Pondělí 26. červenec 2021 15:40
reklama
Admiral Markets new demo
reklama
Dukascopy
reklama
Capital.com euro

Vznikne český „národní bankovní šampion“? Aktivistický fond Petrus je proti spojení banky Moneta se společnostmi PPF, namlsal se v Německu a iracionálním optimismem

22.06.2021 10:25  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dnes od 10:00 budou akcionáři Monety, čtvrté největší banky ČR dle počtu klientů, schvalovat její spojení s bankou šestou, Air Bank, a dalšími finančními firmami skupiny PPF. Spojení by dle managementu PPF mělo z Monety postupně udělat „národního bankovního šampiona.“ 

Managementy PPF i Monety by „šampionovi“ život rády vdechly, otázkou je, zda si to přejí i akcionáři. V případě PPF není pochyb: jeden ze spolumajitelů skupiny dokonce koncem května spojení hájil při telekonferenci s analytiky, finanční ředitelka PPF v jeho prospěch zase tento týden argumentovala v komentáři v denním tisku. Jak se ale ke spojení postaví akcionáři Monety?   

K největším z nich patří aktivistický fond Petrus Advisers. Drží, jak říká, pěti- až desetiprocentní podíl. Je též nejhlasitějším odpůrcem spojení s Air Bank. Snaží se o nevýhodnosti fúze přesvědčit další akcionáře. Fondu se zdá nízká cena, již PPF za akcie Monety nabídla při jejich dobrovolného výkupu. Začátkem letoška PPF vykoupila skoro 30 procent akcií Monety za 80 korun za kus. Fond tvrdí, že férovou cenou by byla částka 95 korun. Namlsal se ale v Německu. A též růstem bankovních titulů v Evropě i v USA, jenž trval letos od začátku února do začátku června, přičemž poté se ovšem zvrátil.

Nejprve k tomu Německu. Na podzim 2019 tam Commerzbank zahájila dobrovolný výkup akcií online banky Comdirect. Petrus v Comdirectu v té době navýšil svůj podíl na více než pět procent, jako nyní v Monetě. Rozporoval cenu, již Commerzbank v rámci výkupu nabídla. Svůj podíl v online bance nakonec navýšil na osm procent, přičemž tato jeho procenta zabránila, aby Commerzbank získala v Comdirectu 90procentní podíl. Ten by jí umožnil zákonně vytěsnit zbývající minoritáře.   

Commerzbank tedy nezbylo než buď Comdirect ovládnout přímým sloučením, jež je časově, administrativně i právně náročnější, a tedy nákladnější, či se s fondem „dohodnout“. Nakonec šla druhou z cest. Akcie Comdirectu v držení fondu vykoupila za 15,15 eura za kus. Tedy o 3,71 eura na akcii dráž, než za kolik akcie vykupovala od drobných akcionářů. Loni tak Commerzbank převzetí Comdirectu dokončila. 

Zatímco Commerzbank cílila na získání 90procentního podílu, což se jí tedy nejprve nepovedlo, PPF se dobrovolný výkup podařil dle plánu. Z hlediska drobného akcionáře Monety bylo vlastně zásadnější období prvních měsíců letoška, kdy se rozhodoval, zda své akcie skupině PPF prodá, či ne. Nyní je zřejmé, že o ně za danou cenu 80 korun za kus byl takový zájem, jaký PPF předpokládala.   

Běžný akcionář Monety tedy stojí už „jen“ před rozhodnutím, zda spojení s Air Bank podpoří, či ne. Spojení je z jeho hlediska teď výnosnější možností, jak plyne i z analýz třetích stran, třeba Citibank. O strategické přínosnosti spojení totiž vlastně není pochyb.   

Jestliže ale valná hromada spojení neodsouhlasí, půjde pro běžného akcionáře o rizikovější situaci. Na to zřejmě budou reagovat mnozí z nich prodejem svých akcií. Ostatně v době, kdy PPF letos v lednu zveřejnila záměr akcie Monety vykupovat, svítila na Bloombergu jako nejnovější odhadovaná cílová cena akcií Monety 75 korun na akcii. Tolik tedy měla stát v lednu 2022. Nyní se prodává za necelých 80 korun. Plán spojení se společnostmi PPF tedy je růstovým impulsem.   

Citelnějšímu růstu brání celá nynější nejistá situace. Ta může skončit právě dnes, v den valné hromady. Neposvětí-li ale akcionáři spojení, potrvá dále. Bude pak záležet, zda v přiměřené době dojde k další nabídce odkupu akcií Monety. Jestliže ne, zesílí tlak na pokles jejich ceny k úrovni před oznámením záměru spojení.  

Od začátku února do začátku června se přitom akciím bank na obou stranách Atlantiku nebývale dařilo. Hlavní ukazatel kondice evropských burzovně obchodovaných bankovních akciových titulů, EURO STOXX 600 Banks, poskočil v daném období o více než 42 procent. Podobně se dařilo také bankám v USA. Tento růst učinil výkupní cenu PPF, 80 korun za akcii Monety, méně atraktivní, než jak se jevila začátkem roku. V době jarního růstu bankovních titulů postupně přestala cenová úroveň 80 korun představovat (původně až takřka pětinovou) prémii nad tržní cenou akcie Monety a proměnila se v cenový strop, jehož existence zabránila akciím Monety více držet krok s dalšími bankovními tituly v USA i v Evropě. Jenže bankovní tituly v Evropě i v USA se do začátku února do začátku června vezly na vlně optimistických vyhlídek rychlého post-pandemického zotavení, po němž bude následovat solidní hospodářský růst. Tomuto scénáři ale neodpovídá vývoj dlouhodobých výnosů vládních dluhopisů, který se v USA, ale třeba i v ČR zastavil už letos v březnu. Trhy, zdá se nyní absorbují, tuto skutečnost – že oživení může bude mnohem slabší, kvůli pandemickému nárůst dluhu, nutnosti zvyšovat daně a celkově se přizpůsobovat nové post-pandemické realitě. Ruku v ruce s tím bankovní tituly opět klesají (viz modrá křivka na graf níže a její vývoj nyní v červnu). To snižuje relativní neatraktivitu zmíněné cenovky 80 korun za akcii Monety. Její akcionáři by tak dnes na valné hromadě měli zvážit právě i toto: zda růst bankovních akcií, jenž zneatraktivnil cenovku 80 korun za Monetu, nebyl jen přechodným neudržitelným projevem vypjatě bujarého, ba iracionálního optimismu, jenž nyní zřetelně bere zasvé.   

Fond Petrus hraje vlastní hru. Dojde-li ke spojení, bude těžit z citelného růstu ceny akcií. Jestliže ne, bude eventuálně moci díky poměrně značnému balíku akcií, jež drží, rozjet nějakou další partii, jako se mu to podařilo v Německu. K tomu, aby tak mohl učinit, ale potřebuje získat na svoji stranu část běžných drobných investorů, kteří na valné hromadě zvednou ruku proti spojení. Otázkou je, zda tito investoři pak budou moci – a budou umět – těžit z nastalé nejistoty a rizika tak jako právě Petrus.    


Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Vzdělávací cyklus: PŘÍBĚH TRADERA
  Komerční sdělení: Již tuto středu 17.5.2017 od 17:30h se představí Ondřej Hartman s jeho příběhem obchodování na Forexu. Společnost Bossa ve spolupráci s Ondřejem přinese 2 online webináře a 2 semináře, kde se můžete registrovat zdarma.
 • Vzdělávání ve finančním sektoru je stále náročnější, trh poradců se pročišťuje
  Požadavky na vzdělávání lidí pohybujících se ve finančním sektoru se stále stupňují. Kromě úvěrových poradců a těch nabízejících produkty penzijního spoření musí nově zvládnout zkoušky i každý distributor pojištění a investic. Síto kvalifikace je drsné a bude stále přísnější. Trhu to ale pomůže a novinky povedou k jeho pročištění. Lidem budou v konečném důsledku radit jen ti nejpovolanější. Vyplývá to z názorů odborníků ve finančních službách.
 • V zemědělství chybí pracovníci, může dále zdražit ovoce i zelenina, přitom stát platí mzdu lidem, kteří zůstávají doma. Nouzové navýšení podpory v nezaměstnanosti není žádoucí
  V českém zemědělství se znatelně nedostává pracovní síly. Hrozí tak další zdražování zeleniny i ovoce. Paradoxně se tak děje v situaci, kdy stát platí firmám za to, aby udržovaly pracovní místa. Řada z nich však po skončení programů typu kurzarbeit, k němuž dojde pravděpodobně letos koncem srpna, zřejmě tak jako tak zanikne. Jenže v té době už zároveň pomalu bude po hlavní zemědělské sezóně.
 • Vzestup a pád fake news?
  Poté, co americké prezidentské volby vyhrál realitní magnát Donald Trump, jenž byl ještě před rokem považován za kuriózní zpestření souboje o Bílý dům, se média a organizace zabývající se průzkumy veřejného mínění začaly zpytovat, proč výsledek neodhadly a co vedlo voliče k nečekané podpoře republikánského kandidáta.
 • Vzestup rizikové averze euru neublížil
  Globální finanční trhy včera čelily silnému vzestupu rizikové averze poté, co zklamala čínská data: HDP za Q1 13 zazname...
 • Vzhledem k nedostatku obchodních statistik a slavení dne Martina Luthera Kinga v USA se očekává slabý obchodní den.
  V pátek americké akciové indexy ne mohli si vybrat směr pohybu. Index Dow Jones Industrial Average uzavřel sianci s ...
 • Vzhledem k očekávání výnosů akcie stoupají
  Témata? U indexu S&P500 sledujme cenovou akci kolem úrovně 1130. Ta nám totiž ukáže, jak...
 • Vzhledem k propadu ekonomiky se nezaměstnanost drží nízko
  „Měli bychom si nalít čistého vína a přiznat si, že mnohé firmy v silně zasažených odvětvích zkrachují. Proto již nedává smysl je dále podporovat ze státního rozpočtu. Spíše bychom je měli nechat zkrachovat a uvolněnou pracovní sílu zaměstnat v perspektivních odvětvích,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • VZCHOPENÍ SE BRITSKÉ LIBRY, ZLATA A STŘÍBRA
  Britská libra sterling (GBP) obnovila své pozice ze spodních úrovní 1,50, kterých dosáhla začátkem dubna. Pár USD/GDP ...
 • Vznikne český „národní bankovní šampion“? Aktivistický fond Petrus je proti spojení banky Moneta se společnostmi PPF, namlsal se v Německu
  Za necelé tři týdny budou akcionáři Monety, čtvrté největší banky ČR dle počtu klientů, schvalovat její spojení s bankou šestou, Air Bank, a dalšími finančními firmami skupiny PPF. Spojení by dle managementu PPF mělo z Monety postupně udělat „národního bankovního šampiona.“
 • Vzpruha pro korunu - dva hlasy pro vyšší sazby. Trumpův ukrajinský telefonát zveřejněn
  Věnujme tentokrát první řádky dění na domácí scéně, konkrétně jednání centrální banky. ČNB podle očekávání nezměnila úrokové sazby, ale našly se dva hlasy pro jejich zvýšení. Této myšlenky se bankéři nevzdávají a guvernér Rusnok mluvil o velmi vyvážené debatě, jestli sazby zvýšit, či nikoli. Předpokládá podobnou debatu i příště. Nakonec ale zvítězila snaha vyhladit trajektorii, neboť prognóza předpokládá v příštím roce naopak snížení sazeb.
 • Vzroste opět index US500 v reakci na tragické výsledky žádostí o podporu v USA?
  Data žádostí o podporu v nezaměstnanosti budou zveřejněna ve 14:30. Dle odhadů bychom se měli dočkat dalšího masivního nárůstu o 5,5 mil. žádostí. Za poslední 4 týdny už by tak celkový počet nových žádostí o podporu vzrostl nad 22 milionů! Není bez zajímavosti, že po každém z posledních třech zveřejnění těchto dat index US500 vzrostl (viz tabulka). Bude i tentokrát reagovat index US500 pozitivně? Na včerejší horší výsledky ekonomických statistik z USA reagovaly trhy poklesem.
 • Vzrostly akcie před oznámením FOMC až příliš?
  Chování cen kolem úrovně 1130 u indexu S&P500 ukazuje na silné vzestupné momentum. Příští za...
 • Vzrostou akcie Apple po uvedení nových výrobků?
  Cupertino se dnes stává centrem světa. Apple v 19h odstartuje další ze svých ikonických uvedení nových produktů na trh...
 • Vztah mezi Trumpem a Xi již není tak vřelý
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování s mírným ziskem. Index Dow Jones si připsal 0,1 %, S&P 500 uzavřel pouze dvě setiny procenta nad páteční zavírací cenou a technologický Nasdaq si polepšil o 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo síťovým odvětvím (+0,4 %). Na opačné straně se nejhůře umístily energetické společnosti se ztrátou 0,9 %. Pondělí byl již čtvrtý den v ředě, co americké akciové indexy dosahovaly nových historických maxim.
 • Vztah Polska s EU se přiostřuje
  Konzervativní revoluce zahájená stranou Právo a Spravedlnost vedla k nárůstu politických rizik, které způsobily propad zlotého. Status zlotého jako bezpečného přístavu je pro investory už jen dávnou vzpomínkou. Od dubna je zloty měnou s nejhorší výkonností z rozvíjejících se trhů a vůči euru oslabil o 5,4 %. V dohledné době nevidím naději na zastavení poklesu polského zlotého. Tři rizika by mohla kurz EURPLN dotlačit výš na úroveň 4,45.
 • V​IDEO: Drahé kovy opět ztrácí, zlato na dosah 1 300 dolarů
  Drahé kovy opět ztrácí, zlato na dosah 1 300 dolarů - videokomentář Jaroslava Brychty z X-Trade Brokers...
 • Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
  Na trhy se dnes dostala další řádka výsledků a americký technologický index Nasdaq Composite překonal další historickou metu nad 11.000 b., my se ale v úvodu zaměříme na informace z centrálních bank. Česká národní banka ani její britská kolegyně ponecháním sazeb na stávajících úrovních nepřekvapily. Britská libra se dostala na nejvyšší hodnoty od března, když britská centrální banka zdůraznila možné nevýhody záporných úrokových sazeb. Ty má prý v kufříku, jejich použití ale neplánuje. Některé části britské ekonomiky, šesté největší na světě, podle guvernéra Baileyho do budoucna ale nebudou životaschopné.
 • 📈 Wall Street čaká na konečný verdikt
  Americké akcie sa obchodujú vyššie, keď Dow získal takmer 200 bodov, S&P 500 takmer 1,8% a Nasdaq okolo 2,4%. Investori čakajú na výsledok prezidentských volieb v USA, pretože zatiaľ neexistuje jasný víťaz a v mnohých štátoch sa hlasovacie lístky naďalej počítajú. Demokrati zatiaľ získali 227 volebných hlasov, zatiaľ čo Trump získal 213 hlasov a zvíťazil na Floride. Biden vedie v Nevade, Arizone, Wisconsine a Michigane, ale Trump je v čele v Pensylvánii, Severnej Karolíne a Georgii.
 • Wall Street čeká na data PMI
  Většina akciových indexů dnes koriguje. Situace na Wall street je však o něco pozitivnější, když hlavní indexy vykazují mírné zisky. V závěru minulé seance indexy klesaly kvůli plánovanému zvýšení daní v USA. Dnes investory čekají první data za druhý kvartál. Budou zveřejněny předběžné výsledky PMI v USA. Evropská data dopadla pozitivně, ačkoliv jsou stále k vidění problémy v sektoru služeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank