Sobota 15. srpen 2020 13:26
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new
reklama
Admiral spread new

Trhy dnes: Akcie korigujú straty, euro rastie

29.06.2018 17:29  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Akciami klasicky hýbu predovšetkým správy ohľadom obchodných vojen. Dnes sa udialo nasledovné:

 • Čína uvoľnila časť obmedzení na investície do krajiny. Nie je to síce nič svetoborné, avšak je to určitý náznak ochoty dospieť k určitému kompromisu v aktuálnom obchodnom spore s USA
 • Médiá priniesli informácie, že Trump viackrát povedal svojim poradcom, že USA by mali vystúpiť zo Svetovej obchodnej organizácie. Minister financií Mnuchin to následne poprel (že je to „fake news“).

Keď k tomu pripočítame posun v rokovaniach o migračnej politike na summite EÚ, ktorý si trhy okrem iného interpretovali aj ako ústupok pre Taliansko, ktorý by mal zmierniť napätie medzi Rímom a Bruselom (výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov klesli o viac ako 10 bázických bodov), tak je dnešné prostredie pre akcie pozitívne. Indexy v Európe rastú o viac ako percento a v USA takmer o percento. Na oboch stranách Atlantiku sú najvyššie od pondelka.

Dnešný vývoj hlavných akciových indexov

Na devízových trhoch sa dnes najviac darí euru. Pripísať je to možné už spomínaným pozitívnym výsledkom summitu o migrácii. Doláru navyše mierne uškodil slabší než očakávaný rast spotreby domácností (0,2% vs. očakávaných 0,4%) v máji, po ktorom FED upravil prognózu anualizovaného rastu pre rok 2018 nadol zo 4,5% na 3,8%. Ani v jednom prípade by sa však nemalo jednať o udalosti, ktoré by mali mať dlhodobejší vplyv na kurz EURUSD.

Vývoj EURUSD

V komoditnom sektore pokračuje rast cien ropy. Aj naďalej ich podporujú pre ropu pozitívne dáta z amerického ropného trhu, ktoré boli zverejnené v stredu a takisto aj množiace sa správy o tlaku USA na importérov ropy, aby zastavili nákupy z Iránu. Brent dnes prekonal hranicu 79 USD za barel. To, či sa dostane aj nad silnú reizistenciu pri úrovni 80 USD bude záležať od toho, ako rýchlo zvýši OPEC svoju ťažbu v júni a predovšetkým v júli. K zvýšeniu ťažby sa zaviazal na minulotýždňovom zasadnutí.

Vývoj ceny ropy Brent

Cez víkend sa už klasicky budú sledovať nové správy ohľadom obchodných vojen. Na librových pároch sa bude sledovať pokračovanie summitu EÚ, na ktorom sa rieši BrExit (nejaké správy možno dorazia ešte počas dnešného obchodovania). Budúci týždeň bude na dáta bohatý, v pondelok dorazia indexy výrobnej dôvery z popredných ekonomík a v stredu, resp. štvrtok (USA) aj obdobné indexy zo sektora služieb. V piatok sa zase budú sledovať aktuálne čísla z amerického a kanadského trhu práce.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Trhy čekají na zápis z Fedu. Wall Street je opatrná, zlato skóruje
  Za dnešní oddechovou pauzu může eurodolar poděkovat mimo jiné čekání na zápis z minulého zasedání Fedu. Úleva to je hlavně pro euro, která má tento měsíc za sebou zatím docela těžké časy, způsobené mimo jiné pokračujícími obavami o kondici ekonomiky eurozóny. Z ní dnes žádná zásadní data nepřišla a kurz osciloval kolem předešlého závěru 1,1340 EURUSD.
 • Trhy čeká nervózní vyčkávání na čínskou reakci. Sázky na novou obchodní válku zatím nepropukly naplno
  Finančním trhům, které se stále do značné míry vezly na vlně optimismu, se o nepříjemný vstup do nového týdne postaral Donald Trump. Jeho tweety o vyšších, respektive nových clech na čínské zboží, tvrdě dolehly na asijské trhy a negativní reakce se nevyhnula ani Evropě. Zde je však relativně umírněná a hlavní akciové indexy klesají zhruba o dvě procenta.
 • Trhy čelí novým zprávám a nenacházejí jasný směr. Eurodolar zůstává slabší kvůli obchodu
  Začátkem nového týdne hlavní trhy nenacházejí jednoznačný směr. Po poklesu Asie se evropské akcie obchodují většinou lehce v zeleném. Výkonnostně jim utíká jen Londýn podpořený slabší librou. Výnosy bezpečných dluhopisů nepatrně rostou, zatímco u dluhopisů na periferii sledujeme pokles.
 • Trhy dál odolávají špatným zprávám, ropa je před rozhodnutím OPEC v klidu
  Investoři na hlavních trzích se nenechávají rozházet smíšenými zprávami k čínsko-americkému vyjednávání ani slabými čísly z ekonomik. Dnes se to znovu potvrzuje po průmyslových objednávkách v Německu, které se nečekaně vrátily k meziměsíčnímu poklesu, respektive prohloubily svůj meziroční propad. Na trhy mají data pouze nevýrazný vliv.
 • Trhy dál sázejí proti brexitu. Poslední průzkum jim dal za pravdu
  Čtvrteční seance je zatím vynikajícím barometrem toho, co se na trzích pravděpodobně stane v případě, že v dnešním ref...
 • Trhy dál ve vyčkávacím režimu, na ropu doléhá blížící se OPEC
  Na evropském akciovém trhu dnes indexy plynule navazují na včerejší seanci. Objemy jsou podprůměrné a většina indexů si své pozice drží. Své včerejší ztráty však likviduje italský akciový index, který přidává více než pět procent poté, co dnes odpoledne přišly zprávy z ECB. Ta naznačila že by italskému trhu s dluhopisy mohla pomoci dočasným navýšením nákupů dluhopisů v rámci QE v případě, že výsledek referenda přispěje k výraznějšímu růstu dluhopisových výnosů. ECB tak dluhopisovým investorům kryje záda, což pomáhá i italským akciím a tamním firmám, které by s prodejem dluhopisů neměly mít ani po referendu žádné větší problémy.
 • Trhy dál ve vyčkávacím režimu. Růst cen ropy pomáhá CAD
  Po včerejším růstu se dnes situace na akciových trzích opět stabilizuje. Evropa otevřela solidním gapem, ale během dop...
 • Trhy dál vstřebávají Trumpa. Nárůst rizik zvyšuje poptávku po americkém dluhu
  Včerejší překvapivé zprávy o plánovaném zvýšení amerických cel na čínské zboží tvrdě dolehly na asijské akcie a následně se negativní efekt přenesl do Evropy a Ameriky, kde ovšem slábne. Čína zatím na Trumpův překvapivý krok neodpověděla odvetou, ale její vyjednavači naopak zůstávají u plánu odjet do Washingtonu jednat. Jestli se předpokládané finální kolo jednání opravdu odehraje, či si Číňané pouze pojedou pro více informací a celou věc odloží, není jasné. My se kloníme k druhé variantě, ale finančních trhů se drží naděje, že to s novými cly nakonec nebude tak horké. Nové informace jsou s napětím očekávány.
 • Trhy díky G20 zatím mírně nervózní
  Páteční seance zatím přinesla mírnou nervozitu, díky které jsou pod tlakem asijské indexy, zatímco z růstu těží zlato a americké dluhopisy, které se u 10letých splatností vrací ke 2 %. Investoři tak vybírají zisky a uzavírají pozice před klíčovou schůzkou Trump-Xi a tedy před fundamentem, který může začátkem nového týdne na řadu aktiv přinést větší cenové gapy. To dnes na FX pomáhá mírně hlavně bezpečným přístavům, jako je JPY a CHF. Už v ranních hodinách jsme se dnes dočkali schůzky mezi čínským prezidentem a jedním z představitelů Afriky, na které Xi odsoudil taktiku šikanování slabších států, což mohla být narážka na aktuální postup USA. To hlavní ohledně G20 nás ale stále teprve čeká až v sobotu, takže od dnešní seance žádné dramatické změny pravděpodobně očekávat nemůžeme.
 • Trhy díky svátku v USA na nízkých objemech přešlapují na místě
  Úterní seance zatím na trzích probíhá podle očekávání. Kvůli absenci dat v Evropě a svátku v USA jsou dnes objemy opět hluboko pod běžnými úrovněmi, když se jen v Evropě pohybuji čtvrtinu až třetinu pod dlouhodobým průměrem. Tématem úterní seance se stala Severní Korea, která dnes oznámila první úspěšný test mezikontinentální balistické střely, což v ranních hodinách vylekalo hlavně asijské akciové trhy a možná částečně doléhá také během dneška na indexy v Evropě. Ztráty jsou však minimální a celkově zprávy ze Severní Koreje na stabilní náladě na trzích nic zásadního nemění.
 • Trhy dnes: Akcie nachádzajú pôdu pod nohami
  Akcie dnes po prevažne negatívnej nálade z posledných dní, ktorá sa postarala o jednu z najväčších korekcií v tomto optimistickom roku, našli pôdu pod nohami a vymazávajú časť ziskov. Nestoja za tým žiadne dáta, jedná sa skôr o volatilitu spôsobenú vysokým ocenením akcií, pri ktorých môžu byť niektorí investori nervóznejší.
 • Trhy dnes: Akcie opäť strácajú, averzia k riziku pomáha japonskému jenu
  Akcie sa dnes opäť obchodujú v červenom. Ťažko hľadať konkrétny dôvod. Ocenenie je mimoriadne vysoké – index S&P 500 sa predáva za zhruba 18-násobok očakávaných ročných ziskov, čo je najviac od roku 2002 a v takejto situácii nie sú práve najatraktívnejšie. V USA aj v Európe strácajú hlavné indexy do pol percenta.
 • Trhy dnes: Akcie opäť v červenom, zlato sa blíži k silnej rezistencii
  Na trhoch hrá aj dnes prím geopolitické riziko prameniace z ďalšieho vyhrotenia vzťahov medzi USA a severnou Kóreou. Najviac viditeľné je na indexe volatility VIX, ktorý vyskočil na najvyššie úrovne od mája. Znamená to, že cena zaistenia voči výraznejšiemu poklesu amerických akcií rastie.
 • Trhy dnes: Akcie rastú, DAX je najvyššie od začiatku februára
  Napätie v Sýrii ďalej neeskaluje, čo otvára akciám priestor pre rast. V USA rastú hlavné indexy o zhruba percento, v Európe o vyše percento. Podporuje ich aj začínajúca sa výsledková sezóna v USA, od ktorej sa očakáva obrovský medziročný rast ziskov, o viac ako 17%. Popri silnej ekonomike za tým stojí aj zníženie korporátnych daní v USA, ktoré zvyšuje firmám čisté zisky. Americké akcie sú najvyššie za posledné štyri týždne, nemecké dokonca od začiatku februára.
 • Trhy dnes: Akcie strácajú zhruba percento, ropu stiahol nadol rast zásob
  Dnes sme na akciách svedkami menšieho výplachu. Stojí za ním silné medziročné zrýchlenie poklesu čínskych exportov na -10%, čo je najrýchlejšie tempo poklesu od februára. Ako sme písali v komentári k týmto exportom, tak nie je veľa dôvodov pre obavy, oveľa dôležitejšie sú čínskej importy, ktoré dopadli v pohode, keď klesli len o 1,9%. Nervózne trhy sa však toho chytili a hlavné indexy strácajú podvečer zhruba percento:
 • Trhy dnes: Akcie sú na vysokých úrovniach opäť nestabilné, libra pod tlakom
  To najpodstatnejšie sa dnes udialo na britskej libre. Zasadnutie Bank of England prinieslo zníženie projekcií pre infl...
 • Trhy dnes: Akcie sú po zasadnutí FEDu pod tlakom. Dolár nevie, ako má reagovať.
  Vyzerá to tak, že pod Powellom má trochu FED komunikačný problém. Yellenová zvykla na zmeny politík FEDu pripraviť trhy dopredu. Pokiaľ bude po novom inflačný cieľ FEDu skutočne symetrický, tak by to mohlo znamenať pomalšie tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Možno však tým chcel FED povedať niečo iné, napr. to, že naďalej počíta s 3-4 zvýšeniami sadzieb ročne a tempo nehodlá zrýchliť ani pri ďalšom zrýchlení inflácie. Aktuálne z toho ťažko niečo vyvodiť, je potrebné si počkať na ďalšiu komunikáciu FEDu, že ako to vlastne mysleli.
 • Trhy dnes: Akcie zatiaľ obchodné vojny neriešia. Ropa klesá kvôli menšiemu rozkolu v OPECu
  Pondelkové obchodovanie sa nesie v pokojnom duchu. Akcie v Európe a USA sa pohybujú okolo nuly, v Ázii dokonca rástli, a to aj napriek tomu, že cez víkend sa Trump vyhrážal clami na dovoz automobilov do USA. Obchodných vojen, ktoré by znížili potenciál pre globálny rast HDP, sa zatiaľ neobávajú.
 • Trhy dnes: Bank of England nie je jednotná ohľadom úrokových sadzieb, libra rastie
  Dnešné zasadnutie Bank of England prinieslo prekvapenie. Základná úroková sadzba síce ostala nezmenená na úrovni 0,25%, toto rozhodnutie však nepodporil celý Výbor pre monetárnu politiku. Jedna členka Kristin Forbesová, bola za zvýšenie úrokových sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu, pretože nevidí veľa dôvodov pre to, aby centrálna banka tolerovala infláciu nad dvojpercentným cieľom. Podľa nej sa nezhmotnili riziká, kvôli ktorým Bank of England znížila sadzby po britskom referende (pokles ekonomiky, rast nezamestnanosti), a tak prichádza čas na normalizáciu.
 • Trhy dnes: CAD opäť stráca. Tentokrát po slabšej inflácii a maloobchodných tržbách
  Kanadský dolár ostáva pod tlakom. Po stredajšom zasadnutí Bank of Canada, výstup z ktorého si trhy vyložili ako holubičí (z môjho pohľadu bol skôr neutrálny), dnes sklamala inflácia a maloobchodné tržby. Medzimesačne rástli v marci ceny v Kanade o 0,3%, čakal sa rast o 0,4%. Jadrové maloobchodné tržby zase medzimesačne stagnovali, čakal sa pritom rast o 0,4%. USDCAD sa po týchto číslach dostal nad úroveň 1,27. Naposledy bol takto vysoko pred dvoma týždňami.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy