Pondělí 24. únor 2020 18:36
reklama
reklama
BOSSA kviz-ropa
reklama

BBC: Trump přeháněl přínos své vlády v ekonomice i zdravotnictví

05.02.2020 12:18  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Forexové analýzy a zprávy   Tisk


Poselství o stavu unie, se kterým v noci na dnešek SEČ v Kongresu vystoupil prezident Donald Trump, se neobešlo bez nepřesných a přehnaných tvrzení o úspěších současné americké administrativy. Zpravodajská společnost BBC konfrontovala s fakty prezidentova slova o výkonu ekonomiky, změnách ve zdravotnictví či imigraci.

Trump: "Učinil jsem také skálopevný slib americkým rodinám, že budeme vždy chránit pacienty s předem existujícími potížemi (potížemi existujícími už před začátkem zdravotního pojištění)."

Fakta: Prezident hovořil o klíčovém bodu debat kolem pravidel zdravotního pojištění ve Spojených státech. Může sice tvrdit, že takový slib učinil, ale jeho slova neodpovídají jeho krokům.

Ochrana pacientů s předem existujícími onemocněními je jedním z pilířů reformy prosazené Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou známé jako Obamacare. Ta zahrnuje záruku, že pojišťovny nemohou ve zmíněných případech klienty odmítnout nebo jim kvůli dlouhodobým problémům účtovat vyšší pojistné.

Trump před zvolením do funkce sliboval, že Obamovu reformu, která vstoupila v platnost na začátku roku 2014, zruší. Jedním z jeho prvních kroků po nástupu do Bílého domu bylo podepsání prezidentského dekretu, který stanovil cíl "usilovat o svižné odvolání" příslušného zákona. Trump také podpořil žalobu, jejímž cílem je prohlásit zákon o Obamacare za protiústavní.

Trump: "Loni se poprvé po 51 letech snížila cena léků na předpis."

Fakta: Podle amerického Úřadu pro pracovní statistiku (BLS) ve dvanáctiměsíčním období končícím v květnu 2019 klesla průměrná cena léků na předpis o 0,2 procenta. Je to první pokles cen zaznamenaný v dvanáctiměsíčním úseku od roku 1973, tedy první po 47 letech.

Index spotřebitelských cen (CPI) od BLS ovšem nemusí být tou nejspolehlivější metodou při hodnocení cen léků, upozorňuje Inma Hernandezová z University of Pittsburgh. "CPI vychází z košíku, v němž jsou zastoupené populární léky. Obsahuje tedy spíše ty nejčastěji využívané, které jsou většinou levnější. Nemusí už ale obsahovat novější nebo méně předepisované léky, které jsou dražší a jejichž cena stoupá strměji," řekla.

Trump: "Nelegálních přechodů (hranic) je oproti květnu o 75 procent méně, klesají už osm měsíců v řadě."

Fakta: Prezident odkazoval na situaci na hranici mezi USA a Mexikem, přičemž citoval správné údaje pro uvedené období.

Počet nelegálních příchodů do USA se ovšem určuje podle toho, kolik migrantů u hranice zadrží vládní pracovníci. Počet zadržených se o přibližně 75 procent snížil ve srovnání s loňským květnem, kdy se do vazby dostalo přes 130.000 lidí. To bylo nejvyšší číslo od března 2006. V prvních třech letech Trumpova úřadování zároveň počet zadržených migrantů na jižní hranici prudce vzrostl, přičemž loni byl součet nejvyšší od roku 2007.

Agentura AP podotýká, že Trump před členy Kongresu neříkal pravdu, když uvedl, že migranti přicházející do USA nelegálně jsou nyní na rozdíl od dřívějších let "svižně odstraňováni".

Trump: "Vytvořili jsme sedm milionů pracovních míst... a míra nezaměstnanosti je nejnižší za půl století."

Fakta: Od prezidentova nástupu do Bílého domu v lednu 2017 vzniklo skoro 6,7 milionu pracovních míst. Ty přibývají každý měsíc už od října 2010. Nezaměstnanost byla v prosinci v USA na úrovni 3,5 procenta, přičemž naposledy byla tak nízká na konci roku 1969.

Trump: "Poté, co jich pod dvěma předchozími prezidenty 60.000 ztratila, má nyní Amerika 12.000 nových továren."

Fakta: Na konci roku 2016 měly USA podle BLS o 54.000 'soukromých výrobních zařízení' méně než na začátku roku 2001. Pokud jde o aktuální trend, nejčerstvější dostupná čísla týkající se druhého čtvrtletí minulého roku hovoří o přírůstku zhruba 12.000 továren od začátku roku 2017. Z části ovšem jde o malé podniky s méně než pěti zaměstnanci.

Růst počtu výrobních míst přitom začal už v roce 2013, tedy za vlády Obamy. AP dodává, že celkový objem výroby ve Spojených státech po růstu z předchozích dvou let za poslední rok poklesl. "Prezidentův celní režim a pomalejší růst v globálním měřítku zasáhl sektor způsobem, který nasvědčuje tomu, že Trumpovy kroky mu mírně sebraly vítr z plachet," píše agentura.

Zdroj: Reuters, ČTK, BBC, AP

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Bavorská CSU prosazuje odchod rozpočtových hříšníků z eurozóny
  Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) v koaličních jednáních o vytvoření příští německé vlády prosazuje...
 • Bavorsko: Řecko by letos mělo opustit eurozónu
  Zadlužené Řecko by mělo ještě v letošním roce odejít z eurozóny. Uvedl to ministr financí...
 • BBC: Autorem bitcoinu je Australan Wright
  Tvůrcem kybernetické měny bitcoin je australský podnikatel Craig Wright. Uvedl to Wright v rozhovoru pro BBC a poskytl i důkazy, které jeho tvrzení potvrzují. Tímto přiznáním končí dlouhé roky spekulací o tom, kdo s originálním nápadem digitálního peněžního systému přišel. Doposud tvůrce vystupoval pod jménem Satoši Nakamoto.
 • BBC, ITV a Sky News prohlašují za vítěze odpůrce EU
  Britští voliči se rozhodli vystoupit z Evropské unie - shodně to podle svých propočtů tvrdí britské televize BBC, Sky News...
 • BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování
  Britská Labouristická strana v případě volebního vítězství radikálně změní ekonomiku země a vytvoří socialistickou společnost, "kde už se nenecháme vykořisťovat". V rozhovoru s BBC to včera řekl stínový ministr financí labouristů John McDonnell. Příští parlamentní volby by se ve Spojeném království neměly konat dřív než v roce 2022.
 • BBC: Může královské miminko posílit ekonomiku?
  Důvěra britských spotřebitelů se v posledních letech snížila, protože růst mezd nedokázal držet tempo s inflací. Reálné mzdy, které vyjadřují, co si lze za výdělek koupit, tak vlastně klesly, což způsobilo snížení výdajů spotřebitelů. Několik známých prodejců kvůli tomu muselo zavřít své obchody nebo dokonce úplně skončit. Nyní je zde jaro, slunce svítí a na svět přišlo nové královské miminko a podle fotek to vypadá, že někteří lidé se cítí šťastnější. Mohl by příchod královského dítěte přimět lidi více utrácet, ptá se BBC. Názory jsou různé, ale jedna firma je přesvědčena, že ano a dokonce již dopad i vyčíslila.
 • BBC: Obchodní spor Čína-USA ohrožuje nezúčastněné asijské státy
  Americko-čínská obchodní válka ohrožuje nezúčastněné asijské státy, píše zpravodajský server BBC. Přestože na ně obchodní cla uvalována nejsou, ocitají se menší z nich, jako je Hongkong nebo Singapur, na prahu recese. Větší asijské ekonomiky - Indie, Japonsko a Jižní Korea - pak převážně zpomalují.
 • BBC: Proč Švýcaři stále milují hotovost
  Švýcaři v březnu představili novou, chytrou bankovku, kterou si mohou uložit do peněženky. Fialové platidlo v hodnotě 1000 franků (22.500 Kč) je další z nové série modernizovaných bankovek. Není to však úplně běžná bankovka, patří mezi ty s nejvyšší hodnotou na světě a Švýcarsko jde modernizací své bankovky nejvyšší hodnoty proti mezinárodnímu trendu, píše BBC.
 • BBC: Řecko nastínilo plánované reformy
  Řecko zveřejnilo nástin seznamu chystaných reforem, jehož odevzdání je podmínkou prodloužení...
 • BBC: Snaha Mayové přesvědčit odpůrce dohody není úspěšná
  Nabídka britské premiérky Theresy Mayové, jíž se snaží na svou stranu před úterním hlasováním získat odpůrce své dohody o brexitu, nepřináší podle BBC kýžený úspěch a stala se spíše předmětem kritiky. Mayová ve čtvrtek naznačila, že se zákonodárci jedná o možnosti, že by parlament získal kontrolu nad spuštěním takzvané irské pojistky. Premiérce nevyšel ani plán na debatu o brexitové dohodě s lídrem opozice Jeremym Corbynem. Po BBC dnes oznámila i stanice ITV, že duel v neděli vysílat nebude. Podle některých britských médií Mayová nyní uvažuje také o tom, že by se hlasování o dohodě mohlo odložit.
 • BBC: Vrací návrh brexitové dohody Britům kontrolu?
  Vzít si zpět kontrolu nad financemi, zákony či hranicemi. Takový byl hlavní argument, kterým britské voliče přesvědčovali politici prosazující odchod své země z Evropské unie. Po předložení návrhu brexitové dohody se však objevují pochybnosti, zda se tato vize promění ve skutečnost. Zpravodajská společnost BBC proto v analýze rozebrala, co předběžná dohoda o klíčovém motivu navrácení kontroly prozrazuje. Uvádí, že o takovém stavu lze uvažovat až po přechodném období, které přitom může pokračovat i po roce 2020.
 • BBC: V USA rostou obavy z dopadů brexitu
  Téměř všechny možné obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU, tzv. brexitu, budou méně příznivé, než kdyby Británie zůstala v EU. Napsala to server BBC s odvoláním na studii vlivného amerického institutu The Rand Corporation. Podle studie je nejhorší možností žádná dohoda, při které by britská ekonomika byla do roku 2029 chudší o 4,9 procenta.
 • BCC: Britská ekonomika poroste nejpomaleji od poslední recese
  Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese. Předpověděla to včera Britská obchodní komora (BCC). Ekonomiku podle ní brzdí pozastavování investic a slabá spotřebitelská poptávka před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.
 • BCC: Britská ekonomika se vyhnula recesi
  Britská ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí vrátila k růstu, a vyhnula se tak hrozící recesi...
 • BCC: Investice firem v Británii klesnou nejvýrazněji za 10 let
  Investice firem v Británii by měly v letošním roce kvůli přetrvávající nejistotě kolem odchodu země z Evropské unie klesnout o 1,3 procenta, tedy nejvýrazněji za deset let. Vyplývá to podle agentury Reuters z nejnovějších prognóz Britské obchodní komory (BCC).
 • BCSC varuje před brokerem Binary Banc
  Finanční regulátor kanadské Britské Kolumbie British Columbia Securities Commission (BCSC) varuje před brokerem binárních opcí Binary Banc, který nabízí své služby bez patřičného oprávnění.
 • BCSC varuje před brokerem Capital Currency Trade
  Finanční regulátor kanadské Britské Kolumbie British Columbia Securities Commission (BCSC) varuje před brokerem Capital Currency Trade.
 • BCSC varuje před brokerem ForexGrand
  Finanční regulátor kanadské Britské Kolumbie British Columbia Securities Commission (BCSC) varuje před forexovým brokerem ForexGrand, kterého provozuje společnost Capital FXG Ltd.
 • BCSC varuje před brokerem iqtrade24
  Finanční regulátor kanadské Britské Kolumbie British Columbia Securities Commission (BCSC) varuje před brokerem iqtrade24, kterého provozuje společnost B.O. Tradefinancials Ltd.
 • BCSC varuje před brokerem LionsTradeFX
  Finanční regulátor kanadské Britské Kolumbie British Columbia Securities Commission (BCSC) varuje před brokerem LionsTradeFX, který nabízí obchodování s binárními opcemi, ale své služby poskytuje bez patřičného povolení.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB live trading