Pátek 29. březen 2024 06:44
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani

Britská ekonomika loni překonala odhady

31.03.2015 13:07  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Britská ekonomika stoupla v uplynulém roce o 2,8 procenta. Rostla tak rychleji, než ukazovaly první odhady. Oznámil to dnes britský statistický úřad ONS. Data jsou dobrou zprávou pro britského premiéra Davida Camerona, kterého v květnu čekají parlamentní volby.

Loňské tempo růstu britské ekonomiky bylo největší od roku 2006. Předběžné odhady zároveň překonal i růst v posledních třech loňských měsících. Ekonomika tehdy stoupla o 0,6 procenta, což je stejné tempo jako v předešlém kvartálu, pro který statistici opravili růst směrem dolů z původních 0,7 procenta.

Ekonomice ke konci roku pomohl hlavně zahraniční obchod, který k celkovému růstu přidal 0,9 procentního bodu. Výdaje domácností, které jsou hlavním motorem oživení britské ekonomiky, se na čtvrtletním růstu podílely 0,4 bodu, oproti třetímu kvartálu ale mírně zpomalily.

Původní odhady předpokládaly pro celý uplynulý rok růst o 2,6 procenta a pro jeho poslední čtvrtletí mezičtvrtletní růst o 0,5 procenta.

Data potvrzují, že britská ekonomika patří k nejrychleji rostoucím z vyspělých zemí, napsala agentura Reuters. Ekonomové ale upozorňují, že na začátku tohoto roku by expanze mohla zpomalit. Další data britských statistiků ukázala, že výkon v důležitém sektoru služeb v lednu klesl.

"V letošním prvním čtvrtletí bychom mohli mít mezičtvrtletní růst o 0,4 procenta, což by mohlo být oznámeno pouhý týden před volbami," sdělil podle Reuters ekonom společnosti Scotiabank Alan Clarke.

Disponibilní příjem domácností v reálném vyjádření se v uplynulém roce zvýšil o 2,3 procenta. Meziročně tak rostl nejrychleji za více než čtyři roky. Zaměstnavatelé zvyšovali mzdy, zatímco spotřebitelské ceny rostly v důsledku padajících cen ropy výrazně pomaleji.

Hrubý domácí produkt na obyvatele je ale nadále o 1,2 procenta nižší než před finanční krizí, přestože britská ekonomika celkově je větší o skoro čtyři procenta, oznámili zároveň statistici. Je tomu tak hlavně kvůli nárůstu počtu obyvatel.

Parlamentní volby se v Británii konají 7. května.

Zdroj: Reuters, ČTK, ONS, Scotiabank

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi
    Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20,4 procenta. V meziročním srovnání se hospodářství propadlo o 21,7 procenta. Uvedl to dnes tamní statistický úřad (ONS) na základě předběžných údajů. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, se hrubý domácí produkt (HDP) snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 procenta. Britská ekonomika, která je šestá největší na světě, je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dva kvartály hospodářského poklesu po sobě.
  • Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi
    Britská ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 procenta, ukázala konečná zpráva, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad. Země je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě. Výsledek je přesto nepatrně lepší, než ukazovala předběžná zpráva, podle které propad ve druhém čtvrtletí dosáhl 20,4 procenta.
  • Britská ekonomika je zase v recesi, libra ztrácí
    Data z minulého týdne ukázala, že ekonomika Velké Británie klesla už počtvrté z posledních pěti čtvrtletí.
  • Britská ekonomika klesla nejvíce od finanční krize v roce 2008
    Britská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o dvě procenta. To je nejhlubší propad od konce roku 2008, tedy od globální finanční krize. Důvodem jsou omezení zavedená kvůli epidemii způsobené koronavirem. V samotném březnu se hrubý domácí produkt (HDP) proti únoru snížil o rekordních 5,8 procenta, oznámil to dnes britský statistický úřad.
  • Britská ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí více, než se čekalo
    Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 0,3 procenta. Je to výraznější pokles, než statistici uváděli v dřívější zprávě. Ve svém konečném odhadu to dnes oznámil britský statistický úřad. Ten v prvním odhadu uváděl pokles o 0,2 procenta.
  • Britská ekonomika kvůli brexitu ztrácí tempo
    Britská ekonomika zaostává za zlepšujícím se stavem eurozóny, na vině jsou obavy z brexitu a také růst inflace v důsledku oslabení libry. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnily organizace IHS Markit a CIPS. Index pro sektor služeb, který je považován za barometr zdraví firem v odvětví, za srpen klesl na 53,2 bodu z 53,8 bodu v červenci.
  • Britská ekonomika kvůli koronaviru klesla nejvíce od 1979
    Britská ekonomika v prvním čtvrtletí, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, klesla nejvíce od roku 1979. Hrubý domácí produkt (HDP) se od ledna do března snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 procenta. Vyplývá to z konečných údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad ONS. Konečné údaje jsou o něco horší než předběžné z konce května, které počítaly s poklesem o dvě procenta.
  • Britská ekonomika letos podle vlády zpomalí, ale vyhne se technické recesi
    Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) zlepšil svůj odhad vývoje britského HDP a nově předpovídá, že Británie se letos vyhne technické recesi, uvedl dnes britský ministr financí Jeremy Hunt při oznamování rozpočtových plánů vlády. Zároveň tlumočil předpověď OBR, že inflace do konce roku klesne o více než dvě třetiny na 2,9 procenta.
  • Britská ekonomika loni klesla o rekordních 9,8 procenta
    Britská ekonomika loni kvůli pandemii klesla o rekordních 9,8 procenta, oznámil dnes ve své konečné zprávě britský statistický úřad. Je to o desetinu procentního bodu méně, než ukazovala předběžná data. Výsledek je přesto nejhorší za více než 300 let. S výjimkou Argentiny a Španělska se hrubý domácí produkt (HDP) Británie snížil nejvíce ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 37 hospodářsky vyspělých států.
  • Britská ekonomika loni klesla o rekordních 9,9 procenta
    Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v loňském roce kvůli pandemii propadl o rekordních 9,9 procenta. Vrátil se tak zhruba na úroveň z roku 2013. Ve svém prvním odhadu to dnes oznámil britský statistický úřad.
  • Britská ekonomika loni rostla o 1,9 %
    Britská ekonomika loni rostla o 1,9 procenta, nejrychleji od předkrizového roku 2007. Odhadl to dnes...
  • Britská ekonomika loni rostla o 2,3 %
    Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí i za celý loňský rok rostla o něco rychleji, než se původně uvádělo...
  • Britská ekonomika loni rostla pomaleji
    Růst britské ekonomiky v loňském roce zpomalil na 1,4 procenta z předloňských 1,8 procenta. Jeho tempo tak bylo nejslabší od roku 2012. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad. Za zpomalením hospodářského růstu je podle analytiků hlavně nejistota ohledně odchodu Británie z Evropské unie a také slabá zahraniční poptávka.
  • Britská ekonomika loni stoupla nejvíc za 6 let
    Britská ekonomika rostla v uplynulém roce nejrychleji od začátku finanční krize. Hrubý domácí produkt se...
  • Britská ekonomika loni vzrostla
    Britská ekonomika loni vzrostla o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od roku 2012. Oznámil to dnes britský statistický úřad, který tak potvrdil svůj předchozí údaj z února. Revidoval však směrem vzhůru údaj za čtvrté čtvrtletí. Statistici rovněž oznámili, že ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl schodek běžného účtu platební bilance země.
  • Britská ekonomika loni vzrostla o 1,7 procenta
    Růst britské ekonomiky byl v loňském roce o něco pomalejší, než se původně předpokládalo. Britský statistický úřad včera oznámil, že hrubý domácí produkt se loni zvýšil pouze o 1,7 procenta. Opravil tak svůj dřívější odhad, podle kterého růst dosáhl 1,8 procenta.
  • Britská ekonomika nečekaně zrychlila růst
    Britská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila růst proti předchozímu kvartálu o 0,1 procentního bodu na 0,5 procenta. Za celý rok ale růst činil 1,8 procenta a byl nejpomalejší od roku 2012. Oznámil to dnes britský statistický úřad. V roce 2016 britská ekonomika vzrostla o 1,9 procenta.
  • Britská ekonomika podle vlády oživuje rychleji, než se předpokládalo
    Britská ekonomika se z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 zotavuje rychleji, než se předpokládalo. Vyplývá to z nových prognóz, které dnes představil britský ministr financí Rishi Sunak v pololetním projevu o vývoji státního rozpočtu. Zároveň slíbil zvyšování veřejných výdajů a snižování daní. Vláda je podle něj rovněž připravena chránit domácnosti před negativními dopady rostoucí inflace, napsala agentura Reuters.
  • Britská ekonomika pokračuje v růstu
    Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí pokračovala v mírném růstu a zatím nevykazovala žádné známky zpomalení v důsledku hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie. Hrubý domácí produkt (HDP) se proti předchozímu čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta, stejným tempem jako ve třetím kvartálu. Růst táhli zejména spotřebitelé, uvedl dnes britský statistický úřad. Propad kurzu libry ale podle ekonomů situaci v letošním roce zhorší.
  • Britská ekonomika po zpřesnění dat ve druhém čtvrtletí neklesla, ale vzrostla
    Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,2 procenta proti prvním třem měsícům roku, kdy její růst činil 0,8 procenta. V konečné zprávě to dnes oznámil britský statistický úřad. V prvním odhadu ještě uváděl pokles hrubého domácího produktu (HDP), a to o 0,1 procenta. Britské hospodářství se podle statistického úřadu v období od dubna do června ještě nezotavilo z dopadů pandemie covidu-19, jak úřad uvedl v předběžné zprávě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader