Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Pro euro se otevírá cesta k ziskům
Ze Spojených států přicházejí data hovořící o zpomalování ekonomického růstu i inflace, na která reaguje americká centrální banka (Fed) mírnějším výhledem zvyšování úrokových sazeb. Naopak v eurozóně se diskuze k zastavení zvyšování úroků ještě nestočila. Jádrová inflace v Německu i Francii zůstává vysoko a neklesá, na rozdíl od USA.


Kam až spadnou komoditní měny?
Kanadský a australský dolar jako hlavní reprezentanti komoditních měn jsou zasaženy poklesem cen komodit a v posledních týdnech a měsících vůči americkému dolaru trendově ztrácí. Tento pokles navíc nemusí být u konce – aktuálně jsou totiž komoditní měny ceněné díky vysokým úrokovým sazbám ve srovnání s USD, tento pozitivní faktor však časem vyprší a ztráty na měnovém poli se prohloubí. A jak vypadají CAD a AUD vzhledem k vývoji cen jejich hlavních vývozních artiklů?

Nadišiel čas na nákup medi?
Situácia na trhu s meďou, sa za posledný týždeň zmenila, a javí sa to ako signál na stranu long, aj keď stále väčšina komodít vyzerá na pokles, alebo minimálne zastavenie cien. Prečo to vyzerá na na long u medi zhrniem v týchto bodoch:

Kryptu nikto nerozumie
Podľa môjho skromného názoru krypto tak skoro nepadne. Poviem vám dôvody, prečo si to myslím.

Americký dolar nevěnuje pozornost Fedu
Euro se na páru s americkým dolarem vydalo do slušného býčího trendu, během kterého si za poslední měsíc připsalo 5 %. Pravdou je, že ekonomika eurozóny se dostává do prudké fáze expanze, při které poptávka roste a pracovních sil (mimo Německo) je stále dostatek.

Analýza DJ30, S&P 500, DAX, EUR/USD - Trump začal úřadovat, trhy rostou
První dny úřadování D. Trumpa vzaly trhy pozitivně. Daří se americkým akciovým indexům, ale překvapivě také DAXu. Jak dlouho to ale vydrží?

Na finančních trzích vše souvisí se vším! Jak to obchodně využít?
Obchodníci i investoři neustále hledají způsoby, jak získat informační výhodu, která by jim pomohla k ziskovosti. Jednou z populárních strategií, jak získat pomyslný obchodní „edge”, je korelace. Ve finančním světě znamená korelace určitou formu vztahu mezi dvěma různými aktivy. Jinými slovy, různé instrumenty mohou mít na sebe různý vliv, který obchodníci mohou využít ve svůj prospěch.

Je vážně obchodní strategie v tradingu to nejdůležitější?
Jaké může mít obchodní strategie dodatečné rozměry a jakým směrem se mohou vydat obchodníci stojící na místě? To si povíme v tomto článku.

Magické slůvko "umělá inteligence" mění vše
Mnoho analytiků přirovnává současnou situaci s umělou inteligencí k investiční internetové bublině z 90. let. Tehdy stačilo do názvu firmy dát ".com" a zaručený byl úspěch. Podobný trend můžeme sledovat dnes, kdy si firmy do názvu přidávají zkratku "AI". To je nejmarkantnější forma, ale existují i další indicie, že magické spojení slov "umělá inteligence" působí na akcie jako živá voda. V posledních dnech se o tom mohl přesvědčit výrobce počítačů a serverů Dell.

Koruna posiluje – prodat nebo nakoupit?
Na pozitivní brexitové vlně se v posledních týdnech kromě britské libry svezla také česká koruna, která se vůči euru dostala na nejsilnější pozice od července. A to i přesto, že čísla z domácí ekonomiky v tomto měsíci spíše zklamala a Česká národní banka zřejmě k vyšším úrokům na svém dalším zasedání nepřistoupí.

Algotrading vs. manuální obchodování
Manuální obchodování a algotrading se může na první pohled zdát jako docela podobná záležitost. Opak ale může být pravdou. Já osobně to totiž beru jako dvě docela odlišné disciplíny a hned vám řeknu, proč si to myslím.

INVESTIČNÍ GLOSA: Dva měsíce od euforie k agonii. Jak Trump vypekl s bitcoinem
Nástup Donalda Trumpa do Bílého domu mnozí spojovali s érou prosperity a zelených grafů na trzích – zdaleka nejvíce se k tomuto momentu upínali držitelé bitcoinu. Čekalo se, jestli USA přidají bitcoin do rezerv. Jenže Trump si zase našel vlastní cestu, která trhy poslala dolů.

Big tech akcie: Jsou Apple, Meta a další firmy příliš drahé, nebo je čas k nákupu?
Big tech, tedy velké technologické společnosti jako Apple, Microsoft, Alphabet (dříve Google), Amazon nebo Meta (dříve Facebook), prožívají opravdu zajímavý rok. Od ledna jsme viděli na většině těchto akcií někdy až raketový růst. Nicméně letní měsíce už tak příznivé nebyly a ceny poslední týdny spíše klesají. Řada investorů tak nyní přemýšlí, jestli je toto vhodný čas k nákupu. Analytik XTB Tomáš Vranka právě na toto téma vytvořil svůj nejnovější akciový report.

Praktická ukázka: Když jde trh do strany
Jsou v trhu situace, které dávají každé ze strategií větší či menší naději na úspěch. Všechny mohou být úspěšné, no pro tu moji je výhodnější, když si trh vybere nějaký směr a v něm setrvá co nejdéle. Což se v minulém týdnu až tolik nepovedlo.

Moderní přístupy, které pomáhají eliminovat ztráty
Moderní obchodování není o počtu ziskových a ztrátových obchodů, jak by se mohlo na první pohled zdát. Trading je hlavně o tom, kolik peněz si můžeme dovolit ztratit, aniž by naše obchodní snažení skončilo celkově ve ztrátě. A proto tu dnes budeme diskutovat o několika moderních obchodních přístupech, jež pomáhají vypořádat se s problémovými rizikovými pozicemi, u kterých často dochází ke ztrátám, které traderům odebírají tolik potřebné obchodní zisky.

Krypto šeptanda (28.3.2025)
V kryptosvětě často stačí jedno slovo, jeden tweet, jeden krok vlivné osobnosti – a trhy reagují bouřlivěji než počasí v dubnu. Tentokrát spustil vlnu šepotu Ricardo Salinas, mexický miliardář, který se rozhodl vsadit 70 % svého investičního portfolia na Bitcoin. Co to znamená pro běžné investory, tradiční trhy i samotnou kryptoměnovou scénu? A proč zlaté mince neztrácejí na lesku, i když digitální dominují titulkům? V tomto vydání blogu „Krypto šeptanda“ vás provedeme tím nejzajímavějším, co se v zákulisí světa kryptoměn šušká. Nahlédneme do strategií miliardářů, inovací na decentralizovaných burzách, geopolitických soubojů o „digitální zlato“, i do budoucnosti kryptoplateb napříč kontinenty. Připravte se na příběhy velkých hráčů, technologických zvratů a tiché revoluce, která nenápadně mění svět. Protože někdy to nejdůležitější není to, co se křičí do světa, ale to, co se mezi řádky jen šeptá.

Nakoupit kávu?
Káva je další položkou, která zvedá inflaci výše. Její burzovní cena za posledních 12 měsíců o 100 %. Za šálek espressa nebo cappuccina si tedy připlatíme. Hlavním důvodem však není koronavirus a s ním spojené logistické problémy, nýbrž nepřízeň počasí, jak už to u zemědělských komodit často bývá.

Různé typy grafů a jejich využití pro automatické obchodní systémy (AOS)
AOS neboli automatický obchodní systém je program, který není ničím jiným, než převedením obchodní strategie tradera do programovacího jazyka vaší obchodní platformy. Díky tomu je počítač, respektive vaše obchodní platforma, schopna realizovat obchodní příkazy přesně podle strategie tradera.

Prečo je práve teraz dôležité sledovať vývoj na akciových trhoch?
Americké indexy vytvorili nové rekordy a mnohí by si mohli myslieť, že nateraz je riziko mimoriadneho poklesu na akciových indexoch zažehnané. Práve počas takýchto momentov sa treba mať na pozore, pozrime sa na niektoré zaujímavé informácie, ktoré tomu nasvedčujú.