Čtvrtek 21. leden 2021 19:31
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Bernstein bank webinar

Zbraň, ktorá nesmie byť použitá

24.01.2012 12:35  Autor: TRIM Broker  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dohoda o participácii súkromných investorov na záchrane Grécka stále nepadla, no podľa posldných správ by sa mali zainteresované subjekty dohodnúť na výške kupónu na dlhopisoch, ktorý vlastne determinuje pokles čistej súčasnej hodnoty dlhopisov do 13. Februára. Vzhľadom na to, ako plní termíny EU, je tento dátum len hrubo orientačný.

20. marce: deadline pre PSI

Najdôležitejší dátum je 20. Marec, kedy musí Grécko vyplatiť 14,4 mld. eur v dlhopisoch emitovaných vo februári 2009. Ak nebude táto emisia vyplatená, Grécko dostane rating selektívneho defaultu, čo môže ohroziť ECB. Následne, ak nebude vyplatená aj májová emisia, príde k momentu defaultu a prideleniu ratingu D od všetkých agentúr.

Zbraň, ktorá nesmie byť použitá

Preto je veľmi dôležité, aby politici situáciu v Grécku „neprepískli“. Od súkromného sektora získali podporu pre zníženie dlhu o 50%, no to sa im zdá málo a preferujú dokonca až 80%. Využívajú na to hlavne páku regulácie, teda možnosť zmeny podmienok pri vyjednávaní s veriteľmi (tzv. doložiek o kolektívnych opatreniach [CAC]). Obchodníci dobre vedia, že týmto spôsobom môže Grécko dosiahnuť svoje, no zmena týchto doložiek je silná vyjadnávacia zbraň, no nesmie byť nikdy použitá. Ak bude haircut nedobrovoľný, znamená to straty pre ECB a pravdepodobne aj koniec bailoutom, rovnako aj zastavenie čerpania ďalšej pomoci v objeme 130 mld. eur. Grécko je v rokovaní s veriteľmi na tenkom lade a pri rokovaniach musia byť politici a ich právnici veľmi opatrný.

Nemecko začína bojovať za banky

Nakoľko je možnosť, že sa situácia zhorší stále veľká, sú politici stále pripravení na ďalšie záchranné kroky. Príkladom sú vyjadrenia ministrov financií Francúzska a Nemecka, ktorí začínajú preferovať obmedzenie pôsobnosti nových kapitálových požiadaviek Basel II. Rovnako včera niektorí nemeckí predstavitelia začali hovoriť o možnosti kombinácie ESM a EFSF, čím by mal nový mechanizmus kapacitu 750 mld. eur. Výmenou za jeho podporu žiada Nemecko tvrdšie rozpočtové podmienky pre dlžníkov.

Deficit Španielska vyzerá veľmi zle

Jednou z krajín, ktorá si ich tesnosť vyskúša, bude s najväčšiu pravdepodobnosťou Španielsko. Včera centrálna banka krajiny Bank of Spain zrevidovala výhľad rastu na rok 2012 na kontrakciu o 1,15%, MMF dokonca očakáva kontrakciu o 1,7%. Dosiahnutie deficitu na úrovni 4,4% tak vyzerá veľmi nereálne a deficit sa tak pravdepodobne priblíži k úrovni 8,3%. Taký bol totiž predbežný deficit za minulý rok. Po týchto dátach je španielske ministerstvo financií určite nadšené, že má plán financovania na tento rok naplnený na približne 20%.

Španielska aukcia úspešná s malým „ale“

Dnes Španielsko ponúklo na predaj pokladničné poukážky so splatnosťou 3 a 6 mesiacov. Výnosy na oboch aukciách boli výrazne nižšie než pri posledných aukciách a zároveň aj záujem investorov bol oveľa vyšší. Krajina ale predala len o 100 mil. viac dlhopisov než bol plán na úrovni 2,5 mld. eur. Je možné, že chuť investorov po španielskom dlhu začína klesať. Dôležitejšie ale budú cenné papiere so splatnosťou nad 1 rok.

Výhľad na dnes

Euro dnes mierne koriguje z tohtoročných maxím a to aj napriek tomu, že okrem dobrej španielskej aukcie skončili dobre aj výsledky PMI z eurozóny. PMI sektora služieb je dokonca v pásme expanzie za celú eurozónu ako aj v Nemecku a Francúzsku. Výrobný sektor je na tom o trochu horšie. Z US dnes neočakávame žiadne makrofundamenty. Vývoj by počas dnešného dňa tak mal byť skôr o konsolidácii, no úrovne okolo 1,2980/70 by mali poskytnúť podporu pre ďalší odraz. Zajtra totiž čakáme zasadnutie FOMC, kde budú zverejnené aj nové projekcie sadzby fed funds od jednotlivých členov FEDu. Nakoľko FED ostane s nízkymi sadzbami ešte nasledujúcich niekoľko rokov, by malo euro pokračovať v raste smerom  k 1,3080.

EURUSD

Klíčová slova: EFSF | ESM | Rating | Banky | FOMC | EUR | Euro | MMF | Německo | ECB | Fed | EU | Výsledky | Obchodníci | Euro dnes | Banka | Výnosy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Za ztrátami dolaru jsou dluhopisy, růst opět může po zasedání Fedu
  Americký dolar zatím nenavázal na sérii úspěchů z konce roku 2016 a po prvních dvou týdnech nového roku se obchoduje spíše s klesající tendencí. Zelené bankovce nepomohla ani poměrně pozitivní data zveřejněná v posledních dnech.
 • Za 3 týdny přišlo o práci více než 16 milionů Američanů
  „Nezaměstnanost ve Spojených státech narůstá rekordní rychlostí a stav americké ekonomiky se prudce zhoršuje. Investoři si však tohoto vývoje příliš nevšímají a nakupují akcie. Burzovní indexy v průběhu dubna díky tomu odmazaly část březnových ztrát,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Za 6%? Půjčte si přímo od lidí za lepší úrok než v bance! Funguje to!
  Nespoléhejte na banky a podvodníky, půjčte si od lidí a s nízkým úrokem od 6 % ročně. Nečekejte na dlouhé schvalování v bance, půjčit si totiž můžete od lidí jako...
 • Za 6%? Půjčte si přímo od lidí za lepší úrok než v bance! Funguje to!
  Nespoléhejte na banky a podvodníky, půjčte si od lidí a s nízkým úrokem od 6 % ročně. Nečekejte na dlouhé schvalování v bance, půjčit si totiž můžete od lidí jako Vy...
 • Za 6%? Půjčte si přímo od lidí za lepší úrok než v bance! Funguje to!
  Nespoléhejte na banky a podvodníky, půjčte si od lidí a s nízkým úrokem od 6 % ročně. Nečekejte na dlouhé schvalování v bance...
 • Z bitcoinu se stává nástroj pašování peněz do zahraničí?
  Je to již devět let, co se začal používat bitcoin. Doposud ani zdaleka nenaplnil očekávání, která jeho vznik doprováz...
 • Z bitcoinu se stává nástroj „pašování“ peněz do zahraničí
  Je to již devět let, co se začal používat bitcoin. Doposud ani zdaleka nenaplnil očekávání, která jeho vznik doprovázela. Na rozdíl od tradičních měn není široce používán jako prostředek směny. Měl se také díky své nezávislosti stát nástrojem uchování hodnoty, ovšem ani toto očekávání se zdaleka nenaplnilo. Dostupná fakta namísto toho naznačují, že je převážně využíván k obcházení různých omezení toku kapitálu. Jako uchovatel hodnoty se možná používá pouze tam, kde ve finančním systému panuje represe.
 • Zbourají blížící se volby Evropu?
  I přes velké obavy mnoha lidí představují volby do Evropského parlamentu, které proběhnou za pár týdnů, jen nízké politické riziko. Objevuje se sice řada opozičních stran, avšak ty jen těžko získají parlamentní většinu. Evropské volby povedou podle nás k daleko rozdělenější Evropě a potvrdí, že spojenectví Francie a Německa je mrtvé.
 • Zboží z čínských e-shopů od ledna 2021 podraží i o více než sto procent. Česká vláda v pondělí projedná návrh příslušné novely
  Vláda v pondělí projedná návrh novely zákona, která v důsledku zdraží drobné zboží, jež si Češi objednávají z e-shopů v Číně a dalších zemích mimo EU. Dosud totiž platí výjimka, takže malé zásilky v hodnotě do 22 eur jsou od DPH osvobozeny. Od 1. ledna 2021 však po pravděpodobném schválení novely, reagující na legislativu EU, už takto osvobozeny nebudou.
 • Zbraně protivníků v obchodní válce se o víkendu zkřížily
  Americké akciové indexy uzavřely páteční obchodování převážně se ziskem. Index Dow Jones vzrostl o 0,2 %, S&P 500 posílil o 0,1 % a technologický Nasdaq ztratil 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo zpracovatelům komodit (+0,7 %). Na druhé straně se nachází výrobci luxusního zboží se ztrátou 0,6 %.
 • Z burzovního parketu: je to masakr
  Thurai tvrdí, že včerejší ranní masakr byl jiný než minulý týden. Obavy z globálního zpomalení ekonomiky vedeného Čínou dopadly...
 • Zbytek roku bude pro řadu firem kritický, kvůli Covid-19 může letos být až o čtvrtinu více insolvencí
  Počet firem v insolvenci letos ve světě vzroste o 26 %. Vyplývá to z odhadů úvěrové pojišťovny Atradius, která očekává, že ve druhé polovině roku bude podniků v problémech přibývat ještě rychleji než dosud. Důvodem jsou především dopady pandemie Covid-19 na světovou ekonomiku, v jejichž důsledku se všechny hlavní ekonomiky kromě Číny letos dostanou do recese. Hloubka i doba trvání hospodářského propadu bude dána schopností jednotlivých zemí zvládnout zdravotní stránku pandemie i bez toho, aby bylo nutné výrazněji omezovat chod ekonomiky.
 • Z cestovního ruchu zbyly jen trosky
  „Cestovní ruch v České republice byl ve druhém čtvrtletí letošního roku knokautován a zbyly z něj jen trosky. Ubytovací zařízení fungovala v podstatě jen pro domácí klientelu a cizince z okolních států. Lidé mimo Evropu k nám prakticky úplně přestali jezdit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Z čoho pramenia obavy centrálnych bánk o defláciu?
  Pred dvoma týždňami som v poste V Japonsku nie je žiadna deflačná špirála sľúbil, že ešte napíšem voľné pokračovanie o tom, prečo sa vlastne centrálne banky obávajú deflačných rizík a že nakoľko sú tieto obavy opodstatnené.
 • Zdánlivá asijská deprese vyústí v nový boom. Investice do infrastruktury budou proudit přes novou Hedvábnou stezku
  Každá cesta do Asie je pro mě inspirací, tentokrát je ale cítit ve vzduchu silný pocit změny a zásadního zpomalení. To souvisí i s novými čínskými kroky...
 • Zdaňme roboty, veď nemôžu voliť
  Prezidentský kandidát francúzskych socialistov Benoit Hamon je ďalším zo zástupu, ktorý prichádza s tézou, že roboty berú ľuďom prácu. Tento „fenomén“ navrhuje vyriešiť tak, že zdaní roboty a zavedie nepodmienený príjem na úrovni 750 eur, aby to vykompenzoval.
 • Zdá se, že konec roku bude opravdu horky pro trhy!
  V stredu zatvárali americké akciové trhy s mínusom, a to kv™li špekuláciám ohľadne programu QE3, ktorého redukc...
 • Zdá se, že šance společnosti Nikola na doběhnutí Tesly se výrazně zmenšují
  Nikola Corporation, která je často porovnávána s Teslou absolvovala 4.června 2020 úspěšný vstup na burzu, ale cena jejích akcií, které dosáhla po primární emisi, se od té doby výrazně propadla. Momentálně to vypadá tak, že hodnota jejího známějšího konkurenta mezitím stoupla natolik, že na delší časové období eliminovala jakékoliv šance „nováčka“ na možný „burzovní souboj“.
 • Zdieľaná ekonomika vytvára podstatne viac pracovných miest ako ničí.
  Narazil som na zaujímavú štatistiku – počet platených taxislužbami v New Yorku. Táto štatistika agreguje počet jázd tradičnými žltými taxíkmi a „taxíkmi“ fungujúcimi v rámci zdieľanej ekonomiky. Ukázala dramatický nárast počtu jázd od príchodu zdieľaných prepravných služieb. Kým v rokoch 2009-2013 sa stabilne pohyboval mesačný počet jázd v priemere niekde tesne nad úrovňou 13 mil., tak do začiatku roka 2018 sa s príchodom zdieľaných prepravcov takmer zdvojnásobil na 25 mil.
 • Zdravotní divize JD.com chce z prodeje akcií až 3,5 miliardy USD
  Společnost JD Health International, což je zdravotní divize čínské dvojky internetového obchodu JD.com, chce z primární veřejné nabídky akcií (IPO) na burze v Hongkongu získat až 3,5 miliardy USD (77,1 miliardy Kč). Agentura Bloomberg nabídku akcií označuje za potenciálně nejvyšší IPO v Asii v oblasti zdravotní péče.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets CopyFX