Středa 24. duben 2024 09:19
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Run na banky bude problém zastaviť

19.03.2013 12:56  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rast Apple nedokázal trhy potlačiť nahor

Situácia na Cypre včera poriadne vystrašila US akciových obchodníkov, ktorý po druhý deň predávali akcie. Situácia na malom Cypre totiž môže v budúcnosti spôsobiť veľké problémy v celom finančnom sektore. Najviac včera klesal finančný sektor, ktorý stratil 0,92%. V zisku dokázali uzatvoriť len telekomunikácie a to vďaka rastu akcií spoločnosti Verizon. Technologický sektor sa tesne vyhol uzatvoreniu v zisku. Ani rast akcií spoločnosti Apple o 2,67% v očakávaní vyššej dividendy nedokázal sektor vytlačiť nahor. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,43%, SP500 -0,55%, Nasdaq Composite -0,35%.

Run na banky v eurozóne bude problém zastaviť

Situácia ohľadom Cypru má schopnosť poriadne skomplikovať situáciu. A to preto, že zdanenie vkladov do 100 tis. euro môže spustiť nebezpečný precedens aj pre iné krajiny. Dobre to zhrnul Paul Donovan, globálny stratég banky UBS: "Myslím, že euro prežije. Síce si myslím, že nemalo vôbec vzniknúť, no politici do neho investovali už príliš veľa. Čo ale podcenili, je skutočnosť, ako nebezpečné môžu byť runy vkladateľov na banky. Keď už raz takýto run začne, je ho veľmi, veľmi ťažké zastaviť. Ľudia sa nesprávajú racionálne. Príklad sme videli v roku 2008 v UK, keď ľudia začali vyberať vklady z banky Northern Rock a to aj napriek tomu, že vklady boli v plnej miere garantované britskou vládou, ktorá dokáže tlačiť peniaze. Myslím si, že Európa si začína uvedomovať, že na Cypre sa môže dostať džin nedôvery z lampy a keď už bude vonku, bude ho veľmi ťažké vrátiť naspäť. Môže totiž začať run na banky, ktorý sa môže šíriť po celej eurozóne.“

Depozity perifériu už dávno opúšťajú

Aj napriek tomu, že v programových krajinách ako Grécko, Portugalsko alebo Írsko nedošlo k žiadnym stratám pre vkladateľov, pokles depozít v týchto krajinách je pomerne výrazný. Rovnako aj v Španielsku stratili vkladatelia spolu s problémami bánk dôveru v bezpečnosť svojich vkladov. Rast z krajín periférie videlo len Taliansko a to minimálny. Takže daň na vklady v bankách aj nad 100 tis. euro môže spustiť ďalší odlev vkladov, čo môže byť veľmi nebezpečné. Vklady v bankách slúžia vo veľkej miere na financovanie úverov. Bez vkladov tak ekonomický rast, ktorý periférii stále chýba, asi ani nepríde.



Cyperská krádež

Pre denník Guardian reportérka Aditya Chakrabortty tiež v najjednoduchšej forme zhrnula vývoj na Cypre: „Na vysvetlenie toho, čo Európa a MMF urobili Cyperčanom, netreba žiadneho ekonóma. Každý si dokáže predstaviť, aké nepríjemné je ráno sa zobudiť a zistiť, že ste boli vykradnutí. V predchádzajúcich „štyroch“ záchranách problémových krajín eurozóny sa pomoc líšila len v detailoch reštrukturalizácie a konsolidácie. Na Cypre ale potrebuje okamžité znárodnenie 10% vkladov na účtoch nejaké vysvetlenie. Oficiálny predstavitelia to môžu nazývať „bail-in“, ale všetci ostatní súhlasia so včerajšou titulkou Daily Mail: JE TO KRÁDEŽ.“

Kríza – Odpoveď – Zlepšenie – Sebauspokojenie

Takýto krok v krajine s len 1,1 mil. obyvateľmi a HDP na úrovni 0,2% celého produktu eurozóny, môže spustiť obrovskú tsunami. Ak naozaj vkladatelia zistia, že ani štátom garantované vklady nie sú garantované, môže mať finančný systém veľký problém. Ako ukazuje nasledujúci graf banky Morgan Stanley, najprv musí prísť k nejakému veľkému problému, a až následne prichádza jeho riešenie. Najprv museli eskalovať problémy Grécka, aby sa museli začať riešiť. Následne, aj keď všetci vedeli, že Írsko a Portugalsko majú problém, sa musela vyhrotiť situácia aj tam. Nasledovala druhá pomoc Grécku spojená s odpoveďou v podobe LTRO. Keď sa už dostali na pretras španielske banky, musel nakoniec prísť Draghi s emotívnym prejavom, že ECB urobí čokoľvek, aby euro nezaniklo. Teraz tu máme dva nové problémy. Talianska politika a cyperská krádež deň. Nechajú politici eskalovať napätie kým prídu s nejakým riešením? Ako ukazuje skutočnosť, asi nastane horší variant. Najprv odmietanie problému, potom niekoľko summitov dlho do noci a nakoniec riešenie.




Výhľad na dnes

Dnes by mal hlasovať o záchrane cyperský parlament. Prezident na schválenie nemá dostatok hlasov a už otvorene priznal, že podmienky záchrany s daňou na vklady neprejdú. Otvorené ostávajú rokovania s Moskvou ako aj Berlínom, takže Cyprus bude aj dnes v centre diania. Z neistoty by mal ťažiť švajčiarsky frank, britská libra ako aj dolár.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rubl na dolaru padá na letošní minima, vadí mu fx převody ruských firem i nízké ceny ropy
    Ruský rubl pokračuje v pádu posledních měsíců. Dnes na páru s americkým dolarem ztrácel až 3,2 % a obchodoval se až na...
  • Rubl - navzdory oslabení mluví fundamenty i nadále proti ruské měně
    Vzhledem k výrazným ztrátám rublu a poslední aktivitě centrální banky přidáváme dlouhodobý pohled na tuto měnu. Ten má...
  • Rubl od začátku invaze posílil ze všech měn světa suverénně nejvíce, proti koruně o 30 %. Trh s ním je ale znásilněný, vždyť od ruských energií už se odvrací i země jako Indie či Maďarsko
    Za období od předvečera ruské invaze na Ukrajinu, tedy od 23. února, do včerejška česká koruna oslabila vůči většině klíčových měn ve světě. Nejvýrazněji znehodnotila vůči ruskému rublu, a to o takřka 29 procent (viz tabulka Bloombergu níže). Zpevnila však alespoň vůči dalším měnám regionu střední a východní Evropy, forintu a zlotému.
  • Rubl prudce oslabuje nad psychologickou hranici 100 za dolar. Ruští propagandisté zuří, viní z pádu měny ruskou centrální banku
    Ruská měna se dnes ráno středoevropského času propadla nad psychologicky důležitou úroveň 100 rublů za dolar. Tato úroveň má značnou symboliku i z pohledu kremelských propagandistů typu Vladimira Solovjova. Ten už minulý týden v ruské televizi rozhořčeně vinil z pádu měny ruskou centrální banku. Nyní je tedy ještě hůře. Navzdory tomu, že právě ruská centrální banka podnikla minulý týden zásadní opatření, které i podle analytiků mělo pád rublu alespoň na čas zbrzdit. To se ale neděje.
  • Rubl prudce slábne, trhy totiž nyní přičítají vyšší pravděpodobnost pádu Putinova režimu. Důvodem je zpráva o návratu pučisty Prigožina do Ruska
    Ruská měna prudce oslabuje nad úroveň 93 rublů za dolar. Tak slabá byla naposledy loni v březnu, v bezprostředním důsledku invaze na Ukrajinu a prvních souvisejících sankcí.
  • Rubl se stabilizuje, frank vzpamatovává ze šoku, dolar navyšuje zisky
    Pro dolar byl po včerejším impulsu z Fedu pozitivní i celý dnešní den. Americká měna rozšířila své zisky proti euru i jenu a obchoduje se na 1,2282, respektive 119,0. Příznivý je pro ni nejen výhled amerických sazeb, ale také výrazné zotavení akcií, které zároveň poslalo vzhůru americké výnosy. Ty stoupají rychleji než německé.
  • Rudá záře nad akciovými trhy
    Po vzoru burz v asijsko-pacifickém regionu i evropské a americké trhy zamířily dolů. Jediným tématem je podpis obchodní dohody mezi USA a Čínou. Evropský Stoxx 600 tak hodinu před závěrem odepisuje 0,4 %, když s výjimkou energetických společností, které se nacházejí v černé nule, se nedaří žádnému sektoru. Nejhlubší ztráty jsou patrné u těžařů a zpracovatelů komodit (-0,9 %).
  • Rudý pátek na Wall Street
    Páteční den byl na Wall Street jedním z těch nejhorších od začátku roku - hlavní indexy propadly 3 %, technologický Nasdaq pak dokonce o -3,9 %. Objemy byly výrazně vyšší než obvykle a stejně tak volatilita prudce narostla. Jednoznačně nejvíc výprodej zasáhl technologické tituly a šlo opravdu o armagedon (Apple -3,8 %, Alphabet -5,4 %, Microsoft -3,9 %, Nvidia -9,2 %, AMD -6,2 %, Tesla -2,7 %). Nedařilo se ale ani jiným odvětvím - finanční sektor nebyl výjimkou (Bank od America -3,2 %, Goldman Sachs -2,9 %, JPMorgan -3,3 %, Citigroup -4,4 %).
  • Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika
    Do nového týdne akciové trhy vstoupily propadem. Po výrazně negativním vývoji v Asii se evropské akciové indexy zanořily do červeného asi o 1,3 až 2,3 procenta, přičemž DAX patří mezi ty nejhorší. Padají ceny průmyslových kovů a ropy. Naopak roste poptávka po dluhopisech, přičemž 10Y výnosy klesají v Německu i USA zhruba o 3 bazické body. Eurodolar je celkem v klidu a obchoduje se u 1,1710. Překvapivě málo ze situace profituje zlato, pouze o 0,3 pct nad páteční hodnotou.
  • Rudý závěr týdne pro akcie, ropu i dolar
    Páteční obchodování přináší obnovenou vlnu strachu z důsledků koronaviru a hrubě se podepisuje na hodnotě akcií nebo ropy. Akcie v Evropě klesají o 3,5 procenta, v zámoří o více než 2 pct. Krátkodobě to vypadá na mírnou úlevu, ale situace se dynamicky mění.
  • Rupie posiluje v důsledku zvýšení úrokových sazeb RBI
    Rupie vůči americkému dolaru posílila v důsledku zprávy, že indická centrální banka (Reserve Bank of India) zvýšila svou repo sazbu na vyšší než očekávanou úroveň 4,9% oproti očekávaným 4,8% a předchozím 4,4%.
  • Rusi plánujú zrušenie DPH zo zlata
    Ruské ministerstvo financií pripravuje návrhy na zrušenie DPH z investícií do zlata a dúfa, že toto opatrenie povzbudí obyvateľstvo k postupnému upusteniu od nákupu dolárov, podľa Alexandra Akhpolova, vedúceho oddelenia ministerstva financií.
  • Ruská agrese na trzích: Evropské akcie klesají, ruské jsou potopené. Zemní plyn s ropou prudce zdražují
    Prudké výprodeje akcií v Evropě, nejhorší den v historii pro ruské akcie, ropa a plyn prudce nahoru. Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na sousední Ukrajinu poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu. Prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil na Ukrajině válečný stav. Západ vojenský vpád odsoudil a hovoří o tvrdších sankcích proti Rusku. Přinášíme shrnutí úvodní reakce na akciových, komoditních a devizových trzích.
  • Ruská agrese žene ceny komodit vzhůru
    Ruská vojenská agrese vůči Ukrajině dopadá každým dnem stále intenzivněji na komoditní trhy. Cena evropského plynu včera pokořila historická maxima a přidala k dobru více než 40 %, zatímco severomořská ropa Brent dnes ráno směřuje vstříc 120 dolarům za barel. Stranou svižného cenového růstu nezůstávají ani kovy a především zemědělské komodity, jichž jsou Rusko a Ukrajina významnými producenty. Zvláště napjatá je situace na ropném trhu.
  • 📉 Ruská aktiva padají kvůli sankcím
    Ruská aktiva dnes ztrácejí. Hlavním důvodem je report, dle kterého jsou Spojené státy připraveny uvalit sankce na Rusko kvůli vměšování do amerických prezidentských voleb a aktivitám hackerů. Dle médií by mělo být postiženo 12 ruských představitelů a 20 společností. Zdálo by se, že se jedná o "typické" cíle, ovšem agentura Reuters naznačuje, že situace může být vážnější. Dle agentury by mohly USA uvalit restrikce na nákup nového ruského dluhu. Takový krok by mohl omezit možnosti Ruska financovat své hospodaření na trhu.
  • Ruská burza otevřela silným růstem. Rusnok očekává v ČR vysokou inflaci s nulovým růstem HDP
    Moskevská burza MOEX ve čtvrtek otevřela pro ruské rezidenty. Akcie na ní kótované v souhrnu silně posílily. Na burzu ovšem nemají přístup zahraniční investoři a shortování je zakázané. Zároveň také ruská vláda oznámila, že plánuje být na moskevské burze aktivní. Někteří investoři věří, že růst na burze je právě z těchto důvodů do určité míry umělý.
  • Ruská burza zůstane zavřená už třetí týden
    Moskevská burza (MOEX) má zůstat zůstat zavřená minimálně do pondělí, 21.března. Ruská centrální banka uvedla, že Moskevská burza tento týden obchodování s akciemi neumožní. Jedná se tak o jedno z nejdelších uzavření akciového trhu v historii. Jeho tržní kapitalizace, i po 40% krachu před pozastavením 28. února, stále činí 700 miliard dolarů.
  • Ruská centrální banka měnovou politiku nezměnila a signalizuje další stabilitu sazeb
    Ruská centrální banka dnes podle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby beze ...
  • Ruská centrální banka pod palbou sankcí
    Rusku se bohudík invaze na Ukrajinu zatím nedaří zcela podle plánu a hlavní ukrajinská města (Kyjev a Charkov) stále zůstávají v ukrajinských rukou. Na druhé straně západ sílí svoji podporu Ukrajině i sankce proti Rusku. O víkendu přišla zatím nejsilnější sada západních sankcí. V sobotu oznámily Spojené státy, Kanada, Francie, Německo, Itálie a Evropská komise, že neumožní Rusku použít své devizové rezervy (630 miliard dolarů) k obraně finančního systému a ekonomiky.
  • Ruská centrální banka pozastavila nákupy zlata
    Ruská centrální banka včera oznámila, že prozatím pozastaví nákupy zlata. Důvodem je údajně chaotická situace na tomto trhu, který má poslední dobou značné problémy s likviditou kvůli ekonomickému a finančnímu dopadu šíření koronaviru. Banka dále uvedla, že další rozhodnutí ohledně obnovení nákupů bude záviset na vývoji situace na trhu se zlatem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new