Úterý 19. březen 2024 08:43
reklama
XTB trading konference 2024
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader

Programováním k tradingu?

Napsal:   Sekce: 

Ano další pomocník v psychologickém boji se jmenuje MQL4.

Již slyším, jak někteří nadávají „to je pouze pro programátory!!!“. Věřte mi, že není a snadno to zvládnete. Stává se vám například po vstupu do pozice, že při posouvání SL na správné místo se vám třese ruka a cloumají s vámi velké emoce? Já si to pamatuji velice dobře a vím, že to není nic příjemného. Chvějící se rukou s bolestí břicha jsem se snažil co nejrychleji posunout SL jeden tick pod low posledního swingu (při longové pozici). Přechodem ze Sierry na MetaTrader se to ještě zhoršilo, protože zde je jeden bod rozdělen na 100 částí. Zde trefit přesně umístění SL ručně je vlastně nemožné. Je potřeba se podívat na low posledního swingu, rychle od něho odečíst 0.25 a pak otevřít okno s upravením příkazu a zde výslednou hodnotu zadat. Toto všechno se ale s klepající rukou a pod tlakem provádí hodně, hodně těžce. 

Rozhodl jsem se tedy, že se pokusím umístění SL naprogramovat. Co budu potřebovat? Musím se nějak zeptat na low posledního swingu a až ho budu znát tak od něho odečtu 0.25 (jeden tick) a tuto hodnotu prostě vložím do vstupního příkazu jako SL. 

Low posledního swingu se skládá z několika svíček, z nichž v drtivé většině jenom jedna je to co mě zajímá a je to ta co má prostě nejnižší low ze všech. Bude tedy potřeba zjistit, která z nich to je a její hodnotu uložit do proměnné SL. 

O programování já ale vůbec nic nevím a spíše patřím k lidem, pro které to je španělská vesnice. Proto prosím zde nehledejte profesionální příkazy. Ty já vůbec neznám, a proto jsem vycházel z absolutního minima získaného zdarma z internetu. Zjistil jsem tedy postupně, že na low poslední svíčky se lze zeptat příkazem „Low[0]“, na low předposlední svíčky příkazem „Low[1]“, na low předpředposlední svíčky příkazem „Low[2]“ atd.

Nyní tedy jako žák první třídy tyto svíčky mezi sebou porovnám a pokusím se zjistit, která ze svíček je ta co hledám, tedy ta co má nejnižší low a její hodnotu si uložím do proměnné „SL“. U strategie, kterou obchoduji se většinou SL nachází maximálně do pěti svíček dozadu a proto budu porovnávat pouze pět posledních svíček. Snadno lze samozřejmě přidat do porovnání i šestou, sedmou nebo desátou svíčku jak každý potřebuje. (je to ale jak jsem psal úroveň žáka první třídy tedy porovnávat takto například 20 svíček dozadu je již asi nesmysl, a zde to již bude chtít se poohlédnout po profesionálnější metodě zjištění low swingu s velkým počtem svíček).

Tedy k samotnému porovnávání. Zeptám se tedy na low poslední svíčky a porovnám ho s low předposlední svíčky, předpředposlední svíčky atd.

if (Low[0]<=Low [1]&&Low[0]<=Low [2]&&Low[0]<=Low[3]&&Low[0]<=Low[4])

SL = Low [0];

Pokusím se přeložit do češtiny.

Jestliže je

minimum poslední svíčky menší nebo rovno minimu předposlední svíčky

a zároveň je

minimum poslední svíčky menší nebo rovno minimu předpředposlední svíčky

a zároveň je

minimum poslední svíčky menší nebo rovno minimu předpředpředposlední svíčky

a zároveň je

minimum poslední svíčky menší nebo rovno minimu předpředpředpředposlední svíčky

potom do proměnné „SL“ přiřaď hodnotu „minimum poslední svíčky“

Pokud byly všechny podmínky splněny máme vyhráno a v proměnné SL máme uloženou hodnotu low posledního swingu a hotovo. Samozřejmě není hotovo, protože přeci pokaždé nebude low poslední svíčky to nejnižší. Musíme se tedy i zeptat na low předposlední svíčky a porovnat ho s low ostatních svíček a potom se musíme zeptat na low předpředposlední svíčky a porovnat ho také s low posledních svíček atd. Zde se vše již ale opakuje a není tedy asi třeba již rozepisovat podrobně.

Zde porovnáváme minimum předposlední svíčky s ostatními.

if (Low[1]<=Low [0]&&Low[1]<=Low [2]&&Low[1]<=Low[3]&&Low[1]<=Low[4])

A pokud jsou podmínky splněny, tedy že low předposlední svíčky je menší než low ostatních svíček uložíme si do proměnné SL low předposlední svíčky.

SL = Low [1];

A nyní již opravdu pouze opakujeme.

Porovnání předpředposlední svíčky s ostatními.

if (Low[2]<=Low [0]&&Low[2]<=Low [1]&&Low[2]<=Low[3]&&Low[2]<=Low[4])

SL = Low [2];

 

Porovnání předpředpředposlední svíčky s ostatními.

if (Low[3]<=Low [0]&&Low[3]<=Low [1]&&Low[3]<=Low[2]&&Low[3]<=Low[4])

SL = Low [3];

 

Porovnání předpředpředpředposlední svíčky s ostatními.

if (Low[4]<=Low [0]&&Low[4]<=Low [1]&&Low[4]<=Low[2]&&Low[4]<=Low[3])

SL = Low [4];

A je to hotové, máme hodnotu low posledního swingu uloženou v proměnné „SL“. Jak jsem psal výše já ještě Stop loss posunuji o jeden tick pod low swingu a proto musím ještě odečíst 0.25 bodu. Konečná podoba je tedy „SL-25*Point“.

Zde ještě celé porovnávání uceleně.

 

if (Low[0]<=Low [1]&&Low[0]<=Low [2]&&Low[0]<=Low[3]&&Low[0]<=Low[4])

SL = Low [0];

if (Low[1]<=Low [0]&&Low[1]<=Low [2]&&Low[1]<=Low[3]&&Low[1]<=Low[4])

SL = Low [1];

if (Low[2]<=Low [0]&&Low[2]<=Low [1]&&Low[2]<=Low[3]&&Low[2]<=Low[4])

SL = Low [2];

if (Low[3]<=Low [0]&&Low[3]<=Low [1]&&Low[3]<=Low[2]&&Low[3]<=Low[4])

SL = Low [3];

if (Low[4]<=Low [0]&&Low[4]<=Low [1]&&Low[4]<=Low[2]&&Low[4]<=Low[3])

SL = Low [4];

Závěrem bych se chtěl ještě jednou omluvit, všem co jsou v programování zběhlí a tento primitivní zápis na ně působí jistě strašně. Na druhou stranu možná někomu ukáže cestu a pomůže mu naprogramovat například zadávání SL.

Věřte mi prosím, že nyní když vstupuji za pomoci malého primitivního AOSu do pozice s tím, že se nemusím nervovat, že nestihnu zadat SL na správné místo, ale naopak ho za mě nastavuje AOS, je to obrovská úleva.

Ještě abych nezapomněl, pro vstup do shortu samozřejmě SL neumísťuji pod low, ale nad high. Vše je ale úplně stejné, jen příkaz Low[0] se nahradí příkazem High[0] a neptám se, zda je jedno low menší než druhé, ale samozřejmě obráceně, jestli je jedno high větší než druhé.

Hodnocení článku:
Klíčová slova: MQL4 | Programování | AOS | Bod | High | Low | MetaTrader | Pozice | Příkaz | Tick | Emoce |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Prodat a utéct? Která rizika nyní tlačí na trhy? | Investiční Memento #54
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 54. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Prodlouží prosinec aktuální býčí rally?
    Býčí rally na akciových indexech nám v několika posledních dnech poněkud uvadá, a protože před sebou máme sadu důležitých dat, tak by mohla nastat korekce, kterou by jistě uvítali trpěliví swingoví obchodníci, kteří chtějí na indexech spekulovat long. Očekávaný pokles úrokových sazeb svědčí také zlatu, které v pondělí vytvořilo nové all-time high. Zásadní otázka proto je: Bude zlatá horečka pokračovat i v prosinci?
  • Produkční škrty OPECu brzdí propad ropy
    Ropa má za sebou nejhorší týden od začátku letošního roku poté, co WTI ztratila 6,6%, ačkoliv se jí v pátek podařilo umazat alespoň část ztrát. Za ztrátami stála kombinace několika faktorů v čele s probíhající obchodní válkou USA a Číny. Své však sehrály produkční škrty ropného kartelu OPEC, které zastavily další propad ceny. Ropný kartel bude zasedat 25. června, kdy bude přehodnocovat produkční politiku na následujících 6 měsíců, což výrazně ovlivní budoucnost ropného trhu.
  • Pro euro se otevírá cesta k ziskům
    Ze Spojených států přicházejí data hovořící o zpomalování ekonomického růstu i inflace, na která reaguje americká centrální banka (Fed) mírnějším výhledem zvyšování úrokových sazeb. Naopak v eurozóně se diskuze k zastavení zvyšování úroků ještě nestočila. Jádrová inflace v Německu i Francii zůstává vysoko a neklesá, na rozdíl od USA.
  • Profesionální klient u Purple Trading – možnost, jak obchodovat s vyšší finanční pákou
    Regulace finančních trhů podle nařízení ESMA je tady. Již mnohokrát bylo řečeno, jaký dopad budou mít tyto regulace na finanční trhy a obchodníky.
  • Profesionální obchodník: Práce na plný úvazek
    Na počátku byly 2 roky tvrdé dřiny. Učil se od nejlepších a vytrvale se zdokonaloval. Teď je traderem na hlavní pracovní úvazek. Vlastně, více než hlavní. Před obrazovkou stráví 10-15 hodin denně. A výsledek? Konzistentní performance, zisky, radost z práce a chuť se dále vzdělávat. O životě profesionálního obchodníka, jeho začátcích, silné motivaci i radách pro jiné tradery jsem se bavil s Lukášem L.
  • Profitabilní trading jinak
    Clovek po x letech na forexu asi dojde k tomu ze pokud skalpuje, tak si jeho broker prijde na mnohem vice penez nez on sam .
  • Profitabilný trading
    Čo vás prvé napadne ak počujete tieto 2 krásne slová? Disciplína? Money management (MM)? System? Trpezlivosť? Vytrvalosť?
  • Profitabilný trading? Len tak mimochodom...
    Väčšina začínajúcich, ako aj pokročilých traderov sa snaží prehupnúť do módu ziskovosti veľmi úporne. Bojujú proti trhu, proti sebe samým, proti vlastným emóciám a náladám. Tento boj nebýva veľmi príjemný a často ten, ktorý ho zvádza, trpí. Trpí vo svojom vnútri. Emocionálne. Prílišná snaha dostať sa k tomu minimálnemu percentu dlhodobo ziskových traderov je takpovediac na škodu. Možno ste ostali prekvapení a v nemom úžase. Ako by bolo možné to, že čím viac sa snažím, tým mám menšiu šancu uspieť? V tomto článku si vysvetlíme prečo prílišná snaha uspieť v tradingu neprináša požadovaný efekt a dokonca je hnacím motorom na ceste k neúspechu.
  • Profit-Target na NZD/USD, Stop-Loss na AUD/NZD a plánovaný nákup zlata
    Obchody z minulého týdne skončily padesát na padesát. NZD/USD v zisku a AUD/NZD ve ztrátě. Nyní vyhlížím nákup zlata.
  • Programováním k tradingu II?
    RRR = další pomocník v psychologickém boji.
  • Programování v EasyLanguage - TradeStation 1.
    Rozhodl jsem se, že v tomto blogu připravím malý seriál o programování v EasyLanguage pro začátečníky. V dnešním díle si projdeme základní vlastnosti PowerEditoru ve kterém se kód píše, strukturu programu a základní syntaktická pravidla. Takže jdeme na to.
  • Programování v EasyLanguage - TradeStation 2
    Dnes se podíváme na obchodní příkazy a jak je můžeme využít v softwaru TradeStation.
  • Programování v EasyLanguage - TradeStation 3
    Dnes tady popíšu několik příkazů, které používám pravidelně ve strategiích a které by se mohli komukoliv hodit:
  • Pro koho je vhodný daytrading?
    Denní obchodníci jsou tradeři, kteří obchodují výhradně v rámci jednoho dne, tedy své pozice nedrží otevřené přes noc. Tito obchodníci využívají především krátkodobě zvýšené volatility na trhu, naopak ve dnech, kdy jsou významné trhy uzavřeny a volatilita je minimální, zůstávají tito obchodníci mimo trh. O čem ještě je daytrading se dozvíte v dnešním článku.
  • Pro koho je vhodný trading Forexu?
    Forex, je největším a nejlikvidnějším trhem na světě, kde se denně protočí obrovské sumy peněz. Přitažlivost tohoto trhu spočívá v jeho dostupnosti, vysoké likviditě a možnosti obchodovat 24 hodin denně, 5 dní v týdnu. Avšak, než se rozhodnete vstoupit do světa Forexu, je důležité si položit otázku: "Je trading na Forexu vhodný právě pro mě?" Pojďme se společně podívat na charakteristiky, které by měl mít úspěšný trader.
  • Pro koho je vlastně Prop Trading?
    V prvním článku jsem mluvil o obecných principech prop tradingu. Největším rizikem je postavení celého byznys modelu na tom, že nejde o to, abyste se stal úspěšným traderem. Pokud to pochopíte, na druhou stranu vám nic nebrání se této aktivitě oddat a dokonce na ní vydělat. Jen nesmíte být naivní.
  • Propad akcií s sebou stahuje i měny
    Včerejší výplach na amerických akciích přesáhl 4 %. Obchodníci reflektovali růst výnosů amerických dluhopisů a do ztrát se materializoval také zhoršený sentiment kvůli stále bobtnající obchodní válce mezi USA a Čínou. Tato nálada se projevila také na forexu, kde jsme byli svědky ztrát české i švédské koruny. Některé měny ale naopak na vystrašených trzích profitovaly.
  • Propad na ropě je přehnaný a long obchod na akciových indexech
    Ropa (WTI) dále v pokračuje v propadu, který trvá nepřetržitě již 7 týdnů. Korekce nahoru z důležité support úrovně 55 USD +/- trvala jen chvíli a dosáhla pouze k úrovni 58 USD. Podobně jako byl fundamentálně přehnaný předchozí růst nad 70 USD, je přehnaný i současný propad.
  • Propady cen amerických akcií se zastavily, index S&P 500 se prudce otočil
    Po čtyřech červených týdenních svíčkách je tu změna. Index S&P 500 zakončil rozkolísaný první říjnový týden výrazným pátečním růstem, který týdenní výsledek posunul na +0,48 %.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB trading konference 2024