Pátek 26. duben 2024 00:47
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Další chyba Fedu by mohla přijít dolar draho

15.03.2022 09:51  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

analytics622f74ff87a5e.jpg

Během nadcházejících dnů (15.–16. března) se uskuteční historicky důležité zasedání Fedu, na kterém dojde ke zvýšení sazeb. Pokud o samotném zvýšení není pochyb, pak je to otázka, o kolik centrální banka sazby zvýší, která trhy trápí.

Předseda Fedu Jerome Powell na březnovém zasedání signalizoval zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Je však třeba vzít v úvahu, že to bylo přislíbeno ještě před zveřejněním únorové inflace, která v meziročním vyjádření dosáhla 7,9 %. Kromě toho klíčový ukazatel inflačních očekávání v USA vzrostl na 3 % a přiblížil se rekordním hodnotám.

To vše nejenže posiluje očekávání zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v tomto týdnu, ale také to signalizuje mnohem více. Existuje možnost prudké reakce Fedu na inflaci, to znamená, že sazba může být zvýšena o více než čtvrt procentního bodu. Hráči na trhu také doufají, že prostřednictvím prezentovaného bodového grafu získají nové informace o měnověpolitické sazbě. Očekává se, že body budou většinou seskupeny kolem čtyř nebo pěti zvýšení v průběhu roku, oproti dřívějším třem.

Proč by zvýšení sazeb mohlo být nakonec prudší a překotnější? Faktem je, že inflační situace včetně té globální ekonomické se rychle mění a rétorika vedení Fedu s těmito změnami nedrží krok. Kromě toho je potřeba čas, aby si člověk zvykl na určité skutečnosti a nové finanční a ekonomické podmínky.

Připomeňme, že před necelým rokem Powell tvrdohlavě trval na přechodném charakteru inflace. Není to tak dávno, co přiznal svou krátkozrakost a řekl, že měl jednat dříve. Ekonom Mohamed El-Erian označil jeho vytrvalé popírání problémů s inflací za "historickou chybu", přičemž jeho názor sdílela řada předních ekonomů včetně bývalého ministra financí Larryho Summerse. Finančník již řadu měsíců volá po aktivním omezení cenových tlaků.

Vyvstává další otázka. Kolik chyb může Fed ještě udělat? Bude chybou, že ve středu bude sazba, jak řekl Powell, zvýšena o 25 bazických bodů? Mnozí členové FOMC považují takové zvýšení v současné inflační realitě za nedostatečné a otevřeně hovoří o potřebě zvýšit sazbu o půl procenta najednou. Vezme Powell tato vyjádření v úvahu, nebo bude stejně jako v případě klouzavé inflace hájit svůj měkčí postoj?

Finančníci a ekonomové vidí část Powellova problému v tom, že je právník, který zbohatl na soukromém kapitálu. Při svém rozhodování se spoléhá na ekonomy centrální banky a jejich modely.

analytics622f7584efbf2.jpg

Mnozí se stále diví, proč šéf Fedu označil rostoucí inflaci za dočasný jev. Tento jev nedávno objasnil deník Wall Street Journal.

Na Nova Southern University na Floridě provedli vědci důkladný výzkum – více než 750 ekonomů centrálních bank bylo porovnáno s databází voličů. Ukázala se dominance "levice", celkový poměr demokratů a republikánů mezi ekonomy systému centrální banky je 10,4:1. Ještě zajímavější je poměr ve washingtonské Radě guvernérů, který dosahuje 48,5:1. Jedná se o ekonomy, kteří poskytují představitelům informace, na jejichž základě se rozhoduje o měnové politice.

Fed se proti výrazu "zpolitizovaný" ohrazuje, i když ve skutečnosti to tak je.

K otázce inflace se minulý týden mezitím vyjádřila bývalá šéfka Fedu, nyní ministryně financí, Janet Yellenová. I ona oznámila vyhlídky na udržení vysoké inflace po další rok, ačkoli to je v rozporu s rétorikou Bílého domu.

A co dolar?

U dolaru se očekává období zvýšené volatility, ale do konce prvního čtvrtletí je pravděpodobná jeho stabilizace. Výkyvy americké měny způsobí především zprávy o situaci na Ukrajině.

Obecně o trendu růstu dolaru není pochyb – jeho růst bude pokračovat. V dlouhodobém horizontu zůstává platná prognóza jeho dlouhodobého posilování. Ekonomové Wells Fargo se domnívají, že Fed bude zvyšovat sazby rychleji než ostatní centrální banky. Finanční trhy zatím možná příliš agresivně oceňují očekávání zpřísnění ze strany ostatních zahraničních centrálních bank. Vzhledem k tomu, že investoři se budou stále přizpůsobovat pomalejšímu tempu zvyšování sazeb mimo USA, měl by dolar vůči většině měn nadále dominovat.

V pondělí dolarový index držel stráž poblíž hranice 99,00. Došlo k prolomení, což však neznamená, že nyní nebude moci navštívit další maximum.

Dolarový index si zachovává potenciál dosáhnout letošního maxima na úrovni 99,41, následovat bude hranice 99,97 a poté psychologická hranice 100,00.

analytics62304dd6b1c9e.jpg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ďalšie obchodné obmedzenia týkajúce sa akcií GameStop
    Obrovská volatilita niekoľkých spoločností, ktoré boli „shortované“ veľkými hedžovými fondmi, prinútila aplikácie na obchodovanie s akciami konať. Včera spoločnosť TR Ameritrade a dnes Robin Hood zaviedli obmedzenia obchodovania s akciami ako GameStop alebo AMC, čo naznačuje, že investori v súčasnosti nemôžu tieto akcie kupovať, ale iba predávať tie, ktoré vlastnia. Akcie spoločnosti Gamestop sa v predobchodnej fáze obchodovali pod tlakom. Momentálne sa akcie obchodujú okolo hladiny 290 dolárov za akciu (20% pod včerajšou zatváracou cenou).
  • Ďalšie pokusy o oživenie trhu s ropou – Saudská Arábia zvyšuje exportné ceny
    Dnešné obchodovanie je pre ropu celkom pozitívne. Máme veľkú býčiu cenovú medzeru a cena WTI sa blíži k úrovni 68,00 USD. Z pohľadu býkov musia ceny zostať nad vzostupnou trendovou čiarou a 78,6 % Fibonacciho retracementom poslednej vzostupnej vlny.
  • Ďalšie pozitívne makro dáta z Ameriky, dolár však odmieta rásť
    Spotreba amerických domácností zaznamenala v septembri najväčší nárast za viac ako osem rokov. Za prudkým zrýchlením pravdepodobne stoja nákupy nových vecí v Texase a v Floride po tom, čo obyvatelia týchto štátov začali nahrádzať poškodený majetok a autá po posledných hurikánoch.
  • Ďalšie QE: Operácia twist
    Kvantitatívne uvoľnovanie (QE) vyvolalo na trhu obrovskú d...
  • Ďalšie QE: Operácia twist
    Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) vyvolalo na trhu obrovskú disk...
  • Další eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou ovlivňuje americký akciový trh
    DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 – hlavní americké akciové indexy – se v pátek uzavřely níže. Všechny tři indexy se blíží svým swingovým minimům zaznamenaným letos v lednu. Zaprvé, korekce na americkém akciovém trhu by mohla trvat po celý rok 2022. Zadruhé, eskalace napětí v západní Evropě se stala dalším faktorem poklesu rizikových aktiv. Ze všech výše uvedených skutečností vyplývá velká pravděpodobnost dalšího poklesu cen. Situace na Ukrajině byla o víkendu relativně stabilní. Celkově se však nijak nezlepšila. Ostřelování v Donbasu pokračuje. Západní média uvádějí nová data ruské invaze a dokonce zveřejňují strategické mapy. Evakuace v Donbasu byla náhlá a rychlá. Světoví lídři nadále vyzývají strany k nalezení diplomatického řešení konfliktu. Rétorika Moskvy se nezměnila. Trhy vyjadřují hluboké znepokojení nad vyostřením napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a očekávají vojenskou akci.
  • Ďalšie smerovanie Európy závisí na obchodnej dohode medzi USA a Čínou
    Obchodné napätie medzi USA a Čínou síce oslabilo obe spomínané ekonomiky, no ekonomika európskej únie utrpela v podstave dvojitú ranu. Ako možno vidieť na grafe nižšie, USA a Čína predstavujú tretinu objemu európskej obchodnej výmeny. Európska únia exportuje do USA tovary v hodnote 485,7 miliárd dolárov ročne, do Číny v hodnote 273 miliárd dolárov ročne.
  • Další evropské země si díky ECB mohou po včerejšku půjčovat na deset let se záporným výnosem
    Jedna zajímavost ze světa dluhopisového trhu. Už nejenom Německo a Dánsko, ale po včerejším projevu šéfa ECB Maria Draghio si za negativní úroky na deset let mohou půjčovat také Francie, Rakousko a Finsko. ECB sice ještě nic neudělala a dokonce ukončila QE, ale i tak znovu tlačí sazby na nová rekordní minima. Nepomáhá tím pouze akciovým trhům, ale také státům, které nyní žijí sen každého dlužníka, když mohou opět vydělávat na tom, že se zadlužují.
  • Ďalšie výsledky - Biden vedie vo volebných hlasoch, ale na Floride začína strácať
    Podľa posledných výsledkov Trump vyhráva v Južnej Karolíne, Alabame, Mississippi, Tennessee, Oklahome a vedie aj na Floride, ale Biden pravdepodobne vyhrá 3 zo 4 volebných hlasov v Maine. Medzitým Biden zvíťazil na ostrovoch Rhode Island, New Jersey, Maryland, Massachusetts, Illinois, Connecticut, Delaware.
  • Další fáze propadu akcií. Strach o zisky a marže sílí
    Včerejší obchodování v Evropě ani USA zprvu nebylo až tak špatné, ale během amerického obchodování se přes akcie přehnala další výprodejní smršť. A ani dnešek nepřináší úlevu, když Evropa volně navazuje na Ameriku a ta podle futures nejspíš klesne ještě níž.
  • Ďalší index podnikovej dôvery z eurozóny prekvapil – IFO je najvyššie za dva a pol roka
    Po včerajších PMI indexoch dôvery v podnikovej sfére eurozóny pozitívne prekvapil aj druhý top index v tomto smere – nemecké IFO. Ten vzrástol zo 109,5b. na najvyššiu úroveň za posledných dva a pol roka 110,65. (trhový konsenzus hovoril o kozmetickom raste o na 109,56.). Už sme tu mali v posledných mesiacoch náznaky zlepšenia, avšak zakaždým rástol len IFO index, pričom PMI (či už pre Nemecko alebo pre celú Eurozónu) ho nahor nenasledoval. IFO následne reagoval korekciou. Avšak teraz sme prvýkrát od začiatku roka svedkami vyšších úrovní tak pri IFO indexe ako aj pri kompozitnom PMI pre celú eurozónu (môže sa zdať že miešam jablká s hruškami ale korelácia je fakt vysoká):
  • Ďalší indikátor poukazuje na príchod recesie
    Ďalší indikátor poukazuje na príchod recesie. Jedná sa konkrétne o vývoj objednávok dlhodobej spotreby v USA okrem vojenských objednávok a objednávok lietadiel. Ukazovateľ vývoja objednávok je od novembra 2017 v klesajúcom trende. V priebehu posledných 20-tich rokoch, došlo v priemere do troch mesiacov k recesii (2001, 2007) v prípade, ak došlo k poklesom objednávok, teda indikátor klesol pod 0%. V roku 2010, keď začali objednávky klesať, pomohlo podporiť hospodársky rast kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré pomohlo odvrátiť recesiu.
  • Další inflační šok, co přinese červnové zasedání?
    Inflace v dubnu vyskočila opět velice prudce vzhůru a po několikáté v řadě překonala očekávání naše i trhů - meziměsíční růst o 1,8 % posunul meziroční inflaci na 14,2 %. Poslední prognóza ČNB přitom předpokládala inflaci na 13,7 % a hned s prvním důležitějším číslem se zdá, že rizika už tak jestřábí prognózy jsou vychýlena jednoznačně pro-inflačním směrem.
  • Další informace k těžbě lithia na Cínovci
    Studie proveditelnosti pro těžbu zatím byla zpracována na dobu 21 let. Propočítala tedy prvních 21 let provozu dolu, během kterých by se z podzemí ročně odčerpaly asi 2 miliony tun rudy. V současné době se úpravárenský závod plánuje v Dubí pod Krušnými horami. Zde by z nich ročně bylo vyráběno téměř 21 000 tun této velmi žádané a dobře prodejné suroviny. Čistá hodnota daného projektu byla vypočítaná na základě 10 % zásob a činí podle této studie 540 milionů dolarů.
  • Další komentář z ČNB tentokrát korunu oslabil. Eurodolar bez většího pohybu, zatím...
    Koruna za dnešek ztrácí a před závěrem se vůči euru nachází na 25,82. Po klidném úvodu, kdy českou měnu příliš neovl...
  • Ďalší kráľ čelí revolúcii
    Revolúcia v centrálnej bankePoslednú dobu zachy...
  • Ďalší kráľ čelí revolúcii
    Revolúcia v centrálnej bankePoslednú dobu zachy...
  • Další krok správným směrem pro jádrovou inflaci v USA
    „Poslední zpráva o inflaci v USA obsahuje smíšené informace, ale zdá se, že jde o kroky tím správným směrem. Ceny ropy sice vyhnaly celkovou míru inflace na 3,7 %, to však převažuje nad tím, že významnější míra jádrové inflace klesla na nové minimum 4,3 %, s tím, jak se ochladil trh s nemovitostmi a pracovními místy.
  • Další makro z Evropy potvrdilo lepšící se kondici eurozóny, trhy zatím vyčkávají
    Začátkem týdne to na trzích schytala především britská libra. Té uškodily včerejší vyjádření britské premiérky Theresy May na téma brexitu, o kterém jsme informovali v dnešní minutě s XTB. Celá věc má ale své pokračování. Krátce po jedné hodině odpolední se Mayová svá slova snažila zjemnit a vzkázala, že to neznamená, že by Británii preferovala tvrdý brexit. Libra však a její dodatečné upřesnění prakticky nereaguje a své ztráty z dnešního rána si drží, když se na páru s americkým dolarem prodává aktuálně na nejnižších úrovních od konce loňského října.
  • Další měsíc, další rekordní deficit
    Jak už se stalo v době covidové tradicí, přinesl i červenec nový rekord deficitu českých veřejných financí. Není ovšem bez zajímavosti, že oproti předchozímu měsíci narostl rozdíl mezi příjmy a výdaji spíše mírně. Zatímco v červnu šlo o 195,2 mld. Kč, červenec skončil deficitem ve výši 209 mld. Kč. Důvody žalostného stavu státní pokladny, která je přitom v létě zvyklá spíše na přebytky, jsou jasné – hibernovaná ekonomika negenerovala daňové příjmy a naopak polyká miliardy ze záchranných vládních programů. Aktuální sada čísel z dílny ministerstva financí již nově počítá i s nedávno zvýšeným celoročním schodkem, který momentálně činí 500 mld. Kč.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new