Úterý 16. července 2024 06:15
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani

Statistici zveřejní červnovou inflaci, čeká se blízko květnové úrovně

10.07.2024 07:31  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní data o vývoji spotřebitelských cen v červnu. V květnu meziroční inflace v ČR zpomalila na 2,6 procenta z dubnových 2,9 procenta a podle předpokladu analytiků se v blízkosti květnové úrovně udrží i v šestém měsíci. Oslovení analytici ji očekávají v rozmezí 2,5 až 2,7 procenta. Mírně optimističtější je prognóza České národní banky (ČNB), podle které by mělo tempo růstu spotřebitelských cen v meziročním vyjádření zpomalit na 2,4 procenta.

"V souhrnu podle našeho odhadu cenová hladina meziměsíčně narostla o 0,3 procenta, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,5 procenta," sdělil ČTK k červnovému vývoji cen hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Podobnou úroveň inflace za červen očekávají i analytici Komerční banky. "Odhadujeme, že tuzemská meziroční inflace v červnu dále zvolnila na 2,5 procenta po květnových 2,6 procenta. Rizika jsou přitom podle nás vychýlena ve směru výraznějšího poklesu na 2,4 procenta," uvedl analytik KB Martin Gürtler. Ve srovnání s květnem podle něj spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,2 procenta, zdražily mimo jiné potraviny. V meziročním srovnání by ale měly ceny potravin zůstat téměř stejné.

Naopak analytici Raiffeisenbank předpokládají mírné zrychlení meziroční inflace na 2,7 procenta. "Z pravidelného šetření průměrných cen vybraných výrobků Českým statistickým úřadem totiž vyplývá, že u většiny sledovaných položek došlo k meziměsíčnímu nárůstu cen. Ačkoli ceny pohonných hmot v meziměsíčním srovnání klesají, tak meziročně přispívají k vyšší inflaci, jelikož v minulém roce ceny na čerpacích stanicích byly ještě na nižších úrovních," uvedli. Proti květnu se podle nich spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta.

Česká národní banka (ČNB) ve své jarní prognóze očekává v červnu meziroční inflaci 2,4 procenta. Predikce byla vypracována na počátku května, pro květen předpokládala 2,5 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK, Cyrrus, Komerční banka, Raiffeisenbank

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Starosta Londýna vyzval, aby Britové zůstali na jednotném trhu EU
  Londýnský starosta Sadiq Khan před začátkem dnešního summitu Evropské unie v Bruselu vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou, aby usilovala při jednáních o takzvaném brexitu o zachování přístupu země na jednotný trh evropského společenství.
 • Start-up Robinhood nabídne obchody s kryptoměnami bez poplatku
  V některých státech USA bude od února možné kupovat a prodávat virtuální měny bitcoin a ethereum bez poplatku. S novou službou přichází americký start-up Robinhood. Začínající firma z kalifornského Palo-Alta se tak podle svého včerejšího vyjádření chce svézt na vlně zájmu maloobchodních investorů o tuto třídu aktiv.
 • Statistici dnes zveřejní data o dubnové inflaci
  Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji dubnové inflace. Podle odhadů ekonomů inflace stoupla na průměrných 13,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Za nárůstem jsou především zvyšující se náklady na bydlení včetně energií a zdražování potravin, uvedli. Vrchol inflace lze podle ekonomů čekat na přelomu druhého a třetího čtvrtletí.
 • Statistici dnes zveřejní data o říjnové inflaci
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v říjnu. Podle analytiků se v říjnu meziroční inflace snížila na 17,2 až 17,5 procenta ze zářijových 18 procent. Inflaci podle nich táhlo nahoru zdražení potravin či pohonných hmot, zatímco opačně zapůsobila vládní opatření proti drahým energiím, konkrétně úsporný tarif na energie a omezení příspěvku na obnovitelné zdroje.
 • Statistici dnes zveřejní data o vývoji červencové inflace
  Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v červenci. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v červnu dále stoupla na průměrných 17,6 procenta z červnových 17,2 procenta. Tahounem růstu cen jsou nadále ceny energií.
 • Statistici dnes zveřejní data o vývoji inflace v srpnu
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v srpnu. Podle odhadů analytiků bude blízko červencových 17,5 procenta. Tahounem růstu cen jsou energie a potraviny, zlevňovaly naopak pohonné hmoty.
 • Statistici: Francouzská ekonomika může v prvním čtvrtletí vzrůst
  Francouzská ekonomika může v prvním čtvrtletí vykázat nárůst o 1,5 procenta, pokud opatření proti šíření nového koronaviru zůstanou na nynějších úrovních. Předpověděl to včera statistický úřad INSEE. Francie je druhou největší ekonomikou eurozóny po Německu, kde se v prvním čtvrtletí očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP).
 • Statistici: Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí silně oživí
  Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům šíření koronaviru proti předchozím třem měsícům pravděpodobně propadla o 17 procent, ve třetím čtvrtletí by se však měl hrubý domácí produkt (HDP) zvýšit o 19 procent. Uvedl to dnes francouzský statistický úřad INSEE.
 • Statistici potvrdili, že Německo se ve 3. kvartálu vyhnulo recesi
  Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 0,1 procenta oproti předchozím třem měsícům. Potvrdily to konečné údaje, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.
 • Statistici: Zotavování německé ekonomiky zaostává za jinými zeměmi EU
  Zotavování německé ekonomiky z několika vln koronavirové pandemie zaostává za jinými evropskými zeměmi. Silně průmyslová země, kterou trápí i problémy v dodavatelských řetězcích, se na rozdíl od většiny evropských ekonomik ani ke konci loňského roku nevrátila na úroveň čtvrtého kvartálu 2019. Vyplývá to ze srovnání, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Předkrizovou úroveň nedohnala za stejné období ani Česká republika.
 • Statistici zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji HDP v loňském 4. čtvrtletí
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí a za celý rok 2022. Podle jeho posledních údajů z počátku března hrubý domácí produkt (HDP) v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostl o 0,2 procenta, naopak proti předchozímu kvartálu klesl o 0,4 procenta. Byl to druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, česká ekonomika se tak dostala do technické recese.
 • Statistici zveřejní listopadovou inflaci, podle analytiků zpomalila
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o vývoji spotřebitelských cen v listopadu. Analytici očekávají, že meziroční inflace zpomalila k sedmi procentům z říjnových 8,5 procenta. Zároveň upozorňují, že stejně jako v říjnu výši inflace zkresluje statistický vliv loňského úsporného tarifu na energie, bez něj by hodnota byla až o tři procentní body nižší. Ve srovnání s říjnem ceny podle odborníků mírně klesly.
 • Statistici zveřejní první odhad HDP ve čtvrtém čtvrtletí a za celý rok 2023
  Český statistický úřad dnes zveřejní první předběžné údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v posledním loňském čtvrtletí a za celý rok 2023. Analytici předpokládají, že ekonomika v posledním čtvrtletí proti předchozímu kvartálu mírně vzrostla a za celý rok se HDP snížil o 0,4 procenta. Ministerstvo financí ve své lednové prognóze předpokládá za loňský rok pokles HDP o 0,6 procenta. Ve třetím čtvrtletí česká ekonomika meziročně klesla o 0,8 procenta, mezičtvrtletně o 0,6 procenta.
 • Statistici zveřejní srpnovou inflaci, podle analytiků klesá pomaleji než dřív
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o vývoji spotřebitelských cen v srpnu. Analytici předpokládají, že inflace pokračovala v poklesu, tempo jejího zvolňování se ale proti předchozím měsícům zmírnilo a v meziročním vyjádření zůstane nad osmi procenty. V červenci byla inflace 8,8 procenta.
 • Statistici zveřejní údaje o březnové inflaci, analytici čekají její snížení
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v březnu. Analytici očekávají, že meziroční inflace v březnu zvolnila až o dva procentní body z únorových 16,7 procenta. Podle nich ke zpomalení inflace přispívají nižší ceny pohonných hmot i potravin.
 • Statistici zveřejní údaje o inflaci v prosinci i za celý rok 2023
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o vývoji spotřebitelských cen v prosinci i o celkové inflaci za rok 2023. Analytici předpokládají, že prosincový meziroční růst cen se příliš nelišil od listopadového, kdy byla inflace 7,3 procenta. Za celý rok podle nich byla průměrná inflace 10,8 procenta, což představovalo třetí nejvyšší hodnotu v historii samostatného Česka. V roce 1993 byla inflace 20,8 procenta, v roce 2022 dosáhla 15,1 procenta.
 • Statistici zveřejní údaje o únorové inflaci
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o únorové inflaci. V lednu vývoj spotřebitelských cen odborníky překvapil, když meziroční inflace klesla víc, než trh očekával, a tempo růstu cen dosáhlo 2,3 procenta. Analytici předpokládají, že zpomalování inflace pokračovalo i v únoru, podle nich se dál přiblížila dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB)
 • Statistici zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v listopadu
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v listopadu. Analytici očekávají mírné zrychlení inflace, tempo růstu cen se podle nich zvýšilo o několik desetin procentního bodu proti říjnovým 15,1 procenta. Zároveň odborníci upozorňují, že v listopadu stejně jako v říjnu ovlivňují hodnotu inflace vládní opatření na omezení cen energií, bez nich by byl růst cen zhruba o dva procentní body rychlejší.
 • Statistici zveřejní zpřesněné údaje o vývoji českého HDP
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí. Podle prvního odhadu z konce dubna se hrubý domácí produkt (HDP) proti poslednímu čtvrtletí loňského roku zvýšil o 0,5 procenta, v meziročním srovnání vzrostl o 0,4 procenta. K růstu HDP přispělo podle statistiků hlavně oživení spotřeby domácností.
 • Statistici zveřejní zpřesněné údaje o vývoji HDP ve čtvrtém čtvrtletí
  Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Podle posledních údajů z konce ledna hrubý domácí produkt (HDP) poklesl proti třetímu kvartálu o 0,3 procenta. Byl to druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, Česko tak vstoupilo do technické recese. Za mezičtvrtletním poklesem byly podle statistiků zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Vipro Markets
FXGiants
NAGA
reklama
FTMO férovost