Neděle 28. duben 2024 16:25
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader

Analytici: Zisk ČEZ ve čtvrtletí klesl až o 60 %, důvodem mimořádné daně

10.05.2023 16:41  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku výrazně klesl, očekávají analytici. Čistý zisk společnosti za první tři měsíce roku by se podle odhadů měl pohybovat kolem deseti miliard korun, což by znamenalo oproti loňsku propad o zhruba 60 procent. Hlavní příčinou jsou dopady odvodů z tržeb a daně z neočekávaných zisků (windfall tax). Tržby ČEZ by naopak vzhledem k vyšším cenám elektřiny měly oproti loňsku vzrůst. Celoroční čistý zisk společnosti analytici očekávají na úrovni mezi 30 až 40 miliardami korun. Skupina oznámí své hospodářské výsledky za první čtvrtelí ve čtvrtek.

Čistý zisk skupiny ČEZ za celý rok 2022 stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun.

Analytik J&T Banky Milan Lávička vidí za výrazným propadem čistého zisku ve srovnání s loňskem zejména dopady odvodů z tržeb a daně z mimořádných zisků. Za první kvartál očekává, že společnost na nich státu odvede dohromady kolem 16,5 miliardy korun. Vzhledem ke klesajícím cenám energií by zároveň mělo jít o nejvyšší odvody v letošním roce. Lávička zároveň nepředpokládá, že by se opakovaly loňské mimořádně vysoké zisky společnosti z obchodování s komoditami, což také v meziročním srovnání zvýrazní propad zisku.

Na vysokou daňovou sazbu, která výrazně ovlivní zisk ČEZ, upozornil také analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Celkovou daňovou zátěž, která vedle mimořádných daní a odvodů zahrnuje ještě standardní korporátní daň, odhaduje na zhruba 60 procent. Vliv na hospodaření společnosti měla podle Trampoty také rostoucí inflace nákladů, například u materiálu, služeb nebo personálních výdajů.

Oproti loňsku však analytici předpokládají výrazný nárůst tržeb energetické společnosti. Důvodem jsou především vysoké ceny elektřiny. Trampota očekává, že průměrná realizační cena elektřiny by letos mohla být kolem 130 eur (3045 Kč) za megawatthodinu (MWh), loni byla 110 eur (2577 Kč) za MWh. "Na základě toho by měly tržby vzrůst o 15 procent na 87,5 miliard Kč," podotkl Trampota.

ČEZ by podle analytiků mohl spolu s výsledky představit také návrh dividendy z loňského zisku. Návrh společnost v minulosti zveřejňovala buď se čtvrtletním hospodařením, nebo v pozvánce na Valnou hromadu ČEZ. Podle Lávičky lze očekávat, že vzhledem k nižší potřebě zajištění kontraktů u komoditních burz výrazně klesne čistý dluh společnosti, který na konci roku 2022 činil 156 miliard Kč. "To z našeho pohledu otvírá prostor pro výplatu více jak 80 procent čistého zisku za minulý rok (117 Kč na akcii) a nebyli bychom překvapeni, kdyby představenstvo rovnou navrhlo vyplatit 100 procent (146 Kč na akcii)," řekl Lávička. Možnost výplaty dividendy ve výši 100 procent dividendy připouští i Trampota, a to i přesto, že současná dividendová politika společnosti počítá s výplatou 60 až 80 procent ze zisku.

Většinovým akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií firmy.

Zdroj: Reuters, ČTK, J&T Banka, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Analytici: Za loňský propad maloobchodu může inflace, oživení potvrdil prosinec
    Propad maloobchodních tržeb v loňském roce o 4,1 procenta byl podle analytiků způsoben bezprecedentním nárůstem inflace a poklesem reálných mezd. Oživení spotřeby domácností ale stejně jako v listopadu ukazují prosincová data, řekli ČTK. Mělo by také pokračovat s tím, jak bude inflace ustupovat a příjmy se reálně zvyšovat. Analytici upozornili na to, že prosincový meziroční růst maloobchodních tržeb o 1,6 procenta překonal tržní odhad, který činil 0,7 procenta. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,2 procenta.
  • Analytici: Za nárůstem indexu PX je zaměření na hodnotové akcie
    Za nárůstem ceny českých akcií na desetiletá maxima je zejména současná aktuální změna zaměření investorů z růstových do hodnotových firem, které v indexu pražské burzy PX jednoznačně převažují. Uvedli to dnes analytici oslovení ČTK. Dalším důvodem je zlepšující se pandemická situace. Index ve středu posílil na 1143,3 bodu, což byla jeho nejvyšší závěrečná hodnota od 3. srpna 2011.
  • Analytici: Za poklesem ceny akcií ČEZ jsou vládní úvahy o dodatečném zdanění
    Za současným poklesem ceny akcií energetické společnosti ČEZ stojí vládní úvahy o tom, že zvýšené zisky firmy by mohly být dodatečně zdaněny. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Tento možný krok vlády většina expertů považuje za chybu. Od začátku roku na vrchol, který byl 9. června, přidaly akcie ČEZ na pražské burze 47 procent, od té doby ale odepsaly 18 procent, vyplývá z dat burzy.
  • Analytici: Za ponecháním sazeb ČNB je vyšší říjnová inflace a slabší koruna
    Za dnešním rozhodnutím České národní banky (ČNB) ponechat úrokové sazby byla zřejmě vyšší inflace, která bude oznámena za říjen, a slabší kurz koruny. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Bankovní rada ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Základní úroková sazba je na této úrovni od června 2022.
  • Analytici: Za propadem akcií ČEZ je vládní návrh, jež usnadní zestátnění firmy
    Za dnešním propadem akcií skupiny ČEZ o osm procent na 1041 Kč je podle analytiků návrh vlády schválit novou legislativu, která by usnadnila zestátnění podniku či jeho části. Nyní je potřeba souhlas 90 procent akcionářů, stačilo by 75 procent. Stát přitom vlastní zhruba 70 procent podniku. Návrh nyní míří do Sněmovny.
  • Analytici: Za propadem akcií jsou obavy z obchodních válek
    Za současným propadem světových akciových trhů, poklesem ceny ropy a nárůstem ceny zlata je hlavně souhra obav z dopadů obchodní války mezi USA a Čínou, růstu úrokových sazeb ve Spojených státech, dále ze situace v Itálii či nervozity z brexitu. Shodli se na tom dnes analytici oslovení ČTK.
  • Analytici: Za propadem ceny zlata je posilování dolaru
    Za propadem ceny zlata v posledních týdnech je především posilování amerického dolaru v důsledku zvyšování úrokových sazeb v USA. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Zlato od začátku roku zlevnilo o tři procenta na dnešních 1907 USD, tedy asi 42.100 Kč, za unci, což odpovídá 31,1 gramu.
  • Analytici: Za recesí je pokles spotřeby, oživení přijde ve druhém čtvrtletí
    Česká ekonomika se v posledním loňském čtvrtletí dostala do recese zejména kvůli nízké spotřebě domácností. Shodují se na tom analytici při hodnocení zpřesněného odhadu vývoje hrubého domácího produktu (HDP), který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mírné hospodářské oživení čekají od letošního druhého čtvrtletí, za celý rok bude růst HDP blízký nule. HDP ve čtvrtém čtvrtletí klesl proti předchozímu kvartálu o 0,4 procenta, uvedl dnes ČSÚ.
  • Analytici: Za růstem amerických akcií na maxima je názor, že Fed sníží sazby
    Za růstem amerických akcií na historická maxima je přesvědčení investorů, že tamní centrální banka Fed začne snižovat úrokové sazby. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Další vývoj bude podle nich záležet na výsledcích firem za loňský rok, pokračování růstu je ale pravděpodobné.
  • Analytici: Za zlepšením HDP v závěru loňského roku stály vládní výdaje
    Za zlepšením odhadu hrubého domácího produktu (HDP) v závěru loňského roku stály vyšší výdaje vlády na spotřebu a investice. Základem hospodářského oživení, které údaje potvrzují, ale je rostoucí spotřeba domácností, shodují se analytici v hodnocení dnešních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Statistici revidovali data o vývoji ekonomiky směrem vzhůru, když ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně vzrostl o 0,2 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Počátkem března uváděli meziroční pokles o 0,2 procenta a mezičtvrtletní růst o 0,2 procenta. Za celý rok HDP klesl o 0,2 procenta, předchozí data ČSÚ hovořila o poklesu 0,4 procenta.
  • Analytici: Zlato a stříbro letos zlevnilo, platina, měď či ropa zdražily
    Zlato v letošním prvním čtvrtletí oslabilo o 9,5 procenta na 1728 dolarů za troyskou unci. Zlevnilo také stříbro, a to o sedm procent na 25 dolarů za unci. Naopak cena platiny vzrostla o 12 procent na 1208 dolarů, palladia o osm procent na 2656 dolarů a mědi o 13 procent na čtyři dolary, což je nejvyšší cena za deset let. Ropa zdražila o více než pětinu, uvedli dnes analytici na dotaz ČTK.
  • Analytici: Zlato a stříbro zdražily o pět procent, ropa a plyn o desítky pct.
    Cena drahých kovů a komodit, jako jsou ropa, zemní plyn či pšenice a kukuřice, letos výrazně roste. V únoru k tomu podle analytiků oslovených ČTK výrazně přispěla eskalace konfliktu na Ukrajině, kam vtrhla ruská vojska. Zlato a stříbro zdražily o zhruba pět procent, ropa a zemní plyn o desítky procent.
  • Analytici: Zlato letos zdražilo o 20 procent
    Cena zlata se podobně jako loni i v letošním roce zvýšila zhruba o 20 procent a vzestupný trend by podle většiny analytiků měl pokračovat. Žlutému kovu pomáhají nízké úroky a také nevídaný přiliv peněz, které centrální banky uvolňují na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Někteří z analytiků se podle agentury DPA domnívají, že padnout by v příštím roce mohly i nové rekordy. Nyní se cena pohybuje kolem 1880 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).
  • Analytici: Zlato, stříbro a měď v lednu mírně zlevnily, ropa výrazně zdražila
    Ceny zlata, stříbra a mědi v lednu mírně klesly, naopak výrazně zdražily energetické komodity, a to zemní plyn o 40 procent a ropa o 17 procent. O čtvrtinu stoupla také cena palladia, které je důležitým komponentem v automobilovém průmyslu. ČTK to dnes sdělili oslovení analytici.
  • Analytici: Zlato za tři měsíce zdražilo o 18 procent, v korunách o tři procenta
    Cena zlata v amerických dolarech vzrostla od listopadu loňského roku z 1630 USD na dnešních 1932 USD, což je nárůst o více než 18 procent. Pro české investory nakupující zlato v korunách to byl kvůli posilujícímu kurzu koruny vůči dolaru nárůst o tři procenta. ČTK to řekl manažer společnosti Golden Gate CZ Pavel Řihák.
  • Analytici: Zlepšení důvěry v ekonomiku ukazuje zotavující se hospodářství
    Březnové zlepšení důvěry v tuzemskou ekonomiku ukazuje, že české hospodářství začíná ožívat. Shodují se na tom analytici při hodnocení dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vyzdvihují především optimismus spotřebitelů, který podle nich může podpořit spotřebu domácností. Ta by podle odborníků letos měla táhnout hrubý domácí produkt (HDP), sdělili ČTK.
  • Analytici: Zlotý i forint budou dál sílit, koruna se vrátí k 24,90 za euro
    Kurz maďarského forintu se bude v následujících měsících dál zvyšovat, i když pomaleji než dosud. Naopak česká koruna má silný růst patrně už za sebou a v následujícím roce bude slábnout, až se dostane zhruba na 24,90 za euro. Nejlépe si ale zřejmě povede polský zlotý, ukazuje výhled kurzů středoevropských měn, který na základě prognóz analytiků sestavila agentura Reuters.
  • Analytici změnu měnové politiky ČNB nečekají
    Bankovní rada České národní banky na měnovém zasedání ve čtvrtek 2. února nechá sazby na minimech a oznámí pokračování devizových intervencí. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Centrální banka ve čtvrtek zveřejní i novou makroekonomickou prognózu, ve které ekonomové očekávají zohlednění výrazného růstu inflace koncem loňského roku. To by podle nich mohlo vést k rychlejšímu konci intervencí.
  • Analytici: Zpomalení inflace způsobuje hlavně loňská srovnávací základna
    Meziroční inflace v březnu zpomalila na 15 procent z únorových 16,7 procenta hlavně kvůli vyšší srovnávací základně z loňska. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Překvapením pro ně bylo meziměsíční zdražení potravin, očekávali u nich stabilitu nebo pokles cen. V dalších měsících očekávají snižování meziroční inflace, v polovině roku by se mohla dostat pod deset procent. Dnešní informace Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji spotřebitelských cen podle nich neovlivní nastavení úrokových sazeb České národní banky (ČNB).
  • Analytici: Zrychlení inflace způsobilo hlavně loňské zrušení DPH na energie
    Zrychlení meziroční inflace na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta způsobilo hlavně loňské odpuštění DPH na energie, které tak meziročně zdražily relativně víc. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Varují také, že inflace zůstane na vysoké úrovni i v dalších měsících, pod deset procent se podle nich dostane až v polovině příštího roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost