Amazon: Miláček trhu roste až příliš rychle

13.09.2018 13:18  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

XTB výrazně rozšířila nabídku obchodovatelných akcií, takže se jim na xPulsu budeme také ve větší míře věnovat. A začněme rovnou jedním z aktuálně nejžhavějších titulů na světě – společností Amazon.

Akcie Amazonu (AMZN) tento měsíc poprvé v historii překonaly hranici 2 000 dolarů a světlo světa tak spatřila po Applu teprve druhá společnost, jejíž tržní kapitalizace dosáhla na 1 bilion dolarů. AMZN tedy pokračuje ve svém impozantním býčím trendu, který trvá už přes deset let a který se vymyká téměř všemu, co je na akciových trzích obvyklé. Ne že by se podobné býčí trendy čas od času neobjevovaly. Nejsou ale rozhodně běžné u takto velkých firem s takto velkou penetrací trhu. Vždyť jen od začátku letošního roku Amazon vyrostl o více než 70 %.

Jak impozantní je růst Amazonu v porovnání se zbytkem trhu je jasně vidět například z následujícího grafu.

Pokud byste nakoupili AMZN těsně po finanční krizi, máte dnes více než 25 násobek vložené částky. V případě investice do Applu jste na „pouhém“ jedenáctinásobku a o dalších firmách jako Microsoft, Google, IBM, nebo Intel raději ani nemluvě.

Obrovský růst akcií přitom není zajímavý jen samotnými procenty, ale i skutečností, že po téměř celou dobu býčího trendu Amazon byl schopen, kvůli svým extrémně nízkým ziskovým maržím, generovat jen velmi malý zisk. To částečně platí i dnes, i když ne v tak extrémní míře jako před lety.

Jen pro představu, AMZN při celkových tržbách ve výši 208 mld. dolarů vykázal za poslední čtyři čtvrtletí zisk ve výši 4,8 mld. dolarů, což představuje 2,3% ziskovou marži. Apple, na druhou stranu, při tržbách 254 mld. dolarů za stejnou dobu vygeneroval zisk 55 mld. dolarů. Google loni vydělat 28 mld., Microsoft 27 mld., Intel 16 mld. a mohli bychom pokračovat. Prakticky všechny velké technologické firmy generují násobně vyšší zisky než Amazon, ale je to právě Amazon, který je všechny přerostl.

Příjmy, zisk a marže v posledních 12 měsících

Zdroj: Bloomberg

Pokud namítáte že srovnání Amazonu s Applem, Googlem a dalšími není tak úplně fér, protože Amazon není klasickou technologickou firmou a většinu příjmů generuje v odvětví s tradičně nízkou ziskovou marží (online prodej), máte svým způsobem pravdu. Srovnáme-li ale Amazon s jeho „netechlogicikým konkuretem“, společností Walmart, která je největším prodejním řetězcem v USA, je bilionová tržní kapitalizace snad ještě více zarážející.

Příjmy, zisk a marže v posledních 12 měsících

Zdroj: Bloomberg

Walmart loni utržil více než 500 mld. dolarů a díky maržím těsně těsně pod 3 % tak vykázal zisk 14 mld. Při více než dvojnásobných tržbách a dokonce i vyšších maržích ale jeho tržní kapitalizace dosahuje pouhých 317 mld. dolarů, což je necelá třetina tržní kapitalizace Amazonu.

Jak je něco takového vůbec možné? Za vším stojí růstová story Amazonu, v kombinací s důvěrou v jeho schopnosti rozkročit se a hledat zisky i v jiných odvětvích mimo samotného online prodeje.

Přestože jsou celkové příjmy Amazonu proti Walmartu poloviční, jejich meziroční růst se stabilně drží v rozmezí 20 – 30 %, přičemž letos krátce dosáhl dokonce 38 %. Růst příjmů Walmartu naopak dosahuje sotva 3 %.

I kdyby ale Amazon do pár let Walmart v objemu příjmů výrazně překonal, tempo jejich růstu musí, díky limitům spotřebitelské poptávky, začít zákonitě klesat. Amazon začne být prostě až příliš velký. Jeho zisky budou kvůli nižším maržím ale i tak stále výrazně nižší, než zisky ostatních obřích firem s mnohem vyšší ziskovou marží a nižší tržní kapitalizací.

Skutečnost, že jsou obchodníci ochotni platit tak vysokou cenu za společnost, jejíž hlavní segment prakticky nemůže vytvářet dostatečný zisk, taky nasvědčuje tomu, že trh očekává růst ziskovosti v některém z jiných segmentů. A právě to se v poslední době skutečně děje. Přibližně 10 % příjmů totiž začíná Amazon vytvářet v segmentu Amazon Web Services (AWS), který je se 40% podílem na trhu největším poskytovatelem cloudových služeb na světě.

Z pohledu na výsledky za 2Q je zjevné, jak důležitým se tento segment pro Amazon stává. Při tržbách ve výši 6,1 mld. dolarů totiž vygeneroval provozní zisk 1,6 mld. dolarů. To je více než celý sektor online prodeje, který při tržbách 46,7 mld. dolarů vykázal zisk pouze 1,3 mld. dolarů.

Z AWS se tak stává klíčový motor ziskovosti a hlavní zdroj důvěry ve schopnosti společnosti začít konečně po dlouhých letech vydělávat peníze.

S postupným rozkročením se mimo svůj jádrový business ale Amazon opouští dobře známé klidné vody online prodeje, kde díky úsporám z rozsahu nemá žádnou konkurenci. V cloudových službách se tak poprvé začíná potýkat s technologickými obry typu Microsoft, Google, IBM a dalšími, kteří si budou chtít rovněž ukousnout část z tohoto atraktivního koláče. Některým se to už daří, což naznačuje hlavně velký úspěch cloudové platformy Azure od Microsoftu, jejíž podíl na trhu vyrostl na 30 %. Amazon to tedy nebude mít jednoduché a o růst v tomto sektoru se bude muset dělit s ostatními.

Úspěch AWS a stále vysoké tempo růstu příjmů Amazonu jsou tedy klíčovým zdrojem obrovské důvěry, kterou momentálně investoři vkládají do akcií Amazonu a až čas ukáže, zda byla tato důvěra oprávněná. Ani s cloudovými službami v zádech se ale nezdá být pravděpodobné, že bude Amazon schopen generovat podobně vysoký zisk, jako ostatní technologičtí obři s podstatně menší tržní kapitalizací, kteří navíc do cloudových služeb začínají pronikat také.

Závěrem proto nemůžeme jinak než dodat, že bez průniku Amazonu do dalších odvětví s vysokou ziskovou marží, ve který trh pravděpodobně stále doufá, se zdá být aktuální hodnota společnosti na náš vkus až příliš optimistická, a to zejména ve srovnání s ostatními technologickými obry s podstatně silnějším cashflow.

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Alpari - Týdenní přehled trhu
  Shrnutí: Čeká nás poměrně klidný týden, protože v eurozóně se zájem už nesoustředí na jednání o snížení řeckého dluhu...
 • Alpari: Týdenní přehled trhů a měnové zpravodajství
  Čeká nás poměrně klidný týden, protože mnohé hlavní ekonomiky už před blížícími se svátky začaly utlumovat svoji aktivitu. Pozornost zůstane nejvíce zaměřená na americký fiskální útes, do něhož zbývají už pouhé dva týdny. Jediná významnější zpráva z eurozóny má podobu důležitého německého indexu podnikatelského klimatu IFO. Jakmile se však do centra pozornosti dostanou údaje o inflaci, měnové politice, maloobchodních tržbách a běžném účtu platební bilance, které mají být zveřejněny ve Velké Británii, mohla by tato pozoruhodná data trh rozkývat. V Asii budou zatím hlavní stránky novin i nadále okupovat japonské volby a my budeme s očekáváním sledovat, jaký to bude mít dopad na politiku japonské centrální banky (BoJ). Ve čtvrtek se BoJ dostane bezprostřední příležitosti k reakci, protože na pořadu dne je prohlášení o měnové politice a úrokových sazbách.
 • Alpari: V eurozóně žádný pokrok do konce roku neočekáváme
  V předvečer amerických prezidentských voleb můžeme od akciových trhů očekávat utlumené obchodování...
 • Alphabet má jeden business, který může mít hodnotu 50% společnosti, vysvětluje Jim Cramer
  Zakladatel Streets a Action Alerts PLUS portofolio manager Jim Crame si myslí, že oddělení Alphabet Waymo má hodnotu „pravděpodobně 50% společnosti.“
 • Alternativní scénář ČNB jako cesta k vyšším sazbám
  Koruna v posledních dnech zaznamenává další oslabení. Před dvěma týdny trhy příliš nepotěšila centrální banka, která ve své nejnovější prognóze počítá v příštím roce pouze s jedním zvýšením úrokových sazeb. V závěru minulého týdne se k tomu přidala pomalejší inflace a ani geopolitická situace koruně příliš nepomáhá. Očekáváme, že konflikt mezi Itálií a Evropskou komisí ohledně návrhu italského státního rozpočtu bude v nejbližších týdnech gradovat a stejně tak i schvalování dohody o Brexitu. Oba tyto faktory se negativně podepisují na euru, ale i dalších měnách regionu včetně koruny. K tomu se přidává tuzemský efekt konce roku, kdy banky odmítají přijímat korunová depozita přes konec roku, kdy je stanovené datum pro výpočet příspěvků bank do Rezolučního fondu. Výsledkem je přechod do cizích měn a oslabení koruny. Do konce roku tak koruna zůstane spíše slabá a v posledních dnech roku skokově posílí po odeznění výše zmíněného důvodu. Začátkem příštího roku by se však měly tyto faktory uklidnit a koruna by se měla vrátit k posilujícímu trendu. Nicméně vnější prostředí nenahrává posílení koruny k 25,0 za euro.
 • Alternativní těžaři se vrací
  Břidlicovým těžařům přihrává nová dohoda kartelu OPEC o zavedení těžebních kvót, díky kterým vzrostla cena ropy. Na podzim se povedlo 34 největším těžebním společnostem získat od bank o 5 procent více financí. Těžaři mají šanci vrátit se zpět do hry, pokud se udrží cena ropy nad 50 dolarů.
 • Amazon dal ve čtvrtletí na lobbing rekordních 3,9 milionu USD
  Americký internetový obchod Amazon vydal v první čtvrtletí na lobbing rekordních 3,9 milionu dolarů (89,3 milionu Kč). Podle portálu The Information to vyplývá z údajů předložených Kongresu. Amazon tak v těchto výdajích poprvé za deset let překonal další americkou firmu Google. The Information upozorňuje, že Amazon usiluje o kontrakt na cloudové služby pro Pentagon v objemu deseti miliard dolarů, který by měl být udělen v letošním roce.
 • Amazon investuje do malých podnikov v predajnej sieti, cena akcií neustále rastie
  Americký retailový gigant Amazon pokračuje s investičnými pôžičkami pre firmy tretích strán, ktoré predávajú produkty a služby Amazonu. Tento kapitál im pomáha zlepšiť a zväčšiť ich biznis, čo v konečnom dôsledku pomáha aj samotnému Amazonu.
 • Amazon je všude. Téma, které firmy nemohou přehlížet.
  Téměř 700 společností v U.S. oznámilo čtvrtletní výsledky hospodaření a jméno Amazon přišlo na přetřes na cca jednom z deseti konferečních hovorů. A obchodníci, jejichž oběd už byl Amazonem dávno snězen, ještě report neposkytli.
 • Amazon konečně okomentoval akvizici Whole Foods
  Vedení ecommerce giganta Amazon ve čtvrtek poprvé okomentovalo 13.7 miliardovou akvizici společnosti Whole Foods Market Inc. Mnohé zajímají plány společnosti s prodejcem organických potravin Whole Foods, jelikož se společnosti nedaři dodržet příslib návratu k původímu růstu prodejního zisku.
 • Amazon přestává růst a začíná vydělávat
  Poslední kvartální výsledky Amazonu investory potěšily v mnoha oblastech. Dařilo se růstu zisku na akcii, expanzi ziskových marží i množství volných peněžních toků. Amazon však nesplnil očekávání investorů v růstu tržeb a zejména ve výhledu na nadcházející vánoční sezónu. Výhledy jsou přitom pro růstové tituly s nabobtnalými poměry P/E a P/S klíčové, proto akcie Amazonu po oznámení výsledků reagovaly poklesem.
 • Amazon srazil akcie a nasměroval investory do dluhopisů, dolar drží zisky. Rizikem je HDP
  Trhy ani tentokrát bohužel nedokázaly udržet optimismus moc dlouho. Po včerejším slibně vyhlížejícím obchodování v Americe zaúřadovaly nové firemní výsledky, které patřičně zhoršily vyhlídky pro konec týdne. Zejména nižší výhled Amazonu rozhodně nepotěšil, Alphabet zaostal za odhady tržeb. Vypadá to přitom, že aby zlomily současný negativní sentiment, firmy musejí překonávat konsensus výrazněji než dříve. Dokonce i velmi dobrá čísla Intelu dokázala akcii v mimoburzovním obchodování poslat nahoru pouze přechodně.
 • Amazon v strate, akcionári spokojní
  Akciový index SP500 včera dokázal zastaviť dvojdňovú sériu poklesov a zaznamenal mierny rast. Pomohli hlavne výborné v...
 • Amazon – Šance testování úrovně 1 500 dolarů
  Akcie Amazon porušily místní odpor na úrovni summitu z 28. března 2018 (1 450 USD – 1 455 USD). V případě trvalého průlomu by se před obchodníky otevřela vyhlídka na test hodnoty 1 500 dolarů. Další cíl pro poptávku bude hodnota kolem 1 530 USD. Nadcházející scénář ovšem bude zrušen, jestliže bude díra přerušena na úrovni z 5. dubna 2018 (1.427 dolarů). Maximální test ze 4. dubna 2018 (1.414 dolarů) bude pravděpodobný, pokud překročí úroveň 1.410 dolarů, pak může dojít k poklesu cen akcií Amazon (1.351 – 1.360 dolarů).
 • Americká akcie dobývají nová maxima, RBA ponechala beze změny; analýza GBP/USD, AUD/USD, CAD/CHF
  Americký technologický index Nasdaq uzavřel včera na nejvyšší hodnotě za více než 15 let, když posílil o 1,5 procenta. Index Dow Jones...
 • Americká banka JPMorgan uvede vlastní kryptoměnu
  Americká banka JPMorgan uvede vlastní kryptoměnu s názvem JPM Coin. Jde o první kryptoměnu vydanou velkou bankou, která bude sloužit k interním účelům. Používat se bude pro mezinárodní převody peněz bankovní klientely.
 • Americká centrální banka dá trhům nový impuls
  Americký akciový trh v průběhu úterní seance přidal zhruba čtvrt procenta. Podporou mu byly především technologické akcie, které si polepšily o 1,5 %. Zklamání z předstihového indexu ISM z výrobní aktivity vedlo k poklesu průmyslového indexu Dow Jones o 0,3 %. Vedle akcií průmyslových podniků ztrácely i maloobchodní řetězce (-0,9 %) nebo telekomunikace ( 0,8 %).
 • Americká centrální banka nehodlá zvyšovat sazby
  Americká centrální banka v souladu s očekáváním ponechala na svém posledním zasedání klíčovou úrokovou sazbu beze změny v pásmu 2,25 % - 2,50 %. O současném nastavení sazeb ale toto zasedání nebylo.
 • Americká centrální banka zvažuje vlastní digitální měnu
  Zatímco Bitcoin a další kryptoměny lámou rekordy, šéf Federální rezervní banky v New Yorku William Dudley prohlásil, že FED zvažuje vlastní digitální měnu.
 • Americká cla pokazila konec týdne. Dolar ztratil na atraktivitě, ale většinu zisků drží
  Neoficiální informace se potvrdily, USA uvalily 25procentní cla na čínské zboží v objemu 50 miliard USD. Prezident Trump navíc připomněl, že pokud se čínská strana pustí do odvety, v záloze má cla na zboží za dalších 100 miliard. Takto je to nastavené na obchodní válku, která už by měla na vzájemný obchod citelný vliv. Předpokládáme však, že čínská odpověď nebude nijak tvrdá a dalšímu kolu cel se spíše podaří zabránit.

Nejčtenější zprávy

 
reklama
Bernstein Bank - soutez
 
Admiral Markets SE2

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
GBPGBP0.75 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.75 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Kvě
18

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
LYNX trhy
reklama
Bernstein Bank - seminar
reklama
Globtrex
reklama
CLEO.one