Vítejte u dalšího dílu série zaměřené na prop trading, správu fundovaných účtů a plnění challenge. V tomto článku se podíváme na situaci, se kterou se setkávají především swingoví obchodníci. Ti totiž drží své obchodní pozice přes noc, což s sebou nese určitá rizika. V článku nebude chybět ani aktuální vývoj balance křivky mého prop účtu, a na závěr si prozradíme, co je v prop segmentu nového. Pojďme se tedy do toho pustit.
NZD/JPY - M15
Na tomto měnovém páru jsem spekuloval na pokles poté, co trh otestoval předchozí cenové maximum. Reakce na cenový výběžek nebyla nijak agresivní, ale postupně docházelo k tvorbě nižších cenových maxim pod hodnotou swingového high. Na základě této prodejní reakce jsem otevřel short pozici a očekával jsem pokles měnového páru. Take profit jsem cíloval do oblasti cenového výběžku, a to na úrovně, kde trh ještě nevykazoval silnou nákupní volatilitu.
Bohužel jsem tento obchod musel večer ukončit. Vlastně jsem čekal mnohem agresivnější reakci na cenové maximum, než která přišla. Obchod jsem ukončil proto, že v noci zasedala novozélandská centrální banka, která snížila svou základní úrokovou sazbu. Retrospektivně se toto rozhodnutí ukázalo jako správné, protože by trh jednak nedošel na můj profit, ale především by noční volatilita způsobila zasažení mého stop-lossu. V tomto obchodě jsem tedy peníze nevydělal, ale také ani neztratil.
Balance křivka
Na balance křivce se od minulého týdne příliš nezměnilo. Stále se nacházíme v období, kdy měnové páry většinou konsolidují, což snížilo frekvenci tradingu na téměř minimum. V současné době obchoduji se sníženým rizikem, s cílem minimalizovat dopad tohoto tržního období na vývoj balance křivky. Doufám, že se situace brzy změní a měnové trhy opět budou volatilnější.
Novinky z prop tradingu
Jednou ze zajímavostí v oblasti prop tradingu je počet založených obchodních účtů u těchto společností. Hrubé odhady hovoří o 5 milionech obchodních účtů, přičemž například u společnosti FTMO došlo k meziročnímu nárůstu o 33 %. FTMO v roce 2024 evidovalo celkem 2,3 milionu obchodních účtů. Pokud tato čísla odrážejí skutečnost, má společnost FTMO v rukou téměř 50% podíl na celém trhu s prop tradingem.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz