Pondělí 22. duben 2024 22:07
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Izraelská centrální banka varuje před dopady rostoucích armádních výdajů na ekonomiku

01.04.2024 08:24  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Guvernér izraelské centrální banky Amir Jaron včera varoval, že rostoucí vojenské výdaje představují riziko pro domácí ekonomiku. Vyzval vládu k zodpovědné rozpočtové politice, která by růst vojenských výdajů kompenzovala úsporami v jiných oblastech. Informovaly o tom agentury Bloomberg a Reuters.

Jaron upozornil, že obavy finančních trhů z růstu zadlužení Izraele ve středně dlouhém a dlouhém období by mohly vést k oslabení měny a růstu inflačních tlaků. Izrael kvůli válce s palestinským hnutím Hamás zdvojnásobil rozpočet na obranu pro letošní rok a vláda se rovněž dohodla na zvyšování výdajů na obranu v příštích letech, napsala agentura Bloomberg.

Jaron včera předložil výroční zprávu centrální banky izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Ten následně uvedl, že Izrael musí přizpůsobit svůj rozpočet "potřebám, které tato válka ukázala". Zároveň znovu vyzval k zajištění větší soběstačnosti Izraele ve výrobě zbraní, napsala agentura Reuters.

Jaron včera rovněž uvedl, že izraelská ekonomika nyní čelí významným problémům, zejména nízké produktivitě práce a slabým základním dovednostem, které brání ultraortodoxním židovským mužům a arabským ženám v zapojení do trhu práce. Zároveň ale poukázal na to, že izraelské hospodářství vstoupilo do války s dobrými základy a že v minulosti se dokázalo z krizí rychle zotavit.

Centrální banka ve své zprávě uvedla, že k podpoře ekonomiky je zapotřebí, aby do armády vstupovalo více ultraortodoxních židovských mužů. "S rozdělením břemene vojenské služby mezi více vojáků klesají ekonomické dopady na každého z nich i celkové dopady na ekonomiku," upozornila.

Vláda premiéra Netanjahua minulý měsíc uvedla, že bude hledat způsob jak ukončit výjimky z vojenské služby pro ultraortodoxní Židy. Tento záměr však vyvolal odpor ze strany ultraortodoxních stran a vyvolal neshody ve vládní koalici, píše Reuters.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • IW: Pandemie snížila hrubý domácí produkt Německa o 300 miliard eur
  Pandemie covidu-19 Německo připravila o 300 miliard eur (7,6 bilionu Kč) na hrubém domácím produktu (HDP), ekonomické škody se budou napravovat roky. Vyplývá to ze studie, jejíž závěry dnes zveřejnil Institut německého hospodářství (IW). Jen za letošní první pololetí pandemie podle odhadů sníží hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky o 100 miliard eur. Ačkoli zrychlené očkování vzbuzuje naděje, uzávěry se na hospodářství podepsaly.
 • IW: Spotřebitelské výdaje v Německu loni kvůli pandemii výrazně klesly
  Spotřebitelé v Německu loni v důsledku pandemie vynaložili na soukromou spotřebu v průměru minimálně o 1250 eur (zhruba 32.000 Kč) méně než v předchozím roce. V součtu to znamenalo pokles spotřebitelských výdajů o 116 miliard eur (tři biliony Kč). Spotřeba se tak meziročně propadla o 6,1 procenta, což je nejvýrazněji za 70 let. Vyplývá to ze studie Institutu německého hospodářství (IW), na kterou dnes odkazuje agentura DPA.
 • IW: Závislost německé ekonomiky na Číně v letošním prvním pololetí vzrostla
  Závislost německé ekonomiky na Číně v letošním prvním pololetí vzrostla. Německé přímé investice v zemi a obchodní deficit s Čínou dosáhly nových maxim, a to navzdory politickému tlaku na Berlín, aby se od Pekingu odklonil. Vyplývá to z průzkumu Institutu německého hospodářství (IW), o kterém dnes informovala agentura Reuters. Růst německého vývozu do Číny zároveň výrazně oslabil, uvedl institut s odvoláním na ekonomy, kteří poukazují na trend směřující k větší lokální produkci na čínském trhu.
 • Izrael a Turecko chtějí rozšířit ekonomickou spolupráci
  Ministři zahraničí Izraele a Turecka dnes vyjádřili naději, že jejich země rozšíří ekonomickou spolupráci, píše agentura Reuters. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu je po 15 letech prvním takto vysoce postaveným politikem na návštěvě Izraele. V úterý šéf turecké diplomacie jednal s palestinskými představiteli na okupovaném Západním břehu Jordánu.
 • Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
  Izraelská vláda dnes představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má v zemi pomoci zmírnit koronavirovou krizi. Ministr financí Moše Kahlon uvedl, že očekává postupné obnovování podnikatelské aktivity po židovském svátku Pesach, který se letos bude slavit od 8. do 16. dubna.
 • Izrael předběžně schválil těžbu plynu u Pásma Gazy, chce bezpečnostní záruky
  Izrael předběžně schválil rozvoj plynového pole u Pásma Gazy. Bude však vyžadovat bezpečnostní spolupráci s palestinskou samosprávou a sousedním Egyptem, uvedla včera agentura Reuters. Pokud by byla dohoda uzavřena, byla by významnou finanční podporou pro palestinskou ekonomiku.
 • Izraelská armáda propustí část rezervistů, chce pomoci ekonomice
  Izraelská armáda v době pokračující války v Pásmu Gazy propustí část rezervistů. Podle agentury Reuters to oznámila včera s tím, že chce tímto krokem pomoci izraelské ekonomice. Zároveň uvedla, že počítá s boji během celého příštího roku.
 • Izraelská centrální banka kvůli konfliktu s Hamásem snížila hospodářský výhled
  Izraelská centrální banka v důsledku ozbrojeného konfliktu s palestinským hnutím Hamás zhoršila výhled domácí ekonomiky na letošní i příští rok. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě. Banka nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Izraele se letos i příští rok zvýší o dvě procenta. V prognóze z minulého měsíce počítala s růstem o 2,3 procenta tento rok a o 2,8 procenta příští rok.
 • Izraelská centrální banka kvůli konfliktu s Hamásem zhoršila hospodářský výhled
  Izraelská centrální banka dnes v důsledku ozbrojeného konfliktu s palestinským hnutím Hamás zhoršila výhled domácí ekonomiky na letošní i příští rok. Banka nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Izraele se letos zvýší pouze o 2,3 procenta a v příštím roce o 2,8 procenta. V dřívější prognóze přitom pro oba roky předpovídala tříprocentní tempo růstu, napsala agentura Reuters.
 • Izraelská centrální banka snížila svůj základní úrok o čtvrt procentního bodu
  Izraelská centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta. Snaží se tak podpořit domácí ekonomiku v době konfliktu s palestinským hnutím Hamás. Ke snížení úroků banka přikročila poprvé za téměř čtyři roky, napsala agentura Reuters.
 • Izraelská centrální banka zrychluje přípravy na digitální měnu
  Izraelská centrální banka zrychluje přípravy na případné zavedení digitální měny. Podle dnešního sdělení guvernéra Amira Jarona by měl digitální šekel zefektivnit platební systém.
 • Izraelská ekonomika klesla ve čtvrtletí o 6,5 pct., analytici čekali růst
  Izraelská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku klesla v ročním přepočtu o 6,5 procenta, analytici čekali naopak růst. Ekonomiku ovlivnila omezení související se snahou zastavit šíření nemoci covid-19, která skončila v březnu. Vyplývá to z údajů zveřejněných izraelským statistickým úřadem.
 • Izraelská ekonomika loni kvůli covidu poprvé od roku 2002 klesla
  Izraelská ekonomika loni poprvé od roku 2002 klesla, pandemie nemoci covid-19 měla totiž negativní vliv na výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se snížil o 2,4 procenta po růstu o 3,4 procenta v roce předchozím. Uvedl to dnes izraelský statistický úřad.
 • Izraelská ekonomika oslabila kvůli válce s Hamásem
  Izraelská ekonomika oslabila kvůli dopadům války s palestinským hnutím Hamás o něco více, než se čekalo. V loňském čtvrtém čtvrtletí odepsala v přepočtu na celý rok 21 procent. Ve svém zpřesněném odhadu to podle agentury Reuters dnes uvedl izraelský statistický úřad. Ten v únoru odhadoval, že hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s třetím kvartálem klesl o 19,4 procenta a minulý měsíc údaj opravil na 20,7 procenta.
 • Izraelská ekonomika ve 2. čtvrtletí výrazně oživila, HDP stoupl o 15,4 pct.
  Izraelská ekonomika ve druhém čtvrtletí výrazně oživila po úspěšném rychlém zahájení očkování proti covidu-19, které umožnilo otevřít hospodářství. Hrubý domácí produkt (HDP) se v ročním přepočtu zvýšil o 15,4 procenta, když v prvních třech měsících roku naopak klesl. Přispěl k tomu vysoký nárůst vývozu, výdajů spotřebitelů a investic. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil izraelský statistický úřad.
 • Izraelská ekonomika ve 4Q kvůli válce klesla
  Izraelská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí kvůli dopadům války s palestinským hnutím Hamás klesla v přepočtu na celý rok o 19,4 procenta. Ve svém odhadu to dnes uvedl izraelský statistický úřad. Výsledek je výrazně horší, než očekávali analytici. Ti s propadem sice počítali, v průměru jej ale odhadovali na deset procent. Za celý rok ekonomika růst udržela.
 • Izraelská makléřská společnost eToro vstoupí na burzu v USA
  Izraelská společnost eToro Group, která klientům z celého světa nabízí on-line makléřské služby, vstoupí na burzu ve Spojených státech. Spojí se za tímto účelem s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Odhadovaná cena sloučeného podniku, který investicí zaštítí mimo jiné i japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group, činí 10,4 miliardy dolarů (228,5 miliardy Kč). Firma to uvedla v dnešní tiskové zprávě.
 • Izraelská vládní koalice se pře o rozpočet, zemi hrozí nové volby
  Izraeli hrozí další parlamentní volby, které by byly už čtvrtým takovým hlasováním za méně než dva roky. Vládní koalice se totiž pře o státní rozpočet, který by měl být schválen do pondělka. Pokud se tak nestane nebo nebude přijat zákon o odkladu termínu pro přijetí rozpočtu, budou se v Izraeli automaticky konat nové volby. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel, podle něhož se ani dnes strany vládní koalice nepřiblížily dohodě. O hrozbě nových voleb píše dnes i deník The Jerusalem Post.
 • Izraelsko-palestinský konflikt je podle šéfa SB šokem pro světovou ekonomiku
  Ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem je zbytečným šokem pro světovou ekonomiku, který by v případě rozšíření mohl centrálním bankám v řadě zemí zkomplikovat snahu potlačit inflaci, aniž by se hospodářství dostalo do recese. Uvedl to dnes prezident Světové banky (SB) Ajay Banga.
 • Izraelský HDP se loni zvýšil o 8,1 procenta, vykázal nejprudší růst za 21 let
  Hrubý domácí produkt (HDP) Izraele se v loňském roce zvýšil o 8,1 procenta, a to díky oživení spotřebitelských výdajů, exportu i investic z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Izraelská ekonomika tak zaznamenala nejprudší nárůst za 21 let. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů izraelského statistického úřadu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
xPartners
IronFX
reklama
Dukascopy new