Pátek 24. březen 2023 13:38
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
Tickmill logo
reklama
Tickmill logo

Konec r. 2011 a malé mrknutí na rok 2012 v páru EUR / USD

Napsal:   Sekce: 

Tak jako v předcházejících letech bych se i letos na závěr roku chtěl malinko podívat zpět .

Zároveň bych se chtěl  pokusit trochu předpovědět co by nás mohlo v průběhu 1 – 2 čtvrtletí roku 2012 čekat. Letos bych využil i názoru svých kolegů se kterými už několik let společně bojujeme na světových burzách. Víc hlav víc ví.

Je už po Vánočních svátcích, dárky jsou rozbalené a někoho možná ještě bolí žlučník. Ekonomické analytiky a hlavně Evropské politiky spíše asi bolí hlava  z toho, co nás bude v roce 2012 čekat na ekonomickém poli.  A sníh nikde. ( Že by i za to mohly raitingové agentury nebo spekulanti ? )   

Rozepisovat se o tom co se v posledních cca dvou letech ( počínaje přiznáním Řecka na závěr roku 2009, že je s financemi v koncích) děje na ekonomickém kolbišti hlavně v EU asi nemá moc smysl. Ta záplava  různých článků a analýz musela proniknout do mysli každého tradera. Proto se pokusím jen shrnutí toho co se prozatím událo. Situace je v Eurozóně poměrně jasná. Většina států má problémy se státními dluhy. Stále se hledá recept jak z toho ven aniž by se musela opustit cesta tzv. sociálně - socialistického státu.  Řecku se odpustila část dluhů ( což nebude stačit). Následně se do palby dostala Itálie, těžké kusy ekonomického dělostřelectva začínají už ostřelovat i Belgii a Francii, a ani pevnost Německo není již dnes zcela bezpečná. Schůzky, summity EU, schůzky G7, G20 a dalších G . Výsledek ? Spousty rad, nátlaku, ale peněženku pro země které rozházeli svůj kapitál a půjčily si jiný, otevřít nikdo pořádně nechce. Někdy jsou proklamace státníků až směšné. Následkem toho je na trzích stále patrná nervozita. Problémy se začaly přelévat i do bankovní sféry. Zde minulý týden trochu života přinesly tříleté nízko úročené půjčky z ECB pro banky.  To je dobré, ale zarážející je počet bank které tohoto přílivu peněz chtějí využít. I když se jistě jedná i o banky, které takto dodanou likviditu nepotřebují, ale je pro ně výhodná. Přesto se může prohloubit situace se zpřísnění půjček pro soukromý sektor. Heslo posledních měsíců je : šetřit, šetřit . Seškrtat co jen trochu půjde. Ale co rozvoj, co podpora podnikání a podpora utrácení spotřebitelů ? Co podpora podnikových investic, podpora inovace a vzdělání ? Zatím nic. Možná už další summit EU koncem ledna prý vše napraví. 

Zase jsme postoupili krůček k federativnímu uspořádání v EU. Poslední prosincový summit EU a Eurozóny to naznačil. Ale zároveň ukázal jak velké jsou rozpory mezi zeměmi v Evropě a že vznik fiskální unie nebude zase tak snadný. Ostatně jak udělat fiskální unii bez společně stanovených daní a postupu při jejich správě ? Tedy bez plnohodnotného unijního ministerstva financí ? Co další vlivy na ekonomický rozvoj EU ? Např. ministerstvo hospodářství, ale i spravedlnosti, neboť bez společných zákonů to prostě nepůjde. Udělat něco jen na půl, se EU už nejednou vymstilo. Nastala už doba vzniku plnohodnotného federativního uspořádání celé EU nebo alespoň Eurozóny ? Řekl bych, že zdaleka ne !! Duo Merkozy se sice snaží, ale nic naplat, košile je stále bližší než kabát. Jak zarážející je obava těchto a dalších Evropských politiků z vox populi. Že je to cesta do pekel ví, ale co s tím ?

Bylo by potřeba, aby rok 2012 byl ve znamení lámání chleba. Je to ale rok v mnoha zemích volební. Tak nečekejme, že se stanou nějaké zásadní věci. Máte také ten pocit ? Jako by ekonomika EU a hlavně Eurozóny jela se zataženou ruční brzdou. EU má navíc, ale nemá u kormidla ty správné kormidelníky. Nechci je všechny jmenovat, ale najděte mi mezi nimi nějakou silnou vůdčí osobnost . Nic, že ? Samé šedivé myšky či psi se staženým ocasem, když už, tak šašek. Jediná slova která znají jsou : regulace, daně a šetření. 
Až jim skutečně poteče do bot co udělají ? Natisknou další peníze. Nic jiného neumí a nebo na nic jiného nenajdou společnou shodu. Shodu na něčem co by bylo smysluplné, podporovalo růst v EU a zamezovalo zbytečnému a nesmyslnému plýtvání. To by ale museli zcela opustit tu tzv. vše ochraňující a solidární politiku - za každou cenu a tnout do živého. Tak dlouho budou váhat až propásnou nejlepší chvíli. Možná se tak již stalo, jen o tom ještě nikdo neví.

V roce 2012 opět nastane shánění peněz. Bude velmi zajímavé vidět, jak hlavně v prvním pololetí příštího roku bude shánět finance pro svůj dluh Itálie. Řecko asi opět bude žádat odpuštění další části svého dluhu. Pokud se tak stane, mohou se přidat i s podobnou žádostí další země PIGS (tipnu si na Portugalsko). Negativní zprávou pro EURO by bylo další snižování raitingu v zemích EU, možná už v lednu.
Hodně napoví hospodářské výsledky firem v EU a USA za 4 Q 2011 a celý rok 2011, které se začnou objevovat od cca 12.1.2012.
Další negativní zprávou pro EURO je to, že někteří členové vedení ECB by klidně začali oficiálně tisknout peníze ( vyhlásili QE) to by byl další tlak na kurz EURA.  EURO se nyní pohybuje okolo 1,3000 - 1,3050 a to je pro země jako je Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Irsko a asi i pro Francii stále moc. Proto si myslíme, že nikdo nebude bránit pádu EURA na úroveň 1,1800 - 1,1500 ( mimo Německa). Ani paritu s USD bychom úplně nevylučovali, zvláště když se podaří v USA dál rozhýbávat jejich ekonomiku, jak se to v posledních týdnech začíná ukazovat.  I to by nakonec pro EU bylo dobré, neboť v EU většinou následovalo oživení s cca půlročním zpožděním za USA. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Při pohledu na akciové indexy je vidět snaha býků prodloužit současný pokus o růst. Ale chtělo by to nějaké palivo. Z krátkodobého pohledu je trh s EUR/USD v pokusu o korekci, která se může vyvinout v konsolidaci. ( Vše hlavně pod vlivem opatření ECB z minulého týdne a pozitivnějšími signály z akciových trhů  +  přeprodanost v grafech H4 a D1.)

Ze střednědobého pohledu se v trhu EUR/USD v grafu TF W1 ukazuje možná formace H + R a v posledních dnech byla proražena její čára neckline. Pokud se trh udrží pod ní nebo se bezpečně nevrátí nad ní, očekáváme další pokles (doprovázenými růstovými korekcemi) ve směru minimálně k 1,1800. Je pravdou, že trh s párem EUR / USD je v grafu TF D1 trochu přeprodaný a nějakou růstovou korekci by potřeboval. Jak jsem výše uvedl, náznaky růstové korekce se aktuálně objevují a nakonec trh může jít dál stranou a místo růstové korekce nastane jen konsolidace, aby následně v lednu obnovil pád. Velmi dobře je situace vidět (zrcadlově obrácená) na grafu dolarového indexu DXH12 v TF W1, kde je vidět jak trh aktuálně narazil na FIBO 50 %, a zatím zde konsoliduje. 

Vrátím se do EUR/USD, zde by poklesovou formaci H + R v současnosti přerušil růst a bezpečné uzavření nad cca úrovní : 1,3550 – 1,3600. Doplním, že ani růst k cca 1,3800 by pro nás neznamenal, že nebezpečí pádu minimálně k 1,1800 by bylo zažehnáno, jen by se z hlediska formace H + R situace trochu změnila ve velkými vlnami tvořený pokles.
Budeme proto bedlivě sledovat kam se ve své aktuální růstové korekci trh EUR/USD dostane a jak se bude vyvíjet trh DJIA - US30. Všimněte si jak se chová akciový index např. DJIA a srovnejte vývoj v DXH12. Trh s DJIA roste a DXH12 nijak moc neklesá a měl by. To nám ukazuje jak je USD stále silný, potom bude stačit malé oslabení DJIA a USD bude okamžitě akcelerovat do růstu. ( Investoři utečou do bezpečné náruče USD.) Stále také budeme  sledovat vývoj inflace v USA v souvislosti s momentálním pokusem o ekonomické oživení. FED sice deklaruje, že úroky ponechá nezměněny do r. 2013, ale co je dnes jistého že ?  

Upřímně řečeno dělat alespoň střednědobou analýzu dalšího vývoje v dnešní nervosní situaci, která panuje již několik měsíců na všech trzích, není vůbec jednoduché. Přesto je nutné se o ni pokusit, alespoň se tak podaří vyhodnotit stávající stav a vyplují na povrch určitá rizika, ale i příležitosti, které se v příštích dnech a týdnech mohou objevit. Výše uvedený text byl jen výtahem z naší analýzy kterou jsme pro svoji potřebu několik dní zpracovávali. Tato analýza je daleko rozsáhlejší a představuje několik stran textu a několik grafů s různými variantami vývoje jak pro forexový trh, tak i pro trhy s námi obchodovanými komoditami. Přesto může výše uvedený text někomu posloužit jako určité vodítko v příštích událostech. Pokud se tak stane, text splnil svůj účel. Pokud ne, žádný problém, i zítra vyjde slunce bez ohledu na nás všechny.

Přeji všem úspěšný rok 2012.

Tomáš

     dolarový index - týdenní graf

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Komodity: Jak vidím bavlnu?
  Dnešní článek sice není o FX a ani o žádné běžně obchodované komoditě (zlato, ropa apod), nýbrž o zajímavé obchodní příležitosti na trhu s bavlnou. Nicméně si myslím, že ani tolik nejde o tu bavlnu, ale o základní principy obchodování, které se v mých článcích snažím ukázat.
 • Komodity: Má červený kov zelenou?
  Průmyslový červený kov už asi skoro čtyři měsíce formuje něco, co bychom mohli nazvat jako Kulaté dno.
 • Komodity: Vydá se zemní plyn konečně cestou na sever?
  To je otázka za milión dolarů. Ale grafy diskréčním pohledem naznačují, že by tomu tak být mohlo.
 • Komodity: Zdraží kakao?
  Můj diskreční pohled na cenový graf kakaa CC (NIB) říká, že asi ano. Minulý pátek byla definitivně proražena 15 měsíců stará trendová čára viditelná na měsíčním a týdenním cenovém grafu.
 • Komplikovaná situace na trzích a obchodní příležitosti
  V tomto roce již tak komplikovaná situace na trzích (USA vs. Čína, Brexit, měnové války, Irán,...) se ještě více komplikuje. Čína si nenechává líbit úplně vše a s určitým zpožděním, pro Donalda Trumpa nečekaně, také zavádí cla na další americké zboží. Americký prezident to evidentně bere osobně a v ten samý den tweetuje výkřiky typu „Čínu nepotřebujeme“, „americké podniky stáhněte se z Číny“, „čínské komponenty a materiály nahradíme jinými“ atd. Poté zvyšuje plánovaná podzimní cla na čínské boží o 5 %. A to ještě v týdnu si Donald pochvaloval, že jednání s Čínou jsou opět na dobré cestě…
 • Komu pomáhá čínské oživení?
  Čína jako první velká ekonomika minulý týden reportovala růst HDP za třetí čtvrtletí. Výsledných 4,9 % meziročně je obdivuhodných vzhledem k aktuální pandemii, byť o přesnosti dat se vzhledem k tak brzkému zveřejnění a velmi nízké transparentnosti čínských dat vedou pohybnosti. Čínská aktiva navíc nejsou pro trading příliš nakloněna, a proto se pro investiční příležitosti díváme do zemí, které jsou hlavními dodavateli mašinerie jménem Made in China.
 • Komu pomohlo otočení kormidla na dluhopisovém trhu?
  Otočení kormidla na finančním trhu, přineslo Mariu Draghimu a evropskému programu kvantitativního uvolňování (QE) velkou úlevu. Prezident ECB Mario Draghi po zářijovém zasedání centrální banky uvedl na tiskové konferenci, že bankovní rada zatím nediskutovala o možnosti prodloužení programu kvantitativního uvolňování (QE), v rámci něhož kromě jiného nakupuje i státní dluhopisy členských zemí eurozóny. Tyto dluhopisy jsou nakupovány podle kapitálového klíče a také s důrazem na výnos, který nemůže být nižší, než je depozitní úroková sazba (-0,4 procenta), za níž si ukládají komerční banky volné finanční prostředky přes noc u ECB. Vzhledem k tomu, že výnosy státních dluhopisů se kontinuálně propadávaly hlouběji pod nulu, výběr aktiv se centrální bance zmenšoval před očima.
 • Konec hegemonie dolaru
  Dolar je dnes nekorunovaným králem finančního světa. To znamená, že v současné době dolar nečelí velké konkurenci ze strany jiných měn. To ovšem neznamená, že je americký dolar neporazitelný. V tomto článku podrobněji probereme, co znamená hegemonie dolaru a jak by její svržení změnilo svět.
 • Konec intervencí ČNB bude divoký
  Česká národní banka (ČNB) už nemá na co čekat. V pátek vyprší její tvrdý závazek držet korunu oslabenou. Pro ekonomiku i podporu inflace už nedává slabá měna velký smysl a prodlužování intervenčního režimu by vedlo jen k dalšímu zvyšování devizových rezerv a potenciálních ztrát ČNB.
 • Konec MetaTrader 4 na obzoru?
  Rozhovor s Vladimírem Holovkou, obchodním ředitelem XTB.
 • Konec šortové pozice na NZD/USD
  Několik indicií k výstupu z obchodní pozice...
 • Konfirmační zkreslení
  Často si kladu otázku, jak asi člověk pozná, že to, co dělá, dělá správně. A zatím si odpovídám, že nepozná. Jistě, pokud se nejedná o úplného hlupáka, snaží se vše dělat podle svého nejlepšího vědomí, zkušeností a dovedností. Ale stačí to? Nestačí. Vzpomeňme si, kolikrát jsme něco dělali s obrovskou vírou, že právě to je to správné a za pár hodin, dnů, měsíců nebo roků jsme se sami nad sebou museli pozastavit a položit si otázku, proč jsme udělali takovou hloupost. A upřímně, byly to kolikrát věci, o kterých si říkáme, že člověk se zdravím rozumem by je nemohl nikdy udělat.
 • Konfirmační zkreslení – viník „nejen“ neúspěšného tradingu
  „Obchoduj, co vidíš, ne to, co si myslíš, že vidíš. Toto je konfirmační zkreslení v praxi.
 • Konflikt forexových a dluhopisových traderů
  Rozdíl mezi výnosy amerických a německých dluhopisů se snižuje, eurodolar přitom zůstává stále v klesajícím trendu. V tomto vývoji něco nehraje, pokles zhodnocení dluhopisů Spojených států by mělo snižovat atraktivitu dolaru.
 • Konfluence bearish faktorů na denním grafu AUDUSD
 • Konfluence faktorů na AUDUSD a AUDNZD
  Technická situace na AUDUSD a AUDNZD
 • Koniec uptrendu na AUD/NZD a iné predikcie
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Konsenzus predpovedí: Čo vidia odborníci v roku 2021
  Vytváranie predpovedí je v najlepších časoch zložitá záležitosť, ale hlavne po takom prevrate. Aj tak to nezabránilo ľuďom v tom, aby vyskúšali čítanie krištáľovej gule. Neistota vytvára väčšie pokušenie, aby sme sa pokúsili predpovedať rok dopredu.
 • Konsolidace po strmém propadu zajistila americkým akciím mírný růst, medvědi ale mají mírně navrch
  Po pátečním propadu minulého týdne se očekával další pokles. A ejhle, index S&P 500 uzavřel i přes velké intradenní výkyvy v mírném týdenním zisku. Přesto se graf z býčího nastavení změnil na neutrální. Momentálně index znovu zůstává v úzkém rozpětí, tentokrát 2120 – 2160. Oproti létu se jenom posunul o něco níž. Pokud prolomí spodní linii rozpětí, potom se pravděpodobnost dalšího poklesu zvýší.
 • Konsolidace zisků USD
  Analýza měnových párů a USD indexu, USDINX, USDJPY...
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Tickmill logo