Pátek 29. březen 2024 13:52
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster

Medzimesačný rast jadrovej inflácie v USA je najpomalší za 11 mesiacov. Rast dolára sa zastavil

10.05.2018 16:22  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešné ostro sledované inflačné dáta z USA priniesli rast inflácie z 2,4% na 2,5%, čo predstavuje najvyššiu úroveň od februára 2017. Jadrová inflácia stagnovala na najvyššej úrovni za posledný rok 2,1%. V oboch prípadoch je inflácia nad dvojpercentným cieľom, čakal sa však o desatinu percentuálneho bodu vyšší rast.

Vývoj americkej celkovej (žltá) a jadrovej (biela) inflácie

Keďže FED podľa svojich slov viac sleduje jadrovú infláciu, ktorá je očistená od volatilných cien potravín a energií, tak trhy venujú väčšiu pozornosť práve jej. V anualizovanej miere (teda po prepočítaní na celý rok) dosiahol medzimesačný rast jadrových cien po sezónnom očistení úroveň 1,2%, čo je najmenej od mája minulého roka. Slabšia aprílová medzimesačná inflácia stiahla nadol aj dlhšie miery jadrovej inflácie, trojmesačná anualzovaná jadrová inflácia sa vrátila po piatich mesiacoch pod 2%, dosiahla 1,8% a šesťmesačná anualizovaná jadrová inflácia klesla na 2,4%, čo taktiež predstavuje päťmesačné minimum.

Vývoj krátkodobejších anualizovaných mier jadrovej inflácie

Slabšia medzimesačná inflácia vyvoláva samozrejme obavy, že sa jadrová inflácia dlho nad dvojpercentnou hranicou neudrží a mohla by byť prekážkou pre ďalšie uťahovanie FEDu. V máji by sa však ešte mala udržať nad dvoma percentami, pretože báza z minulého roka je nízka. Z májovej jadrovej inflácie totiž vypadne minuloročné spomalenie rastu cien v zdravotníctve, spomalenie rastu cien ostatných tovarov a služieb a prepad cien odevov, viď tabuľka nižšie červeným:

Vývoj jadrovej inflácie a jej hlavných položiek v posledných 13 mesiacoch

Mäkké ukazovatele zatiaľ nenaznačujú, že by mala inflácia spomaliť. Naopak, percento malých a stredných podnikov, ktoré plánujú zvýšiť ceny, je najvyššie od krízy. Z dlhodobého pohľadu s týmto percentom vykazuje inflácia solídnu koreláciu.

Percento malých a stredných podnikov očakávajúcich zvýšenie cien (žltá) a inflácia (čierna)

Dolár  reagoval na slabšiu infláciu negatívne, EURUSD sa vrátil nad úroveň 1,19, navyše bola prelomená aj horná hrana krátkodobého klesajúceho kanála, čiže k jeho rastu pomohla aj technika.

Vývoj EURUSD (H1)

Na základe jedného čísla by však ešte nemali obchodníci stratiť dôveru v dolár, priestor pre pokles EURUSD teda ešte existuje. Najmä keď obe miery inflácie ostávajú nad dvoma percentami. Kľúčové dva dni pre dolár prídu o mesiac a tie budú mať väčší potenciál zmeniť trend na dolárových pároch. 12.6. sa bude sledovať, či sa potvrdí slabší rast jadrovej inflácie a 13.6. sa uskutoční zasadnutie FEDu, na ktorom by mali ísť nahor úrokové sadzby a na ktorom budú taktiež zverejnené projekcie ich budúceho vývoja.

Klíčová slova: USA | Fed | Trend | Obchodníci | EURUSD | Dolar |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Medvědí pattern na indexu DAX30 - čeká nás další pokles?
    Obecně byla za poslední týden volatilita na německém CFD indexu DAX30 nízká. To se zdálo pravděpodobné poté, co Apple varoval účastníky trhu, že nedosáhl svého celkového zisku ve výši 63-67 miliard dolarů, vzhledem k vývoji kolem koronaviru v Číně.
  • 📉 Medvědi přebírají kontrolu nad trhy
    Akciové a komoditní trhy dnes pokračují v poklesu. Hlavní evropské indexy klesají o více než 1 %. Německý DE30 padá o téměř 1,5 %. Situace se podobá dění v minulém týdnu, kdy indexy v prvních třech seancích padaly. Ve čtvrtek a v pátek však došlo k prudkému obratu a indexům se většinu ztrát podařilo rychle zlikvidovat. Bude tomu tak i tentokrát? Uvidíme. Dnešní zápis z posledního zasedání FOMC by mohl poskytnout detaily načasování měnové politiky. Američtí centrální bankéři však zdůraznili, že diskuze na toto téma by byla předčasná. Pokud by se v zápisu přesto objevily nějaké zmínky na toto téma, trhy by mohly relativně silně reagovat.
  • Medvědi se cítí na trhu jistější
    Akciové trhy uzavřely poslední obchodní týden převážně v negativním teritoriu. Evropské akciové trhy jsou stále ovliv...
  • Medvědi se cítí na trhu jistější
    Akciové trhy uzavřely poslední obchodní týden převážně v negativním teritoriu. Evropské akciové trhy jsou stále ovliv...
  • Medvedí signál na DE30
    Európske akcie včera zaznamenali pokles vďaka obavám z pokračujúceho sa šírenia nákazy, ako aj horším vyhliadkam týkajúcim sa hospodárskeho oživenia. Pri pohľade na interval D1 je možné vidieť, že sa vytvára klasický technický vzor - medvedie pohltenie. Tento model ukazuje, že predajcovia predbehli kupujúcich a agresívnejšie tlačia cenu nadol. Index DAX testuje stúpajúcu trendovú líniu, avšak v prípade, ak by na trhoch prevládla negatívna nálada, pokles by sa mohol rozšíriť až k supportu na úrovni 12 000 bodov.
  • Medvědí signál pro litecoin, protože cena opouští býčí kanál
    Litecoin se asi 3 měsíce obchodoval uvnitř vzestupného kanálu a cena vytvořila obchodní rozpětí mezi úrovněmi 50 až 65 USD. Ačkoli se nacházela uvnitř vzestupného kanálu, nijak významně nevzrostla, protože sklon kanálu nebyl strmý. Dnes litecoin proráží pod srpnová minima a opouští býčí kanál. Cena krátkodobě vytváří nižší minima a nižší maxima, a jelikož je RSI daleko od přeprodaných úrovní, očekáváme pokračování tohoto klesajícího pohybu a pravděpodobné stlačení ceny litecoinu na nová minima roku 2022. Dokud bude cena pod úrovní 65 USD, zůstáváme v medvědím trendu.
  • Medvedí trh v Číne: príležitosť alebo pasca?
    Pozornosť sveta sa sústreďuje na ruskú inváziu na Ukrajinu. Návrat veľkého vojenského konfliktu do Európy narušil desaťročia trvajúce mierové obdobie na starom kontinente a vyvolal otrasy na finančných trhoch. Čínske indexy nedávno zaznamenali výrazný pokles, ale vojna na Ukrajine nebola hlavným zdrojom negatívnych nálad v krajine. Dnes sa uskutočnil ďalší veľký výpredaj, pričom hlavné čínske indexy klesli o 4-6%. Pozrime sa bližšie na situáciu na čínskom akciovom trhu a skúsme si odpovedať, či je už strastiam koniec.
  • Medvědí trh v Evropě odstartoval
    Minulý týden byly finanční trhy opět zasaženy výprodeji. Na akciových trzích po celém světě docházelo k nastolení kles...
  • Medvědí vzor na zlatě.
    Cena zlata se pohybuje poblíž minim z roku 2022 přibližně na ceně 1 620 – 1 630 USD. Trend zůstává medvědí. Náš poslední obchodní signál, když byla cena odmítnuta na rezistenci cloudu na úrovni 1 670 USD, byl medvědí. Zlato nyní atakuje horizontální support na úrovni 1 620 – 1 618 USD. Cena zlata vytvořila vzor obráceného poháru a rukojeti, nyní atakuje support necklinu a zůstává uvnitř střednědobého medvědího kanálu. Dokud bude pod úrovní 1 670 – 1 700 USD, zůstaneme v medvědím trendu. Průraz pod cenu 1 620 – 1 618 USD umožní pohyb pod cenu 1 600 USD k ceně 1 500 USD.
  • Medzera medzi tvrdými a mäkkými dátami v USA vo februári opäť výrazne zvýšila
    Máme za sebou všetky februárové mäkké dáta z USA a môžem teda updatovať môj kompozitný index dôvery v americkú ekonomiku (ktorý je zložený hlavných indexov dôvery spotrebiteľov a podnikovej sféry). Ten nepoľavuje v raste a vo februári vyskočila jeho smerodajná odchýlka od priemeru za posledných 15 rokov z +0,85 na +1,25, čo najviac od roku 2004. Dôvody sme spomínali už viackrát, je to predovšetkým o očakávaní toho, že Trump prinesie nejaký ekonomický zázrak.
  • Medzi najdôležitejšie patria výsledky z Floridy
    Florida bude pre kandidátov kľúčovým štátom pre víťazstvo vo voľbách. Samozrejme, že je možné vyhrať voľby aj bez Floridy, aj keď štatistiky hovoria jasne ...
  • Medzinárodný menový fond
    Riziká globálneho ekonomického výhľadu výrazne narástli a menové a fiškálne autority majú už len limitovan...
  • Medzi USDJPY a indexom Nikkei sa otvorila historicky málo vídaná medzera. A s ňou aj príležitosť pre arbitráž.
    Máloktoré dva inštrumenty vykazujú historicky tak tesnú koreláciu ako USDJPY a Nikkei. Dôvodov sa ponúka viacero: 1) slabší jen pomáha japonským exportérom a naopak; 2) jen je bezpečný prístav, keď sa darí akciám, jenu sa nedarí a naopak. Je však potrebné povedať, že niečo podobné sa dá povedať o viacerých iných indexoch, avšak mimoriadne tesná korelácia panuje jedine medzi USDJPY a Nikkei, pokojne ju teda môžeme označiť ako špecifickú. História nám ukazuje, že práve otvorenia okna medzi týmito dvoma inštrumentmi je veľmi dobrou príležitosťou pre arbitráž. V súčasnosti, kedy je medzera roztvorená tak, že Nikkei je vyššie ako USDJPY, tak tá arbitráž spočíva v short Nikkei, long USDJPY.
  • Měď – 14.2.
    Měď se dnes obchodovala mírně výš okolo 2 750 (ve 14:00 hod. cena se zvýšila po třech předchozích slabších obchodních třech dnech), kdy komodita odepisovala. Dnešní růst stojí na optimismu v obchodních rozhovorech mezi USA a Čínou.
  • Měď – Aktuální kurz 294 USD
    Cena mědi se aktuálně drží pod hodnotou 300 USD za libru. Ještě však před 8 lety se obchodovala jen za 140 USD za libru. Ty doby jsou už ale dávno ty tam. Ve střednědobém horizontu se cena mědi pohybuje neustále směrem vzhůru. Zatím ji na této cestě nic nezastavilo. Cena mědi tak láká velké odběratele a investory. Odborníci do budoucna předpovídají vývoj ceny mědi směrem vzhůru, a to zhruba pro následující 3 – 4 roky. Nacházející měsíce budou ceny růst pozvolna v závislosti na zájmu velkých investorů, kteří musí nakupovat měď, aby trh uvěřil stoupajícímu trendu.
  • Měď – Aktuální kurz 311 USD
    19. týden zakončila cena mědi pod hranicí 311 USD. Tu jsme na začátku tohoto týdne překonali. Aktuálně se měď obchoduje za 311 USD a bude v následujících hodinách mírně růst. Mohla by se dokonce dotknout hodnoty 312 USD za libru. Měď se aktuálně obchoduje za nejvyšší cenu za poslední dva týdny. Z dlouhodobého hlediska posledních let také za poslední dva roky. Nejnižší hodnotu měla před 14 lety, kdy se libra mědi obchodovala jen za 70 USD. Nejvyšší naopak v roce 2011, kdy se obchodovala za neuvěřitelných 450 USD.
  • Měď – Aktuální vývoj
    Měď se už téměř měsíc pohybuje stabilně kolem hodnoty 293 USD za libru. Ne jinak je tomu i v těchto dnech, kdy se libra mědi vykupuje za 295,70 USD. V nejbližších dnech by sice její hodnota mohla mírně poskočit, ale nemusíme se bát žádného razantního růstu. Její cena zůstane stále pod silnou úrovní bariéry ve výši 300 USD za libru.
  • Měď – Mírný růst k 306,15 USD
    Měď po klesající tendenci v průběhu září opět nastavila trend růstu. Aktuálně jeho cena roste z 306,15 USD za libru z počátku týdne až k 308,56 USD za libru v současnosti. A přesto, že má aktuálně nejvyšší cenu za poslední tři měsíce, jeho hodnota před sedmi lety byla mnohem vyšší. Tehdy se měď obchodovala za 450 USD za libru. Takového růstu se ale nyní bát nemusíme.
  • Měď – Možná korektivní reflexe
    Po neúspěšném pokusu natrvalo narušit silnou bariéru v oblasti 3,24 – 3,25 USD, bylo dosaženo vybírání zisků. O tom jsme vás již informovali na začátku tohoto týdne. Podpora se aktuálně nachází v oblasti 3,185 USD a byla obhájena. Měď se v současnosti obchoduje za 3,21 USD za libru.
  • Měď – možnost korektivního odrazu
    Došlo k propadu k silnému supportu 3.06 USD. V bezprostředním časovém horizontu očekáváme odraz. Následně očekáváme průchod supportem a pokračování poklesu. Další support se nachází na úrovni 3.03 USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader