Neděle 13. října 2024 19:24
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
eightcap forex

Rozvod Gatesových bude nejdražší v dějinách. Dělit se bude částka 130 miliard dolarů neboli 2,8 bilionu korun – dva roční rozpočty ČR

04.05.2021 10:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rozvod Melindy a Billa Gatesových, který pár oznámil včera, bude velmi pravděpodobně nejdražším v historii. Rozdělovat by se při něm mohlo zhruba 130 miliard dolarů. To je suma odpovídající 2,8 bilionu korun. Přitom roční příjmy státního rozpočtu ČR jsou letos plánovány na 1,49 bilionu korun. Gatesovi tedy budou zhruba dělit peníze, jež vláda získává na dvouletý provoz České republiky.  

Majetek Billa Gatese, spoluzakladatele Microsoftu, činí k dnešnímu dni 145,8 miliardy dolarů. Vyplývá to z údajů agentury Bloomberg, která data o jmění nejbohatších lidí planety aktualizuje denně. Po Jeffu Bezosovi, Elonu Muskovi a Bernardu Arnaultovi je tak Gates momentálně čtvrtým nejbohatším člověkem na světě.  

Dosud byl nejdražším rozvodem ten, jenž před dvěma lety ukončil manželství zmíněného Bezose a jeho choti Mackenzie. Mackenzie Scottová je po rozvodu jednou z nejbohatších žen planety. Podle dnešních údajů Bloombergu činí její majetek 59,9 miliardy dolarů, což z ní dělá 21. nejbohatšího člověka světa. V rámci rozvodového vyrovnání získala Mackenzie čtyřprocentní podíl v Amazonu, jejž její exmanžel zakládal, takže ukončení manželství jí jen v hodnotě tohoto podílu tehdy vyneslo 38 miliard dolarů. Tento majetek je stále i dnes základem jejího enormního bohatství. 

Jenže zatímco Bezosovi se brali v době, kdy se Jeff k nebohatším lidem planety svým majetkem rozhodně ani neblížil, Gatesovi za sebou měli po svatbě roku 1994 sotva líbánky, když se Bill stal nejbohatším Američanem. Tehdy s majetkem 9,4 miliardy dolarů.  

Ačkoli byl v době krátce po svatbě Gates již nejbohatším Američanem, jeho majetek získaný v době před uzavřením manželství, do nějž podle všeho vstupoval bez předmanželské smlouvy, činil pouze 6,4 procenta majetku současného.  

Pokud by se uvedená suma 9,4 miliardy dolarů upravila o inflaci, k níž v USA od poloviny 90. let došlo, naroste na necelých sedmnáct miliard dolarů. To znamená, že Gates v době svého manželství rozhojnil majetek o 146 – 17 = 129 miliard dolarů. Pokud by se tedy dělila striktně suma získaná během manželství, bude se dělit právě již zmíněná částka odpovídající necelým 130 miliardám dolarů.  

Podle legislativy amerického státu Washington, kde Gatesovi bydlí, by se majetek získaný během manželství měl pojímat jako vlastněný rovnocenně oběma manželi. To však neznamená, že se při rozvodu bude automaticky dělit napůl. Konečné slovo bude mít soud. Veřejnost se ani nikdy nemusí dozvědět, jak pár svůj majetek vlastně přesně rozdělil.  

Celou věc dále komplikuje to, že Gates vložil podstatnou část svého majetku do společné nadace, kterou s Melindou vede a podle všeho hodlá vést po rozvodu i nadále. Do nadace převedl značnou část svého podílu v Microsoftu, takže akcie této firmy nyní představují pravděpodobně méně než pětinu jeho vlastního majetku. Největší položkou Gatesova vlastního jmění je nyní holdingová společnost Cascade Invesment, která spravuje majetek získaný prodejem akcií Microsoftu a z jeho dividend. Gates skrze tento holding vlastní například nemovitosti nebo akciové podíly v různých společnostech, například v největší kanadské železniční společnosti nebo ve společnosti Deere.  

Z hlediska toho, jaký majetek připadne Melindě, jsou tedy klíčové dvě záležitosti. Zaprvé ta, zda oba exmanželé budou dále společně rozvíjet svoji nadaci. Znalci podobných situací mají za to, že nakonec jim toto odhodlání nevydrží. Zřejmě by se pak musel dělit i majetek nadace.  

Zadruhé bude zásadní to, jak rozhodne soud, resp. jakou částku ze sumy 129 miliard dolarů případně Melindě přiřkne. Zřejmě to nebude rovná polovina, tedy 64,5 miliardy dolarů, na druhou stranu je pravděpodobné, že Melinda z rozvodového řízení vyjde se sumou vyšší než uvedených 38 miliard, které připadly Mackenzie Scottové po rozvodu s Bezosem. Pravděpodobně tak půjde opravdu o nejdražší rozvod dějin.  

Je ale současně otázkou, zda Melinda svým majetkem překoná současný zhruba šedesátimiliardový majetek Mackenzie Scottové, který se jí od rozvodu zejména díky citelnému růstu ceny akcií Amazonu dále rozrostl. 

Pokud ano, Melinda Gatesová by se mohla ocitnout mezi dvacítkou nejbohatších lidí světa. Bill Gates by pak ze čtvrtého místa pravděpodobně sestoupil na začátek druhé desítky žebříčku nejbohatších lidí světa.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozšíří euro po 20 letech existence své mezinárodní postavení?
    Evropská komise předložila ve středu 5. prosince návrhy na zvýšení používání jednotné měny, zejména v odvětví energetiky, komodit a finančních trhů.
  • Rozšiřujeme nabídku futures instrumentů o index S&P 500 a pomerančový džus
    V Purple Trading rozšiřujeme nabídku CFD futures symbolů o další. Jsou jimi notoricky známý index S&P 500, který nyní můžete přímo obchodovat, či futures kontrakty na mražený koncentrát pomerančového džusu.
  • Rozuzlení v USA zisky nepřineslo... týdenní zpráva o koruně
    Tento týden přináší koruně ztráty a odstoupení od hranice 25,50. Negativní vliv na měnu měly domácí zprávy, přispěl al...
  • Rozvíjející se asijské trhy před sebou mají rok plný velkých očekávání
    Očekávání, že cenné papíry z rozvojových trhů si povedou v nadcházejícím roce velice dobře, se stává čím dál reálnější. Asie zvládá pandemii COVID-19 mnohem lépe než rozvinutý západní svět a Čína pravděpodobně už počátkem roku 2021 prostřednictvím monetární politiky rozvolní své finanční podmínky, čímž pomůže celkovému sentimentu a zvedne multiplikátory ocenění akcií z rozvojových trhů. V roce 2021 tak začnou z těchto trhů znovu plynout výnosy, a to ještě rychlejším tempem než z rozvinutého světa - vytvoří se příznivá atmosféra plná příjemných překvapení a vysokého růstu výnosů.
  • Rozvíjející se býčí dynamika eura. Přehled vývoje měnového páru EUR/USD
    Hospodářská situace v eurozóně zůstává stabilní, přičemž příchozí údaje nenarušují celkové hodnocení klíčových makroekonomických ukazatelů, které by mohly potenciálně změnit prognózy pro euro.
  • Rozvíjející se trhy a černé labutě v Bílém domě
    Vyspělé trhy a zejména ty americké se stále nechávají vést na pochybné vlně prezidentského optimismu a hlasů volajících po větší skepsi je zatím dost málo (i pokud k nim započítám ten můj nevýznamný). Velmi rozdílná očekávání naopak můžeme u významných investorů a ekonomických myslitelů nalézt u rozvíjejících se trhů (EM).
  • Rozvíjející se trhy nám zatím letos dělají radost
    Naší hlavní akciové sázce se zatím letos daří výborně. Rozvíjející se trhy totiž dle indexu MSCI Emerging Markets zatím letos připisují zisk 7,9 %, zatímco rozvinuté trhy dle indexu MSCI World připisují zisk „pouze“ 2,4 %. Rozvíjející se trhy tak zatím trhy rozvinuté outperformují o 5,5 %.
  • Rozvíjející se trhy padají do medvědího teritoria…a táhnou s sebou stále “zranitelnou” korunu
    Koruna je pod tlakem, a je to opět primárně dílo eskalujícího napětí na rozvíjejících se trzích, které drží v “šachu” celý region. A zatím se nezdá, že by se mělo blýskat na lepší časy.
  • Rozvíjející se trhy vstoupily do medvědího trendu
    Americký akciový trh S&P 500 ve včerejším obchodování ztratil 0,4 %. Nejméně úspěšnými byly akcie energetického sektoru, které spadly o 1,9 %. Ostatní odvětví si připsala nebo odepsala maximálně 0,8 %. Na stranu vítězů se včera postavily telekomunikace a utility. Zklamáním byly pro trhy včera zveřejněné makroekonomické statistiky o počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru. O to větší pozornost se bude dnes soustředit na ucelená data z amerického trhu práce. Měla by však dle našich odhadů korigovat zklamání z července a potvrdit silný růst americké ekonomiky.
  • Rozvíjející se trhy začínají lákat investory
    Jen za první tři týdny v roce 2021 rozvíjející se trhy dokázaly přilákat zahraniční kapitál o velikosti 17 miliard dolarů. Postupně tak pokračuje přesun peněz, na který jsme několikrát upozorňovali a investoři tím odstartovali “hon za výnosy”. Důvodem je postupný pokles rizik na trzích a v ekonomice, který podporuje blížící se konec chřipkové sezony a postupná vakcinace světové populace. Očekávání jsou v tuto chvíli z dlouhodobého hlediska velmi pozitivní.
  • Rozvojové ekonomiky pod tlakem rizikové averze trhu
    Koruna po zvýšení úrokových sazeb ČNB v minulém týdnu dále oslabuje (o rozhodnutí ČNB jsme psali minulý týden). Začátkem týdne se pohybuje na úrovni EUR/CZK 25,98 a USD/CZK 22,30. Vůči euru je tak nejslabší od začátku října minulého roku a vůči dolaru od července. Oslabování se ale netýká pouze české koruny.
  • Rozvojové země požadují, aby bohaté země platily za škody na klimatu
    Lídři několika rozvojových zemí obvinili ropný průmysl a bohaté ekonomiky, že podporují změnu klimatu, a požadovali, aby za způsobené škody platily.
  • Rozvolnění covidových restrikcí pomáhá dynamice zahraničního obchodu
    Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu s přebytkem 6,3 mld. Kč. Z pohledu tržních očekávání se jednalo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením přebytku z dubnových 19,3 mld. Kč na 25,3 mld. Kč. Nejpesimističtější odhad činil i tak vysokých 20,0 mld. Kč.
  • RTR: Ukrajinští uprchlíci vytvářejí tlak na realitní trhy v Německu, Polsku a ČR
    Ukrajinští uprchlíci vytvářejí tlak na realitní trhy v hostitelských zemích. V Německu, Polsku a v České republice byty chybějí a ceny nájmů rostou. Informuje o tom agentura Reuters.
  • Rub a líc rizik a trhů. Spojit síly je jen začátek
    Dosáhli jsme části krizového cyklu, kde již navzdory stále se horšícím zprávám musíme začít řešit hodnoty, předvídat další politické kroky a snažit se odhadnout minimální hodnotu, na které se trh zastaví. Pohybujeme se tedy na velmi tenkém ledě. V podobných situacích je totiž naší přirozenou reakcí obrana nebo útěk, nikoliv výpočet rizik a jejich srovnávání s možnými výnosy, zatímco se dál přitápí pod kotlem.
  • Rubl a dolar, měnoví vítězové letošního roku
    Už ve čtvrtek minulý týden, 9. června, došlo k optickému „smazání“ efektu týden starého snížení spotřební daně v případě benzínu. Fialova vláda rozhodla s platností od 1. června o snížení daně z pohonných hmot o 1,50 koruny na litr. Předpokládala, že pohonné hmoty v důsledku opatření zlevní o 1,80 koruny na litr, neboť se bude platit i nižší DPH, která se vypočítává až po zohlednění právě spotřební daně.
  • Rubl na dolaru padá na letošní minima, vadí mu fx převody ruských firem i nízké ceny ropy
    Ruský rubl pokračuje v pádu posledních měsíců. Dnes na páru s americkým dolarem ztrácel až 3,2 % a obchodoval se až na...
  • Rubl - navzdory oslabení mluví fundamenty i nadále proti ruské měně
    Vzhledem k výrazným ztrátám rublu a poslední aktivitě centrální banky přidáváme dlouhodobý pohled na tuto měnu. Ten má...
  • Rubl od začátku invaze posílil ze všech měn světa suverénně nejvíce, proti koruně o 30 %. Trh s ním je ale znásilněný, vždyť od ruských energií už se odvrací i země jako Indie či Maďarsko
    Za období od předvečera ruské invaze na Ukrajinu, tedy od 23. února, do včerejška česká koruna oslabila vůči většině klíčových měn ve světě. Nejvýrazněji znehodnotila vůči ruskému rublu, a to o takřka 29 procent (viz tabulka Bloombergu níže). Zpevnila však alespoň vůči dalším měnám regionu střední a východní Evropy, forintu a zlotému.
  • Rubl prudce oslabuje nad psychologickou hranici 100 za dolar. Ruští propagandisté zuří, viní z pádu měny ruskou centrální banku
    Ruská měna se dnes ráno středoevropského času propadla nad psychologicky důležitou úroveň 100 rublů za dolar. Tato úroveň má značnou symboliku i z pohledu kremelských propagandistů typu Vladimira Solovjova. Ten už minulý týden v ruské televizi rozhořčeně vinil z pádu měny ruskou centrální banku. Nyní je tedy ještě hůře. Navzdory tomu, že právě ruská centrální banka podnikla minulý týden zásadní opatření, které i podle analytiků mělo pád rublu alespoň na čas zbrzdit. To se ale neděje.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani