Seřadit články podle
Blogy uživatelů

Euro kráčí ve stopách Japonska
Euru se poslední dobou daří, i když s ekonomika eurozóny se nijak zásadně nezlepšuje. Tuto na první pohled neobvyklou situaci krásně ilustrovalo poslední zasedání Evropské centrální banky (ECB) z minulého čtvrtka.

Obchodní analýza akciového indexu S&P 500 a měnového páru EUR/USD
První ukázku toho, co pár týdnů očekávám a co se může dít v dalších týdnech, máme za sebou. V pátek jsme na trzích viděli největší poklesy akciových indexů od překvapivého červnového výsledku brexit referenda. Americké akciové indexy celou seanci postupně klesaly níže a níže, index S&P 500 dosáhl první avizovanou support oblast 2.130 - 2.140 bodů (breaklevel zóna – oblast loňských maxim).

Burzovní grafy: Páteční výprodej ukončil letní klid. Připomene září svou pověst?
Americké akciové indexy během zkráceného obchodního týdne dlouho ani nenaznačovaly, že by se mělo něco změnit. Denní pohyby byly mírné a ceny se pohybovaly jen o pár desetinek oběma směry, Nasdaq Composite dokonce vylepšil své historické maximum. Páteční hluboký pokles ale smetl býčí choutky ze stolu a poslal benchmarky na týdenní bázi o více než dvě procenta níže.

Kdo tvoří protistranu vašim obchodům?
Na finančním trhu působí velké množství subjektů s rozdílným přístupem a záměrem, proč na finanční trh vstupují. Obecně známým faktem je, že abyste mohli v trhu realizovat příkaz, vždy potřebujete protistranu vašemu příkazu. Jednoduše tedy, pokud aktuálně chcete nakoupit, pak ve stejný moment o stejném objemu musí někdo prodat.

Pobrexitová libra
Měnový pár GBP/USD se po hlasování o vystoupení Velké Británie z EU dostal pod velký tlak a během července postupně vyklesal až na 31letá minima pod 1,3000. Tehdy brali analytici britskou recesi jako jistotu, od té doby se však mnohé změnilo.

Austrálie bude mít nového guvernéra centrální banky
Glenn Stevens v úterý naposledy předsedal zasedání australské centrální banky (RBA). 18. září ho v jeho křesle vystřídá náměstek Philip Lowe. Zpráva, která provázela poslední Stevensovo zasedání, na němž padlo rozhodnutí centrální banky ponechat základní úrokovou sazbu na úrovni 1,50 procenta, byla obsahem se 375 slovy nejkratší od května 2015.

Apple hýbe eurodolarem
Páteční report z amerického trhu práce nám ukázal, že do stoprocentního zotavení mají Spojené státy ještě daleko. Pravděpodobnost růstu úrokových sazeb se prudce snížila, i přesto však americký dolar dokázal posílit.

Burzovní grafy: Páteční růst zajistil týdenní zelenou svíčku, čekání na Fed je pořádná nuda
Tržním medvědům nelze upřít snahu. Během týdne několikrát zaútočili a pokusili se srazit americký akciový index S&P 500 pod 2 160 bodů. Jako už tolikrát v posledních letech, neuspěli kvůli tomu, že vyšla ne zrovna příznivá data o americké ekonomice. Fed podle většiny trhu bude v září vyčkávat s dalším posunem sazeb, a tak páteční růst vrátil býky do sedla.

Analýza amerických indexů, měnového páru EUR/USD a ropy WTI
Série horších amerických dat z posledních dnů pokračuje, po včerejší překvapivě kontrakční hodnotě výrobního ISM indexu (pod 50) byla dne s o něco horší i velmi očekávaná data z amerického trhu práce za měsíc srpen. Zveřejněné hodnoty Nonfarm Payrolls (NFP report) i míry nezaměstnanosti zaostaly za odhady. Horší data z posledních dnů, a hlavně ta dnešní, indikují velmi malou pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v září, což pomohlo k rychlému intradenímu růstu indexů, posílení zlata a mírnému oslabení dolaru.

Co na Fed říká Čína?
Je tomu už rok, co Čína nechala skokově oslabit svou měnu o více než tři procenta vůči americkému dolaru, čímž šokovala trhy a spustila silné krátkodobé výprodeje na finančních trzích. Důvodem byl příliš silný americký dolar, který s sebou táhnul vzhůru i čínský jüan (CNY), a také odhodlání americké centrální banky (Fed) zvyšovat úrokové sazby, čímž situace částečně připomíná dnešní rozložení sil na měnovém poli.

Americký dolar už meziročně ztrácí
Janet Yellenová při svém páteční projevu na sympóziu v Jackson Hole přišla s až nečekaně jestřábím komentářem. Šéfka americké centrální banky (Fed) vidí na základě vysokého růstu spotřebitelských výdajů a utaženého trhu práce „silné důvody pro zvýšení sazeb“. Byť načasování tohoto kroku nepřiblížila, reakce trhů byla jasná a úrokové futures aktuálně vidí pravděpodobnost zářijového zvýšení úrokových sazeb na 33 % ve srovnání s 21 % před projevem Yellenové.

Analýza indexu S&P 500, EUR/USD, USD/JPY a ropy
Očekávané poklesy na akciových trzích zatím nepřicházejí a každý pokus o oslabení indexů je již po několik týdnů v průběhu seance vždy zastaven a zkorigován. Páteční dlouho očekávaný projev guvernérky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové v Jackson Hole, spolu s vyjádřeními dalších členů Fedu, způsobil na trhu konečně alespoň zvýšenou volatilitu a může být prvním zárodkem nejistoty dalšího pozitivního vývoje trhů.

Co by, kdyby aneb mají smysl historické grafy?
Kdybych tady nakoupil a tady prodal, byl by to krásný obchod, vydělal bych spoustu peněz. Tady byla krásná formace. Být u počítače, určitě bych ji zobchodoval a vyšla by ziskově. Škoda, že jsem propásnul tenhle pohyb, inkasoval bych krásný zisk.

Japonský jen ve vynikajícím trendu
Japonský jen patří mezi měny s nejlepším skóre v letošním roce. Oproti dolaru si připsal už přes 15 procent. Navíc se zde stále velké množství faktorů, které nám indikují, že by tento medvědí sešup na měnovém páru USD/JPY mohl pokračovat i nadále.

Už i v USA klesají výnosy
Americký dolar v rámci post-brexitového uklidnění ztrácí napříč celým měnovým spektrem – vůči euru, japonskému jenu, komoditním měnám i měnám emerging markets. Hlavním faktorem je podle mého propad amerických dlouhodobých výnosů, které se nacházejí u historických minim.

Burzovní grafy: Jako kdyby se nic nestalo
Uplynulý obchodní týden byl opět ve znamení minimálních výkyvů, americký akciový index S&P 500 uzavřel na červené nule (-0,01 %) a zůstává v extrémně úzkém rozpětí. V průběhu olympijských her se na trzích téměř nic nedělo a letní selanka se protáhla až do druhé poloviny srpna.

Úspěšnost - opravdu důležitý údaj?
Úspěšnost/profitabilita je jeden z nejznámějších statistických údajů, je nám ale hodnota úspěšnosti opravdu užitečná?

Analýza akciového indexu S&P 500 a obchodní nastavení pro EUR/USD a ropu
I v tomto týdnu důležité akciové indexy lehce navýšily úrovně historických maxim (americké indexy) či maxim několikaměsíčních (německý DAX). Skoro každý den jsme mohli vidět scénář typický pro „nesvobodné“, nezdravé a manipulované trhy – sebevětší poklesy před otevřením trhů i po něm byly vždy následně v průběhu obchodní seance, bez jakékoliv relevantní zprávy a důvodu, zkorigovány výrazně nahoru a indexy nedokázaly ani jeden den zavřít v nějaké významnější ztrátě.

Jaká je nejžádanější komodita tohoto léta?
Rok poté, co byla těžba uhlí odepsaná k „zániku“, přichází na trh fosilních pasiv nákupní horečka. Cena uhlí vzrostla od března o neuvěřitelných 70 procent a uhlí se stalo jednou z nejžhavějších komodit tohoto léta. Zatímco ceně uhlí se podařilo vybudovat si pevné místečko nad úrovní 50 dolarů, ropa si tak dobře nevede. V čem tkví tajemství úspěchu uhlí?

Fedu se zamlouvá vyšší inflace
Prezident vlivné sanfranciské pobočky americké centrální banky (Fed) John Williams se v pondělí nechal slyšet, že ekonomika USA by si na základě výzkumu jeho týmu zasloužila vyšší inflační cíl. Williamsova slova umocňuje fakt, že nejde o žádného zarputilého levicového ekonoma krugmanovského typu, ale o muže uznávaného oběma tábory balancujícího mezi nálepkou holubice a jestřába. Posun jádra Fedu do diskuze tímto směrem už tedy něco znamená.