Středa 06. prosinec 2023 04:33
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei Vánoce
reklama
Instaforex ebook
reklama
Purple Ebook velky Makro vyhled 2024 (V5)

Ranní okénko - Nižší výsledek americké inflace potěšil investory

15.11.2023 09:37  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
 

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,48

0,20%

3,8%

 

 

 

S&P 500

4495,7

1,91%

7,2%
USD/CZK

22,51

0,21%

3,8%

 

 


NASDAQ

14094,4

2,37%

11,3%
EUR/USD

 

1,087

-0,07%

0,0%

 

 

 

DAX

15614,4

1,76%

-4,1%

 

 

 

USD/PLN

4,047

-2,19%

-4,1%
PX

1374,04

0,46%

4,3%
Ropa Brent

USD/barel

82,64

0,34%

11,4%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1970

0,39%

-0,9%Aktualizováno

8:39

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnešek bude opět ve znamení amerických dat, kdy po včerejším nižším, než očekávaným výsledku inflace, vychází informace o cenách výrobců a maloobchodních tržbách. Případné další překvapení směrem dolů by patrně znamenalo poslední tečku za možností zvýšení sazeb ze strany Fedu. Již včera sázky na případný hike poklesly k 5 %, první snížení sazeb od Fedu pak trh očekává již příští rok v květnu.

V případě říjnových maloobchodních tržeb v USA očekávají analytici meziměsíční pokles o 0,3 %, zejména na pozadí poklesu u prodejů aut a pohonných hmot. Po očištění o tyto dvě obvykle volatilní kategorie by měly tržby růst o 0,2 %. Určité zvolnění naznačují i komentáře prodejních firem, které zveřejňují výsledky za třetí kvartál. Podle těch klesá ochota spotřebitelů kupovat zbytné statky, na druhou stranu informace například od prodejců vstupenek nenaznačují, že by během října docházelo k výraznějšímu zpomalení ochoty utrácet za zážitky.

Ceny amerických výrobců za říjen by pak měly ukázat meziměsíční nárůst o 0,1 %, který by odpovídal meziročnímu růstu o 1,9 %. Důvodem je zejména příznivější vývoj cen energií.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní úterní zprávu představoval výsledek americké inflace za říjen. Ten skončil pod očekáváním jak v případě meziměsíční (0,0 %) a meziroční spotřebitelské inflace (3,2 %), tak i v případě jádrové inflace (0,2 % m/m; 4,0 % r/r). K výraznějšímu poklesu pomohly zejména nižší ceny pohonných hmot. Pro Fed tak patrně půjde o potvrzení, že současná výše sazeb je dostatečně restriktivní a není proto potřeba sazby dále navyšovat. Jakákoliv diskuze o snížení sazeb ale bude vyžadovat, aby jádrová inflace nepřekračovala 0,2% meziměsíční přírůstky, které jsou po anualizaci zhruba v souladu s inflačním cílem Fedu.

Z Německa v dopoledních hodinách dorazil vývoj indexu ZEW, který v souladu s očekáváním vykázal nárůst u složky budoucích očekávání, ale ve větší míře, než se očekávalo. Pro německou ekonomiku by to tak mohlo znamenat, že již dochází k odrážení se ode dna. Hodnocení současné situace pak zůstalo zhruba stejné, jako před měsícem.

Americký akciový trh pozitivně reagoval na nižší než očekávaný výsledek inflace a index S&P 500 si během včerejšího dne připsal přes 1,9 % a ocitl se těsně pod 4 500 bodů. Pozitivní nálada se přelila i na evropský trh a německý index DAX má za sebou růst o 1,8 %. Dařilo se i na tuzemské burze, kde index PX posílil o 0,5 %. Koruna spolu s dalšími evropskými měnami v reakci na „holubičí“ data z USA posilovala a dostala se pod hranici 24,50 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

11:00

EUR

Průmyslová produkce (září, v %, m/m)

-

-0,9

0,6

 

 

 

 

14:30

USA

Maloobchodní tržby (říjen, v %, m/m)

-

-0,3

0,7

 

 

 

 

14:30

USA

PPI – výrobní inflace (říjen, v %, m/m)

-

0,1

0,5

 

 

 

 

14:30

USA

PPI – výrobní inflace (říjen, v %, r/r)

-

1,9

2,2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Cisco Systems Inc

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ST: EUR průmysl; USA maloobchodní tržby, PPI
ČT: ČR PPI; USA týdenní data z trhu práce, průmyslová produkce
PÁ: EUR finální inflace; USA nová výstavba

Autor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní okénko - Německo zůstává pod tlakem, na rychlé oživení to nevypadá
  Závěr týdne přinese německý Ifo index, který je považován za jeden z nejpřesnějších ukazatelů dalšího ekonomického vývoje u našeho západního souseda. Ostře sledována je zejména složka budoucích očekávání, která by měla podle mediánu trhu setrvat na červencových hodnotách v blízkosti 83,6 bodu. Na první pohled abstraktní číslo je hluboko pod dlouhodobým průměrem. Po sérii zlepšení se do Německa vrací vlna pesimismu a index budoucího výhledu od letošního dubna nepřetržitě klesá.
 • Ranní okénko - Německý index cen dovozů je rekordně vysoko, tamní spotřebitelská důvěra pozitivně překvapila
  Dnes dorazí statistika objednávek dlouhodobé spotřeby v USA. V Německu byly ráno zveřejněny ceny importu a spotřebitelská důvěra GfK. Ekonomický kalendář eurozóny i ČR je pro dnešek prázdný. Koruna se oproti euru stále drží na slabší úrovni EUR/CZK 25,71. České měně ani ostatním měnám středoevropského regionu se včera moc nedařilo. Za tím lze z části hledat jízdu dolaru, který v porovnání se začátkem týdne vůči euru přechodně posílil až o 0,6 %.
 • Ranní okénko - Německý maloobchod zaznamenal obří nárůst tržeb
  Dnešní ekonomický kalendář je téměř prázdný a jedinou výjimkou bude odpolední informace o objemu amerických továrních objednávek za měsíc březen. Od těch si trh po únorovém meziměsíčním poklesu o 0,8 % tentokrát slibuje nárůst o 1,3 %.
 • Ranní okénko - Německý průmysl potěšil
  Dnes se dozvíme statistiku českých maloobchodních tržeb za měsíc červenec. Podle nás dojde oproti červnu k dalšímu mírnému růstu, což by mělo ve srovnání s loňským rokem vynést dynamiku na úrovni 4,3 %. Trh je v tomto ohledu o něco méně optimistický, když čeká 3,6 %. Po předchozích 9,7 % by tak zdánlivě mělo dojít k citelnému zpomalení, což je ovšem dáno slábnoucím efektem snížené srovnávací základny z loňské vlny pandemie.
 • Ranní okénko - Německý průmysl zklamal, co předvede ten český?
  Dnešní den zahájíme dvěma údaji z tuzemska, odkud se dočkáme srpnových dat o zahraničním obchodu a o průmyslu. Obchodní bilance by podle našeho odhadu měla vykázat schodek na úrovni 5,7 mld. Kč, což by oproti předchozímu měsíci znamenalo kosmetické zlepšení. Od průmyslu i vlivem jednoho dodatečného pracovního dne čekáme meziroční nárůst produkce o 6,9 %.
 • Ranní okénko - Německý trh práce se pomalu zvedá, maloobchod je ale stále v útlumu
  Dnešní kalendář je téměř prázdný, z Evropy se dočkáme jen dubnového výsledku růstu indexu cen výrobců za měsíc duben. Po březnovém meziročním zdražení o 4,3 % je tentokrát trh nastaven dokonce na 7,5 %. Na tomto očekávání má ovšem lví podíl efekt srovnávací základny z loňského prvního lockdownu, který se nejvíce projeví v cenách energií. I meziměsíční nárůst, který se čeká na úrovni 1,0 %, ovšem není zcela zanedbatelný.
 • Ranní okénko - Nezaměstnanost by dnes měla klesat, mzdy reálně v záporných číslech
  Za několik málo okamžiků zjistíme, jak se na začátku roku vyvíjela nezaměstnanost v ČR. Následovat bude upřesnění HDP v eurozóně za poslední kvartál minulého roku a odpoledne čeká Polskou národní banku rozhodnutí ohledně navýšení sazeb. Před pár minutami zveřejnil čísla o průmyslu Spolkový statistický úřad a víme tak, že meziročně se v lednu průmyslová výroba zvýšila o 1,8 %, namísto očekávaného poklesu o 1,7 %. Výraznější revize směrem vzhůru se dočkal i prosincový výsledek. Včera přinesla menší zklamání informace ohledně dynamiky průměrné české mzdy ve 4. čtvrtletí 2021, která reálně poklesla o 2 %.
 • Ranní okénko - Nezaměstnanost v ČR poklesla, inflační očekávání v eurozóně dále rostou
  Čtvrtek je jediným dnem v tomto týdnu, kdy nedorazí žádný údaj z tuzemské ekonomiky. I v globálním měřítku bude nouze o data, a tak dorazí pouze každotýdenní údaje z amerického trhu práce, konkrétně o počtu nově podaných i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V obou případech se očekává stagnace na podobných hodnotách jako v předchozím týdnu.
 • Ranní okénko - Nezaměstnanost v ČR se mírně zvýší
  Za pár okamžiků zveřejní Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuální výši nezaměstnanosti v České republice. Podíl nezaměstnaných v červnu činil 3,4 % a očekáváme, že v červenci došlo k nárůstu na 3,6 %. Důvodem tohoto navýšení je primárně vliv sezónnosti, kdy se na trh práce dostávají absolventi škol a rovněž již klesá počet pracujících v některých letních sezónních pracích. Neměl by to tak být začátek rostoucí nezaměstnanosti v České republice a očekáváme, že se bude pohybovat na podobných hodnotách i ve zbytku roku 2023.
 • Ranní okénko - Nezaměstnanost v eurozóně klesá, ceny výrobců prudce rostou
  První pátek v měsíci je doménou zejména amerických dat z trhu práce. Dozvíme se tak jestli v únoru poklesla míra nezaměstnanosti pod 4 %, kolik pracovních míst bylo vytvořeno nebo jakým tempem rostly mzdy. Z Evropy pak dorazí z různých zemí data ohledně lednového maloobchodu a s tím i čísla za celou eurozónu. V Česku je z pohledu ekonomických dat klid před bouří, kdy příští týden dorazí čísla o mzdách, nezaměstnanosti, inflaci anebo průmyslu.
 • Ranní okénko - Nová data o inflaci v USA, jaká bude reakce Fedu?
  Nejpodstatnější dnešní zprávou pro globální trhy bude zajisté zpráva o inflaci v USA, která může výrazně napovědět o dalším postupu Fedu. Trh očekává, že meziroční inflace by měla poklesnout z dubnových 4,9 % na 4,1 % v květnu. Jádrová inflace by se také měla snížit, a to z 5,5 % na 5,2 %. Pokud by se tyto údaje ukázaly jako realistické, je pravděpodobné, že Fed na svém středečním zasedání ponechá základní úrokovou sazbu na stejné úrovni jako nyní.
 • Ranní okénko - Obavy z blížící se recese doléhají na náladu na trzích, dnešní data poskytnou další indikace
  ČNB včera dodala další výrazný hike o 125bb. Hlavní úroková sazba se posunula na 7 %. S obměnou rady směrem k holubičímu postoji je do konce roku nejpravděpodobnější stabilita sazeb. Jejich další mírnější zvýšení se ale zcela vyloučit nedá. Během června/července ještě zesilující inflace bude znamenat, že tlak na bankovní radu zvýšit sazby půjde ze strany její analytické sekce i finančního trhu.
 • Ranní okénko - Obavy ze zvyšování amerických sazeb nad 5 % zůstávají
  Česko dnes uzavírá posváteční pátek bez významnějších ekonomických dat a lze očekávat spíše nižší volatilitu na pozadí menších objemů. Významnější ekonomická data ovšem nedorazí ani z eurozóny nebo z USA. Pomyslný vrchol v kalendáři tak bude představovat informace ohledně prodejů existujících domů na americkém nemovitostním trhu. Očekáváno je další meziměsíční zpomalení, zejména v důsledku rostoucích úrokových sazeb.
 • Ranní okénko - Obavy z poptávky v americkém průmyslu
  Úterý odstartují domácí ceny výrobců. Zatímco odhad trhu počítá s prvním letošním zpomalením meziroční dynamiky, my předpokládáme ještě další nárůst. Následovat bude průzkum důvěry u německých investorů ZEW, kde by k většímu posunu do kladných hodnot dojít nemělo. Z USA pak budou důležitá čísla ohledně průmyslu, jelikož některé předstihové indexy začínají upozorňovat před rychle upadajícím množstvím nových poptávek. Mimo jiné včera překvapil americký Empire Manufacturing, měřící náladu v americkém průmyslu. Index si totiž připsal druhý největší pokles v historii. Především kvůli slábnoucí poptávce se propadl hluboko do záporných hodnot.
 • Ranní okénko - Obavy z recese zatěžují akciové indexy
  Data z české ekonomiky pro tento týden uzavřel údaj z trhu práce. Ten zůstává v historickém kontextu nadále napjatý, začínají se již ale rýsovat známky ochlazování. Během listopadu setrvala míra nezaměstnanosti na 3,5 %. Výhledově naše prognóza počítá s pozvolným nárůstem nezaměstnanosti do blízkosti 4 % na přelomu roku, kde by se mohl pohybovat také průměr za příští rok. Mírné oslabení na trhu práce by ale nemělo stát v cestě růst mezd, který podle nás příští rok dosáhne v průměru tempa poblíž 11 % s tím, jak se v mzdových vyjednávání projevují vysoká inflační očekávání.
 • Ranní okénko - Obchodní bilance USA rekordně nízko, tlaky na ceny vstupů rekordně vysoko
  Z Evropy dnes dorazí finální hodnoty PMI indexů za duben, které by měly potvrdit, že index pro sektor služeb se již posunul mírně do pásma expanze. Ke zlepšení ovšem vede spíše složka očekávání nežli aktuální situace, když restrikce v řadě zemí stále zůstávají platná.
 • Ranní okénko - Očekávání ohledně akce Fedu upřesní statistika z trhu práce
  Tento týden se zaměříme na domácí data. Pro druhé čtvrtletí bude zveřejněna průměrná hrubá měsíční mzda, která podle nás meziročně vzrostla dvouciferným tempem. Dorazí také srpnový PMI index pro průmyslový sektor a údaje o státním rozpočtu ke konci srpna. Zpřesněný odhad HDP za druhé čtvrtletí odhalí, co stálo za překvapivě slabém mezičtvrtletním růstu ekonomiky. Z globální ekonomiky s dopadem na finanční trhy bude klíčová zpráva z amerického trhu práce. Neméně důležitá bude ale také srpnová inflace v eurozóně.
 • Ranní okénko - Očekávání směřují k zítřejšímu zasedání ECB
  Dnes ráno zveřejněná data z ČSÚ ohledně vývoje v maloobchodu potvrdila očekáváný pokles tržeb. Meziměsíčně došlo k poklesu o 0,6 %, což po očištění o vývoj cen odpovídá meziročnímu poklesu o 7,2 %. Za necelou hodinu bude zveřejněna ještě statistika devizových rezerv. Z eurozóny dopoledne dorazí zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál, který přinese strukturu vývoje ekonomiky.
 • Ranní okénko - Očekává se silná statistika z amerického trhu práce
  Zpřesněný odhad českého HDP za Q2´22 přinese detail struktury vývoje ekonomiky. Pohled dopředu nabídne srpnový PMI pro zpracovatelský sektor, od kterého už neočekáváme další pokles. V Německu i eurozóně bude zveřejněna inflace a později data z trhu práce a výsledek konjunkturálního průzkumu. Pro finanční trh se bude jednat o důležitou sadu dat pro zpřesnění očekávání ohledně velikosti hiku na příštím zasedání ECB (8. září). V USA je hlavním údajem měsíční statistika z trhu práce. Ve svém projevu v Jackson Hole v závěru minulého týdne dal J. Powell najevo, že vývoj na trhu práce zůstává pro Fed klíčový pro nastavení měnové politiky.
 • Ranní okénko - Od českého indexu ekonomické důvěry zázraky nečekáme
  Makroekonomický týden zahájí v pondělí prosincové vydání českého konjunkturálního průzkumu. Ten v poslední době přinášel poněkud chmurný obrázek o tuzemské ekonomické důvěře jak mezi spotřebiteli, tak i podnikateli, a to v přímé úměře k nepříznivému epidemickému vývoji. Příliš pozitivní čísla nečekáme ani tentokrát, ovšem vzhledem k nově dostupné vakcíně proti Covid-19 by index mohl brzy dosáhnout svého dna a v příštích měsících začít stoupat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new