Neděle 04. červen 2023 23:48
reklama
Purple - Panelova diskuze
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple - Panelova diskuze
reklama
Dukascopy new

Jaké tituly kupovat podle Martina Zweiga?

21.04.2016 10:43  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Po úvodním článku, který představil Martina Zweiga, je čas podívat se hlouběji na jeho analýzu trhů.  S Grahamem a Buffettem jsme hledali převážně stabilní a bezpečné akcie, Zweig se zabýval vyhledáváním růstových akcií. Nicméně je třeba zdůraznit, že i Zweig byl ve svém hledaní vhodných titulů relativně konzervativní.

Pokud měla společnost P / E ukazatel (cena akcie / zisk na akcii) nižší než 5, s největší pravděpodobností by se nikdy nedostala do Zweigova hledáčku. Na druhou stranu, pokud je P / E ukazatel vyšší nežli trojnásobek aktuálního tržního průměru, Zweig přisuzuje těmto akciím příliš velké riziko. S P / E ukazatelem 26 se zdá být společnost Cameron International zcela vyhovující.

Výběrová kritéria Martina Zweiga

Zweigova společnost Dimenna Partners v poslední době věří právě v Cameron International. Samozřejmě, P / E ukazatel není jediným parametrem, dle kterého v Dimenna Partners posuzují příležitosti. Martin Zweig používal pro výběr vhodných titulů následující ukazatele:

P / ENejméně 5 – eliminuje slabé společnosti
Růst tržeb ve vztahu k ziskůmRůst tržeb není o moc nižší nežli růst zisku. Snižování nákladů jako zdroj růstu zisku nevěstí nic dobrého.
Růst tržeb: Rozdíl mezi tržbami posledních dvou čtvrtletí tohoto roku ve srovnání s rozdílem těchto dvou čtvrtletí z předchozího roku, by měl být vyšší.
Cizí kapitál / vlastní kapitálTento poměr by neměl převýšit průměr odvětví.
Chování insiderůPokud si během posledních třech měsíců insideři (lidé, kteří mají přístup k neveřejným informacím dané firmy – vedoucí pracovníci, majoritní podílníci, atd.) nakoupili akcie více než dvakrát a žádný insider akcie neprodal, je to pozitivní signál. Naopak, pokud insideři v poslední době akcie prodávali, je to negativní signál.

 

Martin Zweig také kladl velký důraz na ukazatel zisku na akcii:

Zisk na akciiZisk na akcii by měl být vždy kladný. Taktéž by měl být zisk na akcii za čtvrtletí daného roku vyšší nežli zisk na akcii za stejné čtvrtletí předchozího roku.
Roční růst zisku na akciiMusí být kladný za posledních 5 let.
Čtvrtletní růst zisku na akciiČtvrtletní růst zisku za poslední 4 období by měl dosahovat minimálně poloviny dlouhodobého růstu zisku.
Dlouhodobý růst zisku na akciiMěl by být nejméně 15%, ideálněji však více než 30%.
Další charakteristiky růstu zisku na akciiRůst zisku na akcii z aktuálního čtvrtletí srovnaný s odpovídajícím čtvrtletím z předchozího roku, by měl být vyšší nežli průměrný růst zisku na akcii za poslední tři čtvrtletí srovnaný s odpovídajícími čtvrtletími s předchozího roku.

Růst zisku na akcii z aktuálního čtvrtletí srovnaný s odpovídajícím čtvrtletím z předchozího roku, by měl být vyšší nežli historický růst zisku na akcii.

 

Kromě výše zmíněných kritérií se taktéž nikdy nesmí podcenit fundamentální analýza trhu. Úspěch Martina Zweiga nespočíval pouze v pečlivé finanční analýze dané společnosti, ale především v precizním načasování vstupu. Podívejte se na předchozí článek, kde se dočtete podle čeho časoval Zweig své vstupy. Pokud se chcete hlouběji ponořit do studia přístupu Martina Zweiga, přečtěte si knihu „Winning on Wall Street.“ Nyní se pojďme podrobněji podívat na již zmíněnou společnost Cameron International.

Cameron International

Společnost Cameron International byla založena roku 1833 Charlesem a Eliasem Cooperem. Ve svých počátcích nesla právě jméno svých zakladatelů Cooper International. Původním zaměřením byla výroba parních motorů. Od 20. století se firma zaměřuje na ropný a plynárenský průmysl, konkrétně na výrobu potrubí a vrtných systémů. Mezi roky 2010 a 2012 byl vývoj akcií této společnosti poměrně nejistý a díky ropné katastrofě v dubnu 2010 zaznamenaly akcie značné výkyvy. Během posledních let je patrná značná korelace s cenou ropy, včetně prudkého poklesu na konci roku 2014.

cam

Podívejme se nyní na tuto společnost pomocí Zweigových kritérií (data z předchozího roku):

P / E34,4
Růst tržebV roce 2014 byl růst tržeb 13,6%, což je o trochu méně nežli růst zisku, který byl 16%.
Zisk na akcii$1,43
Cizí kapitál / vlastní kapitál0,68, což je podstatně více nežli průměr odvětví, který je 0,33. S tímto kritériem by Zweig nebyl spokojený.
Chování insiderůV posledních měsících, dle dostupných informací, pouze jeden insider prodal akcie. Toto neznačí nákupní ani prodejní signál.

 

Vzhledem k poklesu zisku na akcii, negativnímu signálu z hlediska poměru cizího a vlastního kapitálu, neutrálnímu postoji insiderů a nejistému vývoji ropného trhu není již tento titul atraktivní pro vstup dle Zweigových kritérií. Vždy je třeba se ponořit hlouběji do zkoumání jednotlivých faktorů. Vlastní analýza Vám ukáže daleko více nežli slepé následování investic Dimenna Partners. Fondy jako Dimenna Partners si mohou dovolit držet některé pozice i za nepříznivých tržních podmínek.

V článku bylo nastíněno, jakým způsobem Martin Zweig hodnotil akcie. To, že některé kritérium nevyhovuje na 100% ještě neznamená, že se jedná o špatnou investici. Osobní náhled bude mít vždy velký význam při hodnocení příležitostí a budování portfolia. Pokud Vás zajímají další tituly, které Dimenna Partners drží ve svém portfoliu, podívejte se na ně zde. Pokud chcete vyhledávat akcie dle určitých kritérií, můžete použít portál www.finviz.com na kterém si můžete vyfiltrovat akcie dle Vašich požadavků.

The post Jaké tituly kupovat podle Martina Zweiga? appeared first on LYNX.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jaké jsou ty nejlepší technologické akcie na dlouhodobé investování – Už je máte v portfoliu?
  V žádné éře lidských dějin nebyly podnikání a technologie tak silně spojeny, jak tomu aktuálně je. Význam by se dal odhadnout z nedávné zprávy, která nastiňuje 6 trendů v minulém roce. Všechny se překrývají s technologickým prostorem. Do těchto odvětví patří vesmírné technologie, biotechnologie, neurotechnika, robotická technologie a energetická technologie.
 • Jaké jsou vyhlídky na cenu ropy? 
  Vivek Dhar, komoditní analytik Commonwealth Bank, informoval, že na ceny ropy má aktuálně vliv mnoho faktorů.
 • Jaké komodity se vyplatí sledovat do konce roku?
  Komodity stále směřují v celoroční bilanci k zeleným číslům, což by bylo poprvé od roku 2010, ale určité obavy zůstávají. Zejména surová ropa a zlato čelí různým rizikovým událostem, které by mohly před začátkem roku 2017 poslat ceny dolů.
 • Jaké kryptoměny Australané preferují?
  Podle nedávného průzkumu každý šestý Australan vlastní kryptoměny (17% Australanů). Většina hodlerů odpověděla, že nakoupila aktiva, aby diverzifikovala své portfolio (30%). Bitcoin je stále nejpopulárnějším digitálním aktivem (9%), zatímco Ethereum (8%) a Dogecoin (5%) se umístily na druhém a třetím místě. Podíl investujících žen se zvýšil z pouhých 7% v lednu na 11%. Při bližším pohledu na různé věkové skupiny je každý třetí zástupce generace Z (osoby narozené mezi 1997 a 2012) hodler. Baby boomers (osoby narozené mezi 1946 a 1964) jsou na konci této statistiky s pouhým 1%. Podle průzkumu jsou sociální média a online fóra hlavním zdrojem informací pro místní krypto investory. Jako velmi vlivné považují také dominantní postavy jako Elon Musk.
 • Jaké možnosti zbývají Evropě?
  Prezident ECB Mario Draghi minulý týden svými výroky, že udělá všechno pro záchranu eura, opět u investorů probudil obrovské naděje.
 • Jaké musí být splněny podmínky, aby bitcoin (BTC) začal růst? 
  Aby trhy začaly růst, musí být splněno hned několik podmínek, na které v asociaci na aktuální situaci poukážeme. Bitcoin a vůbec celý finanční trh se drží velmi dlouho víceméně při zemi, což je dáno makroekonomickým vývojem a jejich přirozenou cykličností. Co jde prostě nahoru, musí jednou dolů. A co jde dolů, musí nakonec jednou nahoru.
 • Jaké nápoje mohu konzumovat na keto dietě?
  Do stavu kétozy se naše tělo dostává, jakmile není v těle přítomna glukóza, jež náš organizmus využívá jako zdroj ene...
 • Jaké nápoje mohu konzumovat na keto dietě?
  Do stavu kétozy se naše tělo dostává, jakmile není v těle přítomna glukóza, jež náš organizmus využívá jako zdroj ener...
 • Jaké prognózy máme pro inflaci a ceny zlata?
  Ceny zlata se v globálním měřítku zatím příliš nezměnily, protože Fed dál omezuje nákupy dluhopisů a hovoří o trojnásobném zvýšení sazeb v příštím roce.
 • Jaké sektory letos podle analytiků Fidelity Intenational potáhnou?
  Indikátor sentimentu investorů* podle analytiků Fidelity International v jednotlivých odvětvích naznačuje, že v letošním roce bude zajímavý vývoj v oblasti informačních technologií, spotřebního zboží nebo v energetice. V případě IT sice dochází k poklesu sentimentu ze 7,3 na 7,1, ale u energetiky se jedná o nárůst z 6,4 na 7,1 a u spotřebního zboží je tento skok ještě výraznější – z 5,8 na 7,1 v roce 2018.
 • Jaké trhy stojí za to sledovat právě teď?
  Přestože je léto v plném proudu, tak aktivita obchodníků na trhu zůstává vysoká. V posledních dnech jsme byli svědky zajímavých pohybů, na které bychom rádi upozornili. Níže naleznete 3 trhy, na které je v současnosti upřena pozornost. A protože prázdniny jsou na fundamenty zatím skoupé, zaměříme se dnes hlavně na technickou analýzu.
 • Jaké typy investičních produktů existují?
  Chtěli byste investovat na burze, ale nevíte jaké investiční produkty existují? Nemáte úplně jasno jaké mají jednotlivé investiční produkty výhody, nevýhody či rizika? Proč je vhodnější investovat do více než jednoho investičního produktu? Pokud hledáte odpovědi na zmíněné otázky, je tento článek právě pro vás. Shrneme si v něm základní typy investičních produktů, které můžete u LYNX obchodovat.
 • Jaké události mohou ovlivňovat tržní sentiment 2. června? Analýza fundamentálních dat pro začínající obchodníky.
  V pátek bude zveřejněno jen několik makroekonomických zpráv, všechny ale velmi důležité. Evropská unie ani Velká Británie dnes nezveřejní žádná data. Všechny informace přijdou ze Spojených států. Budou zveřejněny tři zprávy, dvě z nich maximálního významu. Nonfarm payrolls ukazují počet pracovních míst vytvořených v daném měsíci mimo zemědělský sektor. Jedná se o klíčový indikátor trhu práce. V květnu bylo podle očekávání vytvořeno 180–190 tisíc pracovních míst. Jakékoli nižší číslo bude považováno za negativní.
 • Jak Evropa odolává nárůstu politické nejistoty?
  Globální politická nejistota podle studie ekonomů z Univerzity v Chicagu v posledních pěti letech vzrostla a je vyšší než v krizových letech 2008/2009. Steven Davis a jeho kolegové z Chicaga daly dohromady index globální politické nejistoty, který měří frekvenci negativních novinových zpráv ve vazbě na hospodářskou politiku v 16 největších světových ekonomikách. Souhrnný index (vážený HDP) vzrostl výrazně kvůli souběhu řady negativních faktorů - evropská migrační krize, brexit, nárůst podpory radikální pravice napříč EU, politická polarize v USA a výměna politické garnitury v Číně, která se možná v brzké době bude znovu opakovat. Politická nejistota nejen podle výzkumu ekonomů z Chicaga může ohrožovat hospodářský růst - vést “vystrašené? podniky a domácnosti k odkládání investic a spotřeby. Může ale nemusí, jak ukazuje například dosavadní zkušenost eurozóny z roku 2016. Přes výraznou kumulaci politických rizik (brexit, migrační krize) zatím není vidět, že by byl výrazně ohrožen hospodářský růst - podniky nijak zásadně neodkládají investice. Proč?
 • Jaké známky si vysloužili šéfové centrálních bank?
  Ekonom David Blanchflower se v rozhovoru pro Bloomberg pustil do známkování cent...
 • Jak fungují státní dluhopisy a jak je obchodovat?
  Pokud nechcete nechat své peníze nečinně ležet na běžném účtu, máte několik alternativ, jak je nechat pracovat. Nejznámější 2 způsoby jsou investice do akcií nebo dluhopisů. To, že akcie překonávají dluhopisy v dlouhodobějším měřítku, co se zisku týče, je zřejmé.
 • Jak chytit nůž v letu
  Dobrý den,chytlavý titulek, že?Věrně ale vystihuje situaci, ve které se trh nachází už asi třetí týden.Všic...
 • Jak i nadále obchodovat US ETF?
  Vzhledem k tomu, že dne 18.6.2018 bylo všem obyvatelům ČR omezeno obchodování s americkými burzovně obchodovanými fondy (ETF), rádi bychom Vám v následujícím článku představili varianty, jak tyto produkty nadále obchodovat – ať už přímo v USA, nebo na burzách v EU.
 • Jak inflace ohrožuje růst?
  Dnešní výsledky evropských květnových podnikatelských nálad ukážou, do jaké míry začíná vysoká inflace ohrožovat hospodářský růst. Budeme chtít vidět, jak podniky v eurozóně přenášejí vysoké vstupní náklady na své zákazníky a jak na vyšší ceny reaguje poptávka. To je klíčová informace pro centrální bankéře. Pokud tváří v tvář vysoké inflaci bude poptávka sama šlapat výrazně na brzdu, nemusí na ni tak agresivně šlapat centrální banka.
 • Jak inflace zamává s nemovitostmi?
  Podnikoví manažeři si teď často stěžují: v médiích se málo píše o prudkém zdražování, jemuž čelíme. Odpověď je nasnadě. Dokud se růst cen materiálů, od dřeva přes plasty po ocel, kromě výrobních cen nepromítne také do cen spotřebitelských, řadového občana tak moc zajímat nebude. Navíc si sami manažeři zdražováním nenechávají kazit náladu. Což uklidňuje i média. Letos v červnu manažeři zhodnotili meziměsíční změnu výrobních podmínek v tuzemském průmyslu jako zlepšení, a to dokonce nejvýraznější za uplynulých alespoň dvacet let.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new