Pátek 25. září 2020 07:56
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets webinare

Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.8.2017

30.08.2017 15:18  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Finální statistika spotřebitelské důvěry v eurozóně nepřinesla žádnou korekci a zůstává tak na hodnotě -1,5 b. Relativně vysoká důvěra plyne z klesající nezaměstnanosti a pomalého růstu cen. V předchozím měsíci byla spotřebitelská důvěra na lehce nižší hodnotě -1,7 b.

V Německu vzrostl index spotřebitelských cen v srpnu meziročně o 1,8 %, což je plně v souladu s mediánem odhadů trhu a o jednu desetinu procenta více než v předchozím měsíci. Meziměsíčně vzrostl index o 0,1 %, což také odpovídá očekávání trhu a je o tři desetiny méně ve srovnání s předchozím měsícem. Další přiblížení míry inflace k dvouprocentnímu cíli v největší ekonomice eurozóny přichází týden před dvoudenním zasedáním bankovní rady ECB, kde se bude diskutovat budoucnost programu nákupu finančních aktiv.

V USA podle druhého odhadu rostlo HDP v druhém čtvrtletí o 2,2 % č/č anualizovaně. Oproti prvnímu čtvrtletí přidalo tempo růstu čtyři desetiny procenta. V meziročním vyjádření nejrychleji rostly soukromé investice (3,3 %) a naopak vládní výdaje poklesly o jednu desetinu procenta.

Také v USA vzrostla v srpnu zaměstnanost o 237 tisíc osob v soukromé sféře bez zahrnutí zemědělského sektoru. To je o 52 tisíc více, než byl medián odhadů trhu a o 36 tisíc více než v předchozím měsíci. Dále se tak potvrzuje historicky dobrá kondice amerického trhu práce. V červenci klesla celková míra nezaměstnanosti na 4,3 %, což je nejnižší úroveň od března 2001.

Dnes bude ještě zveřejněna mezitýdenní změna amerických zásob ropy. Medián odhadů trhu značí pokles o 1 932,4 tis. barelů ropy. V předchozím týdnu poklesly zásoby o 3 327 tis. Podle včerejší statistiky American Petroleum Institute poklesly zásoby o 5 780 tis. barelů. Poslední růst zásob proběhl na začátku června. Dlouhodobý trend v poklesu amerických i světových zásob bude pravděpodobně dále pokračovat a hledat si tak novou rovnovážnou úroveň. Cena ropy se pohybuje dnes na nižších hodnotách ve srovnání s předchozími dny díky pokračujícímu uzavření texaských ropných rafinérií z důvodu tropické bouře Harvey. Barel ropy Brent se obchoduje na úrovni 51,68 dolarů.

Později odpoledne bude mít projev hlasující člen bankovní rady Fedu J. Powell.

Autor: František Táborský, analytik, 234 405 685
Editor: Monika Junicke, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 29.6.2017
  Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ponechala sazby na 0,05 %. Guvernér J. Rusnok na tiskové konferenci zopakoval, že dubnové opuštění kurzového závazku bylo prvním krokem k normalizaci všech klíčových makroekonomických veličin. Dále sdělil, že rada na datech pozoruje naplnění předpokladů prognózy a tedy nárůst úrokových sazeb v třetím čtvrtletí tohoto roku je tak konzistentní s prognózou: „větší riziko pro oddalování sazeb nevidíme.“ Koruna reagovala oslabením o necelých 0,4 % na EUR/CZK 26,17, ale poté začala pomalu korigovat svoji hodnotu.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 29.8.2017
  Spotřebitelská důvěra v Německu za měsíc září nepatrně poskočila o 0,1 b. na 10,9 b. a je tak nejvyšší od října 2001. Většina německých předstihových indikátorů se drží na vysokých hodnotách (PMI 59,4 b., IFO index podnikatelského prostředí 115,9 b., ZEW hodnocení současné situace 86,7 b.), což naznačuje, že by si německá ekonomika mohla udržet solidní růst z druhého čtvrtletí (0,6 č/č a 2,1 % r/r) i nadále.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 29.9.2017
  Německá míra nezaměstnanosti klesla v září na 5,6 %. Prohlubuje se tak historicky nejnižší hodnota v novodobých dějinách Německa. Jedná se o jednu desetinu procenta lepší hodnotu než naznačoval medián odhadů trhu. Německé maloobchodní tržby vzrostly meziročně o 2,8 % a meziměsíčně poklesly o 0,4 %. V obou případech se jedná o hodnoty pod očekáváním trhu.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.10.2017
  Harmonizovaná spotřebitelská inflace v Německu za říjen klesla na -0,1 % v meziměsíčním srovnání. Meziročně harmonizovaná inflace klesla o 0,2 p.b. na 1,5 %. Obě hodnoty jsou pod očekáváním trhu. Harmonizovaný CPI index podle metodiky Eurostatu používá stejný spotřební koš ve všech zemích eurozóny a nabízí tak jednodušší srovnání vývoje inflace mezi členskými státy. Nedává ale velkou váhu cenám bydlení. Zohlední-li se růst cen imputovaných nájmů v rámci německé metodiky CPI, tak inflace klesla na 0 % m/m a 1,6 % r/r. Růst cen se drží na výjimečně nízkých hodnotách i přesto, že německá domácí spotřeba je na solidní úrovni a nezaměstnanost na rekordně nízkých hodnotách. Lze očekávat, že německá statistika do velké míry ovlivní i zítřejší hodnotu harmonizované inflace pro celou eurozónu. Dlouhodobě nízká inflace pod 2% cílem v Německu i v celé eurozóně přidává na důležitosti opatrné strategii Evropské centrální banky ohledně ukončování kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB M. Draghi předpokládá dočasné zpomalení tempa růstu cen do konce roku 2017, nicméně v příštím roce by mělo zrychlit díky odeznění vlivu nízkých cen energií. Pokud se ale bude inflace v eurozóně držet výrazně pod svým cílem, ECB bude podle Draghiho připravena prodloužit svůj program nákupu finančních aktiv i po září 2018.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.11.2017
  Počet nezaměstnaných v Německu poklesl v listopadu o 18 tisíc (sezóně očištěno), což je o 8 tisíc větší pokles než odhadoval medián trhu. Míra nezaměstnanosti zůstala na rekordně nízké úrovni 5,6 %. Pokles počtu nezaměstnaných byl tradičně silnější ve více industrializovaném západním Německu, kde činil 10 tisíc, v porovnání s 8 tisíci ve východním Německu. Německý pracovní trh je hnán vysokou důvěrou výrobců – listopadový PMI index překonal odhady úrovní 62,5 bodů a Ifo index podnikatelského prostředí je na své nejvyšší hodnotě v historii. K tomu se přidává obnovený růst německých sousedů v eurozóně a pokračování uvolněné politiky ECB. Současný pokles lidí hledajících práci ale může přidat k již nadměrnému tlaku na limity výrobních kapacit německých exportérů. Nicméně podle průzkumu PMI němečtí výrobci v říjnu tvořily pracovní místa nejrychlejším tempem za poslední dvě dekády, což povede k pokračování nízké úrovni nezaměstnanosti. Politická nejistota spojená s vyjednáváním o příští vládě A. Merkel již uvadá a německá ekonomika má tak letos našlápnuto k nejsilnějšímu růstu za posledních šest let.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.1.2017
  Na českém trhu na sebe tento týden strhne pozornost zasedání České národní banky ve čtvrtek. Vzhledem k výsledku prosincové inflace, očekáváme, že v nově zveřejněné prognóze ČNB se dočkáme revize spotřebitelské inflace směrem nahoru.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.1.2018
  Růst HDP eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 0,6 % č/č a 2,7 % r/r, v souladu s očekáváním trhu. Růst za 3. čtvrtletí byl revidován o 0,2 p.b. na 2,8 % r/r. Ekonomika eurozóny tak zakončila rok 2017 ve velkém stylu a za celý rok vzrostla o 2,5 %, nejrychleji za poslední desetiletí. Struktura HDP bude zveřejněna až příští měsíc. Nicméně lze očekávat, že útrata domácností výrazně přispěla k expanzi ekonomiky měnové unie. Ačkoliv se eurozóna zřejmě nachází na vrcholu růstu s nezaměstnaností na úrovni 8,7 %, spotřebitelská inflace stále výrazně zaostává. Inflace na ekonomický růst reaguje se zpožděním okolo šesti čtvrtletí a na robustnější růst cen si tak budeme muset počkat až do příštího roku. Pro rok 2018 tým RBI odhaduje růst 2,5 %. Euro reagovalo posílením vůči dolaru nad EUR/USD 1,24.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.3.2017
  Česká národní banka dnes žádnou změnu v měnové politice neudělala. Kurzový závazek i úrokové sazby zůstaly beze změny. Nicméně ČNB vypustila zmínku o pravděpodobném ukončení kurzového závazku, který doposud komunikovala na polovinu letošního roku. Podle guvernéra Rusnoka ČNB již nebude naznačovat, kdy může k exitu dojít a opět potvrdil, že po 31. březnu může exit přijít kdykoliv. To znamená, že od příštího týdne na jakémkoliv jednání bankovní rady můžou ohlásit exit. Podle guvernéra ČNB bude informovat o tomto exitu v řádu desítek minut nebo hodin.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.5.2017
  Německá spotřebitelská inflace v květnu zpomalila na 1,5 % r/r z dubnového tempa 2,0 % r/r. To odpovídá poklesu o 0,2 % oproti předchozímu měsíci. Trh čekal o desetinku vyšší tempa. Zpomalení čekáme v květnu také u české inflace, nicméně pořád by se měla udržet těsně nad 2,0 % r/r. Údaje o české inflaci budou zveřejněny na konci příštího týdne. Dnes byly zveřejněné také indikátory důvěry za celou eurozónu. Celková ekonomická důvěra v květnu mírně klesla z téměř 10letého maxima, i když se čekal její nepatrný nárůst. Snížil se indikátor podnikatelského prostředí a důvěry v sektoru služeb. Naopak důvěra v průmyslu se nepatrně zvýšila a dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2011.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.6.2017
  Třetí odhad českého HDP upravil růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí nahoru. Česká ekonomika tak v Q1 rostla mezičtvrtletním tempem 1,5 %, což je o dvě desetiny více než ukazoval předchozí odhad. Meziročně to odpovídá tempu 3 %. Reálný příjem domácností v prvním čtvrtletí vzrostl o 1,4 % r/r, zatímco reálná spotřeba vzrostla o 2,7 % r/r a průměrný nominální měsíční příjem ze zaměstnání meziročně vzrostl o 3,2 % na 29 313 Kč. Měsíční spotřeba pak v průměru na jednoho obyvatele činila 21 300 Kč. Míra úspor domácností se snížila na 9 %, pro srovnání v prvním čtvrtletí minulého roku činila 10,5 %. V podnikatelské sféře se míra zisku snížila meziročně o 0,7 p.b. na 49 %, především kvůli vyšším mzdovým nákladům, kterým podniky musí vzhledem k utaženému trhu práce čelit.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 3.10.2017
  Finální statistika českého HDP zůstala nezměněná na 2,5 % č/č a 4,7 % r/r. Byla také zveřejněna detailní struktura čtvrtletních sektorových účtů. Z ní plyne, že ve druhém čtvrtletí klesla míra zisku nefinančních podniků o 2,9 p.b. na 49,6 % a to zejména kvůli vyšším nákladům na mzdy (+9,4 % r/r). Naopak míra investic vzrostla meziročně o 0,6 p.b. na 28,1 %. Reálné příjmy domácností vzrostly meziročně o 2,6 % a reálný příjem ze zaměstnání o 4,4 %. V případě reálných příjmů domácností se jedná o 1,7 p.b. pomalejší tempo růstu než ve stejném období minulého roku, v případě příjmů ze zaměstnání se jedná o zpomalení o 0,5 p.b.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.10.2017
  Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 2,5 %. V obou případech se jedná o překonání odhadu trhu o 0,1 p.b. Meziročně tak HDP zrychlilo oproti minulému čtvrtletí (Q2 2,3 % r/r). Překvapila i míra nezaměstnanosti, která klesla na 8,9 %, která je nejnižší od ledna 2009. Ekonomika eurozóny tak pokračuje v solidním růstu, který nabrala ke konci roku 2016. Vysoká důvěra spotřebitelů i podnikatelů, a úbytek nezaměstnanosti nadále poukazuje na svižné tempo růstu. Euro reagovalo mírným posílením nad EUR/USD 1,164.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.1.2017
  Dnes zveřejněná makrodata z eurozóny předčila očekávání trhu. Podle údajů Eurostatu nezaměstnanost v eurozóně klesla v prosinci na 9,6 %, přičemž trh čekal o dvě desetinky vyšší hodnotu. Nezaměstnanost v zemích Evropské unie zůstala nezměněná na 8,2 %. Mimo nezaměstnanost byl zveřejněn také odhad HDP a inflace. Podle rychlého odhadu Eurostatu zrychlila inflace v eurozóně na tříleté maximum 1,8 % z předchozího tempa 1,1 %. Rychleji rostly ceny potravin i energií. Když pomineme tyto volailní složky spotřebního koše, setrvala (jádrová) inflace na 0,9 %. HDP eurozóny vzrostlo ve čtvrtém čtvrtletí o 0,5 % mezičtvrtletně a o 1,8 % meziročně, což bylo o desetinku nad odhadem trhu. Navíc údaje za třetí čtvrtletí byly revidované mírně nahoru. Oživování ekonomiky eurozóny by mělo v letošním roce pokračovat. RBI odhaduje průměrné tempo růstu HDP kolem 1,5 %, tedy o jeden procentní bod pomaleji, než by měla podle našich odhadů růst česká ekonomika.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 3.11.2017
  Zahraniční obchod za září vykázal přebytek 20,2 mld. Kč. Oproti září minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu důsledkem nižšího dovozu vyšší o 0,9 mld. Kč. Medián odhadů trhu naznačoval deficit zahraničního obchodu ve výši 18 mld. Kč. Vývoz vzrostl meziročně o 1,8 % a dovoz o 1,6 %. Výrazný nárůst vývozu zaznamenaly tabákové výrobky, produkty související s odpadními vodami a koks s rafinovanými produkty. Naopak propadl vývoz produktů zemědělství a ropy a zemního plynu. Oproti září minulého roku však dovážíme mnohem více základních kovů, ropy a zemního plynu. Za prvních devět měsíců tohoto roku dosáhl přebytek obchodní bilance 139,3 mld. Kč, tedy o 9,7 mld. Kč méně než za stejné období loňského roku.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.1.2018
  Podle dnes zveřejněné prognózy MF ČR očekává růst ekonomiky v uplynulém roce 2017 tempem 4,3 %. V roce současném a následujícím očekává ministerstvo zpomalení růstu k 3,4 resp. 2,6 %. Ve srovnání s předchozí prognózou tak mírně zvýšilo své odhady pro roky 2017 a 2018. Mezi hlavní rizika řadí vývoj v zahraničí, zejména našich hlavních obchodních partnerů. Jako hlavní riziko tuzemské ekonomiky vidí prognóza nedostatek zaměstnanců s vhodnou kvalifikací. Nezanedbatelné riziko představuje také pokračování rychlého růstu úvěrů na bydlení a cen nemovitostí. Ministertsvo bývá ve svých odhadech spíše konzervativní. Naše prognóza ve srovnání s ministerstvem počítá s nižším zpomalením ekonomiky zejména v roce 2019 (3,2 %) nebo např. s rychlejším posilováním koruny.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 3.1.2018
  Podle prosincové statistiky německá míra nezaměstnanosti klesla o 0,1 p.b. na 5,5 %. Nicméně předchozí hodnota byla revidována ve stejné míře. Tudíž už v listopadu dosáhl německý trh práce nejnižších hodnot nezaměstnanosti v novodobé historii sjednoceného Německa. Reflektuje tak solidní výkon největší evropské ekonomiky a bude dále tlačit na růst mezd a inflace. Německá ekonomika těží ze silné domácí poptávky a solidního zahraničního obchodu. Podle posledního zveřejněného průzkumu PMI vzrostl v prosinci index na svou rekordní hodnotu. Na druhou stranu podniky stále více vyjadřují obavy ohledně nedostatku pracovní síly. Silný německý trh práce má dopad i na českou ekonomiku v podobě dodatečných tlaků na růst tuzemských mezd. Celkově pro rok 2017 odhadujeme růst německé ekonomiky kolem 2,5 %. V tomto roce očekáváme mírné zpomalení tempa růstu ke 2,2 %. Míra inflace se bude pohybovat v první polovině roku v pásmu 1,5 % - 2,0 % a až v druhé polovině roku se podívá přes dvouprocentní hranici.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.3.2017
  Česká koruna, která po včerejším rozhodnutí rady ČNB nečekaně oslabila, se stále drží nad úrovní EUR/CZK 27,0. V průběhu dnešního dne ještě krátkodobě oslabila na úroveň EUR/CZK 27,25. Přesto, že se nejedná o velké oslabení, kurz české koruny se dostal k úrovním z roku 2015. Česká koruna následně odpoledne zkorigovala svoje ztráty a její kurz k euru se opět pohybuje lehce nad úrovní okolo EUR/CZK 27,0. Dnes je poslední den, kdy platí tzv. „tvrdý závazek“ ČNB nenechat korunu posílit pod EUR/CZK 27,0 a od zítřka se podle slov guvernéra J. Rusnoka může stát cokoliv. My vidíme jako nejpravděpodobnější konec kurzového závazku v průběhu druhého čtvrtletí.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.5.2017
  Spotřebitelská inflace v eurozóně v květnu zpomalila trochu více, než čekalo. Pomalejší tempo růstu ukázala také jádrová inflace, která je očištěná o volatilní složky jako např. ceny energií. Podle předběžného odhadu Eurostatu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 1,4 %, zatímco trh čekal o desetinku vyšší růst. Jádrová inflace zpomalila na 0,9 % z dubnových 1,2 %.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.7.2017
  Dnes ráno byla zveřejněna statistika maloobchodních tržeb v Německu za měsíc červen. Meziměsíčně vzrostly tržby o 1,1 % a v meziročním vyjádření o 1,5 %. Medián očekávání trhu byl 0,2 % m/m a 2,7 % r/r.
 • Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.8.2017
  První odhad Eurostatu ukázal, že spotřebitelská inflace v eurozóně vzrostla v srpnu na 1,5 % r/r. To je o 0,2 p.b. více než v červenci a o 0,1 p.b. více než očekával trh. Náš tým ovšem takový růst spotřebitelských cen předpokládal, především v důsledku rychlejšího tempa růstu spotřebitelských cen v Německu a Španělsku. Podle Eurostatu rostly nejrychleji ceny energií (+4,0 % r/r), služeb, potravin, alkoholu a tabáku. Jádrová inflace očištěná o volatilní složky setrvala nezměněna na úrovni 1,2 % r/r.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live mentoring