Úterý 08. července 2025 13:49
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
Purple jak obchodovat zlato
reklama
RebelsFunding NEW

Bitcoin vede bouřlivý život

08.07.2025 07:12  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pod klidným povrchem páru BTC/USD se skrývají bouřlivé podvodní proudy, které přetvářejí strukturu kryptoměnového trhu.

Tichá voda břehy mele. Na první pohled se může zdát, že se život na bitcoinovém trhu uklidnil. Ceny BTC/USD se už několik měsíců pohybují v relativně úzkém obchodním pásmu a volatilita klesla na nejnižší úroveň za poslední dva roky. Pod povrchem to však vře. Kryptoměna neustále mění majitele a zároveň zásadně mění trh s digitálními aktivy.

Podle výpočtů společnosti Flipside Crypto drželo ještě v roce 2020 pouze 2 % adres 95 % obíhající nabídky bitcoinu. Tyto adresy jsou označovány jako krypto velryby. Obvykle jde o těžaře, offshoreové fondy a anonymní peněženky. Kvůli této extrémní koncentraci trhu vedly i malé prodeje tokenů k výrazným cenovým výkyvům. Podle 10x Research vedly odlivy 2 % a 9 % z peněženek krypto velryb v letech 2018 a 2022 k poklesu páru BTC/USD o 74 % a 64 %.

Během posledních 12 měsíců tito držitelé prodali 500 000 bitcoinů v hodnotě 50 mld. USD. Všechna tato digitální aktiva však skončila v rukou velkých institucionálních investorů – ETF, Strategy a podobných společností. Jen za posledních 5 let navýšil projekt Michaela Saylora své bitcoinové rezervy o 65 mld. USD. Specializované burzovně obchodované fondy od svého vzniku nashromáždily přibližně 50 mld. USD.

Tok bitcoinu z různých typů peněženek

analytics686bac3b7747b.jpg

Podle 10x Research institucionální investoři absorbovali za uplynulý rok 900 000 mincí. V současnosti vlastní přibližně 4,8 mil. bitcoinů z celkových 20 milionů v oběhu – tedy zhruba čtvrtinu. Tito hráči se chovají konzistentněji a logičtěji. Není proto překvapením, že se s proměnou struktury trhu mění i samotná povaha tohoto aktiva.

Data z BTC Deribit ukazují, že 30denní implikovaná volatilita kryptoměnového trhu klesla na nejnižší úroveň za poslední dva roky. Bitcoin se stále více podobá tradičnímu aktivu, pro které je běžný roční výnos 10–20 %. To je výrazně méně než 1 400% růst v roce 2017, který katapultoval digitální aktivum do hlavního proudu.

analytics686bac4a92772.jpg

Změny ve struktuře kryptoměnového trhu tak snižují pravděpodobnost prudkých růstů a pádů. Už není důvod kupovat bitcoin jen proto, že roste. Dobrou zprávou ale je, že toto digitální aktivum přežilo a přechází do rukou institucionálních investorů. Jeho vývoj lze nyní předpovídat na základě změn v globální ochotě investorů podstupovat riziko a podle chování jiných aktiv. To znamená, že pár BTC/USD tady s námi zůstane – dlouhodobě. Není třeba se bát, že se jedná pouze o pyramidové schéma, které brzy zmizí.

Z technického hlediska stále existuje riziko vytvoření formace rozšiřujícího se klínu v denním grafu bitcoinu. Průraz pod úroveň 110 500, následovaný dalším poklesem pod tuto hladinu, by představoval signál k prodeji. Podobně by pokles páru BTC/USD pod fair value na úrovni 107 500 spustil sekundární reverzní formaci 1-2-3.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 📉 Bitcoin už nemá kam růst? 🤔 | Trendový výhled
    Každý týden realizujeme přehled aktuálního směřování trhu u vybraných instrumentů.
  • Bitcoin už prolomil hranici 17 tisíc dolarů, stoupá k novému historickému rekordu – naposledy byl takto drahý počátkem ledna 2018. Svět se bojí inflace a zadlužování vlád, což bitcoinu nahrává
    Nejrozšířenější světová kryptoměna bitcoin dnes odpoledne středoevropského času, krátce před jednou hodinou, prolomila cenovou úroveň 17 tisíc dolarů za jeden kus. Celková tržní kapitalizace této kryptoměny tak nyní činí bezmála 316 miliard dolarů.
  • Bitcoin už stojí takřka 13 tisíc dolarů. Co vše stojí za tím, že stojí právě tolik?
    Cena bitcoinu, nejrozšířenější kryptoměny, se poprvé od ledna 2018 přiblížila psychologické cenové úrovni 13 tisíc dolarů za kus.
  • Bitcoin už svou hodnotou přeskočil Teslu i Metu. Dotahuje se ale i na stříbro a po posledním halvingu již přibývá pomaleji než zlato
    Bitcoin od začátku roku posílil a jeho tržní kapitalizace se aktuálně pohybuje okolo 1,3 bilionu amerických dolarů. V porovnání s akciemi nejhodnotnějších světových společností a drahými kovy se tak bitcoin opět zařadil mezi 10 nejcennějších aktiv. Jeho hodnota dnes ale už přesahuje akcie Mety (1,23 bilionu dolarů), Tesly (788 miliard dolarů), ovšem dotahuje také stříbro (cca 1,4 bilionu dolarů). Bitcoin také po letošním halvingu dosáhl nižší inflace než zlato.
  • Bitcoin váhá: korekce k 100 000 USD, nebo růst na 115 000 USD?
    Světová kryptoměna číslo jedna se nachází ve fázi nejistoty. Po nedávné rally došlo ke korekci a následnému ustálení. V tuto chvíli je bitcoin na rozcestí a účastníci trhu pozorně sledují, jaký směr BTC zvolí.
  • Bitcoin vám ušetří peníze
    Trh nejdřív řeže a pak teprve měří. Růst páru BTC/USD na rekordní maxima nad 111 000 USD poháněl optimistický pohled investorů na brzké přijetí legislativy o stablecoinech v americkém Kongresu. Kryptoměna ve výsledku výrazně překonala výkonnost ostatních finančních aktiv. Obchodníci se dokonce začali ptát, jestli se bitcoin nově nekvalifikuje jako bezpečný přístav.
  • Bitcoin v centru pozornosti korporací: Rok 2025 přinese vlnu firemních nákupů
    Bitcoin (BTC) se stává strategickým aktivem, které přitahuje pozornost firem po celém světě. Podle Matta Hougana, výkonného ředitele společnosti Bitwise, se během následujících 12–18 měsíců očekává masivní nárůst počtu společností, které zařadí Bitcoin do svých pokladních rezerv. Tento vývoj je podpořen změnami v účetních pravidlech, které odstraňují klíčové překážky pro přijetí této kryptoměny.
  • Bitcoin v centru pozornosti Tesly
    Od konce roku 2020 Bitcoin zažívá opětovný obrovský boom a jeho cena roste i díky zájmu institucionálních investorů, kteří ho v minulosti neuznávali. Jenže situace na trhu se mění a král kryptoměn se dostal i do hledáčku obrovských společností. Mezi jeho investory nejnověji patří i legendární Tesla v čele s Elonem Muskem.
  • Bitcoin v „contangu“
    Začátek února byl pro bitcoin složitější a jeho cena během sedmi dnů mírně klesla, ale podle klíčových ukazatelů se trh dostal do „contanga“ (viz níže) a pro největší světovou kryptoměnu přetrvávají i další pozitivní signály.
  • Bitcoin v České národní bance
    Na půdě ČNB proběhl historicky první nákup Bitcoinu přes specializovaný ATM bankomat, tzv. BITCOINMAT. Tradiční finanční instituce přitom virtuálním měnám nejsou dlouhodobě nakloněny.
  • Bitcoin vede český kryptoměnový žebříček eToro. Na vzestupu je decentralizované financování DeFi
    Drobní čeští investoři po spektakulárním roce 2021 znovu potvrdili svou důvěru v bitcoin. Potvrzují to poslední data společnosti eToro. Žebříček Top 10 nejvíce obchodovaných kryptoměn také ukazuje, že bitcoin dosáhl 476% meziročního nárůstu otevřených pozic a zůstává vůbec nejobchodovanější kryptoměnou na platformě.
  • Bitcoin: Velký večírek skončil. Dnes zažíváme vystřízlivění
    „Bitcoin nemá žádnou fundamentální hodnotu a jeho cena je odvozena jen od důvěry lidí. Na aktuálním vývoji je patrné, že se důvěra postupně vytrácí a cena bitcoinu padá doslova volným pádem,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Bitcoin velryby přikoupily 40 000 BTC navíc
    Podle nejnovějších informací společnosti Santiment si bitcoinové velryby před nedávným skokem na 42 000 dolarů nakoupily 40 000 BTC. Analytická firma poznamenala, že velryby jsou zpět na hodnotě svého vlastnictví jako před propadem z hodnoty 49 000 dolarů. BTC od 31.prosince klesal z hodnoty 48 674 dolarů až se 10.ledna dostal na hodnotu 39 650 dolarů.
  • Bitcoin versus zlato
    Investování do zlata a nového typu měny, jak se někdy říká ne celkem správně „kryptoměny“ – Bitcoinu – spojuje jedno: Ubránit se před skrytou inflačně emisní daní, která se vyvinula z ražebného v době, kdy byla zrušena směnitelnost měn za zlato. Kdysi bylo nutné, aby měna byla kryta zlatem, a růst cen zlata v případě většího množství peněz, které banky vytiskly a dávaly do oběhu, omezoval jejich možnosti, pokud jde o výnos z ražby peněz. Dnes jsou náklady na rozmnožení elektronických peněz nulové a centrální banky si přisvojují veškerý výnos z jejich vnášení do oběhu, vybírají tak od subjektů ekonomiky, které si peníze pořizují, určitou specifickou daň, aniž by si to někdy subjekty držící peníze uvědomovaly. Ta přibližně odpovídá růstu ekonomiky a míře inflace. Takto získané prostředky dříve sloužily k monetizaci veřejného dluhu, dnes se stávají součástí globálního peněžního systému a slouží k jeho stabilizaci.
  • Bitcoin v květnu rychle stoupá, o více než 15 procent. Svědčí mu dubnový nárůst míry nezaměstnanosti v USA
    Bitcoin, nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa, v posledních dnech mohutně roste. Stoupají i další kryptoměny a obecně riziková aktiva, neboť investoři přehodnocují svá očekávání ohledně měnové politiky americké centrální banky. Ta by se v reakci na páteční čísla z amerického trhu právě mohla uchýlit k dřívějšímu zahájení snižování své základní úrokové sazby. To by byla pozitivní zpráva pro trhy jako celek, ale zejména právě pro rizikovější aktiva. Snížení úrokových sazeb značí zvýšení dostupnosti financování těchto rizikovějších aktiv a současně pokles výnosnosti bezpečných aktiv typu vládních dluhopisů, které zvyšuje atraktivitu rizikovějších aktiv.
  • Bitcoin vlastní každý čtvrtý americký investor
    Průzkum provedený společností Grayscale Investments, ukázal, že každý čtvrtý americký investor, který byl tázaný vlastní Bitcoin. Také ukázal, že 55% investorů na trh vstoupilo v posledních 12 měsících.
  • Bitcoin v makru převažuje nad mikrem
    NÁVRAT: Kryptoaktivům se letos daří nejlépe na světě, přičemž Bitcoin vzrostl o 25 %, a to především díky na tak špatnému makroprostředí. Po kolapsu FTX zůstávají mikrotlaky, které však zastínily určité pozitivní trendy pro třídu aktiv od silného rozvoje ekosystému a rostoucího zájmu maloobchodníků až po přicházející regulaci a institucionální katalyzátory.
  • Bitcoin v ohrožení: Obrátí se trend po hromadných likvidacích?
    Poslední týdny představovaly značnou výzvu pro bitcoin. Jeho cena se během několika málo dní propadla pod 85 000 dolarů, což vedlo k vlně likvidací a vyvolalo mezi investory paniku. Uvedené představuje 14% pokles oproti úrovním z předchozího týdne a vzbuzuje obavy z možného konce současného býčího cyklu.
  • Bitcoin v oku inflační bouře
    Cena bitcoinu zaznamenala zkraje týdne prudký pokles a po zveřejnění údajů o indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA za leden klesla na 94 000 USD. Zpráva z 12. února ukázala, že hodnoty celkového i jádrového CPI překonaly očekávání, což naznačuje přetrvávající inflační tlaky v americké ekonomice. Uvedené vzbudilo mezi investory obavy, že by Federální rezervní systém mohl ještě zpřísnit měnovou politiku a tím negativně ovlivnit vysoce riziková aktiva včetně bitcoinu.
  • Bitcoin v poslední době klesá a zastavil se na supportu
    Bitcoin v poslední době klesá poté, co 24. a 26. srpna narazil na rezistenci v blízkosti zóny 64 700. Kryptografický král klesl pod klíčovou zónu podpory (nyní se změnila v rezistenci) 61 600 a včera našel podporu mírně pod 56 200. V širším pohledu se bitcoin od 13. března obchoduje v rámci rozšiřující se formace, což naznačuje neutrální střednědobý výhled.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč