Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Emoční inteligence v tradingu
Když se řekne slovo „inteligence“, většina lidí si vybaví tzv. racionální inteligenci, tedy IQ. Málokdo však zná koncept dělení inteligence na racionální a emoční. Nejen v případě tradingu je však důležitější emoční inteligence. Proč tomu tak je?

Jak na klouzavý průměr
Pokud se pohybujete na akciových trzích, ve světě investic a krátkodobého obchodování určitě víte o technických indikátorech, které jsou pro krátkodobé obchodování nezbytné. Indikátorů je však mnoho a často má problém se ve výběru vhodného nástroje zorientovat i pokročilý obchodník. V tomto článku se budeme bavit o jednom z těch nejjednodušších a nejpoužívanějších indikátorů vůbec.

Je euro překoupené?
Letní eurové rally došel na konci srpna dech, aniž by eurodolar dosáhl hranice 1,2000. Toto posílení eura mělo slušný fundamentální základ, protože v USA došlo k extrémnímu uvolnění měnové i fiskální politiky, zatímco v eurozóně to Evropská centrální banka (ECB) se stimuly nijak zvlášť nepřehnala.

Když trhy mlčí: Proč je umění čekat klíčové pro úspěch
Ten pocit, kdy trh stagnuje, pohyby jsou nevýrazné a nic zásadního se neděje... Většina traderů má tendenci cítit se nekomfortně a hledat „něco“, co by mohli obchodovat. Ale právě v těchto chvílích je umění čekat jednou z nejdůležitějších dovedností, které odlišují úspěšné tradery od těch průměrných. Pojďme se podívat, proč je trpělivost v tradingu tak zásadní a jak ji využít ve svůj prospěch.

Praktické okénko – Obchodní příprava pro hlavní měnové páry
Začátek nového roku je především o obchodní přípravě. Proto se tomuto tématu budeme věnovat i v tomto článku.

Nejzranitelnější měny
Podle japonské banky Nomura je česká koruna znovu na prahu měnové krize. Stejné varování tato banka vynesla i v listopadu 2022, od té doby však koruna vůči euru o celé procento posílila. Byť si myslím, že by si naše měna po inflační smršti zasloužila oslabit, na nějakou měnovou krizi s depreciací až nad „intervenčních“ 27,00 to zdaleka nevypadá. Proč? I s vyššími náklady a ztrátou ruského trhu dokážeme naše produkty úspěšně prodávat na zahraničních trzích, česká obchodní bilance je bezpečně v plusových hodnotách.

Obchodník měsíce: Trading "nadivoko" není zárukou dlouhodobých zisků
Přinášíme Vám další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se podíváme na obchodní styl tradera z Košic, který u XTB s krátkou přestávkou obchoduje už téměř rok.

Noční můra evropských politiků je zpět. Španělské výnosy na 6 %
Výnosy ze Španělských desetiletých dluhopisů se včera vyhouply nad hranici 6 % a sou výše, než kde se pohybovaly před tím, než ECB začala ve velkém na finanční trhy pumpovat likviditu.

Čo je Zcash?
Zcash možno nie je jednou z najpopulárnejších kryptomien ale aj tak má svoje výhody, na ktoré netreba zabúdať. Vďaka nim je určite kryptomenou, ktorá by sa nemusela len tak vytratiť alebo totálne stratiť hodnotu, a teda by mohla byť aj súčasťou väčšieho portfólia digitálnych mien.


Rio Tinto se stane jedním z největších světových producentů lithia. Klíčem k expanzi je podpora rozvoje elektromobility
Skupina Rio Tinto se zaměřuje na strategické akvizice s cílem posílit svou pozici na trhu s kritickými minerály, které jsou klíčové pro technologický pokrok a přechod na obnovitelné zdroje energie. Nyní je připravena prohloubit svou přítomnost v oblasti těžby lithia díky miliardové akvizici společnosti Arcadium Lithium, čímž si zajistí přístup k dalším zásobám tohoto nezbytného nerostu. Klíčovou motivací pro tuto expanzi je pokračující růst poptávky po lithiu, který podporuje rozvoj elektromobilů a skladování energie.

Seriál o klasifikaci akcií – díl 1: K čemu je to dobré?
Kdo obchoduje s akciemi nebo se zajímá o akciový trh, zcela jistě se již setkal s pojmy sektory či odvětví. Společnosti, jejichž akcie se obchodují na burze, jsou zařazené do konkrétní skupiny sektoru a odvětví, hlavním cílem toho je, aby bylo možné jednotlivé společnosti ve stejné skupině analyzovat a porovnávat, jak si vedou. Když jsem začala toto téma více zpracovávat (kvůli sektorovým ETF), zjistila jsem, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo, protože paralelně existují dva klasifikační systémy.

Technická analýza měnových párů AUD/USD, USD/CAD a CAD/CHF
V dnešním blogu technické analýzy představím z mého pohledu nejzajímavější Price Action pro nadcházející období. Cena měnového páru AUD/USD se nachází na důležité rezistenci. USD/CAD po dosažení předchozích maxim konsoliduje a cena měnového páru CAD/CHF právě testuje střednědobá minima.

Konfirmační zkreslení – viník „nejen“ neúspěšného tradingu
„Obchoduj, co vidíš, ne to, co si myslíš, že vidíš. Toto je konfirmační zkreslení v praxi.

Čínský Evergrande & spol. - a je tu domino efekt
Když jsem psala první blog na téma čínský Evergrande a jeho dluhové problémy, nenapadlo mě, jak bohatý materiál na další blogy to bude. Od posledního blogu na toto téma ze 7. října 2021 se opět semlelo hned několik zajímavých věcí a vše nasvědčuje tomu, že celý problém nabírá na dynamice a obávaný domino efekt přichází, protože problém nemá jenom Evergrande, ale už i další čínští developeři.

Index S&P 500 vyrazil výše a pokořil důležitou hladinu rezistence. Cestu k maximům mohou narušit Čína a výsledky firem
Za uplynulý týden si americký akciový index S&P 500 připsal 3,26 %, což byl nejvyšší týdenní zisk v roce 2015. Výrazně k němu přispěl i zápis z posledního jednání FOMC, ze kterého vyplývá, že by sazby v USA mohly zůstat na minimu delší dobu, než se předpokládalo.

Najhorší a najlepší obchod týždňa
V článku zhodnotím stratový a štyri ziskové obchody, na tému: „Najhorší a najlepší obchod týždňa“. Ziskové obchody boli „skalpovacie“, realizované na jednom inštrumente (DAX) – short, za necelých 27 minút. Zhrniem dôvody otvorenia objednávok, uzavretie, pozitíva ale aj negatíva.

Analýza Dow Jones, Nasdaq, EUR/USD: Inflace v USA nečekaně stoupla, indexy se propadly
Oživení trhů z minulého týdne bylo pouze zdánlivé, a v pátek tak na trzích nastaly silné výprodeje. Příčinou je nečekaně vyšší inflace. Jenže tento týden bude neméně zajímavý, proč? To si povíme v dnešním článku.

Flexibilita - důležitá součást tradingu
Základní chyba, kterou noví obchodníci dělají je, že zapomínají, na jakém trhu právě obchodují. Myslete na to, že trh se nám nepřizpůsobí, ale my se musíme přizpůsobit trhu. Z historie třeba víme, že na daném trhu je vetší volatilita, tak je potřeba podle ní upravit i naše stop-lossy. Byla by docela škoda, aby náš jinak ziskový obchod byl ukončen předčasně jen díky vyšší volatilitě.

Fundamentální analýza kryptoměn – regulační vývoj a jeho dopad na kryptoměny (8. díl)
Článek se zabývá regulací kryptoměn ve světě. Popisuje, jak Evropská unie pracuje na jednotném regulačním rámci prostřednictvím MiFID II a MiCA, aby zajistila transparentnost a ochranu spotřebitelů. V USA je regulace roztříštěná mezi různé federální a státní agentury. V Asii jsou přístupy různé, s progresivními pravidly v Japonsku a Jižní Koreji, zatímco Čína kryptoměny striktně omezuje.