Sobota 20. duben 2024 01:55
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král

Kukuřice má za sebou nejdelší řadu zisků za posledních 18 měsíců

21.04.2016 17:48  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zemědělským plodinám se nevyhýbá rally, která v posledních týdnech propukla na komoditních trzích. Zvýšený příliv likvidity je k vidění také na obilovinách. Cena kukuřice už od počátku měsíce vzrostla více než o desetinu nad 4 dolary za bušl, přičemž dnes vykazuje ztrátu pouze podruhé v tomto období. Předcházejících 7 ziskových seancí v řadě znamená nejdelší šňůru na této komoditě za posledních 18 měsíců.

ckls

Ještě v poledne se červencový kontrakt pohyboval v blízkosti 4,07 dolarů za bušl. Jednalo se o nejvyšší hodnotu od července 2015. Od hlubší korekce zatím odrazuje hladina supportu na 3,95 dolarech za bušl. Obchodní horečku na kukuřici doprovází více než trojnásobné objemy ve srovnání s 100-denním klouzavým průměrem. Podobný nárůst objemů se dnes nevyhýbá ani dalším obilovinám.

rtrr

Zisky z minulých týdnů naznačují, že mnohaletá minima na zemědělských komoditách by mohla být u konce. Ceny vzrostly dokonce v případě některých zemědělských komodit, jejichž zásoby se blíží mnohaletým rekordům. Za růstem cen stojí také stabilizace poptávky velkých exportérů. Například březnové exporty kukuřice do Číny se meziročně zvýšil o více než 1000 % na 580 tisíc tun.

Dnešní cenový pokles souvisí s nižšími obavami o jihoamerickou produkci. Odhadovaná produkce Brazílie i Argentiny v aktuální sezóně míří dolů, ovšem nižším tempem, než se čekalo. Zatímco Argentinskou produkci ohrožují prudké deště, tak Brazílie trpí suchem. Zvláště v případě Argentiny si však na vyčíslení celkových škod ještě počkáme.

Vývoj cen kukuřice v jednotlivých měsících v posledních letech

seags

 

Klíčová slova: Korekce | Rally | Dolary | Zisky | Kontrakt | Cena | Brazílie |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kto sa bojí Trumpa najviac?
    Hneď v prvom týždni svojej vlády stihol Trump skritizovať množstvo štátov za ich pochybnú ekonomickú politiku – od Mexika až po Japonsko. A tak sa môžeme pýtať, ktorý politik sa bojí Trumpa najviac? K trojici najväčších favoritov okrem mexického a čínskeho lídra patrí aj japonský premiér Abe. Ide mu o veľa.
  • Kto si odnesie záchranu španielskych bánk?
    Na trhu aktuálne sledujeme situáciu, keďže napriek prepadom eura nevidíme výraznejší prepad rizikových aktív, komodity aj akcie...
  • Kto všetko by sa mal pridať k dohode o zmrazení ťažby ropy, aby mala význam?
    Dnes došlo k prvému náznaku o dohode o stabilizácii cien ropy od začiatku prepadu jej v roku 2014. Saudská Arábia, Rus...
  • Kto z koho?
    Španielska vládna agentúra Tesoro potvrdila, že vo štvrtok plánuje emisii 3-ročných EURo v...
  • Kubík palivového dříví vyjde rekordně draho, na skoro 1100 korun. Kvůli energetické drahotě i odeznění kůrovcové kalamity
    Cena palivového dříví z jehličnanů je nyní nejvyšší za posledních minimálně jedenáct let, vyplývá z dat ČSÚ. Během první tří čtvrtletí letošního roku činila cena palivového dřeva z jehličnanů průměrně 953 korun za metr krychlový (viz graf níže). Pokud bychom ale brali v potaz pouze třetí čtvrtletí, tedy měsíce červenec až září, činila jeho cena průměrně dokonce 1099 korun za metr krychlový.
  • Kudy vede cesta k příležitostem desetiletí
    Abychom včas identifikovali trendy a viděli na jejich horizontu příležitosti, musíme se nejprve podívat nazpátek. Hypoteční a následná finanční krize, která propukla ve Spojených státech amerických v září 2008 pádem investiční banky Lehman Brothers, zasáhla celý svět. Téměř v troskách se ocitl bankovní systém nejen v USA, ale o přežití bojovaly také významné bankovní domy v Evropě. Do problémů se dostaly i takové renomované peněžní ústavy jako Deutsche Bank, Erste, Banca Monte Dei Paschi Di Siena, Unicredit, ale například i Royal Bank of Scotland se sídlem na Britských ostrovech.
  • 📉 Kukurica a sója klesajú
    Obchodovanie s kukuricou a sójou je dnes pod tlakom po rozhodnutí Najvyššieho súdu v USA. Najvyšší súd rozhodol, že Agentúra na ochranu životného prostredia má právomoc vyňať niekoľko rafinérií z federálnych kvót na biopalivá. Rozhodnutie je priaznivé pre malé rafinérie v USA, pretože nemusia byť nútené miešať obnoviteľné palivá do benzínu a nafty. Poukazuje tiež na potenciálne nižší dopyt po sójovom oleji používanom v nafte z biomasy, ako aj na nižší dopyt po kukurici používanej pri výrobe etanolu v Spojených štátoch. CORN sa dnes obchoduje o 2% nižšie, zatiaľ čo SOYBEAN klesá o 7%. Je však potrebné poznamenať, že rolovanie futures kontraktov prispelo k nadmernému poklesu SOYBEANu.
  • Kukuřice jako jedna ze základních komodit si prochází těžkými časy
    Pojďme se podívat na situaci na Ukrajině. Před válkou byla asi 4. největším a nejvýznamnějším vývozcem na světě. Asi 90 % ukrajinského vývozu se uskutečňovalo přes hlubokomořské přístavy. Od začátku války jsou všechny přístavy blokovány a nepřístupné pro účely vývozu, což odřízlo ukrajinskou kukuřici od světového trhu.
  • 🌽Kukuřice je nejdražší za posledních 8 let❗
    Kukuřice, jen dnes +2,5 %, dnes otevřela další týden v řadě býčím gapem. Z minim ze srpna roku 2020 už posílila o více než 120 %. Jak dlouho ještě může rally trvat? Z COT dat pozic vidíme, že spekulativní long pozice dosahují extrémních úrovní (stejně jako takřka vše v této době....). Nicméně také víme, že vysoké spekulativní pozice nebyly v minulosti dostatečným důvodem, aby se cena obrátila. Naopak se jednalo o pokles pozic, který vytvořil prodejní signál. Investoři mají k dispozici COT data na platformě XTB a v případě zrnin stojí jednoznačně za pozornost.
  • Kukuřice klesá na měsíční minima
    Cena kukuřice v úterý klesla na nejnižší úroveň od začátku října poté, co nedávné údaje USDA ukázaly na vyšší sazenice kukuřice a plochy plantáží pro nadcházející hospodářský rok, protože klesající poptávka z Číny povzbuzuje farmáře sóji ke změně plodin. Také zprávy, že Kreml bude respektovat dohodu o obilí zprostředkovanou OSN, také vyvíjí tlak na cenu. Kromě povolení zásilek umožňuje obnovení obchodu Ukrajině uvolnit důležitý skladovací prostor v silech, protože sklizeň pro hospodářský rok 2022/23 probíhá. Mezitím v USA bylo na konci minulého týdne sklizeno 87 % kukuřice, což je o 11 % více než v předchozím týdnu. Letošní pokrok ve sklizni je nyní o 4 % před loňskými 83 % a o 11 % před pětiletým průměrem 76 %.
  • Kukuřice se přiblížila ročnímu minimu
    Kukuřice se na konci srpna silně přiblížila ročnímu minimu. Důvodem jsou velmi dobré pěstitelské výsledky ve spojených státech, kde právě kukuřice trhá rekordy v letošní sklizni. Na mnohých místech překonala až dvakrát původní předpoklady. Kukuřice je tedy aktuálně celosvětově dostatek. Na druhou stranu počátek září přinesl pro kukuřici růst ceny.
  • Kukuřice zamířila výše z týdenního minima
    Posílení o 7,5 centů na 367 centů za bušl si v průběhu včerejší obchodní seance na burze CBOT připsal nejaktivnější futures kontrakt na kukuřici. Jednalo se o reakci na zprávy o možném zpoždění ve výsevu kukuřice ve Spojených státech z důvodu dešťů, které mají v průběhu tohoto týdne postihnout oblasti Velkých plání, severozápadní Delty a centrální a západní části středozápadu.
  • Kukuřice zažívá na trzích oživení i přes prognózu rekordní sklizně
    Před asi největší letošní zprávou o sklizni obchodovaly trhy s kukuřicí minulý týden potichu. Zpráva World Agriculture Supply and Demand Estimate report (WASDE) amerického ministerstva zemědělství zveřejněná 12. srpna byla v této sezóně první, která zahrnovala nejen informace o počasí, ale i údaje o jarní úrodě získané díky průzkumům.
  • Kukuřice – Pokračování v růstu
    Již minulý týden jsme vás informovali o silném růstu ceny kukuřice. Podnítily jej spekulace o tom, že by se letos měly snížit velikosti osevních ploch. Kukuřice okamžitě začala růst. Aktuálně se obchoduje za 398,75 USD, což je o 10 USD více než na konci minulého týdne. A tato hodnota není konečná. Kukuřice by měla dále růst. Zatím to na opačný trend nevypadá a ani spekulace odborníků nepředpokládají její pokles.
  • Kukuřice – Propad pod 350 USD za bušl
    Pokud bychom vás o vývoji ceny kukuřice informovali před měsícem, bavili bychom se o cenách kolem 380 USD za bušl. To už ale dnes dávno neplatí. Jen za necelý měsíc se kukuřice propadla až pod 350 USD za bušl. Aktuálně se obchoduje za 348 USD za bušl a její cena nebude ani v nejbližších dnech o nic vyšší. Na vině je nejen horší kvalita kukuřice ze Spojených států amerických, ale také z Brazílie, kde bylo letos sklizeno o několik desítek procent kukuřice méně než v předchozích letech. Cena kukuřice tak ještě bude klesat. Budeme ji proto i nadále sledovat a reportovat až na jakou hodnotu kukuřice klesne.
  • Kukuřice – Silný růst
    Kukuřice dokázala jen během několika posledních dnů vzrůst o několik dolarů za bušl. Aktuálně se obchoduje za 392 USD, což je týdenní i střednědobé maximum. Cílovou hodnotou je částka 397 USD za bušl. Pokud tuto hranici kukuřice překročí bude mít skvěle nakročeno k zatím nejvyšší ceně, a to 400 USD za bušl. Důvodem aktuálně rostoucí ceny jsou zprávy přicházející ze Spojených států Amerických o snižování osevní půdy pro tuto komoditu. Proto cena kukuřice v posledních dnech stále roste, a i když dochází ke krátkodobým propadům, střednědobý trend je rostoucí.
  • Kukuřice – Stále posiluje
    Cena kukuřice stále posiluje. Důvodem je očekávání poklesu osevních ploch v USA. Aktuálně se obchoduje za 405 USD za bušl. To je nejvyšší cena za téměř dva roky. Naposledy se za podobnou cenu kukuřice obchodovala v červnu 2016. Dle USDA by v letošním roce v USA mělo být kukuřicí oseto 88,03 milionu akrů, a tedy o 2,14 milionu méně, než očekávali obchodníci. Nižší výsev kukuřice odráží ve velké míře plány zemědělců zaměřit se v letošním roce více na bavlnu, u které by osevní plocha dle odhadu USDA měla vzrůst o 875 tisíc akrů na 13,47 milionu. Cena kukuřice by tak měla dále růst.
  • Kukuřici ženou na vyšší úrovně exporty
    Dnes byla zveřejněna pravidelná exportní data zrnin v USA. Kumulativní exporty kukuřice v sezóně 20/21 dosáhly na 39,392 mil. tun. Od minulého týdne exporty narostly o 4,2 %. Zároveň se ve srovnání s minulou sezónou jedná o vzestup o 82,5 %. Ve srovnání s pětiletým průměrem jsou aktuální exporty vyšší o 39,4 %. Data exportů pšenice a sójových bobů byla podobně příznivá. Navíc existují signály, že by se středozápad USA mohl potýkat v této sezóně se suchem, což by snížilo letošní produkci.
  • Kult akcií mŕtvy?
    Na trhu panuje atmosféra vyčkávania, keďže kľúčové dáta na tento týždeň prídu až vo štvrtok a piatok (HDP a trh práce USA...
  • Kuna v Chorvatsku na vyhynutí
    Dovolená v Chorvatsku bude pro Čechy v roce 2023 zřejmě o něco komfortnější. ECB totiž včera vydala tzv. konvergenční zprávu z níž plyne, že se Chorvatsko může stát počínaje rokem 2023 dvacátým členem eurozóny. Formálně by sice ještě v červenci měly doporučení Evropské komise o tom, že euro nahradí v Chorvatsku kunu, schválit členské země eurozóny, avšak to by již mělo být formalitou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace