Frieda zatkly):
 • Krachující Řecko zvažuje poslední návrh
  Řecký premiér Alexis Tsipras zvažuje návrh na řešení řecké dluhové krize, který na poslední chvíli předložil...
 • Královna Alžběta II. patřila mezi nejbohatší lidi světa
  Smrt královny Alžběty II. zahrnuje nejen předání koruny jejímu prvorozenému synovi, ale také předání jejího majetku. Královna patřila k nejbohatším lidem na světě, její majetek zahrnoval například luxusní nemovitosti v centru Londýna přes zemědělskou půdu po celé zemi až po korunovační klenoty, umělecká díla, dostihové koně nebo akcie. Velkou část ale činí majetek Koruny, tzv. Crown Estate, se kterým nemůže panovník nakládat, jak se mu chce. Hodnotu přímo královnina osobního majetku časopis Forbes odhadl na 500 milionů USD (12,1 miliardy Kč).
 • Krátkodobá podpora rizikových měn
  Již druhý obchodní den nedošlo u čínského jüanu (CNY) k devalvaci ze strany místní centrální banky, která...
 • Krátkodobá změna sentimentu na EURUSD
  Zmínil jsem, že proražení hodnoty 2300 by značilo, že euro začalo být, alespoň krátkodobě, imunní vůči negativním zprávám z EU.
 • Kreml: Rusko nebude požadovat, aby odběratelé ihned platili za plyn v rublech
  Rusko nebude požadovat, aby odběratelé ihned platili za zemní plyn v rublech. Z technologického hlediska půjde o delší proces, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
 • Kreml: Rusko nevydírá, nadále je spolehlivým dodavatelem plynu a ropy
  Požadavek platit za dodávky ruského plynu v rublech není vydíráním, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Rusko podle něj obnoví dodávky plynu Polsku a Bulharsku, jakmile za ně tyto země "náležitou formou" zaplatí. Rusko zůstává spolehlivým dodavatelem energetických surovin, dodal mluvčí.
 • Kreml si stěžuje na nepředvídatelnost USA v otázce sankcí
  Rusko si dnes postěžovalo na "nepředvídatelné chování" Spojených států v otázce sankční politiky. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že postup USA nutí Moskvu "být neustále na pozoru". Reagoval na zveřejnění seznamu ruských politiků a oligarchů, jimž v USA v minulých dnech sankcemi pohrozily.
 • Kreml sleduje zprávy o nových možných sankcích, uvedl Peskov
  Kreml sleduje zprávy o možném téměř plném zákazu exportu do Ruska ze strany západních zemí, uvedl dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Nové sankce by podle něj poškodily světovou ekonomiku. Reagoval tak na zprávy agentur Bloomberg a Kjódó, podle nichž někteří klíčoví spojenci Ukrajiny, včetně Spojených států, zvažují téměř úplný zákaz vývozu do Ruska.
 • Kreml: USA vedou proti Rusku ekonomickou válku
  Moskva bude na americké sankce vůči Rusku reagovat opatřeními, která budou v souladu s jejími zájmy. Podle serveru Kommersant to dnes řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Spojené státy podle něj vyhlásily Rusku ekonomickou válku. Americký prezident Joe Biden ve středu oznámil, že USA zakazují dovoz ropy, zkapalněného zemního plynu a uhlí z Ruska kvůli jeho invazi na Ukrajinu.
 • Kriminalita kolem kryptoměn se loni vyšplhala na rekord, zjistila analýza
  Kriminalita kolem kryptoměn se loni vyšplhala na rekord. Na nelegální adresy odešlo v digitálních měnách v přepočtu 14 miliard dolarů (přes 303 miliard Kč), což je meziročně o 79 procent více. Podíl nezákonných aktivit na celkovém objemu transakcí s kryptoměnami ale zůstal nízký, činil 0,15 procenta. Zjistila to analýza společnosti Chainalysis, na kterou se dnes odvolává agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new