Pátek 19. duben 2024 20:21
reklama
FTMO král
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader

Technická analýza: Ropa pod dalším tlakem - nabídka masivně převyšuje poptávku

02.10.2014 16:51  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americká ropa USOil
Úroveň 90 USD za barel americké ropy WTI dlouho odolávala nepříznivým faktorům na trhu, dnešním dnem však bylo 17ti měsíční minimum pokořeno a ropa se podívala k hodnotám začínajícím osmičkou.

Fundament: Letošní 14% nárůst produkce ropy v USA podtrhl ropě nohy a obchodování se sesunulo pod úroveň 90 USD za barel. Optimismus na trh nedodala ani zpráva OECD, když produkce těchto zemí v září vzrostla o více než 400 tisíc barelů denně na celkových 30,9 milionu barelů denně.

Je tedy zcela evidentní, že jsme svědky masivního převisu nabídky nad poptávkou, který se v příštím roce může ještě prohloubit - zatímco odhady předpovídají spíše poklesy ekonomického růstu v Číně, americká produkce černého zlata bude stále růst. Toto očekávání trh promítá do ceny komodity již nyní.

Technika: V pondělí resp. úterý se krátká korekce v pozvolném klesajícím trendu zastavila před úrovní první týdenní rezistence při 94,80 USD za barel. Podobné formace jsme byli v několika posledních týdnech svědky již 2x, tentokrát se situace opakovala. Následný pohyb na ceně se vychýlil z vykreslených úrovní Fibonacciho retracementu (min 91,26 ; max 107,69) a krátce překonal dokonce druhý support při hodnotě 89 USD.

Oscilátor Commodity Channel Index se při korekci mírně dotknul pásma překoupenosti, avšak po prudkém oslabení z posledních dnů se propadl do přeprodaných úrovní. Zpět však zatím nesměřuje. Silný down-trend indikuje Aroon (Aroon Down 100 ; Aroon Up 4), oscilátor ADX již tak přesvědčivý ohledně síly nastoupeného trendu není - jeho hodnota dosahuje pouze 25 bodů.

Z pohledu klouzavých průměrů se 50denní MVA a 200 denní MVA stále vzdalují, přestože pomalejší z průměrů nabírá mírně klesající směr. Ocilátor Awesome (rozdíl dvou rychlých klouzavých průměrů) se sice nulové linii přibližoval a do jejího protnutí příliš nezbývalo, dnešní obchodování však do oscilátoru promluvilo ve prospěch krátkých pozic.

Klíčové technické úrovně:


R2 - 96,00
R1 - 94,80
Pivot - 92,50
S1 - 91,30
S2 - 89,00

 ropa

Preferovaný scénář: SHORT pozice. Nastoupený trend na ropě sice oslabuje, ale očekávání trhu je stále negativní a bez významných šoků z geopolitické oblasti můžeme očekávat další pokles ceny. V následujících dnech se pravděpodobně dostaví opět mírná korekce v klesání, a tak by mohla být úroveň na S1 při hodnotě 91,30 USD za barel vhodnou pro vstup do krátké pozice.

Alternativní scénář: LONG pozice. Hodnoty pod 90 USD za barel mohou mezi investory vyvolat přesvědčení, že níže se již ropa nedostane a zvolit tak agresivní strategii nákupu. V takovém případě bychom se mohli dočkat posílení instrumentu zpět k hodnotám nad týdenním pivotem nad 92,50 USD za barel.


 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Technická analýza: Ropa je v současné chvíli jen pro otrlé
    Vývoj ceny černého zlata za poslední týden připomínal horskou dráhu. Volatilita, která se na ropě zabydlela byla opravdu jen pro silnější povahy. Na začátku týdne ceny padaly o 6 procent, aby po včerejším reportu americké vládní agentury EIA o šest procent zase letěly vzhůru. Včerejší růst šel na vrub nižšímu než očekávaném růstu zásob, který ale šel ruku v ruce s větší produkcí amerických těžařů. Ti dnes těží více než samotná Saúdská Arábie. Růst cen byl včera podpořen také energetickým ministrem SA Al-Falihem, který trh ujišťoval, že bude dál se svými partnery pokračovat v omezení produkce i v případě, že by jejich jednání mělo za následek přílišné utažení trhu. Tyto slova jsou vodou na mlýn současným cenám, ale zároveň i americkým producentům.
  • Technická analýza: Ropa - Klid před bouří?
    Komentář: Statistika Americké ropné agentury API sice poukázala na větší než očekávaný pokles zásob ropy, nicméně trh tento neoficiální report bere jen jako předskokana oficiálních statistik americké vládní agentury EIA. Ty včera tento nečekaný pokles potvrdili, ale pouze za cenu značného růstu benzínu. Tento dovětek trh na zřetel příliš nebral a poslal ceny šupem zpět nad 62 dolarů za barel. Report EIA včera kromě čísel o zásobách také ukázal, že američtí těžaři jsou pilní jako včelky. Již dnes Amerika produkuje to samé co Saúdská Arábie, a to není rozhodně málo. Dokonce i mezinárodní energetická agentura IEA poukazovala na fakt, že USA brzy pojede rychlostí 11 mil. barelů ropy za den. Včerejší report tento fakt jen přiživuje. OPEC tak nejspíš bude muset utáhnout opasek opět o pár oček více, aby ceny stabilizoval, a tím by bezpečně přišel o značný tržní podíl. Anebo se nám ceny ropy opět brzy vydají jižním směrem.
  • Technická analýza: Ropa může zamířit pod 53 USD za barel
    Z technického pohledu ropa opět dorazila na hodnotu 54 USD za barel, která její růst brzdí. Černému zlatu nepomáhají...
  • Technická analýza: Ropa může zamířit pod 53 USD za barel
    Z technického pohledu ropa opět dorazila na hodnotu 54 USD za barel, která její růst brzdí. Černému zlatu nepomáhají ani fundamentální zprávy a je tedy zcela reálné, že ropa využije odrazu od zmíněné hodnoty a zamíří zpět směrem k 51 USD za barel.
  • Technická analýza - Ropa nadále vystřeluje vzhůru
    WTI: Index relativní síly RSI se nachází v překoupeném pásmu při 73 bodech. Trendový indikátor rozdílů exponenciálních klouzavých průměrů MACD signalizuje další růst.
  • Technická analýza: Ropa na hraně
    Kurzotvorné prvky cen ropy jsou stále stejné. Na jedné straně mezinárodní a americké agentury měřící zásoby ropy a na druhé straně rovnice účastníci dohod o omezení těžby. S určitou nadsázkou lze říci, že se vlastně o rovnici nejedná. Je to spíše nerovnice, na jejímž konci je vítězem pouze spotřebitel. Euforie, která přišla po včerejším zveřejnění poklesu zásob surové ropy, zmizela tak rychle, jak přišla. Zásoby klesly jen proto, že ropu z trhu odsály rafinérie, které ji transformovaly do obrovských zásob ropných derivátů. Tady hra s nulový součtem končí a WTI teď bojuje o udržení v trendovém kanálu.
  • Technická analýza: Ropa na letošním dně
    Výprodeje na trhu s ropou neberou konce a investoři se pomalu začínají smiřovat s nástupem medvědího trendu. Ropa se nyní potácí na nejnižších hodnotách za posledních 16 měsíců a za uplynulý rok ztratila ze své hodnoty již více než 23 %. Experti z řad finančních analytiků nepovažují za nemožné, že se cena ropy v dohledné době podívá pod hranici 40 USD/barel. Momentální situace se pro ně navíc jeví natolik nepřehledná, že jsou velice opatrní s jakýmkoli doporučením ať už k nákupu nebo prodeji černého zlata.
  • Technická analýza - Ropa navzdory fundamentu posilovala, technicky by ale nyní mohla stát před korekcí
    USOilFundamentAmerická ropa WTI po fundamentální stránce zřejmě využívá zaváhání americké měny. Oslabující dolar zl...
  • Technická analýza: Ropa nejníž od začátku letošního roku
    Poprvé od začátku roku jsme se dočkali výraznějšího pohybu na ropě, pro některé bohužel jižním směrem. Těžko říct, jestli propad přičítat dalšímu růstu zásob surové ropy, protože v předchozích dnech podobné informace trh dokázal absorbovat s větším klidem. Je možné, že k pesimistické náladě přispívá nejistota ohledně dohody ropného kartelu OPEC, která má platnost do letošního jara. Účastníci současné dohody jsou nejspíš nastaveni závazek ještě podržet, ale nejedná se o žádný slib a tak je trhu dán prostor k průchodu emocí.
  • Technická analýza: Ropa ohlásila sváteční klid. Odpočívat bude asi i příští týden
    Ropa tento týden nepředvedla výrazný pohyb a stále se pohybuje ve střednědobém bočním trendu a dlouhodobém rostoucím trendu. Krátkodobě však spíše nabírá slabý medvědí trend, který by ropě WTI mohl dovolit pohyb pod hodnotu 63 USD za barel. Cesta k této úrovni však není lehká. Naopak ropa v pondělí a úterý testovala maxima posledních let a při pohledu na aktuální dění se může i následující týden pokoušet překonat onu hodnotu 66,66 USD za barel.
  • Technická analýza - Ropa po skokovém zdražení čeká na další impuls
    WTI: Cena se pohybuje těsně nad 47 USD za barel. Index relativní síly RSI se nachází v neutrálním pásmu při 57 bodech. Rozdíl průměrů MACD ukazuje na možný pokles.
  • Technická analýza - Ropa při hranici 50 USD. Podrží ji fundament?
    USOil: Ropa za poslední dny a týdny zažívá skutečně spanilou jízdu. Pomyslnou bariéru při 50 USD sice včera neudržel...
  • Technická analýza - Ropa se dostala do růstového trendu
    USOil: Americká lehká ropa drží pozice pod úrovní denního pivotu a současně ve vzestupném regresním kanálu. Oscilátor...
  • Technická analýza: Ropa se Trumpova tweetu nelekla, pohlíží na vyšší mety
    Komentář: Včerejší den byl bohatý na události determinující ceny ropy. Mezinárodní energetická agentura IEA ve svém měsíčním reportu poukázala na to, že letos očekává nárůst produkce ropy v zemích mimo kartel OPEC, a to na 2 mil. barelů denně. Jedním z tahounů tohoto růstu je pochopitelně i velmi často skloňovaná Severní Amerika. Na druhou stranu IEA tímto zcela nepopravila všechny ropné býky, neboť na druhou stranu očekává, že výpadky produkce a nejistota spojená se zeměmi Irán a Venezuela dál představují cenově pozitivní riziko. Nakonec včera cenám s přesahem do dnešního dne pomohla i data americké vládní agentury EIA, která reportovala týdenní propad zásob ropy, ale také ropných produktů.
  • Technická analýza - Ropa si i přes nárůst zásob v USA připisuje zisky
    USOil: Americká lehká ropa drží pozice nad týdenní rezistencí R1. Oscilátor relativní síly RSI se nachází ve vyšším neutrálním pásmu. Aktuálně při 62 bodech. Parabolický trendový indikátor SAR signalizuje uptrend.
  • Technická analýza - Ropa si po odrazu od týdenního pivotu otevřela cestu zpět k 43,50 USD za barel
    USOil: Americká lehká ropa drží pozice pod týdenním pivotem. Oscilátor relativní síly RSI se nachází v neutrálním pásmu. Aktuálně při 48 bodech. Parabolický trendový indikátor SAR signalizuje uptrend.
  • Technická analýza: Ropa stěží hledá pevnou půdu pod nohama
    Komentář: Včerejší report ohledně stavu zásob, který ukázal jejich masivní čerpání (-12,6 mil. barelů), by za normálních okolností trh přijal jako jednoznačně pro-růstovou informaci. Nicméně reakce byla velmi vlažná, načež následující zpráva v pozdních hodinách ohledně uklidnění situace v Libyi, byla naopak velmi divoká. WTI během krátké chvíle ztratila přes pět procent a severomořská ropa brent dokonce přes sedm. Další připravovaná sada cel mezi Čínou a USA pomalu odmazává dlouhé spekulativní pozice a ropa tak stěží hledá pevnou půdu pod nohama. S jistotou teď můžeme tvrdit, že minimálně jeden člověk může být s vývojem ohledně ropy spokojený, a to Donald Trump. Ten neskrývá svůj zájem dostat ceny ropy níže, aby dostál svým volebním slibům a vylepšil si reputaci u budoucích voličů. Dnes dokonce přišla zpráva, že Trump telefonicky lobboval u Saúdů za vyšší produkci ropy.
  • Technická analýza: Ropa stoupá na ceny, které byly nedávno fantasy
    Na současný stav, kdy už skutečně dochází ke kýženému odbourávání zásob fyzické ropy, si OPEC musel pár let počkat. Dnes ale sleduje, jak zraje ovoce jeho snahy, a je velmi spokojen. V kuloárech se dokonce spekuluje o předčasném exitu dohody, která stojí za tímto cenovým růstem. Nicméně trh tento fakt zatím nevidí jako skutečnou hrozbu, čemuž odpovídá i stabilní růst cen. Nutno zmínit, že za takto vysokým růstem nestojí jen kázeň členů ropného kartelu, ale i nepokoji zmítaná Nigérie, kde protivládní militantní skupina hrozí napadením ropné infrastruktury. Pokud by došlo k něčemu podobnému, ceny by na sebe nenechaly dlouho čekat a ropní býci by si mohli mnout ruce.
  • Technická analýza - Ropa ustoupila ze svých maxim. Z pohledu techniky je nastavena pro růst
    WTI: Index relativní síly RSI se nachází v neutrálních hodnotách okolo 50ti bodů. MACD křivky se začínají přibližovat...
  • Technická analýza: Ropa vyhlíží prodloužení dohody členů OPEC
    Lehce schizofrenní bylo vyznění dvou statistik energetických agentur API a EIA, které jsme tento týden dostali. Mezinárodní agentura EIA reportovala data za květen, ve kterých slovně podporovala počínání členů ropného kartelu OPEC, že díky jejich omezení těžby skutečně vzniká deficit na straně nabídky a díky tomu by mohlo postupně dojít k odbourávání obrovských tržních zásob.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader