Úterý 28. leden 2020 12:28
reklama
Admiral Markets SE
reklama
BOSSA ebook
reklama
Dukascopy

Duo Fed, ECB nechá sazby beze změny

10.12.2019 17:29  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americká i evropská centrální banka ponechají na svém zasedání v tomto týdnu úrokové sazby beze změny. Pozornost bude poutat nová prognóza úrokových sazeb Fedu. Ta bude pro příští rok zřejmě počítat s jejich stabilitou. My jsme v tomto ohledu podstatně skeptičtější, když v období od března do července očekáváme snížení sazeb o 100 bb. Měnovou politiku bude podle našeho názoru muset ještě více uvolnit i ECB. V příštím roce čekáme další snížení úrokových sazeb a zdvojnásobení programu nákupů aktiv. 

Zářijová prognóza úrokových sazeb Fedu počítala s jejich stabilitou po celý příští rok. V tomto ohledu se toho zřejmě mnoho nezmění ani na zítřejším zasedání. Medián se pravděpodobně pouze mírně posune směrem dolů. Ani pro letošní rok medián úrokových sazeb nepočítal s trojím snížením úrokových sazeb, které pak ale přesto nastalo. Důvodem, proč Fed očekává stabilitu úrokových sazeb, je jeho ekonomická prognóza. Ta, alespoň doposud, počítala s hospodářským růstem okolo 2 %, a to jak v roce 2020, tak i 2021. My naopak počítáme s tím, že v příštím roce americká ekonomika upadne do recese a její hospodářský růst dosáhne pouze 0,7 %. Americká centrální banka bude na tento vývoj podle nás reagovat snížením úrokových sazeb o 100 bb.

Efektivní úroková sazba Fedu během listopadu poklesla na 1,55 %, tedy ke spodní hranici pásma sazeb (1,50-1,75 %). To by se Fedu, který chce mít nad krátkými sazbami přísnou kontrolu, nemuselo líbit. Směrem k těmto úrovním efektivní úrokovou sazbu táhne sazba IOER, za kterou si banky u centrální banky ukládají přebytečnou likviditu. Tu Fed v září snížil na 1,55 %. Výhledově tedy Fed může zvažovat posunutí sazby IOER zpět do poloviny pásma jeho klíčových sazeb. Dalším problémem pro americkou centrální banku může být i nedostatek likvidity na peněžním trhu, který by mohl nastat v závěru letošního roku. S tímto problémem banka bojovala již v září, kdy do vyschlého peněžního trhu musela napumpovat prostřednictvím O/N a termínových repo operací 200 miliard dolarů. Předmětem diskuze na prosincovém zasedání tak mohou být způsoby, jak takovýmto situacím zabránit. Ekonomická prognóza Fedu zřejmě významných změn nedozná. Vystoupení prezidenta Powella na následné tiskové konferenci pravděpodobně potvrdí pozitivní ekonomický výhled.

Arzenál nástrojů ECB čeká revize

Sazby beze změny ponechá ve čtvrtek i Evropská centrální banka. Její zasedání bude poprvé pod taktovkou nové šéfky Lagardové. Tu čeká revize všech nástrojů, které má ECB k dispozici, včetně způsobu stanovení inflačního cíle. Ten by se podle našeho názoru mohl změnit v 2% symetrický s fluktuačním pásmem +/- 1 pb. Inflační cíl by se tím stal mnohem flexibilnější. Zveřejňování toho, jak kdo z Rady guvernérů hlasoval, by pak mohl být krok k větší transparentnosti měnové politiky ECB.

Nová prognóza z dílny ECB mnoha změn pravděpodobně nedozná. Poprvé bude zahrnovat i rok 2022. Odhad růst HDP v tomto roce by se mohl pohybovat kolem 1,5 %, inflační odhad kolem 1,7 %. Pro vývoj inflace bude podstatné, jak příští rok dopadnou mzdová vyjednávaní v Německu. Vzhledem k v současné době rychle rostoucím jednotkovým  mzdovým nákladům je možné, že se odbory spokojí s nižším mzdovým růstem, aby chránily pracovní místa. To by se nepříznivě odrazilo ve vývoji inflace v roce 2021. Zatím odhad ECB počítá s inflací na úrovni 1,5 %, což je podle našeho názoru příliš optimistické a skutečná inflace bude nakonec nižší. Vzhledem k inflaci pod cílem ECB a nástupu recese v USA očekáváme, že v červnu příštího roku ECB opět sáhne ke snižování úrokových sazeb. Zároveň předpokládáme, že objem nakupovaných aktiv bude muset ze současných 20 mld. EUR zdvojnásobit. I tak to ale nebude stačit a na pomoc měnové politice bude muset přispěchat  ta fiskální.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Důležitá přikázání úspěšného tradingu
  Chcete obchodovat, nevíte, jak na to a nechcete se do toho pustit po hlavě?
 • Důležité: Obchodní hodiny během vánočních svátků a Nového roku
  Obchodování během Vánoc a Nového roku je často spojeno s nízkou likviditou a obchodovanými objemy. Toto období je mnoha zemích svátkem a obchodní hodiny burz se liší od standardního obchodování. Níže můžete nalézt informace, které by Vám v tomto ohledu měly pomoci.
 • Důležité supporty a resistence do konce letošního roku
  Níže nabízíme přehled nejzajímavějších technických úrovní, o jejichž osudu by mohl rozhodnout již nadcházející měsíc. ...
 • Důležité supporty a resistence do konce roku
  Níže nabízíme přehled nejzajímavějších technických úrovní, o jejichž osudu by mohl rozhodnout již nadcházející měsíc. ...
 • Důležité technické úrovně: DAX, USDCAD, NZDUSD, Ropa WTI
  Německý DAX začíná vystupovat z několikaměsíčního downtrendu. Na vině je jednak jeho mírná přepropanost, ale také stabilizace situace...
 • Důležité technické úrovně před večerním zasedáním Fedu - FX, H4
  Večer zasedá Fed a společně s rozhodnutím o sazbách se dočkáme i ekonomických projekcí a tiskové konference Janet Yell...
 • Důležitý den pro korunu: Prosincový růst inflace a noví členové bankovní rady
  Zatímco ve světě budou zveřejněny spíše druhořadé indikátory, českou ekonomiku čekají mimořádně důležité události. Zrychlení prosincové inflace těsně pod 2% cíl ČNB by mělo potvrdit náš výhled, že centrální banka ukončí kurzový závazek už v Q2 17. Tato statistika může zároveň zrychlit příliv spekulativního kapitálu. Oznámení dvou nových členů bankovní rady ČNB by sice na brzkém konci kurzového závazku nemělo nic změnit, ovlivní však dlouhodobou politiku centrální banky.
 • Důležitý týden nejen pro měny
  V průběhu tohoto týdne se dozvíme několik zásadních informací. Nejprve jsou to čísla o inflaci. Následně si pozornost trhů ukradnou rizika jako brexit, budoucnost Evropské unie, a zejména stav čínských finančních trhů. To vše v době, kdy je živočišný duch akciových trhů na ústupu.
 • Důležitý týden pro finanční trhy
  Ve středu ohlásí svá další politická rozhodnutí jak Bank of Japan, tak i americký výbor FOMC. V poslední době byly trhy nestabilní, protože centrální banky vysílají signály, že jsou stále nespokojeni s tím, čeho mohou dosáhnout s prostředky, které mají k dispozici, tedy s kvantitativním uvolňováním a s nulovými a negativními úrokovými sazbami.
 • Dům lze postavit i velmi levně
  Mnoho lidí se domnívá, že stavba domu stojí několik milionů a samozřejmě ve většině případů tomu tak skutečně je. Bohu...
 • Duo Le Pen a Mélenchon děsí trhy
  V neděli nás čeká první kolo francouzských prezidentských voleb. Mezi hlavní kandidáty patří Emmanuel Macron, Marine Le Pen, Fran„ois Fillon a mocně se dotahující radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon. Podle volebních průzkumů do druhého kola pravděpodobně postoupí Emmanuel Macron a Marine Le Pen. Velké procento nerozhodnutých voličů však ještě může zamíchat kartami a ve druhém kolem proti sobě mohou stát i radikálně pravicová Le Pen a ultralevicový Mélenchon.
 • Důsledky měnových zásahů v Číně zatím trhy nepochopily
  Zdá se, že trhy reagují jen velmi pomalu na důsledky nedávného rozhodnutí Číny oslabit svou měnu. Čínský jüan se teď přitom obchoduje proti americkému dolaru nejníže za několik posledních měsíců.
 • Dusno kolem Řecka: Reformy (opět) stojí, peníze (opět) potřebuje, (nejméně) do září nedostane
  Další tranši finanční pomoci mezinárodních věřitelů Řecko jistě nedostane dříve ...
 • Důvěra domácností v závěru roku roste
  Důvěra v českou ekonomiku v prosinci mírně vzrostla. Nejvíce se na tom podílel nárůst spotřebitelské důvěry, která se zvýšila o 2,8 bodu a je tak nejvyšší od srpna tohoto roku. To je i v souladu se solidním růstem maloobchodních tržeb a s faktem, že spotřeba domácností zůstává i nadále hlavním tahounem tuzemské ekonomiky. Podle průzkumu ČSÚ zůstávají obavy domácností ze zhoršení ekonomické situace nízké a zároveň se snížily jejich obavy ze zhoršení vlastní finanční situace. Současně ale paradoxně vzrostl úmysl spořit, který v indexu statistického úřadu působí pozitivně. Navzdory opět zrychlující inflaci se domácnosti oproti předchozímu měsíci méně obávají růstu cen.
 • Důvěra investorů v eurozóně přestala klesat. Stále ale zůstává nejníže od roku 2015
  Dopolední seance dnes přinesla jeden ze zajímavějších indikátorů sentimentu mezi evropskými investory. Jedná se o index sentimentu Sentix, který mapuje názor investorů na aktuální ekonomickou situaci, když agreguje „dojmy“ z vývoje v reálné ekonomice a na finančních trzích s výhledem na jeden a šest měsíců.
 • Důvěra investorů v evropskou ekonomiku se propadla, euro však jen mírně oslabilo
  Euro si v pondělí proti dolaru odepsalo desetinu procenta své hodnoty, když se opět přiblížilo k hranici 1,3400 EUR/USD. Aktivita na trzích...
 • Důvěra spotřebitelů v ekonomiku USA poklesla
  Včera zveřejněná americké indikátory přinesly smíšený obrázek o stavu největší světové ekonomiky. Zatímco údaje z trhu nemovitostí...
 • Důvěra v americký trh práce je nejvyšší za posledních 8 let
  Včerejší zveřejnění indexu spotřebitelské důvěry Conference Board z USA nepřineslo na trhy žádný otřes – výslede...
 • Důvěra v českou ekonomiku je nejníže za více než pět let, lidé se v rostoucí míře bojí zhoršení vlastní finanční situace
  Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět poklesla, byť mírněji než v říjnu. Je tak nejnižší za celé období od července 2014. Nálada spotřebitelů se propadla nejníže od října 2014. Dále poklesl také sentiment v podnikatelské sféře, který je nejhorší dokonce od května 2014.
 • Důvěra v českou ekonomiku mírně nižší, ale pořád vysoko
  Úterní obchodování s českou korunou a polským zlotým bylo klidné bez výraznějších impulzů oběma směry. Koruna se proti euru pohybovala v úzkém pásmu kolem úrovně 27,40 CZK/EUR, kde také odpoledne uzavírala (oproti pondělí tak oslabila o desetinu procenta). Zlotý naopak o tři desetiny procenta posílil a zaznamenal tak novou nejsilnější úroveň za posledních devět měsíců: 4,10 PLN/EUR.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA ebook