Sobota 20. duben 2024 08:38
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader

Studie: Čínské investice v USA loni prudce klesly

10.04.2018 10:30  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Čínské investice ve Spojených státech v loňském roce prudce klesly kvůli zvyšujícímu se napětí mezi oběma zeměmi. Hodnota dohod oznámených v roce 2017 se snížila o více než 90 procent. Vyplývá to ze společné studie Národního výboru pro vztahy mezi USA a Čínou a poradenské a konzultační firmy Rhodium Group.

Zpráva, o které informuje server BBC, uvádí, že pokles vyvolaly změny politiky v obou zemích. Čína omezila zahraniční investice, zatímco v USA rostou obavy z těchto dohod kvůli národní bezpečnosti. Změny politického prostředí budou mít podle studie negativní dopad na investice i v budoucnosti.

Čínské firmy loni dokončily v USA investice za 29 miliard USD (596,2 miliardy Kč). To je o 35 procent méně, než činil rekord z roku 2016, kdy firmy dokončily investice za 46 miliard USD. Loňský údaj však také výrazně podpořily dohody z roku 2016, které se podařilo dokončit až v roce 2017. Pokud by transakce oznámené před rokem 2017 nebyly do těchto údajů zahrnuty, hodnota dokončených dohod by se snížila o 74 procent.

Pokles přichází po rapidním růstu čínských investic v zahraničí za poslední desetiletí, které však vyvolalo obavy jak v Číně, tak v dalších zemích, jako USA, Austrálie a Německo.

Koncem roku 2016 se čínští regulátoři rozhodli omezit zahraniční investice, částečně kvůli obavám z akvizic v jiných zemích, kvůli kterým se domácí firmy silně zadlužily. To sebou přineslo i zásahy proti některým z největších konglomerátů v zemi.

V USA politici vyjadřují obavy, že čínské společnosti podporované vládou se zaměřují na investice do vojenských a bezpečnostních technologií. Loni Výbor pro zahraniční investice v USA, který hodnotí transakce z hlediska rizika pro národní bezpečnost, zablokoval dohody v hodnotě téměř deset miliard USD, včetně prodeje amerických polovodičových a hliníkárenských firem, odhaduje zpráva. Také letos již bylo zablokováno několik významných snah o čínské investice, včetně prodeje společnosti zabývající se přesunem peněz Moneygram čínské Ant Financial, divizi internetového prodejce Alibaba. Americký prezident Donald Trump rovněž požádal své zaměstnance, aby nalezli nové možnosti omezení čínských investic v USA. Jeho žádost je součástí širší reakce na údajnou krádež duševního vlastnictví, které se má dopouštět Čína. Ta zahrnuje také plány na zavedení cel na zboží z Číny, jehož hodnota dovozu dosahuje 50 miliard USD ročně.

Zpráva také ukazuje, že firmy v USA, ve kterých mají většinu čínští investoři, nyní zaměstnávají kolem 140.000 lidí. Mnoho jich je v realitním či ubytovacím a zábavním sektoru.

Americké firmy loni v Číně investovaly zhruba 14 miliard USD.

Zdroj: Reuters, ČTK, Rhodium Group, BBC

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Studie: Brexit bude mít výrazné dopady na průmysl v regionech SRN
    Vystoupení Británie z Evropské unie bude mít výrazně nadproporční dopady na německý průmysl a německé řemeslníky. Vyplývá to ze studie Evropského výboru regionů, podle níž bude mezi padesáti nejvíce postiženými oblastmi 41 ve spolkové republice. O studii informují německá média skupiny Funke.
  • Studie: Brexit může ohrozit tisíce míst v německém autoprůmyslu
    V německém automobilovém průmyslu by mohly zaniknout tisíce pracovních míst, pokud Británie v rámci odchodu z Evropské unie opustí také jednotný trh. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, o které dnes informovala agentura DPA.
  • Studie: Brexit přijde Británii až na 1100 liber na osobu ročně
    Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová, bude Británii dlouhodobě stát 700 až 1100 liber (20.500 až 32.300 Kč) na osobu ročně. Do roku 2030 může země každoročně přijít o 100 miliard liber (2,9 bilionu Kč), a to je ekvivalent ztráty hospodářského výkonu Walesu. Tvrdí to britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR.
  • Studie: Británie se kvůli brexitu stává uzavřenější ekonomikou
    Británie se kvůli odchodu z Evropské unie stává uzavřenější ekonomikou, což bude mít škodlivé dlouhodobé dopady na produktivitu, ale i na mzdy. Průměrný britský zaměstnanec kvůli tomu do konce desetiletí zchudne o 470 liber (13.500 Kč) ročně. Vyplývá to ze studie institutu Resolution Foundation a docentky Londýnské ekonomické školy (LSE) Swati Dhingrové, která se v srpnu stane členkou měnového výboru britské centrální banky.
  • Studie: Centrálním bankám se nepodaří zpomalit inflaci bez přispění vlád
    Centrálním bankám se nepodaří zkrotit inflaci a mohly by dokonce podpořit růst cen, pokud se do boje nezapojí i vlády obezřetnější rozpočtovou politikou. Vyplývá to ze studie zveřejněné na sympoziu centrálních bankéřů v USA.
  • Studie: Clo po brexitu může firmy vyjít draho
    Zavedení pobrexitových celních kontrol by britské firmy mohlo přijít na více než čtyři miliardy liber (115 miliard Kč) ročně. Ve své dnes zveřejněné zprávě to vypočítala nezávislá organizace Institute for Government. Britskou vládu vyzvala, aby podnikům pomohla celní změny plánovat a dala jim co nejvíce času, aby se mohly přizpůsobit.
  • Studie: Čína investuje výrazně více v Evropě než v USA
    Čína nyní směřuje své přímé zahraniční investice (FDI) mnohem více do Evropy než do Severní Ameriky: v Evropě investuje asi devětkrát více. Uvádí to zpráva nadnárodní právnické společnosti Baker Mackenzie. Nově oznámené čínské fúze a akvizice v Evropě činily v prvním pololetí letošního roku 22 miliard USD (488 miliard Kč), zatímco v Severní Americe jen 2,5 miliardy USD.
  • Studie: Číňané omezují investice v Evropě
    Číňané omezují investice v Evropě. V první polovině roku utratily čínské společnosti za nákup evropských firem nebo podílů v nich pouze 2,4 miliardy dolarů (asi 55,5 miliardy Kč). To je podle dnes zveřejněné studie poradenské společnosti Ernst & Young (EY), z níž cituje agentura DPA, meziročně o více než 80 procent méně. Čínský průmysl je v útlumu a na starém kontinentu čelí investoři z Číny rostoucí nedůvěře, píší autoři průzkumu.
  • Studie: Čína překonává USA a další mocnosti ve financování zahraničního rozvoje
    Průměrné roční výdaje Číny na zahraniční rozvojové projekty vykázaly za pět let od roku 2013 dramatický růst, který dosáhl 85 miliard USD (1,9 bilionu Kč). Daleko tak překonaly výdaje Spojených států, Japonska a dalších velmocí. Vyplývá to ze studie americké výzkumné laboratoře AidData. Rok 2013 je rokem, kdy čínský prezident Si Ťin-pching začal prosazovat iniciativu nové Hedvábné stezky, jejímž cílem je zvýšit vliv Pekingu v zahraničí prostřednictvím financování a výstavby infrastrukturních projektů v Asii, Evropě a Africe.
  • Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
    Počet fúzí a akvizicí v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 procenta na 1958 transakcí, což je nejméně za desetiletí. Výrazný nárůst však zaznamenala aktivita investorů z Číny, vyplývá podle agentury DPA ze studie advokátní kanceláře CMS.
  • Studie: ECB nákupem dluhopisů oslabila euro o zhruba 12 procent
    Rozsáhlé nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka (ECB) již delší dobu snaží podporovat inflaci a hospodářský růst v eurozóně, oslabily kurz eura vůči dolaru zhruba o 12 procent. Vyplývá to ze studie, kterou dnes ECB zveřejnila.
  • Studie: EU potřebuje recyklovat, aby měla kovy na rozvoj ekologických projektů
    Evropská unie bude mít pravděpodobně nedostatek lithia, kovů vzácných zemin a dalších kovů nutných ke snížení emisí oxidu uhličitého. Recyklace by ale měla do roku 2040 pomoci tento nedostatek odstranit. Vyplývá to ze studie belgické univerzity KU Leuven vypracované pro průmyslovou skupinu Eurometaux.
  • Studie: Evropská střední třída zaznamenala zhoršení životního standardu
    Evropská střední třída zaznamenala v posledních dvou letech zhoršení životního standardu a obává se, že tento trend bude v dalších letech pokračovat. Za největší rizika pro ekonomický vývoj v Evropské unii považuje válečné konflikty a vysokou inflaci. Vyplývá to ze studie Centra pro evropská studia Wilfrieda Martense, jejíž závěry včera v Praze představila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Studie ukázala, že zhoršení osobního životního standardu zaznamenalo v posledních dvou letech 51 procent příslušníků střední třídy v Evropské unii, naopak o zlepšení ve stejném období mluví 16 procent.
  • Studie: Evropské banky dál vykazují část zisků v daňových rájích
    Přední evropské banky nadále vykazují část svých zisků v daňových rájích. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila nezávislá výzkumná organizace EU Tax Observatory, na jejímž financování se podílí Evropská unie.
  • Studie Fed: Trumpova cla platí Američané, ne Číňané
    Když vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila loni cla na čínský dovoz, tvrdila, že dodatečné náklady ponese Čína. Aby se ceny čínských výrobků v amerických obchodech nezměnily ani po připočtení pětadvacetiprocentních cel, musely by čínské firmy výrazně zlevnit. Ceny, které čínští dodavatelé účtují svým americkým odběratelům, se však téměř nepohnuly.
  • Studie Fedu o velkých amerických bankách
    Velké americké banky těží na finančních trzích i po poslední hluboké finanční krizi z toho, že jsou "příliš velké na to...
  • Studie: Globální miliardářská daň by mohla přinést až 250 miliard USD
    Vlády po celém světě by měly otevřít novou frontu v mezinárodním boji proti daňovým únikům a zavést globální minimální daň pro miliardáře. Ta by mohla vynést ročně až 250 miliard USD (5,7 bilionu Kč). Vyplývá to ze studie výzkumné organizace EU Tax Observatory, jejímž cílem je analýza a sledování daňové politiky v EU. Pokud by se tato částka opravdu vybrala, odpovídala by pouze dvěma procentům z téměř 13 bilionů USD majetku, který vlastní po celém světě 2700 miliardářů.
  • Studie: Koronavirus povede v USA k rekordnímu uzavírání prodejen
    Maloobchodníci ve Spojených státech by v letošním roce mohli v důsledku koronavirové krize oznámit uzavření 20.000 až 25.000 prodejen. Vyplývá to podle serveru CNBC ze studie výzkumné společnosti Coresight Research. Znamenalo by to výrazné překonání rekordu z loňského roku, kdy maloobchodníci v USA ohlásili uzavření zhruba 9300 prodejen.
  • Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
    Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 procent, což bude nejprudší tempo od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Ve své studii to předpovídá společnost Coface. Dříve počítala s nárůstem počtu bankrotů o pouhá dvě procenta.
  • Studie: Kurzarbeit prudce zmírní dopad viru na německou ekonomiku
    Využívání zkrácené pracovní doby označované jako kurzarbeit zmírní propad německé ekonomiky způsobený koronavirovou krizí téměř o polovinu. Ukazují to výsledky studie, kterou vypracovala společnost IW Consult pro sdružení bavorského průmyslu. Systém kurzarabeitu se v době krize způsobené koronavirem rozhodla využít i česká vláda.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král