Pátek 26. duben 2024 12:25
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král

Turecká líra dnes vymazala časť strát. Kým Erdogan nezačne dvíhať sadzby, tak ostane fundament pre líru zlý.

07.08.2018 12:20  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Turecká líra ostáva pod silným tlakom. Ten v posledných dvoch dňoch ešte viac zosilnel, a to po tom, čo USA prišli s odvetnými sankciami za zatknutie amerického pastora. Zatiaľ sa jedná len o finančné sankcie voči dvom ministrom Erdoganovej vlády, začalo sa však hovoriť aj o nových clách voči tureckým exportom. Líra dnes časť strát vymazala po správach, že sa chystajú rokovania medzi USA a Tureckom, ktoré by mohli zmierniť napätie.

Vývoj USDTRY

Pokiaľ by sa podarilo situáciu upokojiť, tak by mohla korekcia na líre ešte pokračovať. Avšak, fundament je na líre zlý. A po posilnení Erdoganovej kontroly nad centrálnou bankou to platí dvojnásobne. Čiže z dlhodobejšieho hľadiska to pre líru nevyzerá dobre.

Začnime infláciou. Tá sa vyšplhala na 16%, čo je v aktuálnej situácii, kedy má väčšina sveta, a nielen západného, problém s infláciou pod inflačným cieľom, výnimočná situácia. Turecko je aktuálne najväčšou ekonomikou, ktorá čelí dvojpercentnej inflácii. A ceny pôjdu zrejme ešte vyššie, keďže líra od júna (za ktorý je k dispozícii posledné inflačné číslo) oslabila, predražia sa totiž importy. Vysoká inflácia jednak znižuje atraktivitu investícií do ekonomiky (dopyt po líre je teda nižší) a navyše tlačí domácich obyvateľov k tomu, aby si ukladali úspory v iných menách (rastie ponuka lír). Vysoká inflácia teda zvyšuje predajný tlak na líru.

Vývoj inflácie v Turecku

Ešte väčším problémom je rastúci deficit na bežnom účte platobnej bilancie. Ten sa v prvom kvartáli dostal cez 6% HDP. V praxi to znamená, že Turecko dováža viac ako vyváža a je tak závislé na príleve kapitálu zo zahraničia (predovšetkým na úveroch), aby financovalo svoj obchodný deficit. To predstavuje ďalší zdroj predajného tlaku na líru. Ďalším problémom, ktorý tento deficit spôsobuje, je že takto nie je možné fungovať do nekonečna a čím je slabšia líra, tým sú importy nutné pre rast ekonomiky drahšie, čo spomalí ekonomický rast (a teda aj schopnosť generovať cudzie meny z exportov).

Vývoj deficitu bežného účtu platobnej bilancie (v % HDP)

Slabšia líra navyše spôsobuje problémy tureckým firmám s obsluhou dlhu v cudzích menách. Aktuálne tento dlh presahuje 110 mld. USD (viac ako 10% HDP). Keďže veľká časť dlžníkov zarába v lírach a musí platiť dlhy v dolároch, tak to zvýši bankroty v tureckej korporátnej sfére a zhorší prístup k dlhu v cudzích menách. Len v najbližšom roku má turecká ekonomika (firmy, vláda a domácnosti) splatný externý dlh v objeme 80 mld. USD, z toho by mala byť zhruba polovica v cudzej mene.  Čím slabšia teda bude líra, tým horšie.

Turecký korporátny dlh (modrá – v domácej mene; fialová – v cudzej mene)

Turecká centrálna banka tlmí dopady týchto efektov predajom devízových rezerv. Jednak ich používa na nákupy lír, teda na posilnenie meny (resp. zmiernenie oslabenia) a zároveň ich poskytuje korporátnej sfére na splácanie dlhu v cudzích menách. Devízové rezervy sa však míňajú. Od jesene minulého roka klesli o zhruba 20% a aktuálne sú na úrovni 78 mld. USD. To je však menej ako korporátny dlh v cudzích menách. Čím menej bude mať Turecko devízových rezerv, tým menej bude mať priestoru pre intervencie na devízových trhoch a na pomoc korporátnej sfére. T.j. s klesajúcimi rezervami sa môže zosilniť predajný tlak na líru.

Vývoj tureckých devízových rezerv (v mil. USD)

Asi jediné, čo môže krajine pomôcť, je výrazné zvýšenie úrokových sadzieb. To by jednak stlmilo infláciu a zároveň by prilákalo viac kapitálu, čo by pomohlo líre k stabilizácii. Podobné kroky pomohli v posledných rokoch stabilizovať ruský rubeľ či ukrajinskú hrivnu. V júni centrálna banka zvýšila sadzby z 8% na 17,75%. To však nestačilo. Na júlovom zasadnutí sa očakávalo ďalšie zvýšenie, centrálna banka však sadzby ponechala nezmenené.

Pravdepodobne už pociťuje tlak Erdogana, ktorý po úspešných prezidentských voľbách získal právomoc vymenovávať a odvolávať šéfa centrálnej banky. A keďže podľa Erdogana sú vysoké úroky zlo, tak je možné, že bude odolávať aj naďalej. Skôr či neskôr pravdepodobne bude musieť sadzby zvýšiť (alternatívou sú kontroly pohybu kapitálu). Čím dlhšie ich však turecká centrálna banka na Erdoganov tlak nebude sadzby zvyšovať, tým viac môže líra stratiť na hodnote.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Turecká centrální banka překvapivě nezvýšila sazby a lira propadla
    Turecká centrální banka (CBRT) na svém pravidelném zasedání nezvýšila sazby a překvapila trh. Základní sazba zůstala n...
  • Turecká centrální banka zvýšila IR
    Turecká centrální banka zvýšila úrokové sazby na dnešní mimořádné schůzce a uklidnila tlaky na finančních trzích poté,...
  • Turecká ekonomika poroste v 2017 o více jak 6%
    Třetí hospodářský růst tureckého hospodářství dosáhl ve třetím čtvrtletí meziroční nárůst o 11,1%, což dokazují nedávno zveřejněné národní účty. Domácí poptávka především vedla k hospodářskému růstu. Výdaje domácností se prudce zrychlily na 11,7% meziročně, zatímco vládní výdaje vzrostly o 2,8%. Mezitím byla růstová dynamika rozšířená na investiční frontě. Stavební investice se zvýšily o 12 procent, zatímco investice do strojů a zařízení rostly o 15,3 procent. Vývozy byly ve třetím čtvrtletí silné, meziročně vzrostly o 17,2%, ale dovoz také meziročně vzrostl o 14,5% a snížil příspěvek čistého vývozu k celkovému růstu HDP na pouhých 0,3 procentního bodu za čtvrtletí.
  • Turecká inflace stoupla na 36 %
    Roční míra inflace v Turecku se minulý měsíc vyšplhala na 36,1 %, což je nejvyšší hodnota za 19 let vlády Tayyipa Erdogana. Měnová krize byla z velké části způsobena prezidentovou neortodoxní politikou snižování úrokových sazeb.
  • Turecká krize a koruna
    O jednání bankovní rady a nové prognóze ČNB ze začátku srpna, kdy bylo rozhodnuto po páté v tomto měnověpolitickém cycklu zvýšit úrokové sazby jsme již psali. Koncem minulého týdne byl zveřejněn i záznam z tohoto jednání, který odhaluje argumenty bankovní rady proti zvyšování úrokových sazeb o více než 25 bazických bodů. I přes tyto události koruna začíná třetí týden v řadě na stejných hodnotách.
  • Turecká krize, emerging markets a pokračující earnigns
    Zahájení obchodování v pondělí se neslo ve znamení obav z turecké liry. Přestože má Turecko vliv především na emerging markets, obavy byly cítit i za oceánem v USA.
  • Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie
    Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká lira proti dolaru posiluje, a odmazává tak podstatnou část svých ztrát z tohoto týdne. Situaci napomohla včerejší opatření turecké centrální banky, které se zavázala poskytnout bankám v zemi potřebnou likviditu a snížila požadavky na tvorbu rezerv jednotlivých bank, čímž se také uvolnila dodatečná likvidita. Tato opatření však nebudou stačit, pokud nedojde k dalším zásadním opatřením turecké centrální banky, zejména ke zvýšení základní úrokové sazby vysoko nad dvacet procent. Vztah Ankary s Washingtonem zůstává nadále napjatý, zejména kvůli zadržovanému duchovnímu Andrewu Brunsonovi. To situaci rozhodně nesvědčí.
  • Turecká lira a jihoafrický rand dnes klesly na nová historická minima
    Oslabování měn rozvíjejících se trhů pokračuje. Svojí troškou do mlýna dnes přispěla turecká lira i jihoafrický rand, ...
  • Turecká líra, ako aj ostatné meny rozvíjajúcich sa trhov dnes výrazne oslabujú
    Pozitívna nálada na trhoch zvyčajne uprednostňuje meny rozvíjajúcich sa trhov, ale dnes to tak nie je. Zatiaľ čo správy o fiškálnej expanzii v Nemecku a rozšírení licencií zo strany USA pre Huawei podporovali indexy v raste, meny rozvíjajúcich sa trhov voči doláru klesajú. Turecká líra klesla o 1,2%, nasledoval brazílsky reál (0,9%) a mexické peso (0,8%). Výsledkom toho je to, že USDTRY je na najvyššej úrovni od 29. júla, čo predstavuje 4%-ný nárast od miním z 8. augusta.
  • Turecká lira dnes opět slábne, turecká krize může výrazně přitížit Británii v době brexitu
    Turecká lira dnes vůči dolaru začala opět oslabovat. Zatímco včera se vzájemný kurs měn držel pod úrovní šesti tureckých lir za jeden dolar, nyní se dolar obchoduje i za více než 6,2 liry. Lira je tak nejslabší od středečního rána středoevropského času. Opětovné slábnutí liry svědčí o tom, že Ankara si stále zahrává s ohněm možné recese, který se zatím nepodařilo tak úplně uhasit.
  • Turecká lira dramaticky padá, už stojí méně než jednu korunu. Za Erdoganova prezidentování koruna vůči posílila o více než 900 procent, roku 2014 byla lira i za více než deset korun
    Turecká lira se včera před půlnocí středoevropského času propadla pod psychologickou úroveň jedné koruny české, a to poprvé v historii. Dnes ráno se lira prodává za 0,976 koruny, tudíž dále oslabuje. Rekordně slabá je turecká měna také vůči dalším měnám, například americkému dolaru, vůči němuž klesla na historické minimum dnes ráno.
  • Turecká lira klesá kvůli strachu z amerických sankcí
    Turecká lira dnes ztrácí 0,8 % na páru s americkým dolarem. USDTRY se aktuálně (12:30) obchoduje v blízkosti 5,7230. Pokles je spojován se zprávou, že první části ruského raketového systému S400 dorazily do Ankary. Spojené státy opakovaně hrozily Turecku sankcemi v případě, když koupi S400 realizuje. Sankce mohou výrazně poškodit tureckou ekonomiku, protože obchodní vztahy s USA jsou z pohledu Turecka významné.
  • Turecká lira masivně posiluje v reakci na vyhazov šéfa centrální banky a odstoupení ministra financí
    Turecká lira dnes posiluje nejvíce ze všech měn Emerging Markets. Páry EURTRY a USDTRY spadly o více než 5 %. Velký pohyb přišel v reakci na víkendové personální změny v klíčových pozicích země. Prezident dal padáka Muratu Uysalovi, guvernérovi turecké centrální banky a následně odstoupil ze zdravotních důvodů ministr financí Beret Albayrak. Trhy doufají, že nový ekonomický tým zamezí dalšímu propadu liry.
  • 📉 Turecká líra na nových rekordných minimách
    Kolaps tureckej líry pokračuje. Centrálna banka Tureckej republiky včera znížila 1-týždňovú repo sadzbu o ďalších 100 bázických bodov, čím poslala líru na nové rekordné minimá. Zatiaľ čo CBRT uviedla, že priestor na zníženie sadzieb bol využitý, mene to pomohlo len málo. Ani neskoršie vyhlásenie Erdogana, že minimálna mzda sa zvýši o 50 %, aby sa zachovala hodnota meny a pomohla sa stabilizácia ekonomiky, menej nepomohla. USD/TRY dnes ráno vyskočil nad hladinu 16,20, zatiaľ čo EUR/TRY testoval úroveň 18,40.
  • Turecká lira na rekordním minimu ❗
    Turecká lira zaznamenala vůči americkému dolaru pokles o více než 2,4 % a dosáhla tak nového rekordního minima. Na trhu se objevily obavy související se spekulacemi, že by centrální banka mohla provést nižší než očekávané zvýšení úrokových sazeb. Lira dosáhla bezprecedentního minima 26,93 vůči americkému dolaru, což znamenalo oslabení o 30 % od začátku roku.
  • Turecká lira navzdory Erdoganovým výrokům klesá. USDTRY roste o 0,25 %
    Kurz turecké liry vůči EUR a USD oslabuje i přes projev tureckého prezidenta Erdogana, který dnes sdělil, že prostor pro další reálné oslabení měny bude omezený. Po zavedení ekonomického programu se očekává, že inflace v Turecku začne podle Erdogana klesat. Turecký prezident najal nového ministra financí Simseka, což podle některých pozorovatelů může být předzvěstí naděje na vyváženou a na inflaci orientovanou měnovou politiku. Trh však v současnosti neoceňuje takový scénář jako pravděpodobný a USD/TRY bez ohledu na okolnosti pokračuje ve vzestupném pohybu, který začal Erdoganovým vítězstvím ve volbách.
  • Turecká lira oslabila po výsledcích voleb na historická minima
    Veledůležité parlamentní volby má Turecko za sebou. Vládní islámská strana AKP prezidenta Erdogana ztratila po 13. let...
  • Turecká lira padá do propasti
    „Společnost Goldman Sachs odhadla, že Turecko v letošním roce utratilo 101 miliard dolarů na podporu své měny. Ani to však turecké měně nepomohlo. Turci přestávají své domácí měně věřit a raději nakupují zahraniční měny a zlato. V těchto aktivech již nashromáždili rekordních 221 miliard dolarů,“ říká hlavní ekonom Štěpán Křeček.
  • Turecká lira padá po odvolání guvernéra centrální banky
    Největším hybatelem na Forexu se na začátku nového týdne stala turecká lira, která se dostala pod tlak po víkendovém odvolání guvernéra turecké centrální banky Murata Cetinkayala. Propad liry není překvapením, protože se zdá, že prezident Erdogan se opět snaží ovlivňovat měnovou politiku svoji snahou o nižší úrokové sazby, které podle jeho neortodoxního názoru podporují pokles inflace. Ta se v současnosti pohybuje okolo 15 %. Lira klesala po začátku obchodování až o 3 %.
  • Turecká lira padá po zveřejnění prudkého růstu nezaměstnanosti
    Turecká lira dnes vede pořadí nejvíce ztrátových měn. Negativně reagovala na zveřejněná data z trhu práce. Míra nezaměstnanosti v Turecku vyskočila na 14,7 % - nejvýše za posledních 10 let. Lira už v dubnu ztrácí na páru s americkým dolarem téměř 4 %, přestože naprostá většina dalších měn Emerging Markets v tomto časovém období posílila. USDTRY se obchoduje na úrovni 5,80 a nachází se tak už v blízkosti lokálních maxim 5,8425 z konce března. Od dalšího oslabení ji zatím chrání silná zóna mezi 5,90 a psychologickou úrovní 6,00 USDTRY.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster